Tapu

Tapu (z jap. カプ Kapu) to Legendarne Pokémony z Aloli. Znane są pod wieloma nazwami, w tym jako Strażnicy Wysp i Boscy Strażnicy. Określenia te dobrze oddają główną funkcję tych stworków – Tapu są bóstwami opiekuńczymi. Każdy z nich czuwa nad jedną z czterech głównych naturalnych wysp regionu. Na każdej z tych wysp z kolei znajdują się ruiny stanowiące miejsce zamieszkania Strażników. Pokémony te występują jedynie w Aloli, gdzie wywierają duży wpływ na oryginalną, miejscową kulturę. Są tam cenione oraz darzone szacunkiem. Znane są między innymi z odmiennych i wyrazistych charakterów. Tapu występują i w grach, i w anime Sun i Moon.

Tapu w grach

Boscy Strażnicy nie zostali potraktowani równo przez twórców Sun i Moon na 3DS-a. Dwaj spośród nich – Tapu Lele i Tapu Bulu – nie pełnią w zasadzie żadnej roli w fabule tych pozycji. Jedyne doniosłe działania Bulu miały miejsce przed czasem akcji gier, kiedy pogniewał się na mieszkańców Tapu Village i zniszczył miejscowość oraz supermarket, który uznał za niewłaściwy. Lele z kolei zdaje się nie pełnić żadnej ważnej funkcji w opowieści, pomijając wezwanie przez nią Olivii do ruin, co poskutkowało spotkaniem Faby i Plumerii przez protagonistę. Tapu Fini z kolei stoi za swoistym bezkrólewiem jej wyspy. Przez wiele lat nie posiadała ona swojego Kahuny, co niewątpliwie miało swój wpływ na lokalną społeczność, a także całość Wyzwania Wysp. W końcu jednak zdecydowała się na Hapu – wnuczkę poprzedniego opiekuna wyspy. Najwięcej uwagi autorzy gier poświęcili Tapu Koko – bóstwu opiekuńczemu wyspy, na której bohater rozpoczyna swoją przygodę. Pokémon pojawia się już na samym początku, ratując protagonistę i Nebby’iego po zerwaniu się mostu, a także ofiarowując mu kamień, z którego Hala wytwarza Z-Pierścień. Docenia charakter Suna czy też Moon, co dodatkowo potwierdza jedna z ostatnich scen gier, w której mierzy się z nim czy też z nią po tym, jak odwiedza jego ruiny wraz z Lillie.

Tapu w Pokédeksie z gier Sun i Moon

Strażnicy Wysp w grach Sun i Moon wybierają Kahunów, którzy dbają o ich ruiny oraz o wyspę i jej mieszkańców.

Wszystkie Tapu to potężne Legendarne Pokémony, w związku z czym złapać je można dopiero po zostaniu Czempionem.

Boscy Strażnicy mają zwyczaj mierzenia się ze sobą w walkach, które mają na celu wyłonienie najsilniejszego spośród nich. Ten zwyczaj stworków zainspirował mieszkańców Aloli do stworzenia formatu Battle Royal, czyli walki “każdy na każdego” z udziałem czterech stworków i tym samym czterech Trenerów.

Nature’s Madness to specjalny atak typu baśniowego, który posiada każdy Tapu. Zadaje on obrażenia równe dokładnie 50% pozostałych punktów życia przeciwnika. Przy pomocy Z-Kryształu – Tapunium Z – ruch ten zmienia się w Z-Atak – Guardian of Alola. Działa on podobnie do pierwowzoru, zabierając jednak 75% punktów życia wrogowi.

Tapu w anime

Do tej pory w anime Pokémon pojawiło się dwóch spośród czterech Strażników Wysp. Podobnie jak w grach, pierwszym z nich jest Tapu Koko. Ukazuje się już w pierwszym odcinku serialu, kiedy to Ash przybywa do Aloli, a dokładniej – na Melemele. Trener wzbudził zainteresowanie bóstwa opiekuńczego, które postanowiło obdarzyć go Z-Pierścieniem oraz Z-Kryształem, Electrium Z. W drugim odcinku anime Tapu Koko mierzy się w walce z Ashem i Pikachu, którzy używają wtedy Z-Ataku po raz pierwszy. Gigavolt Havoc pary nie wywiera żadnego wrażenia na Legndarnym Pokémonie, a Z-Kryształ pęka. Zrozumiawszy, że dla sprawnego używania Z-Ataków koniecznie jest podjęcie Wyzwania Wysp, Ash decyduje się na nie. Boski Strażnik Melemele pojawia się ponownie w odcinku dziesiątym, kiedy zamienia Fightinium Z, które Hala chciał wręczyć bohaterowi, na kolejne Electrium Z. Tapu Koko powraca w odcinku dziewiętnastym, ponownie walcząc z Ashem i Pikachu. Choć różnica siły nadal jest ogromna, Gigavolt Havoc pary z Kanto zmusza Pokémona do osłonięcia się swoją skorupą, co stanowi pewien postęp.

Tapu Lele w odcinku 37

Drugim Boskim Strażnikiem, który ukazał się w serialu, jest Tapu Lele. Po raz pierwszy występuje w odcinku dwadzieścia, wykazując zainteresowanie Ashem i Pikachu, na podobieństwo Koko. Pojawia się tylko na chwilę, obsypując bohaterów leczniczym pyłem. To samo robi w odcinku trzydziestym szóstym, w którym uczestnik Wyzwania Wysp pomyślnie kończy Wielką Próbę Olivii – Kahuny Akali. W odcinku trzydziestym siódmym Tapu Lele zapoznaje się z Rockruffem Asha, wykazując się przy tym brakiem umiaru i okrucieństwem, które to cechy stanowią jej gorsze oblicze. Później atakuje także Lycanroki Olivii i Gladiona, które przyszły prosić ją o uleczenie poszkodowanego Pokémona. Ostatecznie Strażniczka Wyspy leczy Rockruffa, a także zdaje się mieć wpływ na jego ewolucję, dzięki której pojawił się na świecie pierwszy Lycanroc w Formie Zmierzchu.

Tapu

Zdjęcie i nazwa Typ Wyspa i sanktuarium Zdolność
Znalezione obrazy dla zapytania tapu koko

Tapu Koko

Elektryczno-baśniowy Melemele

Ruiny Konfliktu

Electric Terrain

Wzmacnia elektryczne ataki Pokémonów.

Zapobiega uśpieniu.

Tapu Lele

Psychiczno-baśniowy Akala

Ruiny Życia

Psychic Terrain

Wzmacnia psychiczne ataki Pokémonów.

Uniemożliwia użycie ataków z podwyższonym priorytetem (np. Quick Attack, Extreme Speed).

File:787Tapu Bulu.png

Tapu Bulu

Trawiasto-baśniowy Ula’ula

Ruiny Obfitości

Grassy Terrain

Wzmacnia trawiaste ataki Pokémonów.

Lekko regeneruje HP.

Osłabia ataki, które wchodzą w kontakt z ziemią (np. Earthquake, Dig).

 

File:788Tapu Fini.png

Tapu Fini

Wodno-baśniowy Poni

Ruiny Nadziei

Misty Terrain

Zmniejsza obrażenia zadawane przez smocze ataki Pokémonów.

Zapobiega wszelkim stanom (uśpienie, paraliż, zatrucie itp.).


Autorem tabelki i fragmentu o Nature’s Madness jest Jasiok – nasz były Redaktor.

Źródła grafik:

Tapu: https://sonniejaye.deviantart.com/art/Tapu-Wallpaper-655699522

Tapu w grach: http://www.eurogamer.net/articles/2017-06-23-pokemon-sun-and-moon-how-and-where-to-catch-tapu-koko-tapu-lele-tapu-bulu-tapu-fini-4925

Tapu Lele w anime: https://www.alola.pl/odc37/

By |2018-08-10T17:14:59+00:00Wrzesień 20th, 2017|Baza Wiedzy|10 komentarzy

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Liczba wątków
6 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
8 Komentujący
BartolomioMr. RowletteMeltroxKatakuriwerciax Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Katakuri
Gość
Katakuri

To śmieszne że ruiny obfitości znajdują się na pustyni.

Mr. Rowlette
Gość
Mr. Rowlette

Ja dopiero po przejściu ligi poszedłem na tą pustynię, bo mi się przypomniało, że po jakiejś tam próbie wejście na nią mi się otworzyło xDD

werciax
Gość
werciax

ja też cosmog to mój ulubiony pokemon

rosul
Gość
rosul

będzie też o cosmogu i jego legendarnych evolucjach ?

Netaro
Gość

Wcale nie wykluczone 🙂

rosul
Gość
rosul

będę wyczekiwał 😀

Parasolkaa
Gość
Parasolkaa

Misty Terrain od razu skojarzyło mi się z Misty z Azurii. Tak w ogóle zastanawiam się czemu nie ma ognistego Tapu.

rosul
Gość
rosul

dowiesz się oglądają do końca anime Pkmn sun & moon 😀

Meltrox
Gość
Meltrox

tak teoretycznie ogień kojarzy sie ze zniszczeniem a tapu to strażnicy życia – taka moja teoria

Bartolomio
Gość
Bartolomio

W odcinku “Ash odwiedza Kiawe!” dziadek Kiawe opowiada mu o dwóch obliczach ognia. Ogień nie musi kojarzyć się że zniszczeniem. Jest też światłem, które umożliwiło rozwój cywilizacji… czy jakoś tak?