Alola!

Były pytania o ulubionego Pokemona i o ulubioną postać. Przyszła więc kolej na ulubiony Z-Atak. Pytanie w ankiecie brzmiało:

Który z dotychczasowych Z-Ataków jest najfajniejszy?

Być może zauważyliście, że tym razem ankieta była tajna. Po zagłosowaniu, nie widzieliście od razu wyników. Od tej pory wszystkie ankiety będą organizowane w taki sposób. Stwierdziliśmy, że będzie ciekawiej.

W głosowaniu wzięło udział 719 odwiedzających. Uzyskano następujące wyniki:

Z-Atak Głosy [ilość] Głosy [%]
Gigavolt Havoc  213  29,6
Continental Crush  142 19,7
Inferno Overdrive  95 13,2
Hydro Vortex 84 11,7
Pulverizing Pancake  71 9,9
Bloom Doom 63 8,8
All-Out Pummeling 28 3,9
Breakneck Blitz 23 3,2

Omówienie wyników:

Znalezione obrazy dla zapytania gigavolt havoc

Pierwsze miejsce:

Najwyższe miejsce na podium bez zaskoczenia. Według Was, najfajniejszym atakiem do tej pory okazał się Gigavolt Havoc, nazywany przez Japończyków Sparking Gigavolt’em! Zdobył on 213 głosów, czyli 29,6% ogółu. Niewątpliwie największą przyczyną popularności tego Z-Ataku jest fakt, że jest on dość często używany przez głównego bohatera i jego Pikachu.

W anime: Gigavolt Havoc jest pierwszym Z-Atakiem użytym przez Asha. Chłopak dostał Z-Pierścień i Electrium Z od Tapu Koko. Ten sam Pokemon był jego pierwszym nauczycielem Z-Ataków, który pokazał mu pozę, potrzebną do wykonania tego manewru. Po dziewiczym użyciu Z-Ataku, elektryczny kryształ pękł. Ash zdobła go ponownie dopiero osiem odcinków później. Po pokonaniu Hali, Kahuna chciał mu ofiarować Fightinium Z, które zostało jednak podmienione przez Koko na jego elektryczny odpowiednik.

W grach: W Sun & Moon Electrium Z zdobywamy dużo później niż ma to miejsce w przypadku anime. Musimy w tym celu sprostać Próbie Sophoclesa, który wymyślił urządzenie, mające na celu zwabianie Totem Pokemona do Obserwatorium Hokulani. Wynalazek zdaje się nie pracować prawidłowo, co zmusza nas do odgadywania odgłosów Pokemonów.

Znalezione obrazy dla zapytania totem vikavolt

Drugie miejsce:

Na drugim miejscu znalazł się bardzo popularny atak, używany w anime przez trzy różne postacie. Mowa oczywiście o Continental Crush, który w oryginale ma inną, fajniejszą nazwę World’s End Fall. Zdobył on 142 Waszych głosów, czyli 19,7%. Jest on znakiem rozpoznawczym kamiennych Pokemonów. W serialu stosowany był przez wszystkie trzy formy Lycanroka: Północnego Gladiona, Południowego Olivii oraz Zmierzchu Asha. Niewątpliwie wyjątkowość Formy Zmierzchu wpłynęła pozytywnie na ilość zebranych głosów.

W anime: Ash zdobył Rockium Z po pokonaniu Olivii w jej Wielkiej Próbie. Była to walka dwa na dwa, dość rzadko spotykana w serialu. Chłopak wygrał dzięki sprytnemu uniknięciu Z-Ataku Olivii, zastosowaniu własnej trawiastej odmiany tego manewru i opanowaniu furii Rockruffa pod koniec starcia.

W grach: W Sun & Moon sytuacja jest bardzo podobna. Rockium Z otrzymujemy po pokonaniu Olivii, podczas jej wielkiej Próby, która odbywa się przed Ruinami Życia. Kobiecie podlegają Kapitanowie Akali, którymi notabene są Lana, Kiawe i Mallow.

Trzecie miejsce:

Najniższe miejsce na podium zajął Inferno Overdrive, bądź Dynamic Full Flame w wersji japońskiej, chętnie używany przez Kiawe i jego Turtonatora. Zgarnął on 95 Waszych łapek, czyli 13,2% głosów. Jest to pierwszy Z-Atak użyty w historii Pokemonów, co mogło zapewnić mu popularność. Również fama Kiawe, który jest przecież lubiany przez fanów, mogła się do tego przyczynić. Moim zdaniem głos chłopaka podczas wykrzykiwania sekwencji Z-Ataku jest po prostu genialny i za samo to dałbym mu dodatkowe punkty.

W anime: Kiawe dostał Z-Pierścień i Firium Z od… Olivii. Zdawałoby się, że kobieta powinna obdarowywać wyzywających kamiennym kryształem, tym razem zrobiła jednak wyjątek. Wszystko dlatego, że znała dziadka Kiawe, który był przed nią Kahuną Akali. Widać tutaj jak ważne dla Alolan jest Wyzwanie Wysp. Dziadek nie oddał wnuczkowi swojego Z-Pierścienia ot tak, chciał by go zdobył, by na niego zasłużył. Chłopak, dzięki wygranej Turtonatora nad Lycanrokiem Olivii, dopiął w końcu celu.

W grach: W Sun & Moon z kolei, Firium Z dostajemy właśnie od Kiawe, po przejściu jego Próby. Właściwie to ma ona wiele wspólnego z Kiawe z anime, polega bowiem na obserwowaniu tańca Marowaków, który zostaje zakłócony, najpierw przez Hikera Davida, a potem przez Totem Salazzle.

Pozostałe miejsca:

Na pozostałych miejscach znalazły się kolejno: Hydro Vortex, Pulverizing Pancake, Bloom Doom, All-Out Pummeling oraz Breakneck Blitz. Ja sam osobiście głosowałem na Bloom Doom, bo scena z jego użyciem jest po prostu bombowa. Ta muzyka, ta “wczucie się” Asha i determinacja Rowleta po prostu wygrały mój głos. Dziwi miejsce normalnego Z-Ataku, który został użyty przez dosłownie każdego Pokemona Asha. Jednak trzeba przyznać, że jest on jak jego typ, “normalny”. Nic specjalnego. W anime wygląda jak trochę lepszy Quick Attack, być może stąd jego japońska nazwa – Ultra Dash Attack.

File:Ash Breakneck Blitz pose.png

Ash podczas używania Breakneck Blitz

Pikachu

Rowlet

Rockruff

Indywidualne ataki:

Dziwi trochę fakt, że przez prawie pięćdziesiąt odcinków, zobaczyliśmy zaledwie jeden indywidualny Z-Atak. Mowa tu o Snorlaksowym Pulverizing Pancake. W openingu wprawdzie pojawił się 10 000 000 Volt Thunderbolt, ale to nie potwierdza tego, że będzie on używany przez Asha. Ja od pierwszego odcinka czekam na Extreme Evoboost i powoli tracę nadzieję, że w ogóle go zobaczę.

Nieobecne Z-Ataki:

Do tej pory w anime nie pojawiły się Z-Ataki następujących typów:

 • robak/owad;
 • duch;
 • smok;
 • mroczny (chociaż Zespół R ma Z-Kryształ);
 • baśniowy;
 • lodowy;
 • latający;
 • stalowy;
 • ziemny;
 • psychiczny;
 • trujący.

Jak myślicie, która z postaci mogłaby posiadać Z-Kryształy tych typów?

Poniżej wrzucamy filmik z przypomnieniem Z-Ataków. Ten sam, który obecny był przed omówieniem wyników ankiety.