Tapu (z jap. カプ Kapu) to Legendarne Pokémony z Aloli. Znane są pod wieloma nazwami, w tym jako Strażnicy Wysp i Boscy Strażnicy. Określenia te dobrze oddają główną funkcję tych stworków – Tapu są bóstwami opiekuńczymi. Każdy z nich czuwa nad jedną z czterech głównych naturalnych wysp regionu. Na każdej z tych wysp z kolei znajdują się ruiny stanowiące miejsce zamieszkania Strażników. Pokémony te występują jedynie w Aloli, gdzie wywierają duży wpływ na oryginalną, miejscową kulturę. Są tam cenione oraz darzone szacunkiem. Znane są między innymi z odmiennych i wyrazistych charakterów. Tapu występują i w grach, i w anime Sun i Moon.

Tapu w grach

Boscy Strażnicy nie zostali potraktowani równo przez twórców Sun i Moon na 3DS-a. Dwaj spośród nich – Tapu Lele i Tapu Bulu – nie pełnią w zasadzie żadnej roli w fabule tych pozycji. Jedyne doniosłe działania Bulu miały miejsce przed czasem akcji gier, kiedy pogniewał się na mieszkańców Tapu Village i zniszczył miejscowość oraz supermarket, który uznał za niewłaściwy. Lele z kolei zdaje się nie pełnić żadnej ważnej funkcji w opowieści, pomijając wezwanie przez nią Olivii do ruin, co poskutkowało spotkaniem Faby i Plumerii przez protagonistę. Tapu Fini z kolei stoi za swoistym bezkrólewiem jej wyspy. Przez wiele lat nie posiadała ona swojego Kahuny, co niewątpliwie miało swój wpływ na lokalną społeczność, a także całość Wyzwania Wysp. W końcu jednak zdecydowała się na Hapu – wnuczkę poprzedniego opiekuna wyspy. Najwięcej uwagi autorzy gier poświęcili Tapu Koko – bóstwu opiekuńczemu wyspy, na której bohater rozpoczyna swoją przygodę. Pokémon pojawia się już na samym początku, ratując protagonistę i Nebby’iego po zerwaniu się mostu, a także ofiarowując mu kamień, z którego Hala wytwarza Z-Pierścień. Docenia charakter Suna czy też Moon, co dodatkowo potwierdza jedna z ostatnich scen gier, w której mierzy się z nim czy też z nią po tym, jak odwiedza jego ruiny wraz z Lillie.

Tapu w Pokédeksie z gier Sun i Moon

Strażnicy Wysp w grach Sun i Moon wybierają Kahunów, którzy dbają o ich ruiny oraz o wyspę i jej mieszkańców.

Wszystkie Tapu to potężne Legendarne Pokémony, w związku z czym złapać je można dopiero po zostaniu Czempionem.

Boscy Strażnicy mają zwyczaj mierzenia się ze sobą w walkach, które mają na celu wyłonienie najsilniejszego spośród nich. Ten zwyczaj stworków zainspirował mieszkańców Aloli do stworzenia formatu Battle Royal, czyli walki “każdy na każdego” z udziałem czterech stworków i tym samym czterech Trenerów.

Nature’s Madness to specjalny atak typu baśniowego, który posiada każdy Tapu. Zadaje on obrażenia równe dokładnie 50% pozostałych punktów życia przeciwnika. Przy pomocy Z-Kryształu – Tapunium Z – ruch ten zmienia się w Z-Atak – Guardian of Alola. Działa on podobnie do pierwowzoru, zabierając jednak 75% punktów życia wrogowi.

Tapu w anime

Do tej pory w anime Pokémon pojawiło się dwóch spośród czterech Strażników Wysp. Podobnie jak w grach, pierwszym z nich jest Tapu Koko. Ukazuje się już w pierwszym odcinku serialu, kiedy to Ash przybywa do Aloli, a dokładniej – na Melemele. Trener wzbudził zainteresowanie bóstwa opiekuńczego, które postanowiło obdarzyć go Z-Pierścieniem oraz Z-Kryształem, Electrium Z. W drugim odcinku anime Tapu Koko mierzy się w walce z Ashem i Pikachu, którzy używają wtedy Z-Ataku po raz pierwszy. Gigavolt Havoc pary nie wywiera żadnego wrażenia na Legndarnym Pokémonie, a Z-Kryształ pęka. Zrozumiawszy, że dla sprawnego używania Z-Ataków koniecznie jest podjęcie Wyzwania Wysp, Ash decyduje się na nie. Boski Strażnik Melemele pojawia się ponownie w odcinku dziesiątym, kiedy zamienia Fightinium Z, które Hala chciał wręczyć bohaterowi, na kolejne Electrium Z. Tapu Koko powraca w odcinku dziewiętnastym, ponownie walcząc z Ashem i Pikachu. Choć różnica siły nadal jest ogromna, Gigavolt Havoc pary z Kanto zmusza Pokémona do osłonięcia się swoją skorupą, co stanowi pewien postęp.

Tapu Lele w odcinku 37

Drugim Boskim Strażnikiem, który ukazał się w serialu, jest Tapu Lele. Po raz pierwszy występuje w odcinku dwadzieścia, wykazując zainteresowanie Ashem i Pikachu, na podobieństwo Koko. Pojawia się tylko na chwilę, obsypując bohaterów leczniczym pyłem. To samo robi w odcinku trzydziestym szóstym, w którym uczestnik Wyzwania Wysp pomyślnie kończy Wielką Próbę Olivii – Kahuny Akali. W odcinku trzydziestym siódmym Tapu Lele zapoznaje się z Rockruffem Asha, wykazując się przy tym brakiem umiaru i okrucieństwem, które to cechy stanowią jej gorsze oblicze. Później atakuje także Lycanroki Olivii i Gladiona, które przyszły prosić ją o uleczenie poszkodowanego Pokémona. Ostatecznie Strażniczka Wyspy leczy Rockruffa, a także zdaje się mieć wpływ na jego ewolucję, dzięki której pojawił się na świecie pierwszy Lycanroc w Formie Zmierzchu.

Tapu

Zdjęcie i nazwa Typ Wyspa i sanktuarium Zdolność
Znalezione obrazy dla zapytania tapu koko

Tapu Koko

Elektryczno-baśniowy Melemele

Ruiny Konfliktu

Electric Terrain

Wzmacnia elektryczne ataki Pokémonów.

Zapobiega uśpieniu.

Tapu Lele

Psychiczno-baśniowy Akala

Ruiny Życia

Psychic Terrain

Wzmacnia psychiczne ataki Pokémonów.

Uniemożliwia użycie ataków z podwyższonym priorytetem (np. Quick Attack, Extreme Speed).

File:787Tapu Bulu.png

Tapu Bulu

Trawiasto-baśniowy Ula’ula

Ruiny Obfitości

Grassy Terrain

Wzmacnia trawiaste ataki Pokémonów.

Lekko regeneruje HP.

Osłabia ataki, które wchodzą w kontakt z ziemią (np. Earthquake, Dig).

 

File:788Tapu Fini.png

Tapu Fini

Wodno-baśniowy Poni

Ruiny Nadziei

Misty Terrain

Zmniejsza obrażenia zadawane przez smocze ataki Pokémonów.

Zapobiega wszelkim stanom (uśpienie, paraliż, zatrucie itp.).


Autorem tabelki i fragmentu o Nature’s Madness jest Jasiok – nasz były Redaktor.

Źródła grafik:

Tapu: https://sonniejaye.deviantart.com/art/Tapu-Wallpaper-655699522

Tapu w grach: http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-23-pokemon-sun-and-moon-how-and-where-to-catch-tapu-koko-tapu-lele-tapu-bulu-tapu-fini-4925

Tapu Lele w anime: https://www.alola.pl/odc37/