Akala

Akala (z jap. アーカラじま Wyspa Akala) jest jedną z czterech głównych wysp tworzących region Alola. Znajduje się na północnym wschodzie archipelagu. Bóstwem opiekuńczym Akali jest psychiczno-bajkowy Tapu Lele. Kahuną wyspy jest Olivia. Źródło inspiracji stanowi wyspa Maui, będąca częścią Hawajów. Jej oficjalnym kolorem jest różowy. Stąd bierze się nazwa alolańskiej wyspy – “ʻākala” to w języku hawajskim “różowy.”

Położenie Akali w regionie Alola

Akala w grach

Jest to druga wyspa Aloli, na którą przybywa główny bohater. Dostaje się tam wraz z Kukuiem, Hau i Lillie. Używając starej łodzi profesora, dopływają do Heahea City – największej miejscowości na wyspie. To właśnie tam spotyka po raz pierwszy Olivię – Kahunę Akali – oraz Mallow, jedną z jej Kapitanów. Tu też napotyka Dexio i Sinę – parę Trenerów z regionu Kalos – i otrzymuje od nich przedmiot zwany Zygarde Cube.

Następnie udaje się do wiejskiego Paniola Town, gdzie ma miejsce walka z Hau. Zwiedza także pobliskie Paniola Ranch, gdzie Mallow powierza mu drugiego Ride Pokémona – Stoutlanda. Kierując się do Brooklet Hill, napotyka drugiego rywala – Gladiona – z którym stacza bitwę. Po dotarciu do celu, poznaje Lanę – pierwszą Kapitan wyspy. W trakcie jej Próby, Trenerka daje mu trzeciego Ride Pokémona – Laprasa. Po ukończeniu wyzwania otrzymuje od niej wędkę, a także wodny Z-Kryształ. Następnie kieruje się ku drugiej Próbie. Po drodze poznaje podróżniczkę Hapu, przy czym mierzy się z Zespołem Czaszki. Zwiedza Royal Avenue, a także bierze udział w Battle Royal, przedtem zapoznawszy się z tajemniczym Masked Royalem. Po dotarciu do Wela Volcano Park, przechodzi Próbę Kapitana Kiawe. Po jej ukończeniu otrzymuje ognisty Z-Kryształ oraz czwartego Ride Pokémona – Charizarda. Wyruszywszy dalej, napotyka Colressa – naukowca z regionu Unova. Gdy dociera do Lush Jungle, mierzy się z Próbą Mallow. Nagrodę stanowi trawiasty Z-Kryształ.

Następnie udaje się do kupieckiego Konikoni City, skąd rusza do Ruins of Life. Po drodze ratuje z opresji Fabę z Aether Foundation oraz mierzy się z Plumerią z Zespołu Czaszki. W ruinach ma miejsce Wielka Próba. Po pokonaniu Olivii, bohater otrzymuje kamienny Z-Kryształ oraz aktualizację paszportu. W międzyczasie poznaje Profesor Burnet i dowiaduje się, czym są Ultra Bestie. Na koniec odwiedza Hano Grand Resort, skąd Faba zabiera jego i Hau do Aether Paradise.

Akala w grach Sun i Moon

Akala w Anime

Podobnie jak w grach, jest to druga wyspa Aloli, którą odwiedza główny bohater. Udaje się tam w jedenastym odcinku, zatytułowanym “Ash odwiedza Kiawe!” Aby się tam dostać, koledzy używają latających Ride Pokémonów – Charizarda i Pelippera. Okazuje się, że znajduje się tam wielkie gospodarstwo, będące własnością rodziny Kiawe. Mieści się niedaleko wulkanu, zajmującego niemałą część wyspy.

W dwudziestym odcinku, o nazwie “Obietnica między Ashem i Pikachu!”, bohaterowi ukazuje się Tapu Lele – bóstwo opiekuńcze Akali.

Wyspa powraca w dwudziestym szóstym odcinku serii; Kiawe zabiera tam Sophoclesa. Lot na Charizardzie i pokazanie koledze swojego sekretnego miejsca to prezent pożegnalny od Kiawe.

Akala pojawia się ponownie w odcinku 31. To wtedy zostaje w pełni wprowadzona Kahuna Olivia. Zapoznawszy się z uczniami klasy Profesora Kukuia, zabiera ich i nauczyciela na swoją wyspę, co oznacza przeniesienie zajęć – a więc też miejsca akcji – na Akalę.

Odcinek 32 ukazuje pierwsze zajęcia na wyspie. Polegają na wyszukiwaniu skarbów przy pomocy Stoutlandów, co umożliwia duży rozmiar i dziewicza przyroda Akali. Okazuje się, że można tu znaleźć wiele różnorodnych skarbów.

W odcinku 33 Lana i Ash udają się do Brooklet Hill w celu łowienia wodnych Pokémonów. Bohaterka i jej Popplio mierzą się tam z Totemem Wishiwashim, zdobywając wodny Z-Kryształ – Waterium Z.

Akcja odcinka 34 rozgrywa się w okolicach Wulkanu Wela podczas lokalnego Festiwalu Ognia Wela. Bohaterowie natrafiają na alolańskiego Marowaka, który kradnie cenny przedmiot, co z kolei rozpoczyna serię starć pomiędzy nim i Kiawe. Ostatecznie Trener i Pokémon zostają towarzyszami.

Odcinek 35 opowiada o kolejnych akalańskich zajęciach pod okiem Olivii. W ich ramach uczniowie szukają składników niezbędnych do przyrządzenia miejscowej potrawy. Kahuna z kolei umawia się z Mallow, co umożliwia jej przetestowanie Asha, w czego skład wchodzi Próba. Zadowolona z efektów, godzi się w końcu na Wielką Próbę.

Motyw przewodni odcinka 36 stanowi Wielka Próba Kahuny Akali. Ash i Olivia mierzą się w Podwójnej Walce obok Ruins of Life. Po długim i widowiskowym starciu, Trener z Kanto odnosi zwycięstwo, zdobywając Rockium Z, a akalańskie zajęcia klasy dobiegają końca.

W odcinku 37 Ash i towarzysze poszukują Rockruffa, który zniknął w nocy po Wielkiej Próbie. Pokémon oddalił się, aby trenować, co skończyło się walką z Tapu Lele. Ostatecznie Trener odnajduje go w Ruins of Life wraz z Boskim Strażnikiem i dwoma Lycanrokami, a następnie jest świadkiem jego ewolucji w nową formę Lycanroka. Pod koniec odcinka klasa Profesora Kukuia i Olivia wracają na Melemele.

Akala w anime Sun i Moon

Wyzwanie Wysp na Akali

Jeśli chodzi o Wyzwanie Wysp, Akala wyróżnia się na tle reszty archipelagu. Po pierwsze, posiada doświadczonego Kahunę, dbającego o wyspę i jej mieszkańców. Podobnie sprawy mają się jedynie na Melemele. Kahuna Olivia jest ekspertem z zakresu kamiennych Pokémonów. Jej faworytem zdaje się być Lycanroc. Co więcej, wybranka Tapu Lele prowadzi własny sklep w Konikoni City, w którym sprzedaje rzadkie kamienie. Nagrodą za zwycięstwo w Wielkiej Próbie Kahuny Akali jest Rockium Z – kamienny Z-Kryształ. Do tego, Olivia jest jednym z członków Elitarnej Czwórki regionu Alola.

Olivia w grach Sun i Moon

Kontynuując, Akala może pochwalić się aż trzema Kapitanami – ilością, jakiej nie posiada żadna inna wyspa. Wszyscy troje są kompetentni; pomagają mieszkańcom, a nawet sobie nawzajem – w Próbach. Pierwszą Kapitan, przez której Próbę przechodzimy, jest Lana – mistrzyni wodnych Pokémonów. Teren, który jej powierzono, nosi nazwę Brooklet Hill. Jest to rozległy obszar na zachodzie wyspy. Posiada wielką ilość wody, a także wodnych Pokémonów. Totemem Lany jest Wishiwashi. Już w trakcie Próby, Kapitan rejestruje Laprasa w naszym Ride Pagerze. Do tego, po pomyślnym ukończeniu wyzwania, Lana wręcza nam Waterium-Z – wodny Z-Kryształ – a także wędkę własnego wykonania.

Lana w grach Sun i Moon

Drugim Kapitanem, którego poznajemy, jest Kiawe. Ekspert od ognistych Pokémonów przeprowadza swoją Próbę w miejscu znanym jako Wela Volcano Park, na wschodzie wyspy. Otaczający wulkan teren jest zamieszkany przez liczne ogniste stworki. Totem Pokémon Kiawe to Salazzle. Po ukończeniu Próby, Kapitan wręcza nam Firium Z – ognisty Z-Kryształ – oraz rejestruje dla nas kolejnego wierzchowca – Charizarda.

Kiawe w grach Sun i Moon

Ostatnim Kapitanem Akali jest Mallow. Specjalistka z zakresu trawiastych Pokémonów zarządza obszarem znanym jako Lush Jungle. Położona na północnym zachodzie wyspy dżungla stanowi dom dla wielu trawiastych stworków. Totem wyszkolony przez Mallow to Lurantis. Ta Kapitan także powierza nam Ride Pokémona – Stoutlanda – jednakże robi to wcześniej, jeszcze przed Próbą Lany. Po przejściu jej wyzwania otrzymujemy Grassium Z – trawiasty Z-Kryształ – a także uzyskujemy możliwość sprawdzenia się w Wielkiej Próbie Akali.

Mallow w grach Sun i Moon

Bóstwo opiekuńcze Akali

Jak każda z głównych wysp Aloli, Akala posiada swojego Pokémona-bóstwo opiekuńcze. Jest nim Tapu Lele. Tak samo, jak reszta Tapu, strażnik Akali ma dwa typy. Pierwszym jest psychiczny, a drugim wspólny dla wszystkich tych Pokémonów bajkowy. Będąc jednym z czterech opiekunów wysp, Tapu Lele jest potężnym stworkiem. Jego sanktuarium stanowią Ruins of Life, znajdujące się na południu Akali. W grach Sun i Moon, Tapu cieszą się przywilejem wyboru Kahuny wyspy, której strzegą. Lele zdecydował się na Olivię. Bóstwo i Trenerka zdają się być w dobrych stosunkach – utrzymują ze sobą kontakt, a Kahuna przybywa na wezwanie Tapu Lele i dba o Ruins of Life.

Tapu Lele w anime Sun i Moon


Źródła grafik:

Położenie Akali i Akala w grach Sun i Moon: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Akala_Island

Akala w anime Sun i Moon: https://www.alola.pl/odc11/

Olivia: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Olivia

Lana: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Lana

Kiawe: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Kiawe

Mallow: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Mallow

Tapu Lele: https://www.alola.pl/odc20/

By |2017-08-27T17:54:52+00:00Kwiecień 12th, 2017|Baza Wiedzy|0 Comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o