Zjawisko Więzi

Zjawisko Więzi  (キズナ現象, Bond Phenomenon) jest transformacją wpływającą na Pokemona, która została wprowadzona w serii XY. Warto zaznaczyć już na wstępie, że nie jest to Mega Ewolucja, od której różni się kilkoma istotnymi szczegółami.

W przeciwieństwie do Mega Ewolucji lub Pierwotnej Rewersji, transformacja ta nie wymaga specjalnych przedmiotów ani od Trenera, ani od Pokemona. Do tej pory jedynym znanym Pokemonem, który przeszedł tę przemianę, jest Greninja. Po metamorfozie, Greninja staje się szybszy i silniejszy. Jego cechą charakterystyczną, oprócz podobieństwa do Asha, jest uformowany z wody shuriken na plecach.

W grze

Zjawisko Więzi w Sun & Moon

Zjawisko Więzi pojawiło się dopiero w demonstracyjnej wersji  gier Sun & Moon. Można w niej było zdobyć specjalnego Greninję, a następnie przesłać go do Sun & Moon. Co ciekawe, na ekranie statusu tego Pokemona, jako OT (Original Trainer) widnieje imię Ash. Odpowiedzialna za Zjawisko Więzi jest zdolność Battle Bond, która powoduje przemianę Greninjy w Ash-Greninję po pokonaniu jakiegokolwiek Pokemona.

W anime

W anime Pokemon Zjawisko Więzi po raz pierwszy pojawiło się w odcinku Festiwal Decyzji!, w którym Frogadier Asha ewoluował w Greninję, a następnie przyjął formę Ash-Greninja. W owym czasie Ash i, zapewne, sam Greninja nie byli jeszcze świadomi tego fenomenu. Droga do opanowania tej przemiany była dla Asha i Greninjy długa i męcząca. Początkowo używali jej nieświadomie. Jednak, gdy zorientowali się, że metamorfoza wpływa też na Trenera, który odczuwa skutki przyjmowanych przez Pokemona ciosów, postanowili być ostrożniejsi. Dzięki swojemu wynalazkowi, Clemont ustalił, że w momencie przemiany serca Asha i Greninjy biją dokładnie tak samo. Walki z Sawyerem i Alainem pomogły Ashowi zrozumieć to zjawisko, by w końcu w pełni je opanować podczas walki o ósmą odznakę.

Jedynym środkiem potrzebnym do zajścia Zjawiska Więzi jest tylko i wyłącznie zaufanie pomiędzy Trenerem a Pokemonem. W przypadku Asha i Greninjy, Olympia nazwała łączącą ich więź po prostu miłością. Oprócz odczuwania tych samych bodźców podczas walki, Trener może także dzielić ten sam punkt widzenia ze swoim Pokemonem. Metamorfoza ta niesie ze sobą również pewne ryzyko. Nieumiejętnie używana, grozi wycieńczeniem, co nie raz przydarzyło się Ashowi.

Autorką samego terminu “Ash-Greninja” jest Bonnie, natomiast Zjawisko Więzi to pojęcie wprowadzone przez Profesora Sycamore’a po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań i doświadczeń.

Ash & Ash-Greninja

A Wy, jak myślicie? Zjawisko Więzi wróci? Który z alolańskich Pokemonów mógłby upodobnić się do Asha? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Żródło: http://bulbapedia.bulbagarden.net

By |2017-07-30T16:49:39+00:00Czerwiec 8th, 2017|Baza Wiedzy|25 komentarzy

25
Dodaj komentarz

avatar
17 Liczba wątków
8 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
22 Komentujący
PlamkaDark GreninjamarcelKappekNetaro Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Plamka
Gość
Plamka

Ja myślę że grninja powruci do aloli w sezonie ultra sun i ultra moon Spróbuj się znaleźć na YouTubie Pokemony które ma Ash w aloli przypadkiem Oglądam filmiki o więzi Asia i greninja i natrafiłam na to że greninja powraca do aloli byłam tym widokiem bardzo zaskoczona i nie mogę się tego doczekać Kiedyś szukałam w internecie i znalazłam sezon 21 Pokemonów czyli ultra sun i ultra moon ale ten sezon jest całkowicie po angielsku nie oglądałam go tylko włączyłem z ciekawości ale go nie obejrzałam do końca obejrzałam jakieś tylko 5 sekund ale naprawdę greninja powróci do aloli I… Czytaj więcej »

marcel
Gość
marcel

jest mozliwe ze jesli serena przyjedzie na alole to przyniesie greninje

Dark Greninja
Gość
Dark Greninja

To raczej niemożliwe.Serena jest w Hoenn a Greninja w Kalos.

Enderus
Gość
Enderus

Te zjawisko więzi to nie przypadkiem Burst ewolucja?

Dominikcolo
Gość
Dominikcolo

Nie !

Netaro
Gość

Raz jeszcze: postaraj się zachowywać właściwie.

Spokox
Gość
Spokox

Moim zdaniem Greninja powróci dowodem jest to że ash do tej pory nie złapał żadnego wodnego pokemona w tym regionie.

DiamondTigera
Gość
DiamondTigera

No to? Równie dobrze może złapać wodnego i będzie

DiamondTigera
Gość
DiamondTigera

Moja lista:
– Ash-Pikachu (To każdy by się chyba spodziewał :P)
– Ash-Lycanroc (Zaskoczeni? W końcu według mnie Lycanroc Asha wygląda jak jego właściciel :D)

Katakuri
Gość
Katakuri

Jedyne za co dziękuje Ashowi.

Ashimari
Gość
Ashimari

Kocham Greninję 🙂

Weryla Qeryla
Gość
Weryla Qeryla

To raczej mało prawdopodobne ale fajnie by było gdyby Greninja powrócił do seri… Mógłby to być np. moment walki gdzie np. ash walczy dajmy na przykład z Olivią. Walka zostaje przerwana bo Greninja wyskakuje z krzaków i ściska mocno zaskoczonego asha… (nie pytajcie jak się tam znalazł sama nie wiem…) Mogło to być tak że po skończonej misji z “miętusiem” poprosił gardevoir od tej mistrzyni Kalos by ją teleportował gdzieś gdzie jest blisko ash i znowu razem… I teraz ktoś się doczepi że co inny ragion inne pokemony… Halo! 😀 A Charizard..? może było go trochę mało ale jednak powrócił… Czytaj więcej »

PGIIIIII
Gość

Ja myślę że to jest tak jak mówili w anime. To jest mega ewolucja tylko jest silniejsza poprzez więź z Ash’em i do tego nie muszą używać kamienia klucza i tego drugiego kamienia.

Mr.Diablos
Gość
Mr.Diablos

Według mnie skoro w grze jest AshoGreninja to do anime też powinien wrucić Greninja np. Gdy mama asha przybędzie do alola mogła by dostać od profesra oka który dostał od profesora sykamora. Tak wogule ciekawi mnie jak by wyglądał z-atak u AshoGreninja
(Bardzo przepraszam za błędy ortograficzne i językowe)

fezorowski
Gość
fezorowski

według mnie zjawisko to wystompi pomiędzy ash’em i rowletem po ewolucji w dartrixa do końca

Killuś
Gość
Killuś

Dzięki za odpowiedź (:

Killuś
Gość
Killuś

A jeżeli mowa już o Greninjy, która była w teame Asha to jaki masz team w pokemon Sun/Moon i jaką wersje gry wybrałeś @adminie?

admin
Administrator

Wybrałem Sun, a mój team się dość często zmienia, gdyż gram trochę w VGC. Jeśli chodzi o Pokemony, z którymi “przeszedłem” grę to były to Primarina, Midday-Lycanroc, A-Ninetales, Toucannon i Tsareena 😛

alikatek
Gość
alikatek

Czekałem na artykuł o tym zjawisku. Było to nie małe zaskoczenie kiedy oglądałem serię XY. Na początku myślałem że może pominąłem jakiś odcinek w którym Ash i Greninja zdobyli niezbędne kamienie.
Mam nadzieję że w Sun/Moon też się to pojawi gdzieś między Z-atakami. I mam nadzieję że Ash nie połączy się z Rowletem. Nie pasują do siebie zbytnio moim zdaniem.

Cyrix
Gość
Cyrix

Ja również byłem zaskoczony – niemniej bardzo pozytywnie 🙂
Nie wydaje mi się, żeby twórcy wprowadzili to zjawisko w stosunku do jeszcze jakiegoś pokemona Asha, ani w kontekście innych trenerów (przynajmniej jeśli chodzi o anime) i ich poków – ot jednorazowy fenomen. Aczkolwiek niezupełnie jednorazowy – pamiętacie zapewne z wioski ninja, do której Ash przybywa w jednym z odcinków, malunek identycznego Greninj’y, co oznacza, że ktoś w przeszłości stworzył już taką formę więzi (i dlatego moim zdaniem dotyczy ona jedynie III ewolucji Froaky’ego) 🙂

Inez
Gość
Inez

A tak na serio… który pok Asha mógł by to zrobić… moim zdaniem żaden z obecnych. Raz, że Ash nie ma takiej więzi z pokami jak miał Greninja (od czasów jak był Froakiem). A dwa musiałby lekko przypominać poka strojem (jak wiemy nigdy twórcy nie pomyśleli, żeby w reakcie sezonu zmienić strój bohatera, więc czemu ma się tak teraz stać?) … teraz popatrzmy na listę poków z Alola… kto mógłby być… Incineroar – dorosła forma Littena. Głowę ma bardzo zbliżoną do barw czapki Asha… poza tym stoi na 2 nogach i nic więcej. No może poza tym, że gdy miał… Czytaj więcej »

Wiktoria Dziabała
Gość
Wiktoria Dziabała

gdyby złapał alola raticaita (nie wiem jak się pisze xD)

Inez
Gość
Inez

Hm, Rowlet??? Nie za bardzo… Ale jego dorosła forma, jak i dorosła forma Littena jak najbardziej… ale to wtedy Ash musiałby założyć inną koszulkę… a nie w niebieskich gustować

Kappek
Gość
Kappek

nie chodzi czasem bardziej o podobienstwo psychiczne wiem że koszulka też cos ale wiesz wydaje mi sie że to pokemon sie upodabnia to trenera fizycznie jak jest podobny psychicznie takie luzne przemyslenie

dawid98
Gość
dawid98

Rowlet mógłby się upodobnić do Asha 🙂