Alola!

Type: Null oraz Silvally to niewątpliwie jedne z najdziwniejszych Pokemonów dodanych w siódmej generacji. Choć odcinki, które poświęcały im znaczną uwagę są już dawno za nami, jutro zaczniemy wątek Necrozmy, dlatego postanowiliśmy krótko przypomnieć Wam te Pokemony. Wyjaśnimy przy tym kilka spraw, które wywołały sporo Waszych pytań w tamtym czasie. Skąd w ogóle wziął się Type: Null? Jaką rolę odegrał w anime? Dlaczego Gladion od początku wołał na niego “Silvally”? Będzie to przydatnym uzupełnieniem naszej Bazy Wiedzy dla nowych widzów/czytelników. We wpisie będziemy skupiali się głównie na informacjach płynących z anime.

Podstawowe informacje o tych stworkach znajdziecie w AlolaDeksie, autorstwa BasteKa, o tutaj.

Geneza

“Beast Killer” -> Type: Full -> Type: Null -> Silvally

Type: Null jest sztucznie stworzonym Pokemonem, toteż naturalnie nie występuje on w dziczy. Został on “wyprodukowany” w ilości 3 sztuk, kilka lat przed przybyciem Asha na Alolę. Jego twórcą jest sam Faba z Fundacji Aether, choć niewątpliwie nie zamierza chwalić się tym projektem, gdyż błędnie uznał go za totalną klapę. Fundacja Lusamine, świadoma zagrożenia jakie stanowią Ultra Bestie i ich ewentualna inwazja na Świat Pokemon, postanowiła podjąć jakieś działania. Stworzyć broń, która będzie w stanie ochronić ludzi przed tymi złymi stworami. Tak narodził się “Beast Killer” (Zabójca Bestii). Tym mianem początkowo nazywano Type: Nulla.

Type: Null i jego stwórca – Faba

“Beast Killer” miał z założenia radzić sobie ze wszystkimi Ultra Bestiami. Fundacja Aether dysponowała jednak stosunkowo niewielką bazą informacji na ich temat, brakowało im wiedzy praktycznej z tego zakresu. Zaryzykowano więc stwierdzenie, że Bestie są Pokemonami i tak jak Pokemony posiadają swoje podatności i odporności, czyli typy. Ich idealna “broń” musiała więc być efektywna i/lub odporna na każdy typ. Wpadnięto wtedy na pomysł, aby “Beast Killer” był w stanie zmieniać swój typ w biegu, za pomocą specjalnych “Pamięci” oraz nowo opracowanego Systemu RKS. Projekt zmienił nazwę na Type: Full i dopiero tutaj zaczęły się problemy…

Rozpoczęto pracę nad przystosowaniem trzech świeżo stworzonych osobników do Systemu RKS, co zakończyło się kompletną porażką. Pokemony nie chciały “przyjąć” tego rozwiązania, buntując się i wpadając w amok, niszcząc przy tym wszystko dookoła. Próba implementacji Systemu RKS, zostawiła u Pokemonów trwałe ślady w psychice tak, że nie dało się ich już kontrolować, a ich olbrzymia moc, pozostawiona samej sobie, była ogromnym zagrożeniem dla Fundacji. Skonstruowano więc specjalne maski, które siłą założono Pokemonom. Ich zadaniem było uspokojenie i ograniczenie siły Type: Fullów. Skoro Pokemony nie mogły zmieniać swoich typów, a więc nie spełniały pierwotnego założenia, były dla Faby bezużyteczne. Naukowiec zamknął więc projekt, zmieniając jego nazwę na Type: Null.

Type: Null Gladiona

Silvally w wyobrażeniach Lillie

Null Gladiona jest ściśle związany zarówno z nim, jak i z jego siostrą, Lillie. Kilka lat przed przybyciem Asha na Alolę, Faba eksperymentował, próbując otworzyć Ultra Tunel i przyzwać Ultra Bestię. Na jego nieszczęście, udało mu się to, a z Tunelu wyskoczył Nihilego. Bestia natychmiast rzuciła się na Lillie, która znalazła się tam przypadkiem i zamierzała porwać ją do Ultra Świata. Z pomocą przyszedł jej właśnie jeden z Type: Nullów. Nie miał on na sobie wtedy jeszcze maski, więc być może było to przed lub w trakcie prób implementacji Systemu RKS. Pokemon uratował Lillie przed niechybną zgubą. Co dziwne, o tym incydencie Lusamine dowiedziała się dopiero po kilku latach. Swoją drogą ciekawe czemu Gladion po prostu nie powiedział matce o wyczynach jej podwładnego? Być może spowodowane było to obietnicą Faby, który przysięgał, że będzie opiekować się tym Type: Nullem i otoczy go troską, czego oczywiście nie zrobił. Z drugiej strony Gladion mógł mieć matce za złe, że jej obsesja na punkcie Ultra Bestii, która w anime była pokazana w dość łagodny sposób, mogła kosztować Lillie życie.

Jakiś czas przed startem serii Sun & Moon, Gladion wykradł Type: Nulla z Laboratoriów Aether i stopniowo zaczął nawiązywać z nim kontakt. Trener odmówił jednak nazywania go zgodnie z projektem, zamiast tego nadając mu imię “Silvally”. Zarówno w angielskiej i japońskiej wersji jest to ta sama nazwa, która jest połączeniem wyrazów Silver i Ally, co oznacza “Srebrny Sojusznik” Chłopak wiedział, czym tak naprawdę jest ten Pokemon, jednak mimo tego zaprzyjaźnił się z nim, doprowadzając do zerwania maski ograniczającej jego moc i pełnego opanowania Systemu RKS. To co nie udało się Fabie na drodze eksperymentów i badań, wyszło młodemu chłopakowi, który kierował się życzliwością i dobrem Pokemona, traktując go jak żyjące stworzenie, a nie laboratoryjny odpad.

System RKS

System RKS w praktyce

Wiele fanowskich teorii porównuje Type: Nulla do Arceusa, sugerując się między innymi tym, że Silvally również może zmieniać typy dzięki przedmiotom, a maska na jego głowie przypomina trochę pierścień na grzbiecie Arceusa. Sądząc po nazwie systemu, “RKS” powinien być jakimś skrótem. Nie mniej jednak, ani gry, ani anime nie wyjaśniają jego znaczenia. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na angielską wymowę tych trzech liter, szybko zauważymy, że brzmią one podobnie do słowa “Arceus”. Czyżby Faba, w swoich eksperymentach inspirował się własnie Mitycznym Pokemonem-bogiem z Sinnoh?

Mroczna Pamięć

Baśniowa Pamięć

Ognista Pamięć

Stalowa Pamięć

Podsumowanie

Choć Type: Null miał się specjalizować w walce z Ultra Bestiami, do tej pory nie miał żadnej poważniej okazji by wykazać się na tej płaszczyźnie. W Ultra Świecie Nihilego ograniczał się raczej do roli taksówki. Między innymi dlatego uważam, że najlepsze chwile dopiero przed nim i być może pochwali się czymś podczas incydentu z Necrozmą, który w pewnym sensie też może zmieniać swoje typy przez absorbowanie Lunali/Solgaleo bądź przez Ultra Burst. Warto zaznaczyć, że kierując się logiką gier, Silvally nie powinien być w stanie używać Z-Ataków w innej formie niż podstawowej, czyli normalnej.

Los pozostałych dwóch Type: Nulli wciąż nie jest jasny. Być może ciągle znajdują się w Laboratoriach, bądź po prostu przepadły. Jednak narastający konflikt z Necrozmą może być świetną okazją do ich wprowadzenia. W grach, Gladion oddaje jednego z Type: Nullów protagoniście, choć osobiście uważam, że Ash raczej nie ma szans na tego stworka. A Wy, jak myślicie? Kto jeszcze mógłby być w posiadaniu Type: Nulla? Lusamine? Wicke? A może ktoś zupełnie spoza Fundacji Aether?