Wpis zawiera spoilery dotyczące fabuły gier X & Y oraz “starych” Sun & Moon. 

Alola!

Do tej pory zawsze pytaliśmy się Was o ulubioną rzecz: Pokemony, postacie czy Z-Ataki. Tym razem poszliśmy w przeciwnym kierunku, postanawiając znaleźć Waszego anty-faworyta. Pytanie brzmiało:

Którego złego zespołu najbardziej NIE lubisz?

Żeby nie było nieporozumień, na początku coś sobie wyjaśnimy. Zespół który dostał najwięcej głosów jest przez Was najbardziej nie lubianym. Ugrupowanie, posiadające najmniej punktów na swoim koncie, jest tym “najbardziej lubianym”. Ankieta po raz kolejny była tajna. Wszystko to, by jeszcze bardziej wzbudzić Waszą ciekawość. Samo głosowanie wyszło ciekawe i dość wyrównane. Zdziwił mnie tylko przegrany, czyli “lubiany” Zespół.

W głosowaniu wzięło udział 660 odwiedzających. Uzyskano następujące wyniki:

Zespół Głosy [ilość] Głosy [%]
 Team Flare  156  23,6
Team Skull 123 18,6
Team Rocket 114 17,3
Team Galactic 98 14,8
Team Plasma 89 13,5
Team Magma 44 6,7
Team Aqua 36 5,5

Omówienie wyników:

Znalezione obrazy dla zapytania team skull logo

Aiyaiya!

 

Pierwsze miejsce:

Znalezione obrazy dla zapytania team flare logo

Najbardziej nielubianym zespołem okazał się Team Flare. Zdobył on 156 głosów, czyli 23,6% ogółu. Wygląda na to, że wszystko co pochodzi z Kalos jest zawsze naj. Organizacja pojawiła się zarówno w anime serii XY & Z oraz w grach X & Y. I tu i tu jej celem było stworzenie “nowego wspaniałego świata”. Ich ugrupowanie miało więc charakter fanatyczny, podobnie jak większość Zespołów w świecie Pokemon. Przywódcą Team Flare był mężczyzna o imieniu Lysandre. Twierdził on, że świat jest zepsuty, a ludzie nie potrafią współpracować z Pokemonami, tylko je wykorzystują. Swoją utopię chciał stworzyć poprzez swoisty “reset” ludzkości. Pierwszymi gospodarzami jego nowego wspaniałego świata mieli zostać członkowie Zespołu.

W grach środkiem, który miał mu pomóc w realizacji tego marzenia była “ostateczna broń” zbudowana przez “Króla Kalos” trzy tysiące lat temu, zdolna zniszczyć wszelkie życie na świecie. Paliwem napędzającym urządzenie miał być Xerneas/Yveltal. Protagonista, po uwolnieniu Legendarnego Pokemona, ponownie stanął do walki z Lysandre, próbując wytłumaczyć mu, że fakt osiągnięcia Mega Ewolucji świadczy o tym, że ludzie i Pokemony mogą osiągnąć razem coś wielkiego i to jest dowodem ich przyjaźni i współpracy. Szef Team Flare nie dał się jednak przekonać, grożąc głównemu bohaterowi tym, że uczyni go nieśmiertelnym (wersja X) albo go zniszczy (wersja Y).

W anime natomiast organizacja bada i próbuje gromadzić energię pochodzącą z Mega Ewolucji, stąd właśnie sam Lysandre odgrywa znaczną rolę w specjalnej mini serii Mega Evolution Special. Team Flare zamiast Xerneasa i Yveltala, posługuje się tutaj Zygarde. Pod koniec sezonu dziewiętnastego Zespół ujawnia się i zaczyna proces niszczenia Kalos dzięki schwytanemu rdzeniowi Zygarde, któremu nadano kryptonim Z2. Mimo tego, że połączone siły Asha i Alaina pokonują Lysandre, ten wyciąga swojego asa z rękawa. Absorbując Chespie, Chespina Mairin, powołuje do życia kamienną imitację Zygarde, która ma za zadanie zniszczyć kryształową formację w mieście Anistar, co powinno unicestwić wszelkie życie na planecie. Całe Kalos jednoczy się w obliczu zagrożenia, a Z1 – Squishy oraz Z2 łączą się w Kompletną Formę Zygarde i ostatecznie powstrzymują zagrożenie.

Drugie miejsce:

Okazało się również, że nie lubicie Zespołu Czaszki. Zajął on bowiem drugie miejsce zdobywając 123 głosy, czyli 18,6% ogółu. Team Skull jest stosunkowo nową organizacją, gdyż pojawił się dopiero w grach Sun & Moon, oraz Ultra Sun & Ultra Moon. Jest jedynym Zespołem, który nie kieruje się jakimiś fanatycznymi poglądami. W jego skład wchodzą ludzie, którzy gdzieś pobłądzili podczas wykonywania swoich Wyzwań Wysp. Ich celem jest kradzież Pokemonów, którą traktują wyłącznie jako źródło dochodów. W odróżnieniu od innych Zespołów, nie zagrażają oni bezpieczeństwu swojego regionu, nie chcą też sprowadzać na niego jakiejkolwiek zagłady. Przez zwykłych ludzi traktowani są po prostu jako drobni przestępcy.

Zespół Czaszki pojawił się również w anime, ale na obecną chwilę ciężko cokolwiek powiedzieć o jego roli. Skupmy się zatem na ich growym odpowiedniku. Większość członków organizacji, łagodnie mówiąc, nie grzeszy inteligencją. Wszyscy natomiast szanują, podziwiają, a nawet boją się lidera Zespołu, czyli Guzmy. To on stanowi kluczową i najbardziej barwną postać w grupie. Guzma uważa się za najsilniejszego Trenera w Aloli, toteż ostro krytykuję pomysł utworzenia Ligi Pokemon. By wzmocnić swoją pozycję, każe podwładnym kraść i gromadzić Z-Kryształy typu robaczego. Na omówienie zasługuje tutaj rodzaj współpracy łączący Zespół Czaszki z Fundacją Aether. Guzma odwraca uwagę protagonisty, zmuszając go do odwiedzenia niebezpiecznego miasteczka Po, które organizacja całkowicie przejęła. W tym czasie Plumeria porywa Lillie i Cosmoga i oddaje ich w ręce Lusamine. Gdy oszalała kobieta przechodzi przez Ultra Tunel, podąża za nią Guzma. Tam spotyka Nihilego, którego próbuje złapać. Niestety ma to opłakane skutki i Ultra Bestia zaczyna kontrolować Guzmę. Chłopak przyznaję potem, że pierwszy raz w życiu czuł strach. Koniec końców, Guzma ląduje pod opieką Kahuny Hali, który obiecuje mu wskazać powody, przez które nie był w stanie wygrać z protagonistą.

Trochę inna sytuacja ma miejsce w USUM, ale na razie jest za wcześnie by ujawniać wątki fabularne.

Trzecie miejsce:

Znalezione obrazy dla zapytania team rocket logo

Na trzecim miejscu uplasował się znany i (nie)lubiany Zespół R. Zdobył on 114 głosów, czyli 17,3%. Organizację poznaliśmy już w pierwszych grach z serii Pokemon, a jej przedstawiciele wystąpili już w drugim odcinku anime. Jest to ugrupowanie pojawiające się w największej ilości generacji. Pojawili się w grach: Red, Blue, Yellow, Gold, Silver, Crystal, Fire Red, Leaf Green, Heart Gold, Soul Silver, Ultra Sun oraz Ultra Moon. Do niedawna, trójka ich przedstawicieli, pojawiała się w niemal każdym odcinku anime.

Ich szefem jest oczywiście Giovanni. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że mają na celu wyłącznie kradzież rzadkich Pokemonów oraz ich sprzedaż. Rzeczywistość jest jednak trochę inna. Zespół R finansuje również podejrzane i okrutne eksperymenty na Pokemonach, nie waha się nawet przed ich zabiciem, na co dowodem jest duch Marowaka w Lavender Town. Ich motto, które dość często eksponują brzmi “Kradnij Pokemony dla zysku. Wykorzystuj Pokemony dla zysku. Wszystkie Pokemony istnieją na chwalę Zespołu R”. Można zatem śmiało stwierdzić, że ich prawdziwym celem jest dominacja nad światem.

Najbardziej lubiany Zespół:

Najmniej negatywnych głosów dostał Team Aqua. Wychodzi na to, że to oni są Waszymi “ulubionymi złoczyńcami”. Ja wiem, że piratów po prostu nie da się nie lubić, ale co konkretnie sprawiło, że… skradli Wasze serca? Naprawdę ich lubicie czy po prostu nie zaleźli Wam za skórę jak inne Zespoły? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

A tak w ogóle o wszystkich zespołach można powiedzieć jedno: