Czy Hau pojawi się w Anime?

Alola!

Chyba trudno byłoby znaleźć lepsze pozdrowienie na początek tego wpisu – dotyczy on w końcu postaci, którą można by nazwać uosobieniem Aloli. Radosny, uśmiechnięty, przyjazny, żywy i pozytywnie nastawiony do świata i ludzi – taki właśnie jest bohater tekstu. Hau – bo to o nim mowa, naturalnie – jest jedną z ważniejszych postaci z gier Sun i Moon. Pełni rolę rywala głównego bohatera. Jednakże, nie jest jego wrogiem – w rywalizacji tej nie ma zawiści czy niezdrowej ambicji. Hau jest wnukiem Hali – Kahuny Wyspy Melemele. Gdy tylko spotyka protagonistę, wyzywa go do walki, a także zaprzyjaźnia się z nim, co dobrze oddaje jego usposobienie. W grach Sun i Moon, Hau pojawia się już na samym początku. Jednakże, mamy już za sobą równo trzydzieści odcinków anime opartego na tych tytułach, a tymczasem bohatera nawet nie wspomniano. Czy Hau pojawi się w Anime? Zobaczmy, jak mają się sprawy.

Hau w grach Sun i Moon

Na początek przyjrzyjmy się temu, co może sugerować, że wnuk Hali nie zostanie wprowadzony w serii Sun i Moon.

Po pierwsze, nie wszystkie postacie z gier siódmej generacji znalazły się w Anime – przynajmniej do tej pory. Dobry przykład stanowi Kapitan Ilima. Choć w pozycjach na 3DS-a pełni ważną rolę na wyspie Melemele, Ash właśnie ją opuszcza, a Ilimy ani widu, ani słychu. Może to być jednak powiązane z całkowitym brakiem Kapitanów i ich Prób w Anime. Jak widać, twórcy serialu nie boją się wprowadzać wyraźnych zmian w odniesieniu do materiału źródłowego, nie mieliby więc zapewne oporów przed pominięciem miłośnika malasady.

Kontynuując, Ash ma już rywala w regionie Alola. Jest nim Gladion – drugi z rywali z gier Sun i Moon. Choć pojawił się dopiero w jednym odcinku, jego rola jest już ustalona i możemy być niemal pewni, że powróci. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie wszyscy rywale z gier głównej serii doczekali się wystąpienia w serialu – zrezygnowano m.in. z Silvera z drugiej generacji. Może być, że twórcy postanowili ograniczyć w anime Sun i Moon ilość powracających oponentów protagonisty do jednego. Za możliwe powody mogłyby posłużyć wyjątkowo liczna grupa towarzyszy Asha oraz obszerność dzieł, na których seria jest oparta.

Do tego, Hau nie zdaje się być bardzo popularną postacią. Choć sympatyczny Trener niewątpliwie ma swoich zwolenników, został w pewien sposób przyćmiony przez Gladiona. Surowy, tajemniczy brat Lillie z kolei zdaje się mieć całe rzesze sympatyków. Jego pozycja wśród fanów marki i przynależność do rodziny Lillie – jednej z najważniejszych bohaterek gier Sun i Moon i lubianej postaci z Anime – mogłyby być przyczynami dla zdecydowania się na właśnie tego rywala. Warto dodać, że miejsce akcji przenosi się właśnie z wyspy, z której Hau pochodzi w grach, a Gladion został wprowadzony wcześniej niż w Sun i Moon na 3DS-a.

Gladion w Anime

Teraz zajmijmy się tym, co przemawia za pojawieniem się Hau w najnowszej serii anime Pokémon.

Na początek przyjrzyjmy się pozycji bohatera. Nie da się zaprzeczyć, że w grach jest to postać ważna i odgrywająca znamienną rolę. W przeciwieństwie do Gladiona, który pokazuje się od czasu do czasu, wnuk Hali podróżuje razem z głównym bohaterem. Jest jego towarzyszem podczas Wyzwania Wysp. Przez większość czasu idzie mu nawet równie dobrze co protagoniście. Jest z nami od początku do końca. Niewątpliwie wpasowuje się w definicję rywala z głównej serii gier Pokémon. Jest także postacią, która zdaje się uosabiać liczne zalety Aloli. Można by zaryzykować stwierdzenie, że bez Hau obraz regionu nie będzie tak pełny jak w grach.

Po drugie, to prawda, że scenarzyści Anime nie wzbraniają się w tej serii przed zmianami dotyczącymi bohaterów, lecz ma to także drugie oblicze. Ilima nie został wprowadzony, lecz np. Kiawe i Sophocles doświadczyli swoistej nobilitacji – zostali podniesieni z rangi postaci epizodycznych do drugoplanowych. Zmieniły się także ich funkcje. Podobnie ma się także sprawa z Samsonem Oakiem. Harper i Sarah pełnią z kolei rolę bardzo podobną do tej z gier, lecz pojawiają się częściej. Naturalnie, wprowadzono także liczne postacie, których w grach nie było wcale. Tak elastyczne podejście do kwestii bohaterów sugeruje, że w zasadzie wszystko może się zdarzyć.

Lillie, Mallow i Lana także pełnią w Anime inną rolę niż w grach

Kontynuując, wprowadzenie Gladiona oraz jego okoliczności i przyczyny wcale nie oznaczają, że Hau nie pojawi się. W końcu w anime XY Ash miał właśnie dwóch rywali. Jednakże, nawet jeśli twórcy faktycznie zdecydowali się na tylko jednego z nich – brata Lillie – wnuk Hali może po prostu otrzymać odmienną funkcję. W końcu obecna siódma generacja jest dla Pokémonów czasem zmian i nowości. W grach, Gladion jest członkiem Zespołu Czaszki, a w Anime z kolei – wędrownym Trenerem. Podobnie prezentuje się kwestia miejsca zamieszkania Hau. W grach mieszka na Melemele, lecz nie oznacza to koniecznie, że w serialu będzie tak samo. W pozycjach na 3DS-a dom Lany znajduje się na Akali, w Anime zaś na Melemele. Jeszcze inna możliwość jest taka, że autorzy postanowili jedynie zamienić czas i miejsce wprowadzenia dwóch rywali.

Na koniec przyjrzyjmy się dziadkowi bohatera. Kahuna Hala mieszka w miasteczku Iki w sercu Melemele. W grach jest także członkiem Elitarnej Czwórki regionu Alola. Jego rola bardzo przypomina tę z Sun i Moon na 3DS-a. Jednakże, w Anime poświęcono mu jak na razie dużo mniej uwagi niż w materiale źródłowym. Pojawił się do tej pory w zaledwie dwóch odcinkach. Kahunie Olivii z kolei zostanie poświęcony już pierwszy odcinek rozgrywający się na Akali, a także nieraz wspomniano ją wcześniej. Można więc śmiało podejrzewać, że Hala nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Dobrym sposobem na odświeżenie nieco zaniedbanego bohatera byłoby właśnie wprowadzenie postaci Hau.

Hau w Anime?

Reasumując, pojawienie się Hau w serii Sun i Moon pozostaje sprawą niepewną. Istnieją liczne przesłanki zarówno za pominięciem, jak i za wprowadzeniem Trenera. Na chwilę obecną nie jest łatwo określić, jakie są plany autorów anime Sun i Moon w tym względzie. Być może część serii rozgrywająca się na Akali, która właśnie się rozpoczyna, udzieli nam jakichś informacji. Osobiście chciałbym zobaczyć Hau w Anime. Uważam, że bardzo pasuje do swojego regionu, tak urokliwie ukazanego w serialu. W grach wyraźnie kontrastował z Gladionem, reprezentując odmienne podejście do rywalizacji i życia w ogóle. Myślę, że w Anime mogłoby to świetnie wypaść. A Wy? Co sądzicie na ten temat? Chcielibyście, żeby uśmiechnięty rywal z Sun i Moon trafił do Anime? A może wręcz przeciwnie? Zapraszam do wspólnych rozważań!


Źródła grafik:

Hau w grach Sun i Moon: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Hau

Gladion w Anime: http://www.alola.pl/odc27/

Lillie, Mallow i Lana w Anime: https://pl.pinterest.com/pin/540150549042287111/

Hau w Anime: https://wn.com/ash_meets_gladion_and_ilima_soon_pokemon_sun_and_moon_anime_episode_9,_10,_11_preview_discussion

 

27 komentarzy do wpisu „Czy Hau pojawi się w Anime?

 1. Pewnie pojawi się później.Shauna rywalka z pokemon X i Y pojawiła się znacznie później i pełniła niewielką rolę.Myślę że podobnie będzie z Hau’em

 2. Hau w anime 4ever!
  Dlaczzego? Ten gościu, miłośnik pączków, był jednym z najfajniejszych rywali dotychczas. Zawsze optymistyczny, jego dziadek to kahuna, a sam gość towarzyszy nam od początku przygody do jej końca. Tak więc że.

 3. Ja mam inną teorie. A może wydarzenia z gier dzieją się po wydarzeniach z anime. Kiedy Ash odjechał jego przyjaciele, nie licząc Lille, zostali kapitanami. Llima dopiero zostanie kapitanem. A co do Hau w tej teorii, może jest poprostu za młody na pokemona

  • Jednakże, okazał się przydatny podczas akcji w Aether Paradise, a nawet zmierzył się z Guzmą 🙂 Do tego udało mu się w końcu pokonać Elitarną Czwórkę – w tym swojego dziadka.

 4. Według mnie Hau powinien zostać wprowadzony do anime. Fajny chłopak, nie zaszkodzi im ;). Tak w ogóle to miałam (chyba tylko na początku, ale niekoniecznie, nie pamiętam), że Hau się zakochał w Lusamine (dziesięciolatek. Ona ma czterdzieści lat. Brawo ja :/)
  Pozdrawiam Autora 😉

  • Dziękuję, ja też pozdrawiam!
   Tak właściwie, to w grach Hau zakochał się w Lillie 🙂 Niemniej, wziął Lusamine za osobę niewiele starszą od niego i głównego bohatera 😀

 5. Ja bardzo chce Hau w anime przecież on jest żywym pomnikiem Aloli ten gość jest optymistą nawet gdy groź nam niebezpieczeństwo a poza tym w grach Lusamine go nieźle zgasiła kojażycie ten słynny tekst Hau w Aether Paradise?

  ..Nie mogę uwierzyć że jesteś niewiele starsza od nas a zdziałałaś tyle dobrego..
  ..Ale ja mam już 40 lat..

  • Kojarzę 🙂 Wtedy też wydał niechcący Lillie. Pamiętam też, że podczas infiltracji Aether Paradise to z kolei on zgasił Fabę 😛

 6. Ilima przecież jest już zaplanowany w jednym z odcinków, a w artykule pisze „[…] nie został wprowadzony […]”, o jednej z następnyc postaci Olivii napisane jest „Kahunie Olivii z kolei zostanie poświęcony już pierwszy odcinek rozgrywający się na Akali, a także nieraz wspomniano ją wcześniej.” Czyli wyraźnie napisane jest, iż Ilima nie został zapowiedziany w serii Sun&Moon, a Kahuna Olivia była zapowiedziana już dawno. Jednakże widziałem zapowiedź jednego z odcinków gdzie w wielkim skrócie. Był jakiś test, najlepszy wynik nie otrzymał żaden z uczniów, których Ash znał i próbuje dowiedzieć się więcej o tajemniczym uczniu. Ale jednak nie jestem do końca pewny czy taki będzie odcinek czy tylko mi się to przyśniło, ale raczej powinien się ten odcinek pojawić.

  • To był fałszywy tytuł podrzucony przez serebii. Ilimy nie było do tej pory i OFICJALNIE nie został zapowiedziany. Według tych fałszywych pogłosek Ilima miał być obecny w odcinku 30, czyli tym z ubiegłego tygodnia.

  • +Wicio, słyszałem o tym że jest teoria o tym, że bohaterowie z XYZ ( mówię tu o Ashu, Serenie i Sawyerze ) to pierwowzory do bohaterów w grach Sun and Moon. Ash – główny bohater chłopak, Serena główna bohaterka płci żeńskiej, Sawyer to Hau o czym napisałeś.😀😀😀

Dodaj komentarz

wp-puzzle.com logo