Alola!

Mamy za sobą już dziewiętnastą ankietę, która tym razem skupiała się na czymś, czego w serii Sun & Moon trochę brakuję. Mowa tu oczywiście o rywalizacji. W poprzednich generacjach, Ash miał zawsze jakiegoś rywala, a walki z nim należały do najbardziej emocjonujących w serii. Przez pierwszych pięć regionów, rywale głównego bohatera byli do niego negatywnie nastawieni, co tylko zaostrzało konflikt. W Kalos wyglądało to trochę inaczej. Współzawodnictwo z Tierno było raczej marginalne dla serii i nie ma się co rozpisywać na ten temat, gdyż ciekawszymi rywalami wydawali się Alain i Sawyer. Można powiedzieć, że z Ashem łączyła ich przyjacielska rywalizacja, oparta na wzajemnym szacunku. Nie pałali do niego taką odrazą jak Gary, Paul czy Trip. Jeszcze inna, bardziej pokręcona sytuacja, ma miejsce na Aloli, ale o tym później.

Pytanie w tej ankiecie brzmiało:

Który z rywali Asha jest Twoim ulubionym?

W głosowaniu wzięło udział 504 czytelników. Uzyskano następujące wyniki:

Rywal Głosy [ilość] Głosy [%]
Gary 100 19,8
Paul 65 12,9
Barry 14 2,8
Trip 8 1,6
Tierno 12 2,4
Alain 124 24,6
Sawyer 27 5,4
Gladion 154 30,6

Omówienie wyników:

Rywalem, którego darzycie największą sympatią okazał się Gladion. Chłopak zdobył 154 głosy, czyli 30,6% ogółu. Na drugim miejscu uplasował się Alain i jego Mega Charizard X, którzy zgarnęli 124 głosy, czyli 24,6% całości. Na najniższy stopień podium wszedł stary, dobry, poczciwy Gary, zdobywszy równo 100 głosów, to jest 19,8%. Rywalem, którego najwidoczniej szczerze nienawidzicie, okazał się Trip, który zdobył zaledwie 8 głosów. Już Tierno czy Barry mieli więcej…

Pierwsze miejsce jest dla mnie dość zaskakujące. Spodziewałem się tutaj bardziej właśnie Alaina czy Garego, gdyż ich rywalizacja z Ashem, zwłaszcza w przypadku tego drugiego, była żywa i zażarta, w przeciwieństwie do Gladiona. Właściwie to ciężko było wybrać kandydatów do tej ankiety, tak żeby miało to jakiś sens, ale też by nie wciskać tutaj wszystkich, z którymi Ash walczył więcej niż dwa razy. Oprócz jegomościów wymienionych w ankiecie mieliśmy jeszcze przecież między innymi Ritchie’ego, Morrisona, Tobiasa czy Camerona.

Rywale:

Gladion to aktualny “rywal” Asha. Ich współzawodnictwo, o ile w ogóle istnieje, jest chyba jednym z najdziwniejszych w historii marki. Do tej pory Trenerzy starli się zaledwie dwa razy. Pierwszą raz to pojedynek Rockruffa Asha z Midnight Lycanrokiem Gladiona, który został przerwany przez Zespół R. Następnym starciem była debiutancka bitwa Type: Nulla z innym Trenerem, w roli którego wystąpił Ash i jego Dusk Lycanroc.

Gladion początkowo miał do Asha dość neutralny stosunek, traktował go jako “jednego z wielu”. Dopiero dowiadując się o tym, że otrzymał on Z-Pierścień od samego Tapu Koko, zaczął brać go na poważnie i zgodził się na pierwszą walkę. Gdy chłopak dowiedział się, że Ash jest w posiadaniu Nebby’ego, wyjawił mu swój życiowy cel, którym było zniszczenie wszystkich Ultra Bestii – stworów, które wywołały paniczny lęk przed Pokemonami u jego siostry.

Ważnym momentem w rywalizacji Asha i Gladiona było uratowanie Lusamine z Ultra Świata. Chłopak, zdając sobie sprawę, że jego matka została uratowana przez jedną z Ultra Bestii, których tak szczerze nienawidził, zaczął trzeźwo myśleć. Był również pod wrażeniem 10 000 000 Volt Thunderbolta Asha, zadając sobie pytanie co jest takiego niesamowitego w Ashu, dlaczego ciągną do niego Ultra Bestię, czemu ma takiego dziwnego Lycanroka, jakim cudem udało mu się wykonać specjalny Z-Atak. Zafascynowany poniekąd Ashem, sam podejmuje Wyzwanie Wysp, by stać się mu podobnym. Gladion w rzeczywistości najbardziej przypomina Sawyera, choć sam pewnie niechętnie by to przyznał. Szanuje Asha, imponuje mu on i jest dla niego przykładem do naśladowania. Póki co nie wiemy z jakim skutkiem przebiegła jego metamorfoza, jednak powrót chłopaka do anime na pewno rozwieje trochę tajemnic…

Więcej informacji o Gladione możecie znaleźć w jego biografii.

Alain, moim zdaniem, to jeden z najciekawszych rywali Asha. Choć nie pała do niego niechęcią jak Gary, czy Trip, jest w nim coś takiego, przez co można nazwać go prawdziwym rywalem. Według mnie jest to wzór do naśladowania dla przyszłych generacji. Chłopak nie pogardza Ashem, szanuje jego wolę walki i radość jaką z nich czerpię. Alain całkowicie skupia się na celach, które sobie postawi. Głównym powodem, dla którego zainteresował się Ashem, był jego Greninja. Trener wielokrotnie mierzył się z mnóstwem Mega Ewolucji, a z tych starć wychodził zwycięsko. Ash-Greninja był dla niego czymś nowym, niespotykanym. Toteż chciał to poznać, przeanalizować i pokonać. Być może, gdyby nie Zjawisko Więzi, chłopak nawet nie spojrzał by na Asha, a ich pierwsze spotkanie odbyłoby się w Lidze Kalos.

Alain miał swoją własną miniserię, w której mogliśmy oglądać jak wykonuje zadania na zlecenie Zespołu Flare i Lyssandre’a. Chłopak należał więc nieświadomie do przestępczej organizacji, co tylko dodawało tej postaci tajemniczości i przedstawiało go jako tego “złego”. Na pewno zastanawialiście się, co zrobi, gdy dowie się o prawdziwych planach swojego pracodawcy. Dalej będzie go wspierał czy się mu postawi? Fajnie było oglądać ten niewielki character development tej postaci. Osobiście żałuję, że nie pojawił on się w głównym anime od początku generacji. Wtedy być może twórcy mieliby większe pole do popisu.

Stary, dobry Gary, znany niemal wszystkim, pierwszy rywal Asha. Z tego powodu nie będę się tu za bardzo rozpisywać. Ash i Gary od dziecka byli przyjaciółmi, obaj mieli bzika na punkcie Pokemonów. Pewnego dnia, łowiąc razem, udało im się zdobyć Poke Balla, o którego śmiertelnie się pokłócili, doprowadzając do jego rozwalenia. Od tamtego czasu stali się rywalami. Ich współzawodnictwo trwało dobre kilka lat i przepełnione było zwykle porażkami głównego bohatera. Gary był zawsze kilka kroków przed nim. Wszystko skończyło się dopiero po Srebrnej Konferencji w Lidze Johto. Ash wyeliminował z niej Garego, pokonując jego startera – Blastoise’a przy pomocy Charizarda. Po tej walce Trenerzy ponownie stali się przyjaciółmi.

Gary ostatni raz w anime widziany był w serii Diamond & Pearl. Jednak jego pokrewieństwo z Samsonem Oakiem, Dyrektorem Szkoły Pokemon, aż prosi się o kilkuodcinkowy powrót na Alolę. Mam olbrzymią nadzieję, że Ash natrafi na niego w Lidze, a stare współzawodnictwo odżyje. Rewanż (Mega) Blastoise’a vs. Charizard? Czemu nie!

Podsumowanie:

Na sam koniec chciałbym zapytać się Was o jedną rzecz, która nie dawała mi spokoju od momentu wystartowania tej ankiety. Wszyscy rywale Asha to chłopacy. Jedynym większym wyjątkiem może być tutaj tylko Bianca. Zastanawiam się, dlaczego tak jest. Czy prawdziwa jest jedynie “męska rywalizacja”? Czemu przez ponad dwadzieścia lat emitowania anime, Ash nie miał prawdziwej, żeńskiej rywalki? W Pokemonach jednak jakieś równouprawnienie jest. Mamy przecież dziewczyny/kobiety zajmujące stanowisko Liderów Sali, a taka Cynthia czy Diantha pełnią rolę Czempionów w swoich regionach…

A co Wy o tym sądzicie? Chcielibyście zobaczyć dziewczynę w roli rywala Asha? Jeśli tak, jakie powinna mieć cechy by ich współzawodnictwo było żywe i interesujące? Wolicie typ mniej przyjaznej rywalizacji jaka łączyła na przykład Asha z Garym czy Paulem? A może bardziej przemawia do Was konkurowanie oparte na wzajemnym szacunku, jak to miało miejsce z Alainem czy Sawyerem?

Dajcie znać w komentarzach!