Zjawisko Więzi  (キズナ現象, Bond Phenomenon) jest transformacją wpływającą na Pokemona, która została wprowadzona w serii XY. Warto zaznaczyć już na wstępie, że nie jest to Mega Ewolucja, od której różni się kilkoma istotnymi szczegółami.

W przeciwieństwie do Mega Ewolucji lub Pierwotnej Rewersji, transformacja ta nie wymaga specjalnych przedmiotów ani od Trenera, ani od Pokemona. Do tej pory jedynym znanym Pokemonem, który przeszedł tę przemianę, jest Greninja. Po metamorfozie, Greninja staje się szybszy i silniejszy. Jego cechą charakterystyczną, oprócz podobieństwa do Asha, jest uformowany z wody shuriken na plecach.

W grze

Zjawisko Więzi w Sun & Moon

Zjawisko Więzi pojawiło się dopiero w demonstracyjnej wersji  gier Sun & Moon. Można w niej było zdobyć specjalnego Greninję, a następnie przesłać go do Sun & Moon. Co ciekawe, na ekranie statusu tego Pokemona, jako OT (Original Trainer) widnieje imię Ash. Odpowiedzialna za Zjawisko Więzi jest zdolność Battle Bond, która powoduje przemianę Greninjy w Ash-Greninję po pokonaniu jakiegokolwiek Pokemona.

W anime

W anime Pokemon Zjawisko Więzi po raz pierwszy pojawiło się w odcinku Festiwal Decyzji!, w którym Frogadier Asha ewoluował w Greninję, a następnie przyjął formę Ash-Greninja. W owym czasie Ash i, zapewne, sam Greninja nie byli jeszcze świadomi tego fenomenu. Droga do opanowania tej przemiany była dla Asha i Greninjy długa i męcząca. Początkowo używali jej nieświadomie. Jednak, gdy zorientowali się, że metamorfoza wpływa też na Trenera, który odczuwa skutki przyjmowanych przez Pokemona ciosów, postanowili być ostrożniejsi. Dzięki swojemu wynalazkowi, Clemont ustalił, że w momencie przemiany serca Asha i Greninjy biją dokładnie tak samo. Walki z Sawyerem i Alainem pomogły Ashowi zrozumieć to zjawisko, by w końcu w pełni je opanować podczas walki o ósmą odznakę.

Jedynym środkiem potrzebnym do zajścia Zjawiska Więzi jest tylko i wyłącznie zaufanie pomiędzy Trenerem a Pokemonem. W przypadku Asha i Greninjy, Olympia nazwała łączącą ich więź po prostu miłością. Oprócz odczuwania tych samych bodźców podczas walki, Trener może także dzielić ten sam punkt widzenia ze swoim Pokemonem. Metamorfoza ta niesie ze sobą również pewne ryzyko. Nieumiejętnie używana, grozi wycieńczeniem, co nie raz przydarzyło się Ashowi.

Autorką samego terminu “Ash-Greninja” jest Bonnie, natomiast Zjawisko Więzi to pojęcie wprowadzone przez Profesora Sycamore’a po wykonaniu szeregu specjalistycznych badań i doświadczeń.

Ash & Ash-Greninja

A Wy, jak myślicie? Zjawisko Więzi wróci? Który z alolańskich Pokemonów mógłby upodobnić się do Asha? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Żródło: http://bulbapedia.bulbagarden.net