Startery – Wyniki

Alola!

Zgodnie z obietnicą, po trzech ankietach dotyczących starterów, przyszła kolej na ich zgrupowanie, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. W tym omówieniu nie będziemy zagłębiać się specjalnie w jakieś szczegóły, gdyż to wszystko zostało poruszone już w przypadku analiz ankiet poszczególnych typów. Gdyby ktoś z Was nie miał okazji się jeszcze z nimi zapoznać, a chciałby to nadrobić, zostawiam Wam tu linki:

Trawiaste startery.

Ogniste startery.

Wodne startery.

Ulubiony starter:

W każdej z wyżej wymienionych ankiet zadawaliśmy fundamentalne pytanie:

Który z trawiastych/ognistych/wodnych starterów jest Twoim ulubionym?

Wyniki ze wszystkich trzech edycji zestawiliśmy w jednej, wspólnej tabelce.

Pokemon Głosy [%] Pokemon Głosy [%] Pokemon Głosy [%]
Froakie 18,07 Snivy 4,23 Chikorita 2,53
Charmander 10,43 Mudkip 3,87 Totodile 2,30
Rowlet 10,13 Cyndaquil 3,40 Oshawott 2,00
Treecko 8,20 Chimchar 3,10 Turtwig 1,83
Fennekin 7,03 Popplio 2,73 Piplup 1,63
Litten 6,10 Squirtle 2,73 Chespin 1,53
Bulbasaur 4,87 Torchic 2,67 Tepig 0,60

Wykres przedstawiający popularność wszystkich starterów ze wszystkich siedmiu generacji:

Z przyjemnością ogłaszam, że najpopularniejszym starterem wśród Was jest Froakie!

Znalezione obrazy dla zapytania froakie frogadier greninja ash greninja

Froakie zdobył aż 18,07% Waszych głosów. Oznacza to, że gdybyście mieli wybrać swojego pierwszego Pokemona, co piąta osoba wybrałaby Bąbelkową Żabę. Swoją popularnością przyćmił on takie gwiazdy jak Charmander czy Treecko, zdobywając prawie dwa razy więcej głosów niż one. Niewątpliwie największym atutem przemawiającym za Froakie jest Ash-Greninja oraz to, że seria XY i XY&Z zakończyła się całkiem niedawno. Froakie mogliśmy zdobyć w grach Pokemon X & Y, a Grenindżę z możliwością transformacji w Ash-Grenindżę nadal możemy zyskać w grach Pokemon Sun & Moon.

Omówienie wyników:

Mimo zwycięstwa Froakie to właśnie typ wodny okazał się być najrzadziej wybieranym. W pierwszej dziesiątce naszego zestawienia znalazły się zaledwie dwa wodne startery – Froakie oraz Mudkip. Ognistych starterów było aż cztery, tj. Charmander, Fennekin, Litten, Cyndaquil. Taką samą ilość odnotował typ trawiasty, którego przedstawicielami byli Rowlet, Treecko, Bulbasaur i Snivy.

Pokemony, które nie były w posiadaniu Asha w anime, miały pod górkę w tych ankietach, zajmując głównie miejsca poza pierwszą dziesiątką. Tak było w przypadku Popplio, Torchika, Piplupa i Chespina. Do „najlepszych” załapał się Mudkip, którego trenował Brock. Natomiast Fennekin Sereny zdołał wdrapać się zaledwie na piątą lokatę.

Zdaje się, że im świeższa generacja, tym lepiej wypadała w ankietach. Ogółem świetnie poradziły sobie startery z Kalos oraz Aloli. Również początkowe Stworki z Kanto, które na pewno wzbudziły sentyment w sercach wielu głosujących, zaprezentowały przyzwoity poziom. Najgorzej było z Pokemonami między Kanto a Kalos.

Bardzo cieszą nas wysokie noty Rowleta i Littena. Widząc je, wmawiamy sobie, że rzeczywiście polubiliście Region Alola oraz anime Sun & Moon, mimo swoich, większych bądź mniejszych, niedociągnięć.

W przypadku ankiet dotyczących typu trawiastego i ognistego byliście zdecydowanie bardziej podzieleni. Natomiast w wodnych starterach niepodzielnie królował Froakie.

Wyniki tych ankiet nie są do końca precyzyjne. Weźcie pod uwagę, że to startery tego samego typu konkurowały między sobą. Być może Froakie miał zbyt małą konkurencje w swoim typie.  Osoby, które na niego głosowały, może podjęłyby inną decyzję, gdyby musiały wybierać między nim, a na przykład Charmanderem i Rowletem.

Ulubiona generacja starterów:

Gdy już udało nam się zebrać tyle danych, możemy z łatwością określić która generacja starterów cieszy się największą popularnością. Bez zbędnego rozpisywania się – wystarczy, że spojrzycie na wykres:

Waszą ulubioną generacją starterów okazało się Kalos! Drugie miejsce zajęła Alola (dziękujemy!). Na najniższy stopień wskoczyło Kanto. Za podium znalazło się kolejno: Hoenn, Johto, Unova i Sinnoh. Jeśli sam miałbym układać moją „toplistę” generacji to prawdopodobnie wyglądałoby to bardzo podobnie.

Ulubiony starter w generacji:

Generacja Pokemon
Kanto

Charmander

Johto

Cyndaquil

Hoenn

Treecko

Sinnoh

Chimchar

Unova

Snivy

Kalos

Froakie

Alola

Rowlet

Najmniej popularny starter:

Znalezione obrazy dla zapytania tepig
Tepig nie załamuje się i czeka na Wasze rady!

Niestety, Tepig zdobył najmniejszą ilość Waszych głosów i znalazł się na ostatnim miejscu. Zamiast dociekać dlaczego tak się stało, spróbujmy udzielić Ognistej Śwince jakiś porad. Co mógłby zrobić byście go bardziej polubili? Czego mu brakuje, a mają to inne startery?

Sam osobiście mogę powiedzieć, że grając w gry piątej generacji przeważnie wybierałem właśnie Tepiga, tylko że… Nigdy go nie ewoluowałem. W formie podstawowej jest po prostu uroczy, jednak Pignite czy Emboar po prostu nie trafiają w moje gusta. Sama historia Tepiga Asha w anime jest bardzo wzruszająca i nawet cieszyłem się gdy ewoluował w Pignite’a, ale trwało to tylko chwilkę. Dlatego moja rada dla Tepiga jest taka: Zadbaj o jakąś fajną alolańską formę regionalną!

Podziękowania:

Oczywiście na koniec chciałbym podziękować wszystkim z Was, który brali, i biorą, udział w ankietach. Dostarczacie nam cennych informacji na temat polskiej społeczności fanów Pokemon, a myślę, że możliwość porównania swojego gustu z innymi też jest ciekawym doświadczeniem. To, że zakończyliśmy serię ankiet o starterach nie znaczy oczywiście, że już żadna sonda na stronie się nie pojawi. Wprost przeciwnie. Póki co, nie chcemy męczyć Was ankietami i wynikami, dlatego damy Wam troszkę odpocząć. Jednak następna taka aktywność pojawi się za dwa tygodnie! Dzięki, że jesteście z nami!

Alola!

19 komentarzy do wpisu „Startery – Wyniki

 1. Głupi rowlet i litten ;( Nie lubię ich obu za to że przez nich wszyscy zpomnieli o popplio a Lana to chyba moja ulubiona postać w S&M pewnie dlatego że ma popplio, acha i przydałoby się jakby złapała jakiegoś poka wodnego jeszcze, może squirtle’a bo blastoise jest fajny 😉

 2. Takie pytanko do admina sorki że tutaj
  Ale co myślisz o takim małym konkursie dla nas wszystkich? Jesteśmu tutaj liczną grupą, która świetnie się dogaduje i pomaga.
  A konkurs miałby być taki :
  1 każdy, który by brał udział musiał by wybrać dowolnego pokemona z każdej serii ale nie startowego.
  2 Oczywiście opisując go i dlaczego akurat ten pokemon.
  3 Wy byście zajęli się ocenianiem.
  4 Nagrody to tu od was by zależało.
  Myślę że to fajna zabawa z nauką dla nas wszystkich, bo wiadomo duzą osób tu się zna na pokemonach no, ale sami wiecie czasami warto jest się czegoś nowego nauczyć.
  Co o tym myślicie przeszło by takie coś czy nie bardzo :p

 3. Moim zdaniem Froakie nie ma tylko popularności ze względu na niedawne zakończenie serii, czy możliwość stania się Ash-Greninją. Moim zdaniem, jako starter regionu Kalos wyróżniał się największą rozwagą. Chespin był łakomczuchem i psotnikiem zaś Fennekin „lalusiem”, który nie lubi się brudzić.
  W Unovie rolę mądrego pokemona pełniła Snivy. Nie tylko ta Asha (gdy wiele razy ratowała przyjaciół z opresji czy gdy rozpoznała balle każdego pokemona) ale Snivy Tripa również był inteligentny.
  Mudkipa i Treecko można także uznać za jedne z mądrzejszych pokemonów. Mudkip wiele razy panował nad pokemonami paczki, a Treecko nie lubił wdawać się za bardzo w bójki.

  Popularność Chimchara w Sinnoh moim zdaniem zależy od Paula i Asha. Wielu osobom na pewno zrobiło się żal tego pokemona, jak był trenowany przez Paula. Podobna rzecz ma się z Charmanderem. Został również porzucony przez trenera.

  Rowlet moim zdaniem jest uosobieniem każdego z nas. Każdy lubi spać i każdy lubi wyzwania. Ale Rowlet spać może kiedy chce, a my nie.

  Cyndaquil wg mnie się niczym szczególnym nie wyróżnił. No może poza ewolucją w Quilavę w dość dziwnych okolicznościach.

 4. Tepig głosowałem na ciebie 🙁 Cieszę się, że Sówka znalazła się na Podium. Może trochę dziwna i nietypowa ankieta, ale proponuję, aby każda osoba z redakcji wybrała swojego ulubionego stworka i zobaczymy ile czytelników ma podobne gusta.

 5. W ognistych starterach wybrałem Cyngaquila, bo jest po prostu uroczy, a jego ewolucje są naprawdę super! Fennekin, jednak też jest niczego sobie!
  W wodnych głosowałem na Froakie’go, bo to przecież pokemon ninja! Ewolucje są jeszcze lepsze. Chciałem też zagłosować na Piplupa, Mudkipa, albo Oshawoota ( czy jakoś tak) bo też są ciekawymi pokemonami.
  W trawiastych wybór był oczywisty, lecz Treecko i Snivy, tak ja Rowlet, są świetne, piękne, potężne, ciekawe i fajne!

  Dzięki alola.pl, że jesteście taką super stroną i za to, że robicie takie super ankiety!
  Mam nadzieje, że następna będzie tak ciekawa jak poprzednie 😉

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo