Władza – PokéTeoria #4

Cześć, Trenerzy! Dzisiejsza PokéTeoria nie będzie tak ponura jak poprzednie. Nasze pytanie brzmi: „Czy liga stanowi rzeczywistą władzę w Świecie Pokémon?” Czwarta już odsłona cyklu będzie oparta na grach z głównej serii, z wyróżnieniem dwóch pierwszych generacji.

Na początek upewnijmy się, czy w świecie Kieszonkowych Stworków funkcjonuje jakakolwiek władza. Istnieje w nim prawo, co potwierdza status przestępców, jakim cieszy się chociażby Zespół R. Co więcej, jego przepisy są egzekwowane. Policja także istnieje; jeden z jej funkcjonariuszy zwraca uwagę na Golda, mówiąc o „podejrzanej, bezprawnej aktywności.” Kontynuując, w Świecie Pokémon łatwo natrafić na wszelkiego rodzaju infrastrukturę publiczną. Znajdują się wśród niej m.in. ośrodki badawcze i wszechobecne Centra Pokémon. Wszystko wymienione powyżej wymaga finansowania oraz stabilnego systemu, aby mogło funkcjonować. To z kolei jasno wskazuje na obecność jakiegoś rodzaju władzy.

Centra Pokémon nie pobierają żadnych opłat za leczenie, mimo że obsługują setki trenerów

Przyjrzyjmy się lidze. Jest to instytucja składająca się z dwunastu potężnych trenerów, obecna w niemal każdym regionie Świata Pokémon. Próżno szukać drugiej równie wpływowej i rozbudowanej organizacji. Jej członkowie – elitarna czwórka i liderzy sal – cieszą się wielkim autorytetem. Liga skupia najsilniejszych trenerów w danym regionie, przez co jest w stanie utrzymać pokój. Działa w tym kierunku – jej członkowie często interweniują, mierząc się z różnymi problemami, że wspomnimy tylko reakcję Lance’a na machinacje Zespołu R, czy doraźne wspieranie wielu spośród głównych bohaterów gier. Warto zauważyć, że oni z kolei nie zdają się być przez nikogo kontrolowani. Liga jest, jak widać, silną instytucją o określonych celach i realnym wpływie na przebieg wydarzeń.

Elitarna czwórka stoi w hierarchii wyżej, niż dwukrotnie liczniejsi liderzy sal

Następnie zwróćmy uwagę na liderów. Tych ośmiu trenerów, mianowanych przez miejscową elitarną czwórkę, stanowi część ligi będącą „bliżej ludzi.” Każdy z nich zarządza własną salą, w której podejmuje wyzwania rzucane przez innych trenerów. Nie jest to ich jedyna funkcja. Są ważnymi członkami społeczności. Pomagają mieszkańcom oraz dbają o porządek i bezpieczeństwo. Nie są to przypadkowe osoby. Wszyscy liderzy są silnymi trenerami, a także zdyscyplinowanymi i praworządnymi ludźmi. Wielu spośród nich wyróżnia się pochodzeniem lub umiejętnościami – znajdziemy w ich szeregach m.in. mistrza sztuk walki, adeptkę telekinezy i dziedziczkę klanu trenerów smoków.

Liderzy z regionów Kanto i Johto

Jednakże, liderzy sal nie są jedynie lokalnymi autorytetami. Nie licząc powyższych funkcji, są w stanie kontrolować lokalną populację. Trenowanie jest ekstremalnie popularnym zajęciem wśród wszystkich grup wiekowych w uniwersum Kieszonkowych Stworków. Liderzy mają więc kontakt z wieloma ludźmi z całego społeczeństwa. Trenerzy muszą się pilnować, aby im nie podpaść. Oni z kolei mają możliwość analizowania swoich przeciwników. Dokonują oceny osobowości trenerów – to od nich zależy, czy wydadzą odznakę, czy też nie. Elitarna czwórka kontroluje z kolei najsilniejszych trenerów. Liderzy mają więc realny wpływ na życie innych trenerów, mogąc wykluczać nieodpowiednich.

Każdy spośród ośmiu liderów wygłasza swoją opinię na temat przeciwnika po walce

Zatrzymajmy się na chwilę przy odznakach. Każda sala posiada własną. Lider wręcza je trenerom, którzy pokonają go w walce. Jedynie zdobywszy osiem odznak można zmierzyć się z elitarną czwórką. Te przedmioty są jednak dla trenerów jeszcze ważniejsze, niż mogłoby się zdawać. Są one niezbędne do kontrolowania Pokémonów, a brak odpowiednich może wywołać brak posłuszeństwa wśród stworków. To nie wszystko. Aby używać ruchów terenowych – np. do przesuwania głazów czy przekraczania wód – należy posiadać odpowiednie odznaki. Tak więc, odmawiając wydania swojej odznaki, lider może w jednej chwili zakończyć podróż niemoralnego lub kłopotliwego trenera.

Odznaki regionu Kanto

Na koniec przyjrzyjmy się dwóm ciekawostkom. Liga kontroluje własne obszary. Dobrym przykładem jest tu jej siedziba na Płaskowyżu Indigo. Jest to ogromna budowla. Do tego dochodzi obszar kontrolny na południe od Victory Road. Są też, naturalnie, sale. Wszystkie te miejsca zatrudniają z kolei licznych pracowników. Utrzymanie ich wszystkich jest, niewątpliwie, bardzo kosztowne. Jednakże, niemal zawsze funkcjonują bez zarzutu, mimo licznych walk Pokémon, które mają przecież destrukcyjny potencjał. Warto zwrócić też uwagę na zagładę Cinnabar Island. Choć do wyboru było m.in. laboratorium naukowe, to jedynie miejscowa sala została przywrócona. Niezwykłe wpływy ligi sugerują, że jej władza jest dużo większa, niż mogłoby się zdawać.

Co sądzicie o tej teorii? Czy to możliwe, że elitarna czwórka i liderzy sal stanowią faktyczną władzę w świecie Kieszonkowych Stworków? Jakaś władza istnieje na pewno, a oni są czołówką trenerów w świecie w zasadzie opartym na walkach Pokémon… Jest to Waszym zdaniem solidna teoria, czy czegoś w niej brakuje? Zdaje się Wam prawdopodobna, czy też łatwo ją obalić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła grafik:
Centrum Pokémon: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/File:Pok%C3%A9mon_Center_PO.png
Elitarna czwórka: http://pokemon.wikia.com/wiki/Elite_Four
Liderzy: http://www.drodd.com/html7/pokemon-gym-leaders.html
Lt. Surge: http://archives.bulbagarden.net/wiki/Category:Lt._Surge
Odznaki: http://aminoapps.com/page/pokemon/8836100/favorite-gym-badge-from-kanto

 

6 komentarzy do wpisu „Władza – PokéTeoria #4

  • Ta teoria jest oparta tylko i wyłącznie na grach Pokémon z głównej serii. Nie obejmuje serialu, a to w nim jest Ash, nie w grach z głównej serii 🙂

    • W tekście nie było mowy o tym, że liderzy nie mogą porzucić stanowiska, czy też zostać z niego usuniętymi 😉 Te pary gier dzieli różnica czasu wynosząca – o ile się nie mylę – dwa lata, więc i w regionie zaszły zmiany. Zresztą, to nie pierwszy taki motyw 🙂

     • Ciekawi mnie jak Giovanni został Liderem Sali. Nie jest przecież dobrym człowiekiem. Pewnie udawał, czy coś w tym stylu. 🙂 A co do pierwszego komentarza, to mogę wyjaśnić: Misty i Brock znaleźli zastępstwo na liderowanie. Salą Misty zajęły się jej starsze siostry. Co zaś tyczy się Brock’a – przekazał salę najpierw ojcu, a następnie swojemu młodszemu bratu. Oczywiście, w obu przypadkach, tylko na czas podróży.

      • Wyjątek potwierdza regułę, nie? 🙂 Może być, że rzeczywiście go nie wykryto. Może też być, że system okazał się wadliwy w jakiś inny sposób. Jednak bardziej przychylałbym się ku temu, że na początku był dobrym Liderem, lecz zepsuł się i odnalazł dla siebie miejsce w Zespole z czasem – jak Lt. Surge z Pokémon Adventures. Na takie wytłumaczenie zdaje się też wskazywać to, że przez cały czas trwania akcji gier Red i Blue nikt go o nic nie podejrzewał.

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo