Alola!

Zgodnie z obietnicą, po trzech ankietach dotyczących starterów, przyszła kolej na ich zgrupowanie, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. W tym omówieniu nie będziemy zagłębiać się specjalnie w jakieś szczegóły, gdyż to wszystko zostało poruszone już w przypadku analiz ankiet poszczególnych typów. Gdyby ktoś z Was nie miał okazji się jeszcze z nimi zapoznać, a chciałby to nadrobić, zostawiam Wam tu linki:

Trawiaste startery.

Ogniste startery.

Wodne startery.

Ulubiony starter:

W każdej z wyżej wymienionych ankiet zadawaliśmy fundamentalne pytanie:

Który z trawiastych/ognistych/wodnych starterów jest Twoim ulubionym?

Wyniki ze wszystkich trzech edycji zestawiliśmy w jednej, wspólnej tabelce.

Pokemon Głosy [%] Pokemon Głosy [%] Pokemon Głosy [%]
Froakie 18,07 Snivy 4,23 Chikorita 2,53
Charmander 10,43 Mudkip 3,87 Totodile 2,30
Rowlet 10,13 Cyndaquil 3,40 Oshawott 2,00
Treecko 8,20 Chimchar 3,10 Turtwig 1,83
Fennekin 7,03 Popplio 2,73 Piplup 1,63
Litten 6,10 Squirtle 2,73 Chespin 1,53
Bulbasaur 4,87 Torchic 2,67 Tepig 0,60

Wykres przedstawiający popularność wszystkich starterów ze wszystkich siedmiu generacji:

Z przyjemnością ogłaszam, że najpopularniejszym starterem wśród Was jest Froakie!

Znalezione obrazy dla zapytania froakie frogadier greninja ash greninja

Froakie zdobył aż 18,07% Waszych głosów. Oznacza to, że gdybyście mieli wybrać swojego pierwszego Pokemona, co piąta osoba wybrałaby Bąbelkową Żabę. Swoją popularnością przyćmił on takie gwiazdy jak Charmander czy Treecko, zdobywając prawie dwa razy więcej głosów niż one. Niewątpliwie największym atutem przemawiającym za Froakie jest Ash-Greninja oraz to, że seria XY i XY&Z zakończyła się całkiem niedawno. Froakie mogliśmy zdobyć w grach Pokemon X & Y, a Grenindżę z możliwością transformacji w Ash-Grenindżę nadal możemy zyskać w grach Pokemon Sun & Moon.

Omówienie wyników:

Mimo zwycięstwa Froakie to właśnie typ wodny okazał się być najrzadziej wybieranym. W pierwszej dziesiątce naszego zestawienia znalazły się zaledwie dwa wodne startery – Froakie oraz Mudkip. Ognistych starterów było aż cztery, tj. Charmander, Fennekin, Litten, Cyndaquil. Taką samą ilość odnotował typ trawiasty, którego przedstawicielami byli Rowlet, Treecko, Bulbasaur i Snivy.

Pokemony, które nie były w posiadaniu Asha w anime, miały pod górkę w tych ankietach, zajmując głównie miejsca poza pierwszą dziesiątką. Tak było w przypadku Popplio, Torchika, Piplupa i Chespina. Do “najlepszych” załapał się Mudkip, którego trenował Brock. Natomiast Fennekin Sereny zdołał wdrapać się zaledwie na piątą lokatę.

Zdaje się, że im świeższa generacja, tym lepiej wypadała w ankietach. Ogółem świetnie poradziły sobie startery z Kalos oraz Aloli. Również początkowe Stworki z Kanto, które na pewno wzbudziły sentyment w sercach wielu głosujących, zaprezentowały przyzwoity poziom. Najgorzej było z Pokemonami między Kanto a Kalos.

Bardzo cieszą nas wysokie noty Rowleta i Littena. Widząc je, wmawiamy sobie, że rzeczywiście polubiliście Region Alola oraz anime Sun & Moon, mimo swoich, większych bądź mniejszych, niedociągnięć.

W przypadku ankiet dotyczących typu trawiastego i ognistego byliście zdecydowanie bardziej podzieleni. Natomiast w wodnych starterach niepodzielnie królował Froakie.

Wyniki tych ankiet nie są do końca precyzyjne. Weźcie pod uwagę, że to startery tego samego typu konkurowały między sobą. Być może Froakie miał zbyt małą konkurencje w swoim typie.  Osoby, które na niego głosowały, może podjęłyby inną decyzję, gdyby musiały wybierać między nim, a na przykład Charmanderem i Rowletem.

Ulubiona generacja starterów:

Gdy już udało nam się zebrać tyle danych, możemy z łatwością określić która generacja starterów cieszy się największą popularnością. Bez zbędnego rozpisywania się – wystarczy, że spojrzycie na wykres:

Waszą ulubioną generacją starterów okazało się Kalos! Drugie miejsce zajęła Alola (dziękujemy!). Na najniższy stopień wskoczyło Kanto. Za podium znalazło się kolejno: Hoenn, Johto, Unova i Sinnoh. Jeśli sam miałbym układać moją “toplistę” generacji to prawdopodobnie wyglądałoby to bardzo podobnie.

Ulubiony starter w generacji:

Generacja Pokemon
Kanto

Charmander

Johto

Cyndaquil

Hoenn

Treecko

Sinnoh

Chimchar

Unova

Snivy

Kalos

Froakie

Alola

Rowlet

Najmniej popularny starter:

Znalezione obrazy dla zapytania tepig

Tepig nie załamuje się i czeka na Wasze rady!

Niestety, Tepig zdobył najmniejszą ilość Waszych głosów i znalazł się na ostatnim miejscu. Zamiast dociekać dlaczego tak się stało, spróbujmy udzielić Ognistej Śwince jakiś porad. Co mógłby zrobić byście go bardziej polubili? Czego mu brakuje, a mają to inne startery?

Sam osobiście mogę powiedzieć, że grając w gry piątej generacji przeważnie wybierałem właśnie Tepiga, tylko że… Nigdy go nie ewoluowałem. W formie podstawowej jest po prostu uroczy, jednak Pignite czy Emboar po prostu nie trafiają w moje gusta. Sama historia Tepiga Asha w anime jest bardzo wzruszająca i nawet cieszyłem się gdy ewoluował w Pignite’a, ale trwało to tylko chwilkę. Dlatego moja rada dla Tepiga jest taka: Zadbaj o jakąś fajną alolańską formę regionalną!

Podziękowania:

Oczywiście na koniec chciałbym podziękować wszystkim z Was, który brali, i biorą, udział w ankietach. Dostarczacie nam cennych informacji na temat polskiej społeczności fanów Pokemon, a myślę, że możliwość porównania swojego gustu z innymi też jest ciekawym doświadczeniem. To, że zakończyliśmy serię ankiet o starterach nie znaczy oczywiście, że już żadna sonda na stronie się nie pojawi. Wprost przeciwnie. Póki co, nie chcemy męczyć Was ankietami i wynikami, dlatego damy Wam troszkę odpocząć. Jednak następna taka aktywność pojawi się za dwa tygodnie! Dzięki, że jesteście z nami!

Alola!