Alola!

Jak zapewne wiecie, jakiś czas temu zapowiedziano nowe gry z serii Pokemon na konsolę Nintendo Switch. Nosić one będą nazwy Pokémon Let’s Go, Pikachu! oraz Pokémon Let’s Go, Eevee!. Zgodnie z tradycją marki, produkcje zostaną wydane w dwóch bliźniaczych wersjach. W jednej z nich rolę naszego startera pełnić będzie Pikachu, a w drugiej Eevee. Pokemony będą towarzyszyć nam nieustannie w czasie naszego podboju Kanto i pomogą nam najlepszym być, jak nigdy dotąd nikt. Stworki, oprócz oczywistej roli bitewnej, będą chodziły (a właściwie siedziały na ramieniu/głowie) za nami jak Pikachu w Pokemon Yellow. Podobnie jak w produkcji na Game Boy’a, także i tu będziemy mogli z nimi “rozmawiać”. Ponadto zajmiemy się również kreowaniem wdzianek dla naszych starterów. Nie ma zatem wątpliwości, że wybór pierwszego Pokemona mieć będzie ogromne znaczenie.

W związku z tym zapytaliśmy Was od razu, którego z nich wolicie. Mimo iż Pikachu jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawanym Pokemonem na świecie, Eevee wcale nie ustępuje mu dużo i może stanowić niesamowitą konkurencję dla żółtego szczurka. Pytanie w ankiecie brzmiało więc niezwykle banalnie:

Pikachu czy Eevee?

W ankiecie udział wzięło 612 osób. Uzyskano następujące wyniki:

Pokemon Głosy [ilość] Głosy [%]
242 39,5
370 60,5

Omówienie wyników:

Prawdę mówiąc, w dniu, w którym oficjalnie zapowiedziano te gry wydawało mi się, że podczas premiery półki z Let’s Go Eevee będą świeciły pustkami, a te z Let’s Go Pikachu będą uginały się pod ciężarem opakowań. No cóż, ankieta dowodzi, że być może nie będzie aż tak źle. Wprawdzie wygrał Eevee, ale nie odniósł jakiejś wyjątkowo kolosalnej przewagi. Stosunek głosów wyniósł niemalże 3:2 na niekorzyść Pikachu. Eevee zdobył 370 głosów, czyli 60,5% ogółu. Pikachu podbił 242 Waszych serduszek, czyli 39,5% całości. Nie będziemy się tutaj może rozwodzić specjalnie nad tymi wynikami, gdyż oba Pokemony są niezwykle popularne i wszystkim doskonale znane. Spróbujmy sobie odpowiedzieć tylko na pytanie, co mogło przyczynić się do zwycięstwa Eevee.

Uniwersalność. W jednym z naszych poprzednich wpisów, traktującym o konkurentach dla Pikachu do roli maskotki marki (klik!), zwróciliśmy uwagę, że największym atutem Eevee jest jego uniwersalność. Dzięki ogromnej liczbie możliwych ewolucji praktycznie każdy znajdzie w tym Pokemonie coś dla siebie. Dodatkowo w (Ultra) Sun/(Ultra) Moon, dzięki dodaniu Extreme Evoboost, sama podstawowa forma Eevee jest teraz bardziej “grywalna”, udowadniając, że Pokemona wcale nie trzeba ewoluować, by był silny. Co się zaś tyczy ewolucji, to tematem jednej z pierwszych ankiet na stronie była własnie ulubiona Eeveelucja. W ramach przypomnienia, jej wyniki możecie znaleźć tutaj.

Świeżość. Eevee, choć tak jak Pikachu pochodzi z pierwszej generacji, jest od elektrycznej myszy świeższy i w mojej opinii ciężej się nim znudzić. Nie oszukujmy się, ale zapewne dla części fanów (w tym i mnie) Pikachu jest po prostu zbyt oklepany. Przy Eevee natomiast twórcy cały czas coś “majstrują”, czy to przez dodanie nowych ewolucji, czy wspomnianego Z-Ataku. Pikachu dostał wprawdzie alolańską ewolucję w siódmej generacji, a także preewolucję w drugiej. Oprócz tego twórcy wpakowali w niego aż 2 indywidualne Z-Ataki (3, jeśli liczyć i Raichu), ale według mnie to wciąż za mało. Te wszystkie unowocześnienia nie powodują jednak żadnej zmiany w sposobie postrzegania tego Pokemona. Podczas gdy wszelkie wprowadzane nowinki u Eevee pozwalają mu dotrzeć do większej grupy odbiorców.

Tajemniczy specjalny Pokemon. Oficjalnie potwierdzono, że Pokemon Let’s Go wprowadzi całkiem nowego Pokemona. Podejrzenia skupiają się na czymś powiązanym z Eevee. Być może będzie to nowa ewolucja bądź jakaś inna mechanika. Lisa, jedna z postaci z nadchodzącego filmu Pokemon, posiadać będzie właśnie Eevee, co tylko rodzi więcej pytań. Premiera filmu w Japonii za troszkę ponad miesiąc, więc na dniach powinniśmy się dowiedzieć czegoś więcej o tym tajemniczym Pokemonie. Z drugiej strony może on w ogóle nie być powiązany z Eevee, jednak jeśli będzie, lada chwila powinniśmy się o tym dowiedzieć…

A na koniec, jeśli naprawdę chcecie przekonać się, który z tych Pokemonów jest lepszy, odsyłam Was do odcinka 116 serii Pokemon, w polskim dubbingu zatytułowanego “Kto będzie lepszy?”. Po jego obejrzeniu wszystko będzie jasne! ^^