Poké Ride (z jap. ポケモンライド Pokémon Ride) to fenomen unikalny dla regionu Alola. Występuje w grach Sun i Moon i opartym na nich anime, a także w mandze Pokémon Adventures. Jego istotą jest poruszanie się na Ride Pokémonach – stworkach wytrenowanych do tego zadania. Można podzielić je na trzy grupy: lądowe, wodne i powietrzne. W ich gronie znajdują się różne gatunki Pokémonów, których różnorodne cechy przydają się w wielu rodzajach sytuacji. Poké Ride jest praktyką bardzo rozpowszechnioną w Aloli. Jej popularność zdaje się wskazywać na ważną rolę, jaką Pokémony odgrywają w życiu codziennym mieszkańców regionu.

W grach

Poké Ride stanowi kluczowy element Sun i Moon na 3DS-a. Zastępuje Hidden Machines (HM) i niektóre niezbędne przedmioty z poprzednich generacji. W konsekwencji używanie go jest konieczne, a bez pomocy Ride Pokémonów nie jest możliwe ukończenie gry. Stworki te nie zdają się być własnością głównego bohatera – są przez niego przywoływane za pomocą Ride Pagera. Można skorzystać z ich pomocy w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili, jeśli tylko pozwalają na to okoliczności. Dla przykładu, Ride Charizard nie będzie mógł pomóc, jeżeli protagonista znajduje się w budynku, a Ride Tauros nie zjawi się, jeżeli bohater jest w trakcie pływania. Aby móc poruszać się na Ride Pokémonach, konieczne zdaje się założenie specjalnego kostiumu – Riding Wear. Stworki używane jako środek transportu nie należą do drużyny gracza i nie biorą udziału w walkach.

Ride Lapras w grach

W Anime

Zwyczaj poruszania się na Pokémonach zostaje wprowadzony już na samym początku serii Sun i Moon – Ash i Pikachu dosiadają Sharpedo w otwierającej scenie pierwszego odcinka. Poké Ride jest w Anime praktykowany na przeróżne sposoby – od rekreacji, przez szkolne zajęcia, po pracę. Ride Pokémony należą tu do swoich właścicieli – Lana posiada Laprasa, a Kiawe Charizarda. W konsekwencji Ride Pager nie ma w Anime racji bytu i nie został wprowadzony. Choć nie jest jasne, czy stworki tego rodzaju mogą należeć do drużyny Trenera, mogą brać udział w walkach po jego stronie, co ukazuje m.in. Stoutland z okolic Paniola. Noszenie Riding Wear nie jest obowiązkowe – strój nie pojawił się do tej pory. Używanie Poké Ride nie jest konieczne, lecz i tak cieszy się popularnością. Gatunki Pokémonów używane jako wierzchowce i ich zastosowanie różnią się od tych z gier.

Ride Lapras w Anime

Ride Pokémony

Zdjęcie z podpisem Opis
Znalezione obrazy dla zapytania Tauros

Tauros

Lądowy Ride Pokémon znany z szybkości. Kiedy się rozpędzi, potrafi niszczyć kamienie, które blokują drogę. Wyścigi na Taurosach to jedno z zajęć uczniów Szkoły Pokémon. Występuje zarówno w grach, jak i w Anime.
Znalezione obrazy dla zapytania stoutland

Stoutland

Lądowy Ride Pokémon. Potrafi szukać schowanych przedmiotów, kierując się węchem. Występuje zarówno w grach, jak i w Anime.

Znalezione obrazy dla zapytania mudsdale pokemon

Mudsdale

Lądowy Ride Pokémon. Potrafi przemieszczać się po bardzo trudnym terenie, np. po kamieniach. Występuje jedynie w grach.
Znalezione obrazy dla zapytania Machamp

Machamp

Lądowy Ride Pokémon. Wykorzystując swoją siłę, może przesuwać bardzo duże obiekty. Występuje jedynie w grach.

Znalezione obrazy dla zapytania LaprasLapras

Wodny Ride Pokémon. Potrafi pływać, a z jego grzbietu można łowić wodne Pokémony. Lana często używa Laprasa w tym celu. Występuje zarówno w grach, jak i w Anime.
Znalezione obrazy dla zapytania sHARPEDO

Sharpedo

Wodny Ride Pokémon znany z szybkości. Rozpędzony potrafi niszczyć kamienie. Występuje zarówno w grach, jak i w Anime.
Znalezione obrazy dla zapytania Charizard

Charizard

Powietrzny Ride Pokémon. Potrafi pokonywać wielkie odległości latając. Kiawe używa Charizarda do rozwożenia Mleka MooMoo. Występuje zarówno w grach, jak i w Anime.
Znalezione obrazy dla zapytania Pelipper

Pelipper

 

Powietrzny Ride Pokémon. Charizard, ale mniej efektowny. Potrafi magazynować przedmioty w dziobie, jest więc świetnym kurierem. Występuje jedynie w Anime.

Wailmer

Wodny Ride Pokémon. Potrafi pływać, jednocześnie może transportować kilka osób, a z jego grzbietu można wędkować. Występuje jedynie w Anime.

Źródła grafik:

Poké Ride: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9_Ride

Ride Lapras w grach: https://bulbahandbook.bulbagarden.net/pokemonsunmoon/guide/poke-ride

Ride Lapras w Anime: http://pokemon.wikia.com/wiki/Ash_Ketchum/Sun_%26_Moon