Z-Ataki

Z-Ataki są specjalnym typem ruchów, wprowadzonym w siódmej generacji Pokemon. Podczas użycia jednego z nich, Trener i jego Pokemon łączą swoje siły w jednym skumulowanym ataku, dzięki czemu niewiarygodnie wzrasta siła ruchu. Z-Ataku możemy użyć tylko raz na bitwę.

Istnieją trzy różne rodzaje Z-Ataków:

 • I: wzmocniony ruch statusu, („atak” nie zadający obrażeń, np. Leer, Growl) który został przekształcony w Z-Atak za pomocą jednego z osiemnastu Z-Kryształów specyficznych dla danego typu;
 • II: wzmocniony dowolny atak, (zadający obrażenia, np. Tackle, Peck) zgodny z trzymanym Z-Kryształem;
 • III: wzmocniony specyficzny atak dla wybranych Pokemonów (np. Volt Tackle dla Pikachu, chcącego wykonać Z-Atak Catastopika). Od każdego Pokemona wymagany jest specyficzny, indywidualny Z-Kryształ (np. Pikanium-Z).

Które Pokemony mogą wykonywać Z-Ataki?

Każdy. Nawet Magikarp jest w stanie użyć Z-Ataku. Jedynym wymogiem jest posiadanie ataku o typie zgodnym z trzymanym Z-Kryształem. Dla przykładu: mój A-Ninetales, będący typem lodowo-baśniowym, zna atak typu mrocznego – Dark Pulse. Jeśli dam mu do trzymania Darkinium-Z, będzie w stanie użyć mrocznego Z-Ataku Black Hole Eclipse. Dlatego właśnie w anime widzieliśmy elektrycznego Pikachu, używającego normalnego Z-Ataku – Breakneck Blitz.

Inaczej jest z indywidualnymi Z-Atakami, których mogą używać tylko specyficzne Pokemony. Są nimi:

 • Pikachu
 • Pikachu w czapce
 • Alolan Raichu
 • Snorlax
 • Mew
 • Decidueye
 • Incineroar
 • Primarina
 • Tapu
 • Marshadow
 • Eevee

Do wykonania Z-Ataku potrzebny jest Z-Pierścień, który musi mieć na sobie Trener. By aktywować ten ruch, Trener i Pokemon muszą wykonać określoną sekwencję ruchów. Prawdopodobnie to wtedy moc Trenera jest przekazywana Pokemonowi. Z-Ataki są więc nie tylko efektywne, ale też bardzo efektowne. Region Alola jest oparty na Hawajach, które kojarzą się z tańcem. Być może to dlatego do Z-Ataków wymagana jest odpowiednia poza.

Pozy Trenerów podczas używania Z-Ataków (poza typem lodowym)

Mega Pokemony nie mogą używać Z-Ataków, nawet jeśli trzymają odpowiedni Z-Kryształ!

Z-Ataki w anime

Ash i Pikachu zamierzają użyć Gigavolt Havoc

Z-Ataki pierwszy raz pojawiły się w serii Sun&Moon w odcinku „Alola! Nowy region, nowe Pokemony!”,  gdzie Kiawe i jego Turtonator używają Inferno Overdrive przy pomocy Z-Pierścienia i Firium-Z. Ash pierwszy raz wykonał Z-Atak w „Tapu-Koko! Nasz własny Z-Atak!”, gdzie Trenerowi i jego Pikachu udało się użyć Gigavolt Havoc. Chłopak otrzymał Z-Pierścień i Electrium-Z od Tapu Koko. Po wykonaniu ataku, elektryczny Z-Kryształ rozbił się, uniemożliwiając Ashowi ponowne użycie ruchu.

W „Wielka Próba! Czy Z-Atak zadziała?”, podczas Wielkiej Próby, Hala oraz jego Hariyama użyli All-Out Pummeling, wzmocnionego przez ruch Belly Drum. Ash i jego Pikachu przeciwstawili się tej mocy, używając Z-Ataku typu normalnego –  Breakneck Blitz, wygrywając walkę.

 

Lista Z-Ataków

Dla każdego typu

 

Z-Atak Typ Grafika Z-Kryształ
Breakneck Blitz

Normalium Z

All-Out Pummeling

Fightinium Z

Supersonic Skystrike

Flyinium Z

Acid Downpour

Poisonium Z

Tectonic Rage

Groundium Z

Continental Crush

Rockium Z

Savage Spin-Out

Buginium Z

Never-Ending Nightmare

Ghostium Z

Corkscrew Crash

Steelium Z

Inferno Overdrive

Firium Z

Hydro Vortex

Waterium Z

Bloom Doom

Grassium Z

Gigavolt Havoc

Electrium Z

Shattered Psyche

Psychium Z

Subzero Slammer

Icium Z

Devastating Drake

Dragonium Z

Black Hole Eclipse

Darkinium Z

Twinkle Tackle

Fairium Z

 

 

Dla określonych Pokemonów

Z-Atak Pokemon Wymagany atak Typ Grafika Z-Kryształ
Catastropika Pikachu Volt Tackle

Pikanium Z

10,000,000 Volt Thunderbolt Pikachu w czapce Thunderbolt  

Pikashunium Z

Stoked Sparksurfer Alolan Raichu Thunderbolt

Aloraichium Z

Extreme Evoboost Eevee Last Resort Eevium Z
Pulverizing Pancake Snorlax Giga Impact

Snorlium Z

Genesis Supernova Mew Psychic  

Mewnium Z

Sinister Arrow Raid Decidueye Spirit Shackle

Decidium Z

Malicious Moonsault Incineroar Darkest Lariat

Incinium Z

Oceanic Operetta Primarina Sparkling Aria

Primarium Z

Guardian of Alola Boscy Strażnicy Nature’s Madness

Tapunium Z

Soul-Stealing 7-Star Strike Marshadow Spectral Thief  

Marshadium Z

19 komentarzy do wpisu „Z-Ataki

 1. Ja tam bardzo lubie typ lodowy, chociaz chcialbym zeby byla troszke wieksza roznorodnosc co do podtypu. Aktualnie mamy dosc sporo Pokemonow Ice/Water. Jestem ciekaw czy Lillie zdobedzie Z-Pierscien i Icium Z. Nadchodzacy odcinek ze zmiana wizerunku dziewczyny, moze napawac nadzieja, ze stanie sie ona bardziej aktywna Trenerka.

  • Ja tam bardzo lubie typ lodowy, chociaz chcialbym zeby byla troszke wieksza roznorodnosc co do podtypu. Aktualnie mamy dosc sporo Pokemonow Ice/Water. Jestem ciekaw czy Lillie zdobedzie Z-Pierscien i Icium Z. Nadchodzacy odcinek ze zmiana wizerunku dziewczyny, moze napawac nadzieja, ze stanie sie ona bardziej aktywna Trenerka.

 2. ciekawe czy ash będzie mógł używać z ataków w innych regionach w lidze pokemon ( i czy tylko ash będzie mógł ich używać czy będzie to tak popularne jak mega evolucje?? )

 3. pytanko: czym się różni pikachu od pikachu w czapce i dlaczego zwykły nie może użyć z ataku 10.000.000 voltów pioruna?

  • W dwudziestym ósmym odcinku Snorlax Olu’olu używa Pulverizing Pancake, więc można śmiało powiedzieć, że występują też w anime 🙂

 4. dlatego wybrałabym popplio. jego ewolucje wyglądają trochę jak syrenki. ponadto myślę że takie są te pokemony.

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo