Nabór

Wstęp:

Kochasz Pokémony? W wieku dziesięciu lat porzuciłeś rodzinę, wybrałeś Bulbasaura i rzuciłeś się na Brocka, wyrywając mu Odznakę? A może jesteś uroczą Artystką i właśnie zdobyłaś swój pierwszy Princess Key? Tak się składa, że szukamy dokładnie Ciebie!

Ogłaszamy rekrutację! Z wielką radością przyjmiemy kreatywne osoby chcące współtworzyć stronę Alola.pl. Naszą propozycję współpracy staraliśmy się ułożyć tak, aby każdy, kto wykazuje chęć i zainteresowanie Pokémonami, dostał szansę dołączenia do nas. Opracowaliśmy kilka stanowisk, na które można aplikować. Różnią się one poziomem zaawansowania i rodzajem pisanych tekstów. Nauczeni doświadczeniem, niestety musimy podchodzić nieco sceptycznie do osób bardzo młodych, ale i na to znajdzie się rozwiązanie.

Charakter strony:

Na początku warto wspomnieć o charakterze strony. Alola.pl stawia na ciekawostki, rozmyślania i rozrywkę. Nie jest stroną typowo informacyjną. Nie znajdziecie tu newsów ze świata Pokémon, takich jak aktualizacje Pokémon GO, nowe talie w TCG czy giveaway’e Pokémonów w Japonii. Takie strony już istnieją, a nam zależy na zrobieniu czegoś innego. Sam fakt, że na stronie znajdują się odcinki Sun & Moon, warunkuje jakby ten humorystyczno-ciekawski motyw, przewijający się w artykułach. Jedyne teksty „informacyjne” skupiają się na cechach czy aspektach siódmej generacji, takich jak Z-Ataki czy alolańskie formy. Artykuły pisane przez Was w przyszłości powinny właśnie odpowiadać charakterowi strony. Czyli stawiamy na felietony (przykład 1), rozmyślania (przykład 2), ciekawostki (przykład 3), humor (przykład 4).

Juror konkursu PokéPisarz Miesiąca:

Interesujesz się literaturą? Lubisz czytać, a także analizować i oceniać teksty? Jeżeli tak – dobrze się składa! Juror PPM zajmuje się braniem udziału w obradach Jury konkursu PokéPisarz Miesiąca, które odbywają się co dwa miesiące na Discordzie Redakcji. W ich trakcie Jurorzy wyrażają swoją opinię i dyskutują na temat nadesłanych prac.

Zadania: uczestniczenie w posiedzeniach Jury PokéPisarza Miesiąca. Przygotowywanie krótkich recenzji nadesłanych tekstów i omawianie ich z resztą Jurorów. Wybieranie najlepszej/najlepszych spośród analizowanych prac.

Dla kogo: dla osób, które lubią czytać oraz dyskutować na temat tekstów, a także dotrzymują terminów.

Wymagania:

 • wiek 15+;
 • poprawna polszczyzna;
 • dyspozycyjność w okresie obrad;
 • umiejętność analizowania i oceniania prac literackich;
 • zdolność do dyskutowania, czyli zarówno uargumentowania swoich racji, jak i pozostania otwartym/otwartą na poglądy innych.

Więcej informacji na temat PokéPisarza Miesiąca znajdziecie tutaj.

Redaktor:

Lubisz pisać o Pokémonach, ale niekoniecznie na tematy związane z anime? Fascynują Cię teorie spiskowe, kontrowersje i to, czemu Charizard w Red/Blue nie mógł nauczyć się Fly? Chcesz o tym napisać? Zapraszamy! Jeśli chcesz po prostu pisać: artykuły, felietony, reportaże z szeroko rozumianego uniwersum Pokémon, śmiało wbijaj do nas!

Zadania: pisanie Artykułów na tematy związane ze światem Pokémon. Wymyślanie własnych tematów lub przygotowywanie Artykułów na podstawie już wymyślonych.

Dla kogo: dla osób czujących się pewnie w pisaniu czegokolwiek (opowiadania na polski też się liczą!), potrafiących wiązać fakty i myśleć samodzielnie.

Wymagania:

 • wiek 15+;
 • poprawna polszczyzna;
 • obeznanie w internecie;
 • podstawy obsługi programów typu Word;
 • samodzielność;
 • chęć samorozwoju;
 • pomysłowość;
 • „lekkie pióro”.

Opiekun Postaci:

Masz swoją ulubioną postać w siódmej generacji? Z wypiekami na twarzy śledzisz jej poczynania? Nie myślałeś(aś), by zacząć przelewać to na papier? Twoim zadaniem jako „Opiekuna Postaci” byłoby prowadzenie biografii na jej temat w miarę ukazywania się kolejnych odcinków, np.: [Odcinek 4] Ash złapał Rowleta! Twoja postać w tym epizodzie niczym się nie popisała? Masz robotę z głowy! Zatem wybierz sobie swoją ulubioną postać, śledź ją, niech poczuje Twój oddech na plecach, a potem podziel się obserwacjami z resztą miłośników Pokémonów!

Zadania: stworzenie biografii danej postaci, prowadzenie jej „pamiętnika” i aktualizowanie tekstu w miarę ukazywania się nowych odcinków.

Dla kogo: dla osób chcących spróbować swoich sił w pisaniu pamiętnika, wymagającego cotygodniowej aktualizacji.

Wymagania:

 • wiek 14+;
 • poprawna polszczyzna;
 • obeznanie w internecie;
 • podstawy obsługi programów typu Word;
 • podstawowa znajomość angielskiego;
 • oglądanie na bieżąco odcinków Sun & Moon.

Obecnie wolne postacie to:

 • Pakiet: Lusamine + Faba + Wicke (trzeba napisać od podstaw)

Okres Próbny:

Wszyscy nowi Redaktorzy zostają przyjęci na Okres Próbny. W tym czasie my zapoznajemy się z Tobą i Twoimi umiejętnościami, a Ty sam(a) przekonujesz się, czy pisanie dla naszej strony Ci odpowiada. Gdy stworzysz swój pierwszy wpis, administracja i/lub redakcja sprawdzą go. Żaden tekst nie zostanie „olany”, wszelkie błędy i niedociągnięcia zostaną wyszczególnione, podpowiemy też, jak można poprawić całość. Po sprawdzeniu tekst należy poprawić zgodnie z wytycznymi. No chyba że będzie bezbłędny, czego sobie i Wam życzymy. Proces ten nie ma na celu wyśmiania czy zdołowania kogoś, nie jesteśmy też jakimiś wybitnymi „profesorami od polaka”, po prostu chcemy, aby wszystkie teksty wydawane przez Alola.pl trzymały pewien standard. Na napisanie debiutanckiego tekstu masz dokładnie tydzień. Na poprawienie sprawdzonego artykułu też masz tydzień. Po zakończeniu Waszego Okresu Próbnego zostaniecie oficjalnie przyjęci w poczet Redaktorów ^^

Okresu Próbnego nie ma natomiast dla Opiekunów Postaci. W tym przypadku zwyczajnie będziemy monitorować, czy dany Opiekun wywiązuje się sumiennie ze swoich zobowiązań.

Co oferujemy:

Alola.pl ma Wam niejedno do zaoferowania. Przede wszystkim jest miejscem, w którym możecie publikować swoją pokémonową twórczość, a także integrować się z innymi miłośnikami Kieszonkowych Stworków. Naturalnie, do wszystkich swoich dzieł mielibyście pełne prawa. Do tego nasza strona stale się rozwija, docieramy więc do coraz szerszego grona odbiorców. Co więcej, praca na rzecz Aloli oznacza dołączenie do aktywnego zespołu, kochającego Pokémony i z chęcią poświęcającego im czas. Stawiamy na żywą i przyjazną atmosferę – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz strony. Możemy także zaoferować unikalną skrzynkę pocztową – nazwa@alola.pl 🙂

Zainteresowany(a)? Skorzystaj z formularza poniżej. Napisz w temacie, jakie stanowisko Cię interesuje, a w treści coś o sobie oraz jakiego rodzaju artykuły chciał(a)byś tworzyć/którą postacią się opiekować. I bez obaw! Pisanie artykułów na stronie niczym nie różni się od pisania np. w Wordzie. Dodatkowo, po uzyskaniu dostępu do Kokpitu, dostaniesz poradnik obrazkowy pt. „Jak stworzyć swój pierwszy wpis?” oraz „Jak powinien wyglądać dobry Artykuł?”, w którym wyjaśnimy, czego od Ciebie oczekujemy!

Zapraszamy do podjęcia wyzwania i otwarcia się na nowe doświadczenia!

Odpowiemy, jeśli tylko będzie to dla nas możliwe!