Odcinek 65 – wrażenia!

Alola!

Mamy już za sobą sześćdziesiątą piątą odsłonę serii Sun i Moon. „Ilima i Eevee! Olśniewające wejście!” to rozbudowany odcinek rozgrywający się na terenie Szkoły Pokémon. Koncentruje się na wizycie, która diametralnie odmienia zwykły dzień Asha i jego przyjaciół. W związku z nią ma też miejsce znamienny comeback. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z najnowszym odcinkiem, możecie znaleźć go tutaj; siłą rzeczy, tekst zawiera spoilery. Zapraszam do lektury!

Motyw przewodni najświeższego epizodu w zasadzie zawiera się w jego tytule. Można by powiedzieć, że scenarzyści zagrali na wyobrażeniach fanów – Ilima pojawia się w zupełnie innym momencie niż w materiale źródłowym serii. Do tego nie pełni roli Kapitana, której zresztą wcale nie ma w serialu. Podobieństwa są nie mniej liczne – serialowy Ilima także używa Z-Ataków oraz specjalizuje się w typie normalnym. Inaczej sprawa ma się jednak z jego partnerem – Eevee został wprowadzony dopiero w anime. Ilima i jego towarzysz stanowią zgrany i skuteczny zespół, będący w stanie pokonać zarówno bardzo doświadczonych, jak i bardzo licznych przeciwników. Ich Extreme Evoboost okazuje się potężny i spektakularny, lecz niepraktyczny – przywołanie Eeveelucji wymaga czasu, a do tego zapewne może się nie powieść. Dowiadujemy się także, że Ilima jest w zasadzie celebrytą; wygląda na to, że jego sława ma konkretne podstawy, co sugerują walki, które stacza, a także sympatia, jaką darzą go nauczyciele. Jednakże całe to uznanie nie zdaje się mieć na niego złego wpływu – Ilima odznacza się wyjątkową skromnością.

„Ilima i Eevee! Olśniewające wejście!” wyróżnia także Zespół Czaszki. Alolańscy przestępcy byli nieobecni w serialu przez wyjątkowo długi czas – ostatnim razem wystąpili w odcinku 27. Chociaż nie otrzymaliśmy żadnego wytłumaczenia tego stanu rzeczy, powrót organizacji przedstawia się bardzo solidnie. Wychodzi na jaw, że członkowie Zespołu są dużo liczniejsi, niż mogłoby się zdawać, a także potrafią współdziałać ze sobą. Co więcej, postać Tuppera zostaje przybliżona po raz pierwszy. Dowiadujemy się, że bohater jest kimś w rodzaju miejscowego przywódcy Zespołu Czaszki, co na swój sposób zmniejsza szansę na pojawienie się Szefa i Admin z gier. Ciekawym rozwiązaniem fabularnym zdaje się być flashback przedstawiający przyczynę, dla której Tupper postanawia rzucić wyzwanie Ilimie. Trudno jest jednak stwierdzić, czy jest to sugestia dalszego rozwoju jego postaci, czy jedynie humorystyczny element służący urozmaiceniu konfrontacji, czy może wizerunku Zespołu.

Sześćdziesiąty piąty odcinek Sun i Moon nie pomija także głównego bohatera. Poruszony zostaje motyw relacji Asha i Pikachu, co rzadko ma miejsce w obecnej serii. Wygląda na to, że protagonista pozostaje niezmienny w tej kwestii – nadal nie zamierza ewoluować swojego partnera. Do tego znajduje pewne potwierdzenie słuszności swojej postawy w stosunku Ilimy do Eevee. Nie jest to jednak jedyne, co łączy bohaterów – każdy z nich stanowi cel organizacji przestępczej ze swojego regionu. Zgodnie ze swoim usposobieniem, Ash wyzywa znanego Trenera, co skutkuje zyskaniem przez niego kolejnego „przyjaznego rywala”. Jednakże Ilima zdaje się być postacią epizodyczną, w związku z czym nie zagrozi zapewne pozycji Gladiona. Mimo tego warto zwrócić uwagę na jego układ z Profesorem Kukuiem, w związku z którym Ash i Ilima mogą zmierzyć się kiedyś w lidze Aloli.

„Ilima i Eevee! Olśniewające wejście!” to odcinek pełen ciekawostek fabularnych. Za przykład może posłużyć tu powrót motywu muzycznego Kiawe czy wspomnienie przez niego Buzzwole’a. Najwięcej uwagi zwraca na siebie jednak sam początek seansu. Anonimowy bohater, który wręcza Eevium Z Ilimie, to serialowa wersja Kagetory z gier siódmej generacji. W tych pozycjach jest on Trenerem-weteranem, któremu nigdy nie udało się zwyciężyć potężnych Trenerów używających Eeveelucji. Nie zrezygnował jednak do końca z marzenia, w związku z czym zleca protagoniście misję odnalezienia i pokonania ich. Zadanie wieńczy otrzymanie Eevium Z po walce z Kagetorą i jego Eevee. Choć nie jest to jasne, być może i Ilima musiał przejść podobny test.

Najświeższy odcinek serii wnosi powiew świeżości do jej fabuły. Pojawiają się liczni nowi bohaterowie; chociaż fanklub Ilimy czy poszczególni członkowie gangu Tuppera nie mają zbyt dużego znaczenia dla opowieści, w dalszym ciągu wzbogacają ją. Podobnie sprawa ma się z „powrotami”, wśród których Samson i Alolański Raichu Noi nie zwracają na siebie tyle uwagi, co Zespół Czaszki. Pojawia się także pierwsze wyraźne nawiązanie do Kalos, z którego Ilima wraca tuż przed rozpoczęciem akcji odcinka. Wśród innych ciekawostek znajduje się wprowadzenie Poké Dive oraz poruszenie obiecującego motywu Ligi Aloli.

Sześćdziesiąta piąta odsłona anime Sun i Moon wywarła na mnie dobre wrażenie. Jest to jeden z tych bogatych i urozmaiconych odcinków, które wyróżniają obecną serię. Chociaż sam Ilima nie okazał się szczególnie złożoną postacią, nie czyni to jego przedstawienia mniej udanym. Dobrze oceniam także decyzję o wprowadzeniu Extreme Evoboost oraz byłego właściciela Eevium Z. Atrakcję stanowią też doskonałe motywy Zespołu Czaszki, kontrastujące powagą z jego nieudolnością. „Ilima i Eevee! Olśniewające wejście!” to ciekawy epizod, który zasługuje moim zdaniem na siedem i pół punktu na dziesięć.

A co sądzicie o nim Wy? Spodobał się Wam? A może wręcz przeciwnie? A może jest w nim coś, co przykuło Waszą uwagę lub coś, co Was zaskoczyło? Zapraszam do dzielenia się wrażeniami!

A oto, co czeka nas w następnym odcinku:

53 komentarze do wpisu „Odcinek 65 – wrażenia!

 1. Naprawdę super odcinek! Kocham Pokemony! (#największafankapokemonever) nie wiem co bym zrobiła bez was! Nie umiem japońskiego ale dzięki waszym napisom, rozumiem wszystko! Niedługo mam zamiar kupić Pokemon Moon a potem, Ultra Moon. Moje ulubione shipy: Kukui x Burnet (czy jakoś tak..), Lillie x Ash, Brock x Misty i Ash x SERena (xDDDD). Bardzo lubię waszą stronę, bo bardzo (jak mówiłam) kocham Pokemony! Nie obejerzałam każdego odcinka z Sun & Moon\Ultra Adventures, a już zapomniałam Asha z pierwszej generacji……xd….powodzenia w tłumaczeniu innych odcinków!

  • Wątpię ,że Serena lub May się pojawią no ewentualnie Serena ale jak już to nie w tym momencie bo przecież wyjechała do Hoen i jak by to wyjaśnili ,że jej się znudziło tam czy co ?? 😛 😀 🙂

 2. O kurde bardzo doskonały odcienk, w którym Pojawił się Illima, w odcinku oczywiście nie mogło zabrać troszkę humoru, kolejny odcinek też fajnie się zapowiada, ale na serio to wyzywanie od jednego z tych kolesi Team Skull, było nie potrzebne, serio mścić się na kimś za to że miał lepsze powodzenie u dziewczyn? Tak to była naprawdę dziwna walka. No cóż mniejsza już o to, pora czekać już na kolejny odcinek! 😸

   • To jest Japonia tego nie ogarniesz XD poza tym znam niejednego chłopaka który znienawidził drugiego przez powodzenie u dziewczyn /popularność XDD

  • Trio z Zespołu Czaszki zachowywało się niedorzecznie od samego początku. Wszystko wskazuje na to, że nie poczynili żadnego postępu, jeśli chodzi i zachowanie i tryb życia, mimo że mieli na to prawie czterdzieści odcinków 😛

 3. Całe moje godziny grania w pokemon Sun I pokemon Ultra Moon szlag trafił – ILIMA TO FACET 00′ I w dodatku wszystkie dziewczyny ze szkoły pokemon na niego lecą………. ekhemm. .. Ash był wicemistrzem ligi Kalos…. ekhem .. … brał udział w 6 Ligach pokemon … wygrał Orange Cup…….. został by mistrzem ligi Pokemon w Kanto gdyby charizard go słuchał……….. ZRESZTĄ W KAŻDEJ LIDZE MÓGŁBY WYGRAĆ ALE ZAWSZE JAKIŚ MAŁY INCUDENT NIEPRZEWIDZIANY MU WCHDOZI W DROGĘ. Tak w ogóle ciekawie się zapowiada liga Aloli 😉 ciekawe czy Ash odniesie zwycięstwo 😉 (nie no wiadomo że nie ale zawsze jakaś szansa jest) DLACZEGO ASH NIE MOŻE BYĆ SILNYM TRENEREM I NP ZŁAPAĆ MEWTWO?DLACZEGO TO ANIME MUSI BYĆ REKLAMĄ GIER? nie no pokemony są fajne polecam👍❤

  • Ash był, jest i będzie baranem, nawet w XY.
   Poza tym Ilima miał większe szansy mieć powodzenie, gdy był dawno w szkole, a Ash wstąpił do niej wcześnie 😛

   • Ja też zawsze uważałem że Ilima to kobieta aż do teraz. A gdyby Ash wygrał którąś ligę to prawdopodobnie byłby to koniec pokémonów bo spełniłby swoje marzenie.

    • przecież wygrał pomarańczowa więc to w niczym nie przeszkadza tym bardziej ze w dp nadmienili że wygranie ligi to dopiero początek bo potem jest jeszcze liga mistrzów ^^

  • Mam podobne zdanie poza tym ,że Ash powinien złapać Mewtwo bo Mewtwo to taki kozak co jak w niego rzucisz pokeballem to go mocą psychiczną wyrzuci 7 metrów dalej xD Ale tak na poważnie to jakiegoś Dragonite albo Tyranitara mógłby dawno mieć ale bidak nie ma 🙁

  • Gdyby był bardzo silnym Trenerem i miał (niemalże) niepokonaną drużynę, serial w zasadzie straciłby sens 😛 W końcu opowiada o przygodach bohatera, którego celem jest zostanie Mistrzem.

 4. Co do odcinka to fajny ale jak zawszę będę punktował:
  1. Skoro Llima był w Kalos i interesował się Ligą, to jak nie rozpoznał wicemistrza Kalos. No jak proszę, przecież nawet jeśli nie oglądał wtedy Ligi to raczej nie ominęła go destrukcja Kalos, w której Ash miał kluczowe znaczenie.
  2. Zespół Czacha 😀. Trochę głupi był ten powód ataku. I coraz mniejsze mam nadzieję na pojawienie się Guzmy.
  3. Llima zawsze w moim sercu pozostanie kobietą.

  • Celna uwaga! To wygląda na dziurę w fabule. W końcu Ilimę ciekawiła Liga Kalos. Chociaż warto zaznaczyć, że nie wiemy, ile czasu po powrocie Asha z Kalos rozpoczyna się akcja Sun i Moon.

   Głupi, a także w ich stylu 😛 Stawiałbym na to, że Guzma w końcu się pojawi, chociaż być może oczekiwanie będzie dłuższe – jak w przypadku Ilimy.

  • Asch już go ma tylko zmienia on się z electrium z w Pikashunium podczas walki było to w którymś odc anime zobacz se.

    • Ale pikachu znał już volt tackle czyli elektroakcję, więc wątpie że skoro się jej oduczył to sie tak nagle nauczy :/

     • Piotrex125 nie. Chodzi tu o Pikashunium-Z i atak 10,000,000 Volt Thunderbolt, zmienił sie w niego Electrium-Z w odcinku w walce z Nihilego-Lusamine. Do tego ataku p[otrzebny jest ruch Thunderbolt, i wybacz ale zły Z-Atak miałeś na myśli 😉

      • Ja wiem, jednak myślałem iż chodzi o ten drógi z – atak. Pikachu może mieć dwa. Po za tym Ash użył już 10 000 000 Volt Thunderbolt, a Catstropika jeszcze nie.

 5. Nie żeby coś, ale trochę dziwny wydał mi się ten Extreme Evoboost. Ewolucje Eevee lecą do niego, by mu pomóc? Dziwne…

  • Ilima i Eevee mieli szczęście, zdaje się – w końcu na wyspie mogło nie być wszystkich Eeveelucji 😛 Zapewne nie zostanie pokazane, co dzieje się w podobnym przypadku, ale byłaby to ciekawa sprawa.

 6. Jeśli Llima był w Kalos to może poznał przyjaciół Asha( To jest Clemont, Bonnie, Serena) i MOŻE któryś z nich wróci na odcinek lub dwa.

  • Wydaje mi się że nie :/ Chociaż fajnie by było ją znowu zobaczyć.. Jednak może wrzucą jakieś małe powiązanie? 😀

   • Na razie pojawiła się Misty i Brock, Serena jest w Hoenn, May raczej też tam jest. Liczę na to iż SM będzie przełomem i pojawią się tam wszystkie postacie. Serena może z May ( jeśli się polubią to będzie + dla Sereny ), Dawn nie wiem ale, Cilen i Iris raczej razem. Jednak zapewne w tym odcinku pojawi się po prostu jakiś Ambipom. Chociaż kto wie?

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo