Poni

Poni (z jap. ポニじま Wyspa Poni) jest jedną z czterech głównych wysp tworzących region Alola. Znajduje się na zachodzie archipelagu. Bóstwem opiekuńczym Poni jest wodno-bajkowy Tapu Fini. Kahuną wyspy jest Hapu. Źródło inspiracji stanowi wyspa Kauai, będąca częścią Hawajów. Jej oficjalnym kolorem jest fioletowy. Stąd bierze się nazwa alolańskiej wyspy – “poni” to w języku hawajskim “fioletowy.”

Położenie Poni w regionie Alola

Poni w grach

Jest to ostatnia wyspa Aloli, na którą przybywa główny bohater. Zostaje tam dostarczony wraz z Lillie przez Gladiona po wydarzeniach w Aether Paradise. Przybijają do jedynej miejscowości na wyspie – Seafolk Village. Stamtąd udają się na północny wschód.

Bohaterowie przemierzają obszar znany jako Poni Wilds, by wkrótce znaleźć się na Ancient Poni Path. Tam napotykają ponownie podróżniczkę Hapu, która okazuje się mieszkać w domu przy starej drodze. Zapytawszy ją o Kahunę wyspy, dowiadują się, że na Poni nie ma nikogo takiego. Następnie, zostają przez nią poproszeni do sanktuarium Ruins of Hope. Pojawia się babcia Trenerki, wręczając głównemu bohaterowi ostatniego Ride Pokémona – Machampa. Na miejscu okazuje się, że Hapu – nowa wybranka Tapu Fini – właśnie została Kahuną. Dopełniwszy rytuałów, wysyła bohaterów na nieodległą Exeggutor Island w celu zdobycia artefaktu niezbędnego do przyzwania Legendarnego Pokémona.

Uzyskawszy pożądany przedmiot, główny bohater i Lillie udają się w kierunku Vast Poni Canyon. Po drodze zostają zatrzymani przez grupę członków Zespołu Czaszki, z którymi Sun/Moon stacza walkę. Chwilę potem zjawia się Plumeria, przepraszając Lillie za wszystko, czego się wobec niej dopuściła. Do tego, wręcza głównemu bohaterowi Poisonium Z – trujący Z-Kryształ. Przed zagłębieniem się w kanion zostają zatrzymani raz jeszcze – tym razem przez Hapu. Kahuna wyzywa Suna/Moon do walki, przeprowadzając swoją pierwszą Wielką Próbę. Pokonana, wręcza głównemu bohaterowi Groundium Z – ziemny Z-Kryształ – oraz aktualizuje jego paszport. Podróż przez kanion rozpoczyna się. Po drodze, Sun/Moon napotyka Minę – Kapitan z Poni. Otrzymuje od niej Fairium Z – bajkowy Z-Kryształ – a także dowiaduje się, że nie przeprowadza ona żadnej Próby. Jednakże, natrafia w końcu na Próbę – jest to starożytne wyzwanie, którym nie zarządza żaden Kapitan. Pokonawszy Totem Pokémona – Kommo-o – zdobywa Dragonium Z – smoczy Z-Kryształ. Następnie, dociera do Altar of the Sunne/Moone.

Sun/Moon i Lillie odgrywają melodię na fletach, co wywołuje niezwykłą reakcję. Bohaterom udaje się przywołać Legendarnego Pokémona, którym okazuje się być ich towarzysz – Nebby. Z jego pomocą udają się do tajemniczego Ultra Space. Na miejscu spotykają Guzmę, a także Lusamine, z którą następuje konfrontacja. Najpierw mierzy się z nią główny bohater, co ma postać walki Pokémon. Potem przychodzi kolej na Lillie, która wreszcie mówi matce, co o niej sądzi. Wykonawszy misję, bohaterowie opuszczają domenę Ultra Bestii, zabierając dwójkę przestępców ze sobą.

Poni w grach Sun i Moon

Wyzwanie Wysp na Poni

W przypadku Wyzwania Wysp, Poni zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych głównych wysp. Odróżnia się od nich zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, tradycje Wyzwania są na Poni najstarsze. Próba w Vast Poni Canyon została ustanowiona w zamierzchłych czasach i uchodzi za pierwszą spośród nich. Do tego, jest to jedyna Próba, którą można nazwać naturalną – nikt nią nie zarządza. Jeśli chodzi o ten drugi sposób, wyspa może pochwalić się tylko jedną Próbą i tylko jedną Kapitan. Co więcej, Mina nie zdaje się zbytnio przejmować swoimi obowiązkami – nie ma swojej Próby. Wręcza jednak głównemu bohaterowi Z-Kryształ typu, w którym się specjalizuje, a więc bajkowego.

Mina w grach Sun i Moon

Jeszcze inną kwestię, która wyróżnia Poni, stanowi jej Kahuna. Jest nią Hapu. Jednakże, została wybrana dopiero pod koniec gry, co oznacza, że przez zdecydowaną większość trwania fabuły Sun i Moon wyspa nie miała Kahuny. Być może to właśnie brak doświadczenia na tym stanowisku spowodował, że Hapu nie została zaproszona do dołączenia do Elitarnej Czwórki regionu Alola. Jednakże, jest to doświadczona Trenerka. Specjalizuje się w typie ziemnym, a jej ulubieńcem jest Mudsdale. Przeprowadza swoją Wielką Próbę w Vast Poni Canyon. Jest to jedyna Wielka Próba, która odbywa się przed zwykłymi Próbami wyspy. Nagrodę stanowi Groundium Z – ziemny Z-Kryształ.

Hapu w grach Sun i Moon

Bóstwo opiekuńcze Poni

Tak jak każda z czterech głównych wysp, Poni może pochwalić się swoim Pokémonem-bóstwem opiekuńczym. Jest nim Tapu Fini. Podobnie jak reszta Tapu, strażnik Poni ma dwa typy. Pierwszym jest Wodny, a drugim wspólny dla nich wszystkich bajkowy. Będąc jednym z opiekunów alolańskich wysp, Tapu Fini jest potężnym stworkiem. Jego sanktuarium to Ruins of Hope, ulokowane na południu wyspy. W grach Sun i Moon to Tapu decydują, kto zostanie Kahuną. Fini postanowił wskazać Hapu. Jej ceremonia zaprzysiężenia jest jedyną, którą dane jest nam zobaczyć.

Tapu Fini w grach Sun i Moon


Źródła grafik:

Położenie Poni i Poni w grach Sun i Moon: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Poni_Island

Mina: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Mina

Hapu: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Hapu

Tapu Fini: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Tapu_Fini_(Pok%C3%A9mon)

By |2017-07-30T16:49:03+00:00Czerwiec 18th, 2017|Baza Wiedzy|9 komentarzy

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Liczba wątków
6 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
2 Komentujący
KatakuriNetaroZ Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Katakuri
Gość
Katakuri

Osobiście uważam że nocna muzyka seafolk Village jest świetna

Katakuri
Gość
Katakuri

Dobra wątek z Hapu się przydał do zdobycia Groundium Z
i poza tym Battle Tree jest użyteczne po przejściu gry
totem kommo-o jest najsłabszym totemem wystarczy wróżka
a vast poni Canyon przydało mi się tylko do uzupełnienia pokedexu
oto argumenty dlaczego uważam że powinni bardziej zagospodarować poni w Us i Um

Z
Gość
Z

Mam nadzieje że w Ultra-sun i moon zrobią coś z tą wyspą.