Alola!

Wakacje powoli zbliżają się do końca (okrutny żart, wybaczcie), przyszła więc pora na omówienie naszej najświeższej ankiety, dotyczącej niczego innego jak właśnie wakacji, tudzież urlopu, dla ludzi pracujących. Regiony w świecie Pokemon różnią się od siebie. Niektóre w mniejszym, inne w większym stopniu. W każdej jednak krainie żądni przygód turyści mogą znaleźć coś dla siebie. Marzy Ci się wylegiwanie na plaży, wsłuchując się w fale szumiącego oceanu? Zapraszamy na Alolę! A może, tak jak ja, należysz do osób zimnolubnych i ciężko znosisz upały? Jeśli tak, to Sinnoh będzie dla nas idealnym miejscem! Możliwe, że bardziej od opalania się na słońcu czy zdobywania górskich szczytów wolisz architekturę i historię? Już teraz możesz zaklepywać bilet do Johto!

Jak pewnie pamiętacie, pytanie w tej ankiecie brzmiało:

Który region, oprócz Aloli, byłby Twoim zdaniem idealny na wakacje?

W głosowaniu wzięło udział 682 czytelników. Uzyskano następujące wyniki:

Region Głosy [ilość] Głosy [%]
Kanto 43 6,3
Wyspy Pomarańczowe 150 22,0
Johto 14 2,1
Hoenn 64 9,4
Sinnoh 30 4,4
Unova 36 5,3
Wyspy Decolore 54 7,9
Kalos 291 42,7

Omówienie wyników:

Najbardziej popularnym regionem okazało się być Kalos! Zdobyło ono serca 291 turystów, czyli 42,7% wszystkich urlopowiczów. Niemal co druga osoba wybrałaby na wakacje tę właśnie lokację. Na drugim miejscu znalazły się Wyspy Pomarańczowe, które zgarnęły 150 głosów, czyli 22% ogółu. Cóż, Wyspy w pewnym sensie przypominały Alolę, nic więc dziwnego, że zajęły wysoką lokatę. Na najniższy stopień podium wskoczyło Hoenn. Do tego regionu udać chciało się 64 podróżnych, czyli 9,4% całości. Przed pojawieniem się Aloli Hoenn uważane było za najcieplejszy, najbardziej tropikalny region.

Pierwsze trzy miejsca pokazują, że zdecydowanej większości z Was wakacje kojarzą się z ciepłem, plażą, wyspami i raczej leniwym wypoczynkiem. Zarówno Hoenn, jak i Wyspy Pomarańczowe w głównej mierze cechuje gorący klimat, podczas gdy Kalos jest regionem bardziej zróżnicowanym. Na zimne Sinnoh nikt niestety nie miał ochoty…

Geografia:

Nazwa regionu pochodzi od greckiego słowa κάλλος, oznaczającego piękno. Kalos, podobnie jak Unova, jest odizolowane od poprzednich krain w dość dużym stopniu. Świadczy o tym fakt, że Ash, aby się tu dostać, musiał skorzystać z samolotu. Kalos z zachodu ograniczane jest przez ocean, natomiast na wschodzie i południu wznoszą się wysokie góry. Region jest podzielony na trzy części: Central Kalos, Coastal Kalos, Mountain Kalos, czyli, w wolnym tłumaczeniu: Centrum, Wybrzeże oraz Góry. W miejscu, w którym wszystkie trzy “dystrykty” się łączą stoi Lumiose City.

Jednymi z atrakcji, które mogą zachęcać turystów, oprócz oceanu i gór, mogą być zamki i pałace, które w tym regionie są dość powszechne. Przykładem niech będzie tutaj Parfum Palace. W Kalos mamy również do czynienia z ciekawostkami uformowanymi przez naturę, czy też Pokemony. Mowa tutaj chociażby o Reflection Cave. Region, jako że wzorowany jest w pewnym stopniu na Francji, jest też rajem dla wszystkich ludzi interesujących się modą czy lubiących po prostu wystawny styl życia.

Archipelag Wysp Pomarańczowych mieści się na południe od Kanto i jak można się było spodziewać, panuje w nim tropikalny klimat. Złożony on jest z dziesiątek wysp i wysepek, z których większość nosi nazwy różnych odmian cytrusów. Warunki atmosferyczne panujące na Wyspach sprzyjają występowaniu alternatywnie ubarwionych Pokemonów.

Wyspy Pomarańczowe mogły być pewnym prekursorem Aloli. Te dwa regiony, oprócz geografii, łączy też coś innego. Choć w tym pierwszym byli wprawdzie Liderzy Sal, samo zdobywanie Odznaki wyglądało zupełnie inaczej niż w Kanto. Przypominało trochę bardziej alolańską Próbę niźli standardową walkę.

File:Hoenn ORAS.png

Hoenn oparte jest na japońskiej wyspie Kiusiu i zgodnie z geografią tego kraju, leży całkiem niedaleko Kanto, Johto i Sinnoh. Region jest domem dla wielu skrajności. Znajdują się w nim bowiem lasy deszczowe, ale też pustynie. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest przeogromna ilość wody, stanowiąca niemal połowę tego regionu. Na morzach piętrzą się wyspy, do których dostać można się jedynie statkiem bądź za pomocą wodnego Pokemona. By dotrzeć w niektóre miejsca, trzeba nawet zanurkować w poszukiwaniu podwodnego wejścia.

Na lądzie dominują lasy i góry, dlatego większość miast położona jest na wybrzeżach. Mieszkańcy muszą przystosować się do warunków środowiskowych, na przykład mieszkając na drzewach. Hoenn kontrastuje z innymi regionami. Jest regionem bardziej surowym i dzikszym, a większość mieszkańców nigdy nie zaznała prawdziwego miejskiego życia, jakie istnieje na przykład w Kanto czy Johto.

Niewątpliwie największymi atrakcjami w Hoenn jest Mt. Chimney z aktywnym wulkanem czy Sootopolis, które zostało zbudowane w kraterze. Region jest również rajem dla surferów i wszystkich innych ludzi uwielbiających sporty wodne.