Śpiączka – PokéTeoria #8

Cześć, Trenerzy! Dzisiaj przyjrzymy się popularnej teorii dotyczącej głównego bohatera naszego ulubionego serialu. Pytanie brzmi: „Czy przygody Asha są zaledwie jego wymysłami?” Za materiał źródłowy ósmej PokéTeorii posłuży nam Anime Pokémon.

W serialu animowanym Pokémon śledzimy losy Asha Ketchuma – młodego trenera, marzącego o zostaniu Mistrzem. Ash podróżuje po całym świecie. Łapie i trenuje Pokémony, poznaje nowych przyjaciół, walczy ze złem, toczy pojedynki, zdobywa odznaki, sprawdza się w ligowych zawodach, mierzy się z legendarnymi Pokémonami… Sporo tego. Czy ta niezwykła opowieść nie jest nieco… nierealna? Co, jeśli jest ona zaledwie dziełem fantazji Asha? Przypomnijmy sobie moment, w którym bohater zostaje potężnie porażony przez Pikachu w pierwszym odcinku. Zaraz potem zaczyna dziać się wiele niecodziennych rzeczy – pojawia się legendarny Pokémon-ptak z innego regionu oraz niedorzeczny Zespół R. Być może to, jak i dalsza część przygód, to wytwór umysłu Asha – pogrążonego w śpiączce po szoku, jakim było niezwykle silne wyładowanie.

Ash od zawsze marzył o zostaniu trenerem i życiu pełnym przygód…

Przyjrzyjmy się światowi ukazanemu w serialu. Jest on bezpieczny i ułożony. Jego mieszkańcy znają swoje miejsce. W zdecydowanej większości są to ludzie przyjaźni i zadowoleni z życia. Chętnie udzielają Ashowi pomocy. Prześladująca go grupka przestępców – możliwa wizualizacja problemów psychicznych – nie jest zagrożeniem, i zawsze zostaje pokonana, czegokolwiek by nie spróbowała. Poza tym, uwagę przyciąga niezwykła schematyczność tego Świata Pokémon. Niemal każdy region posiada te same instytucje – ligę – sale i turnieje dla najlepszych – oraz centra i markety Pokémon. Co więcej, wszędzie występują dwie postacie – Siostra Joy i Oficer Jenny, odpowiednio zajmujące się opieką oraz ochroną. Podobnie sprawa ma się z profesorami. Wygląda na to, że wszystko to tworzy swoistą sieć bezpieczeństwa. Świat, po którym podróżuje Ash jest więc ułożony, spokojny i radosny. Czy to nie czyni go nieco podejrzanie… idealnym?

Joy i Jenny gwarantują światowi z przygód Asha stabilność i poczucie bezpieczeństwa

Rzućmy okiem na same przygody głównego bohatera. Tutaj także można dostrzec pewną szablonowość. Po zdobyciu wszystkich odznak i zmierzeniu się w ligowych zawodach, Ash udaje się do kolejnego regionu, gdzie robi dokładnie to samo, co w poprzednim. Ciekawi także wiek bohatera. Otóż to, Ash w ogóle się nie starzeje. Cały czas ma 10 lat, a więc tyle, ile miał w pierwszym odcinku serialu. Inną jeszcze kwestię stanowi popularność Asha. Wkrótce po rozpoczęciu kolejnej wielkiej przygody, zawsze okazuje się, że w całym regionie niemal nikt go nie zna – nawet w Johto, sąsiadującym z jego rodzinnym Kanto. To nieco zaskakujące, patrząc na ilość odznak, którą posiada, oraz wszystkie te zawody, w których wziął udział. Trenowanie jest przecież bardzo popularnym zajęciem w tym świecie… Co więcej, Asha można spokojnie nazwać dobrym trenerem, lecz nie wygrał jeszcze żadnych ligowych rozgrywek w głównym regionie mimo, że wziął już udział w wielu. Próbuje więc kolejnych, a podróż trwa dalej. Podobnie jak sam świat, przygody głównego bohatera Anime zdają się schematyczne i ułożone, co odróżnia je od rzeczywistego życia.

Na koniec przygody w danym regionie, Ash zostawia wszystkie Pokémony, poza Pikachu

Co sądzicie o tej teorii? Czy to możliwe, że niemal wszystko, czego Ash doświadczył w Anime, jest tylko dziełem jego wyobraźni? Być może jest to próba ucieczki przed rzeczywistością… Jest to Waszym zdaniem solidna teoria, czy czegoś w niej brakuje? Zdaje się Wam prawdopodobna, czy też łatwo ją obalić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła grafik:

Śpiączka: http://creepypasta.wikia.com/wiki/Ash%27s_Coma

Joy i Jenny: http://forums.pokemontabletop.com/topic/10012960/1/

Ash w Kalos: http://www.deviantart.com/browse/all/fanart/?offset=40&view_mode=2&order=11&q=pokemon+ash+in+kalos

 

29 komentarzy do wpisu „Śpiączka – PokéTeoria #8

 1. Drogi Netaro. Muszę cię niestety rozczarować. Ja nie wierzę w te teorie spiskowe, żeby Ash był w śpiączce. Gdyby tak się stało i było potwierdzone prawidłowo, nigdy by się nie obudził a to by utrudniłoby spędzone lata z Sereną. Dlatego się zawiodłem na tych, którzy zrobili ten głupi żart. To według mnie kłamstwo i bujda, by straszyć tym dzieci.

 2. Wiktoria trochę masz rację Ash jest normalnie 7 latkiem lub 8 latkiem !!! Poza tym startował w tylu ligach pokemon miał Greninje z którym umiał połączyć się zjawiskiem więzi a na Alola nikt go nie zna !!! Poza tym jego wygląd tak się zmienił ,że w pierwszym odcinku Sun & Moom muślałem ,że to jakaś podróba pokemonów.

 3. Powiem wam że z tym wiekiem jest niemała kontrowersja ja mogę powiedzieć tylko że jak dla mnie Ash zachowywał się jak 10 latek dopiero w Kalos . Mi jednak zawadza że Asha w sun i moon zrobili 7 latkiem !

 4. mi sie wydaje ze sama ta teoria jest glupia poniewaz pokemony to bajka a jak mozna sobie wyobrazic asha ktory ma 30la XD. chyba trudno by sie ogladało dorosłego gościa który lata w poszukiwaniu pokemonów. pozatym ja uwielbiam asha takim jakim jest

  • Tu nie byłoby żadnego problemu, przygody mógłby kontynuować jego syn. Tsubasa starzał się normalnie, a serial był świetny

 5. To jest trochę mroczna teoria ale nie raz pikachu poraził asha w pozniejszych etapach bajki a wiemy ze ataki pikachu są coraz mocniejsze wiec wyladowanie w 1 odc nie bylo az tak mocne jak nie jeden szok elektryczny lu piorun w innych sezonach. Jest to bajka dla dzieci więc ash nie powinien sie stawac dorosły i tworcy mają taki zamysł. Ash po prostu przeżywa przygody na bieżąco i tyle

 6. Moim zdaniem nawet jeżeli taki był pierwotny zamysł twórców, teraz się do tego nie przyznają bo obawiają się fali krytyki.

  • Też myślę, że baliby się przyznać. Nagłe ujawnienie, że „to był tylko sen” nie jest cenionym zabiegiem 😀

  • Też bym nie stawiał na to, że mieli taki zamysł. Teorie Pokémon – takie jak ta – są dziełem fanów i bardzo rzadko zostają „zatwierdzone” 🙂

 7. Mam pytanie: W którym odcinku jest podane, iż Ash ma 10 lat. Chodzi mi o jedne z nowszych odcinków. Ash w jednym z odcinków, jeszcze w Kanto, wyraźnie mówi, że od opuszczenia przez niego domu mija dokładnie rok.

  • Prawdę mówiąc, nic mi nie wiadomo o nowszym odcinku, w którym jest to podane. Wiem jedynie, że była o tym na pewno mowa w pierwszym odcinku. Co do tego roku – to wynika z nieścisłości w tłumaczeniu. Ash mówi, że nie był tam (w Wertanii) od roku, ale oryginalne, japońskie określenie znaczy „od długiego czasu” 😛

    • W 1 odcinku Black & White narrator mówi że Ash ma 10 lat pomimo tych wszystkich poprzednich odcinków (na półkach widać trofea z innych sezonów)

     • Właśnie jeszcze dodam że pierwotnie chyba jednak jakoś się starzał co dam za przykład to że Max w Advanced poznał Asha (powiedział że oglądał go na transmisjach ligi i wytkał mu błędy w walce Charizarda z Blazikenem), a też było wspomniane jak wrócił do Kanto w Battle Frontierze gdy brał udział w pokazie amatorskim że brał udział w tamtejszej lidze, ponadto tamtejsza siostra Joy znała go z wcześniejszy lig. Ogólnie rzecz ujmując Ash tak jakby przestał się starzeć a wręcz cofnął wiekowo w rozwoju dopiero po DP w którym to spotkał inną wersję siebie pod postacią Paula(też latał od ligi do ligi i w żadnej nie wygrał).

     • O, dobrze wiedzieć. Nie oglądałem Black i White, więc nie zdawałem sobie sprawy z tego potwierdzenia wieku Asha.
      Pamiętam, że w Johto Journeys z kolei spotkał Trenera, który użył komputera do zdobycia informacji o nim. Dowiedział się wtedy, że Ash przegrał w Lidze przez nieposłuszeństwo Charizarda. Tak więc, coś może być w tym, co mówisz 🙂 Może ma to związek z tym, że Unova nie należy do Pokémon Nation albo z tym, że anime Black i White różni się od poprzedników wydźwiękiem i stylem graficznym?

     • Ja tam odniosłem wrażenie że w BW chcieli zrobić reboot serii by zyskać nowych fanów ale bali się zrobić całkowity by nie stracić starych w czego efekcie wyszło co wyszło, tzw Ash na poziomie Asha z Orginalnej Seri w Kanto a potem na ostatnich odcinkach ekspresowe nabieranie umiejętności by dorównał temu z Sinnoh

      • To jak najbardziej prawdopodobne 🙂 W końcu gry Black i White stanowiły swoistą próbę zmiany wizerunku Pokémonów, w co wlicza się celowanie w nieco inną grupę odbiorców. Mam wrażenie, że taki motyw towarzyszy w zasadzie całości piątej generacji.

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo