Postacie epizodyczne

Alola!

Siódma generacja jest najśmielszą ze wszystkich do tej pory – zrywa z licznymi konwencjami i wprowadza daleko idące zmiany. Naturalnie, podobnie sprawy mają się z anime, które do niej przynależy. Jedną z nowości jest tu stosunek do mniej ważnych postaci, których w serialu z reguły było dość dużo. Do tej pory scenarzyści anime Pokémon często wykorzystywali tak zwanych characters of the day, czyli bohaterów, którzy pojawiali się tylko w jednym odcinku. Ta metoda zdaje się pasować do podróżniczego charakteru pierwszych sześciu serii – szybko zmieniające się miejsca akcji wymagały wielu różnych postaci.

Bracia Eevee – grupa characters of the day z początków anime Pokémon

Sun i Moon jednak przedstawia opowieść o przygodach Asha i Pikachu w odmienny sposób. Zamiast przemierzać nowy region, bohaterowie zamieszkują u miejscowego Profesora oraz dołączają do klasy, za którą odpowiada. Do tego obyczajowego podejścia lepiej zdają się pasować postacie epizodyczne innego rodzaju. Prawdopodobnie to dlatego “dodatkowi” bohaterowie obecnej serii nie są ograniczeni do jednego epizodu, a zamiast tego stanowią stały element świata przedstawionego. Mimo że rola tych postaci także nie jest duża, generalnie sprawiają wrażenie nieco bardziej rozwiniętych niż characters of the day.

Casey – jedna z postaci epizodycznych wprowadzonych w poprzednich generacjach

W tym wpisie przyjrzymy się ludzkim postaciom epizodycznym, które wprowadzono w Sun i Moon. Warunkiem koniecznym jest tu, siłą rzeczy, wystąpienie przez nie w przynajmniej dwóch odcinkach. W konsekwencji nie zobaczymy tu, dla przykładu, Oranguru i Toucannona – którzy są Pokémonami – Siostry Joy i Samuela Oaka – których znamy już z pierwszej serii – czy Sary i Ikariego, którzy na razie pojawili się jedynie raz. Zapraszam do lektury!

Leo

Leo pojawił się do tej pory w dwóch odsłonach Sun i Moon. Jego debiut stanowi odcinek dwudziesty trzeci. Dowiadujemy się w nim, że Leo jest DJ-em cieszącym się wielką popularnością w Aloli; wśród jego fanów znajduje się także klasa Asha. Do tego wychodzi na jaw, że znany muzyk to przyjaciel Profesora Kukuia, z którym znają się od dawna. Sławę przyniósł mu zespół DugLeo, który współtworzył z jego wokalistą – Alolańskim Dugtrio. Po kryzysie, który spowodowały konflikt pomiędzy trzema głowami Dugtrio i interwencja Zespołu R, do grupy dołączył Alolański Diglett, a nazwa została zmieniona na DigDugLeo. Leo i jego Pokémony wzięli udział w uroczystości ślubnej Profesora Kukuia, w ramach której zagrali koncert.

Rodzina Kiawe

Dom Kiawe stanowi część gospodarstwa położonego przy Wulkanie Wela na Akali. Rodzina bohatera zdaje się wyjątkowo tradycyjna, chociaż istnieje tu oryginalny podział – Kiawe przypomina pod względem usposobienia i zainteresowań swojego dziadka, podczas gdy jego rodzice zdają się mniej zachowawczy. Może mieć to związek z ich zajęciami – wzór do naśladowania bohatera był Kahuną Akali, podczas gdy obowiązki Amary i Shibu mają bardziej przyziemny charakter. Co więcej, Kiawe zdaje się nadmiernie opiekuńczy wobec swojej młodszej siostry, Hoshi, co współtworzy jego humorystyczne oblicze. Rodzina Trenera została wprowadzona w odcinku jedenastym, w którym Ash zapoznaje się z trybem życia kolegi.

Noa

Podobnie jak Leo, Noa pojawiła się do tej pory w dwóch odcinkach Sun i Moon, z których drugie wystąpienie miało miejsce w ramach uroczystości ślubnej Profesora Kukuia. Kolejne podobieństwo stanowi sława, jaką się cieszy – naleśniki Noi to uznany przysmak w Aloli. Kontynuując, ona także posiada Pokémona-współpracownika. W jej przypadku jest to Alolański Raichu, który pomaga w restauracji, a także zwyciężył poprzednią edycję Wielkiego Alolańskiego Naleśnikowego Wyścigu ze swoją Trenerką. Noa pojawia się po raz pierwszy w odcinku trzynastym, który koncentruje się na kolejnym Wyścigu pary i ich rywalizacji z Ashem i Pikachu. Restauracja Noi stanowi częsty wybór bohaterów; odwiedzają ją między innymi z Ilimą.

Rodzice Sophoclesa

Jedną z cech, które wyróżniają Sophoclesa na tle reszty Alolan z klasy, jest brak rodzeństwa. Trener Togedemaru zdaje się być jedynym dzieckiem swoich rodziców, z którymi mieszka. Ich dom znajduje się w reprezentatywnej okolicy, być może stanowiącej część przedmieść Hau’oli. Rodzice Sophoclesa odznaczają się spokojnym usposobieniem i życzliwym podejściem do innych. Do tego bardzo dbają o syna, na co wskazuje między innymi jego własne laboratorium. Zdają się też lubić słodycze; jest to możliwa przyczyna podobnych upodobań bohatera. Rodzice Sophoclesa pojawili się po raz pierwszy w odcinku dziewiętnastym, w ramach którego Ash i jego przyjaciel próbują wspólnie wymyślić skuteczną taktykę przeciwko Tapu Koko.

Ana

“Zawsze uśmiechnięta dziennikarka” Ana pracuje dla Alola TV. Można by powiedzieć, że stanowi twarz tego medium – reprezentuje je podczas wydarzeń cieszących się popularnością i oglądanych przez duże ilości ludzi. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku trzynastym, komentując Wielki Alolański Naleśnikowy Wyścig. W podobnej roli występuje w czterdziestym pierwszym epizodzie, który skoncentrowany jest na zawodach CharjaKartów. Ciekawostkę stanowi jej unikalny Ride Pokémon – Magnezone – przy pomocy którego porusza się w trakcie wykonywania obowiązków reporterki. Program, który Ana prezentuje na samym początku Ultra Adventures, wprowadza kilka postaci – Profesor Burnet i jej Munchlax oraz Lusamine.

Rodzina Mallow

Mallow należy do tych głównych bohaterów Sun i Moon, którzy zdają się mieć po jednym rodzicu. Miłośniczka trawiastych Pokémonów mieszka z ojcem, wraz z którym prowadzi restaurację – Kafeterię Aina. Jest to więc prawdopodobne, że jej miłość do gotowania została zainspirowana właśnie przez niego. To samo zainteresowanie przejawia także starszy brat Mallow, który pasjonuje się przyrządzaniem posiłków do tego stopnia, że wyruszył w podróż w celu doskonalenia swoich potraw. Ojciec bohaterki pojawia się po raz pierwszy w odcinku osiemnastym, w trakcie którego dowiadujemy się także o jej bracie. Jego mentorem jest Oranguru; ananasowy sok, który zapożyczył od stworka, stanowi kluczowy element menu Kafeterii Aina.

ʻOluʻolu

ʻOluʻolu to kolejny celebryta pośród postaci epizodycznych z Aloli. Jest on profesjonalnym graczem w Poké Base – miejscową odmianę baseballa, w której uczestniczą drużyny złożone z ludzi i Pokémonów. ʻOluʻolu bierze udział w rozgrywkach wraz ze swoim towarzyszem – Snorlaksem. Chociaż stworek nie zdaje się pasować dobrze do tej dyscypliny, potrafi wykonać Z-Atak Pulverizing Pancake, dzięki któremu jest w stanie odmienić koleje meczu. Debiut ʻOluʻolu ma miejsce w odcinku dwudziestym siódmym, kiedy sportowiec odwiedza Szkołę Pokémon w celu pokazania uczniom podstaw Poké Base. Dowiadujemy się wtedy, że jest jednym z absolwentów tej instytucji, a także wielkim zwolennikiem charakterystycznych żartów w stylu jej dyrektora.

Ilima

Ilima także ukończył naukę w Szkole Pokémon oraz został sławny. Jego popularność pochodzi właśnie z tego okresu – bohater znany jest jako Książę Szkoły Pokémon. Ilima zdaje się cieszyć dużym powodzeniem wśród płci przeciwnej, co najlepiej ilustruje istnienie jego fanklubu. Co więcej, krąży wiele niezwykłych historii na jego temat, lecz wychodzi na jaw, że tylko niektóre spośród nich są prawdziwe. Ilima jest także świetnym Trenerem. Jego partnerzy to Eevee i Smeargle; pierwszy z nich używa do tego Z-Ataku Extreme Evoboost. Okazuje się też, że bohater i jego Pokémony świetnie radzą sobie z różnymi dyscyplinami sportowymi. Ilima wystąpił do tej pory w dwóch odcinkach, po czym ponownie udał się do regionu Kalos, gdzie studiuje.

Sprzedawczyni

Sprzedawczyni jest jedną z postaci epizodycznych Sun i Moon, których imiona nie zostały wymienione. Jej zajęcie stanowi prowadzenie stoiska z owocami na targu w Hau’oli. Sprzedawczyni jest przyjazną osobą, która chętnie dzieli się tym, co posiada. Można by uznać, że stanowi swoiste uosobienie wartości wyznawanych przez Alolan. Co więcej, zdaje się mieć swojego ulubionego Pokémona – jest nim Litten, którego dokarmiała jeszcze przed jego dołączeniem do Asha. Sprzedawczyni pojawia się po raz pierwszy w odcinku czwartym, na początku którego opowiada Littenowi o swoich poglądach na temat Aloli i jej przyrody. Chociaż nie odgrywa dużej roli w fabule serii, pojawia się częściej niż większość podobnych bohaterów.

Rodzina Lany

Lana zdaje się posiadać najbardziej liczną rodzinę spośród najważniejszych bohaterów serii. Chociaż nie wiemy niemal nic o jej ojcu, jego istnienie potwierdza jedna z wypowiedzi bohaterki. Lana mieszka z młodszymi siostrami bliźniaczkami – Harper i Sarah – a także zapewne z matką, chociaż nie zostało to potwierdzone. O niej także nie pojawiło się do tej pory dużo informacji – zdaje się, że zajmuje się dostawami produktów jakiegoś rodzaju, którymi mogłyby być owoce morza. Harper i Sarah są z kolei wyjątkowo aktywne, w związku z czym często sprawiają kłopoty starszej siostrze. Opieka nad nimi stanowi jeden z licznych obowiązków domowych Lany. Siostry bohaterki zadebiutowały w odcinku piątym, a jej matka – w dwudziestym czwartym.

James

James jest wieloletnim lokajem rodziny Lillie. Zajmuje się posiadłością bohaterki wraz z resztą służby oraz usługuje jej, kiedy tylko wymaga tego sytuacja. Zdaje się dobrze pasować do tych funkcji – odznacza się lojalnością i dokładnością, a także przywiązaniem do dzieci Lusamine. Debiut Jamesa stanowi odcinek ósmy, w którym dowiadujemy się także, że jest on dobrym Trenerem. Jego partner to Oricorio w formie Pom-Pom Style, z którego pomocą pokonuje Asha i jego Rowleta oraz przepędza kłopotliwego Salandita. Imię bohatera przywodzi na myśl bardziej znanego imiennika z przyczyn technicznych – “James” to japońska nazwa bohatera, która została wybrana z powodu ówczesnego braku oficjalnego angielskiego odpowiednika.

Laki

Laki to kolejny sławny Alolanin, który pojawia się od czasu do czasu w Sun i Moon. Jest on aktorem telewizyjnym; słynie z serialu Alolański Detektyw Laki. Jak sugeruje nazwa, jest to produkcja o charakterze detektywistycznym, w której zagadki kryminalne rozwiązuje Laki. Podobnie jak wiele innych postaci epizodycznych, bohater ma jednego Pokémona – towarzyszy mu Smeargle. Ciekawą kwestię stanowi imię celebryty; nie jest jasne, czy w rzeczywistości się tak nazywa, czy też przynależy ono jedynie do protagonisty serialu. Wśród fanów Lakiego znajdują się Profesor Kukui i Rotom, który do tego uwielbia wcielać się w swojego idola. To właśnie tego humorystycznego motywu dotyczy debiut Lakiego i jego programu, czyli odcinek siedemnasty.

Mistrz Wędkowania

Mistrz Wędkowania pojawia się po raz pierwszy w odcinku trzydziestym trzecim, kiedy pożycza łódź Lanie i Ashowi w Brooklet Hill. Szybko okazuje się, że jest on oszustem – chwali się wielkim doświadczeniem, lecz jego zapewnienia nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. W odcinku sześćdziesiątym dowiadujemy się, że bohater zdaje się zajmować zawodowo występowaniem w roli eksperta – tym razem przedstawia się jako Guru Skoków, lecz jego wiedza na temat komentowanej dyscypliny zdaje się jeszcze mniejsza niż poprzednio. Cechą charakterystyczną Mistrza Wędkowania jest dodawanie kolejnych dekad do swojej puli doświadczenia wraz z kolejnymi przechwałkami, co wzbogaca jego niedorzeczny, komiczny wizerunek.

Postacie epizodyczne Sun i Moon są liczne i różnorodne. Ukazują cały przekrój społeczeństwa Aloli – od osób zajmujących niskie stanowiska, przez członków tego, co można by nazwać klasą średnią, po najbogatszych mieszkańców regionu. Równie zróżnicowany jest wiek tych bohaterów, jak i zajęcia, które wykonują. Usposobienie, jakim się odznaczają, także jest bardzo różne, lecz można dostrzec tu kilka cech wspólnych dla większości, takich jak przyjazne nastawienie do innych czy skłonność do współpracy. Postacie epizodyczne nie odgrywają ważnej roli w fabule serii, ale za to czynią jej świat dużo barwniejszym.

A co sądzicie o nich Wy? Podoba się Wam to podejście, czy bardziej odpowiadają Wam characters of the day? Które z postaci epizodycznych Sun i Moon lubicie najbardziej? Alternatywnie, być może któreś z nich wzbudzają w Was zdecydowanie negatywne odczucia i wolelibyście, żeby nie pojawiały się więcej? Zapraszam do dyskusji!


Źródła grafik spoza strony:

Bracia Eevee: http://pokemon.wikia.com/wiki/IL040:_The_Battling_Eevee_Brothers

Casey: http://pokemon.wikia.com/wiki/Casey

By |2018-04-03T18:20:54+00:00Kwiecień 2nd, 2018|Baza Wiedzy|13 komentarzy

13
Dodaj komentarz

avatar
4 Liczba wątków
9 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
9 Komentujący
Pandek123NetaroadminRemoxSzamenkk Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Remox
Gość
Remox

Wg mnie jest to jeden z najsłabszych wpisów na tej stronie :/ Leo i Noa to typowe charaktery dnia, których drugi występ stanowił tylko tło wesela, a z tego, co pamiętam, nawet się wtedy nie odezwali. Lakiego charakterem dnia nie ośmieliłbym się nawet nazwać. Nie odegrał narazie żadnej znaczącej roli poza byciem idolem Rotoma i gwiazdą serialu w serialu. Ana przypomina mi siostry Joy i oficer Jenny, które, gdy się pojawiają, zwykle nie wychodzą poza schemat (Joy leczy, Jenny aresztuje, Ana komentuje) z tą różnicą, że Ana jest jedna, a Joy i Jenny wiele. Rodziny bohaterów, podobnie jak Leo i… Czytaj więcej »

admin
Administrator

Mistrz Wędkarstwa/Skoków zdecydowanie mój ulubiony ^^

Mikasa
Gość
Mikasa

Gdzie jest Gary ja się pytam.Gdzie są towarzysze Asha z poprzednich generacji ja się pytam. Co z greninja ja się pytam. Co z tym pigeotem i butterfree i primeapem? Co jeśli twórcy zapomną o greningy tak jak o nich? XD

Ines
Gość
Ines

Sądzę, że Misty i Brock przypłyną na Alolę. W końcu oni szybciej dotrzymują słowa. A Greninja??? Może Kukui przed otwarciem ligii popłynie na finały w Kalos? Może coś się wyjaśni??? Cierpliwości…

PS ciekawe kiedy wypuści Lycanrocka i Poipola.

Buszmenek
Gość
Buszmenek

Co masz na myśli pisząc “wypuści Lycanrocka” ?

Pandek123
Gość
Pandek123

On go nigdy nie wypuści dziwne… A poipola też

Ines
Gość
Ines

Greninje też miał “nigdy nie wypuścić”. A poszedł w długą i nie gnije w rezerwie.

Wojzen
Gość
Wojzen

Nie wiem jak wy, ale ja Casey bardzo lubiłem. Szkoda, że tyle lat jej już wśród nas nie ma.