Uwaga! Wszystkie biografie zawierają bardzo szczegółowe spojlery! Nie czytaj, jeśli nie jesteś na bieżąco z odcinkami!


Ash Ketchum (z jap. サトシ Satoshi, imię po twórcy Pokemonów – Satoshim Tajirim) towarzyszy serii Pokemon od samego początku. On i jego partner Pikachu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych postaci fikcyjnych na świecie. Obok Son Goku, Mario czy Zeldy jest to nierozerwalny symbol japońskiej kultury masowej. Na przestrzeni ponad dwóch dekad powstało wiele sprzeczności i teorii spiskowych związanych z tą postacią (o części z nich będziecie mogli przeczytać na naszej stronie). Ash bowiem nie starzeje się, o dziwo jego mama również wciąż wygląda tak samo, więc może to rodzinne? Z każdą nową serią, chłopak prawie całkowicie zapomina to, czego nauczył się w poprzednim regionie, a Pikachu nagle zaczyna przegrywać z niewytrenowanymi Pokemonami. Sami przyznacie, że nie jest to normalne, prawda? Zatem, co za niewykonalny cel postawił sobie Ash, że musimy oglądać jego perypetie przez ponad 20 lat? Otóż, chce on zostać Mistrzem Pokemon. Możecie się zapytać: a co to znaczy? Czy to wygranie Ligi Pokemon, a może złapanie ich wszystkich? Na to pytanie odpowiedzieć się nie da, ale możemy zerknąć w przeszłość chłopaka, żeby zobaczyć, co go do tego zmotywowało.

Ash i Pikachu w Sun & Moon

Będąc jeszcze małym dzieckiem, Ash zgubił się podczas wycieczki do lasu. Błądząc, szukając schronienia był bliski łez. Azyl znalazł w pniu drzewa. Wtem pojawiło się wokół niego mnóstwo Pokemonów, które pocieszały go i dotrzymywały mu towarzystwa. Możliwe, że to wydarzanie wpłynęło na światopogląd Asha, który chciał od tej pory zawsze być otoczony Pokemonami, czyłi “złapać je wszystkie”.

Drugim wydarzeniem było złowienie “na spółkę” ze swoim przyjacielem –  Garym – Poke Balla. Przedmiot ten stał się kością niezgody pomiędzy chłopcami. Ponieważ ani jeden, ani drugi nie miał zamiaru ustąpić, każdy z nich wziął po połówce Poke Balla dla siebie. Od tamtego momentu zaczęli rywalizować. Gdy zostali Trenerami, oczywistym było, że zmagania przerodzą się w pojedynki Pokemon. Występuje tu zatem motyw “bycia najlepszym”.

Ostatnim ważnym wydarzeniem z życia Asha, zanim dostał Pikachu, jest Letni Obóz Profesora Oaka. Jak zapewne pamiętacie, Ash spotkał tam Serenę. Szukając w lesie Poliwaga, natknął się na przerażoną i skaleczoną dziewczynę. Chłopak pomógł jej, opatrzył i odprowadził do obozu. Być może więc w byciu Mistrzem Pokemon chodzi o poznawanie innych Trenerów?


Ash w anime:

Ash Ketchum jest dziesięcioletnim chłopcem. Jego wierny Pokemon Pikachu oraz mama Delia wyruszyli do regionu Alola dzięki Mr. Mime, który wylosował szczęśliwy los na loterii. Ash, próbując dorwać Grubbina, zgubił się w lesie. Spotkał tam pozornie miło wyglądającego miśka – był to Bewear. Niczym sadysta, gigant zaczął niszczyć drzewa, które łamały się w pół. Chłopiec zdołał uciec, ponieważ uwagę Beweara przykuł tajemniczy Pokemon. Widząc lecącego Charizarda, Ash postanowił podążyć za nim. Tak dotarł do szkoły Pokemon. Jedna z uczennic, o imieniu Mallow, zaprowadziła go do dyrektora szkoły. Był nim kuzyn Profesora Oaka, Samson Oak. Dziewczynka pokazała Ashowi klasę. Tam spotkał Profesora Kukuia. Obserwując przed szkołą bójkę z Zespołem Czaszki, stanął do walki, wspierając Kiawe. Zobaczył wtedy pierwszy raz w życiu Z-Atak. Kukui dostrzegł w Ashu wielki potencjał, pozwolił mu więc zamieszkać razem z nim. Wieczorem, chłopiec usłyszał dziwne dźwięki, po czym zobaczył strażnika wyspy Melemele – Tapu Koko. Pokemon wręczył mu Z-Pierścień oraz Z-Kryształ typu elektrycznego. Tak zaczęła się przygoda naszego młodego bohatera w regionie Alola.


Oś czasu:

SM01 – Ash przybywa na Wyspy Alola. Trafia do Szkoły Pokemon, gdzie poznaje nowych przyjaciół. Jest też świadkiem użycia Z-Ataku – przez Kiawe. Dostaje Z-Pierścień od Tapu Koko i postanawia zostać na wyspach oraz rozpocząć naukę w szkole.

SM02 – Ash, instruowany przez Tapu Koko, pierwszy raz używa Z-Ataku. Następnie, potrzebny do jego wykonania Z-Kryształ rozpada się. Ash dostaje PokeDex od Profesora Kukuia.

SM03 – w Pokedeksie Asha zostaje “zainstalowany” Rotom. Ash po raz pierwszy spotyka Zespół R w Regionie Alola i toczy walkę z Mimikyu.

SM04 – Ash łapie pierwszego Pokemona na Alola – Rowleta.

SM07 – Ash spotyka Littena. Mając nadzieję go złapać, śledzi go. Odkrywa, że mały Pokemon opiekuje się starym Stoutlandem. Pomaga im przegnać wrogiego Persiana. Wróciwszy z pożywieniem dla Pokemonów, odkrywa, że Litten i Stoutland zniknęli.

SM09 – Ash przechodzi Próbę. Rozwiązuje problem Rattat i Raticate’ów plądrujących miejski spichlerz. Robi to z pomocą Totem Gumshoosa, którego przedtem pokonuje. W nagrodę otrzymuje Z-Kryształ typu normalnego.

SM10 – pierwsza Wielka Próba Asha. Walczy z Kahuną Wyspy Melemele, Halą. W walce biorą udział Rowlet i Pikachu. Ten drugi pieczętuje zwycięstwo używając normalnego Z-Ataku, Breakneck Blitz.

SM11 – Rowlet Asha pierwszy raz używa Z-Ataku – Breakneck Blitz.

SM12 – Ash pierwszy raz w historii Pokemonów zostaje “prawie” pokonany przez Zespół R.

SM13 – Ash i Pikachu biorą udział w Wielkim Alolańskim Naleśnikowym Wyścigu, gdzie zajmują ex aequo drugie miejsce z ubiegłoroczną zwyciężczynią.

SM15 – Ash pomaga Rockruffowi nauczyć się nowego ataku, przez co Pokemon pokonuje swojego oponenta. Kukui “pozwala” Ashowi złapać Rockruffa, co chłopak z chęcią czyni.

SM19 – Ash ponownie mierzy się z Tapu Koko. Mimo przeprowadzonego wcześniej treningu z Sophoclesem, nie udaje mu się pokonać Boskiego Strażnika, a sama walka zostaje przerwana.

SM21 – chłopak pomaga Littenowi pogodzić się z odejściem Stoutlanda. Z wdzięczności, Pokemon postanawia dołączyć do drużyny Asha.

SM22 – Trener wkurza Sandygasta, wyrzucając jego łopatę do morza, a potem zastępując ją Rotomem. Zdenerwowany Pokemon ewoluuje w Palossanda i połyka Asha, więżąc go w piaskowym zamku. Z pomocą przychodzą mu jego kompani, którzy wspólnym wysiłkiem ratują chłopaka i Littena.

SM23 – Ash poznaje DJ Leo i jego grupę DugLeo, po czym natychmiast staje się ich fanem.

SM24 – na Alola przybywa Delia Ketchum, mama Asha, która potem uczestniczy w Drzwiach Otwartych Szkoły Pokemon. Chłopak wspólnie z nią przepędza Zespół Czaszki ze Szkoły.

SM25 – Ash uczy się Z-Pozy do stalowego Z-Ataku, który kiedyś zamierza wykonać z Pikachu i jego Iron Tail.

SM26 – Ash zdobywa Charjabuga, którego potem oddaje Sophoclesowi.

SM27 – bohater poznaje brata Lillie – Gladiona, który okazuje się być potężnym Trenerem. Staczają ze sobą walkę, którą przerywa Zespół R, próbując ukraść ich Pokémony. Postanawiając, że kiedyś ją dokończą, Ash i Gladion zostają rywalami.

SM28 – Ash bierze udział w zajęciach z Pokébase. Jego drużyna zwycięża w meczu przeciwko zespołowi Kiawe. Następnie dwaj Trenerzy łączą siły, aby zagrać mecz z Jessie, Jamesem i Meowthem, który ostatecznie wygrywają.

SM29 – klasa głównego bohatera organizuje biwak w lesie. Zabawa zostaje zakłócona przez Morelulla. Choć stworek okazuje się najpierw kłopotliwy, a później strachliwy, Ashowi udaje się z nim zaprzyjaźnić.

SM30 – Profesor Kukui nakazuje przyjaciołom wymienienie się podopiecznymi na weekend. Ash dokonuje zamiany z Lillie. Trener i jego Pokémony nakłaniają Shirona do otwarcia się, Lillie zaś zaprzyjaźnia się z Pikachu, a także przełamuje niechęć do dotykania go.

SM31 – Ash jest podekscytowany nadchodzącymi zajęciami w plenerze na Akali. Deklaruje chęć starcia z Olivią podczas Wielkiej Próby. Bierze udział w akcji ratunkowej Wailmera podczas morskiej podróży na Akalę.

SM32 – podczas poszukiwania skarbów Ash próbuje złapać alolańskiego Geodude’a, jednak bezskutecznie. Na zajęciach zdobywa 20 punktów, co plasuje go na 5 miejscu.

SM33 – Ash z Laną wybierają się na wędkowanie w Brooklet Hill. Wspiera przyjaciółkę w walce z Panem Jeziora, przepędzając Alomomolę leczącą Totem Wishiwashiego.

SM34 – wraz z uczniami ze Szkoły Pokémon uczestniczy w Festiwalu Ognia Wela. Pomaga Kiawe w przygotowaniu się do rewanżu przeciwko Marowakowi.

SM35 – Ash chce podjąć Wielką Próbę Olivii, jednak ona nie zgadza się, mówiąc, że jest na to za wcześnie. Profesor Kukui wyjaśnia, że żeby móc stanąć do bitwy o Z-Kryształ, trzeba udowodnić, że zasługuje się na to. Okazja do wykazania się nadarza się bardzo szybko. Kahuna organizuje lekcję, której celem jest przyrządzenie Akalańskiego Curry. Przyjaciele zostają podzieleni na grupy w celu znalezienia składników, Ash jest w parze z Mallow. Wspólnie ze swoimi Pokémonami pokonują trudności w poszukiwaniu produktów. Po zdobyciu ich wszystkich, Ash wygrywa walkę 2 na 2 przeciw Totem Lurantisowi i Castformowi, wystawiając Littena i Rowleta. W nagrodę otrzymuje trawiasty Z-Kryształ. Po zakończeniu starcia okazuje się, że Olivia zaaranżowała Próbę i cały czas obserwowała poczynania Asha. Za jej namową Mallow trzymała się na uboczu podczas zajęć.

SM36 – druga Wielka Próba Asha. Do podwójnej walki przeciwko Olivii wystawia Rowleta i Rockruffa. Ten drugi podczas tego dnia zachowuje się dziwnie i nie zawsze słucha poleceń Trenera oraz jest agresywny. Mimo świetnej taktyki Kahuny wyzywający znajduje w niej lukę i wykorzystuje ją na swoją korzyść. Podczas tej walki Rowlet Asha używa po raz pierwszy trawiastego Z-Ataku, pokonując dzięki niemu Probopassa. Rockruff w ferworze walki atakuje Rowleta, co doprowadza do walki 1 vs 1. Pokémon, po tym, co zrobił, żałuje swojego czynu. Ash, zamiast go skarcić, mobilizuje go do dalszej walki. Stworek Asha pokonuje o włos swoją wyższą formę ewolucyjną. W nagrodę Ash zdobywa Rockium Z. Zwycięzca dowiaduje się, że Rockruff jest bliski ewolucji, na co wskazuje jego agresywność i niezależność. Po zakończeniu walki ukazuje się Tapu Lele, która prawdopodobnie oglądała ją z ukrycia.

SM37 – Rockruff w nocy po Wielkiej Próbie wymyka się z Centrum Pokémon, rozpamiętując zaatakowanie Rowleta podczas walki. Ash zostaje powiadomiony o tym fakcie przez Pikachu i natychmiast rozpoczyna poszukiwanie. Trener znajduje Rockruffa rannego po walce z Tapu Lele. Mimo to Pokémon ponownie ucieka, a Ash wraca do przyjaciół. Wszyscy postanawiają pomóc mu w poszukiwaniach. Zguba zostaje odnaleziona w Ruinach Życia. Została tam przyniesiona przez Lycanrocki Olivii i Gladiona. W tym miejscu Tapu Lele próbuje uzdrowić Rockruffa. Udaje się to jej za pomocą energii zdobytej przez ruch Draining Kiss. Chwilę później, pod wpływem Zielonego Błysku, Rockruff ewoluuje w nową formę – Lycanroka Zmierzchu.

SM38 – Ash podczas walki z Zespołem R próbuje użyć Continental Crush wraz z Lycanrockiem, jednak nie Z-atak nie zadziałał. Profesor Kukui wyjaśnia, że jest to spowodowane przyrostem mocy zyskanym przez ewolucję. Trener dzięki treningowi ze swoim Pokémonem nauczył go kontrolować swoją siłę. Podczas drugiego starcia z Jessie, Ash wygrywa starcie za pomocą Z-Ataku, który tym razem trafia w cel.

SM41 – wspólnie z Sophoclesem i Kiawe bierze udział w wyścigu CharjaKartów. Zostaje Biegaczem co współgra z jego energicznością. Ash wytrwale wspiera Charjabuga, poświęca się, żeby nie dopuścić do zderzenia.

SM42 – Ash na wieść, że pojedzie razem z przyjaciółmi do Kanto z okazji 20 rocznicy powstania Szkoły Pokémon jest początkowo zawiedziony. Jednak na wieść o specjalnych gościach zmienia swoje zdanie. Wspólnie z Brockiem i Misty pokonuje Zespół R.

SM43 – Ash walczy z Misty w sali w Azurii. Mimo przewagi typu Pikachu ma ciężką przeprawę. Chłopak swoim zaskakującym pomysłem udowadnia nam, że w jego słowniku nie ma słowa “niemożliwe”. Swoje zwycięstwo zapewnił dzięki Z-Atakowi.

SM44 – chłopak obiecuje Solgaleo i Lunali zaopiekowanie się tajemniczym Pokémonem. Potem w drodze do szkoły Ash odnajduje nieznanego wcześniej stworka. W Szkole Pokémon wszyscy są nim zainteresowani i pomagają przy opiece nad min. Profesor Burnet i Członkowie Fundacji Aether przyjeżdżają spotkać się z Nebbym, Ashem i Lilie. Początkowo chcą wziąć Nebby’ego ze sobą, jednak słysząc o dokonaniach Trenera z Kanto zmieniają zdanie.

SM45 – uczniowie Szkoły Pokémon rzeźbią swoich partnerów, Ashowi zamiast Pikachu wychodzi Mimikyu. W międzyczasie Nebby teleportuje uczniów w miejsca, o których pomyślą. Chłopak jako ostatni jest przenoszony przez Cosmoga. Trafia w miejsca gdzie byli jego przyjaciele a na koniec spotyka się z Zespołem R. Mimo ich sprytnego planu Nebby “poradził” sobie z nimi sam.

SM46 – Ash i jego paczka przybywają do Raju Aether. Zwiedzają to niezwykłe miejsce oraz pomagają przy szczepieniu Ditto. Jeden z nich ucieka, przysparzając wiele kłopotów z powodu upodabniania się do innych Pokémomów, jednak Ash go łapie.

SM47 – podczas kąpieli okazuje się, że Lycanrock ceni sobie czystość i wpada w furię gdy ktoś pobrudzi mu jego futro, za to Litten unika wody jak ognia. Ash myśli o Gladionie a Nebby go teleportuje w pobliże brata Lillie. Ten zobaczywszy  Nebby’ego mówi Ashowi, że jego nowy towarzysz jest Ultra Bestią i jest niebezpieczny. Trener z Alabastii dowiaduje się że to UB spowodowały fobie Lillie i z tego powodu jej brat chce zniszczyć te stworzenia. Przykazuje również głównemu bohaterowi, żeby nikomu o tym nie mówił. Po tym Trenerzy staczają ze sobą walkę. Podczas starcia Lycanrock ponownie wpada w szał, jednak dzięki Nebby’emu znowu staje normalny. Ostatecznie Ash przegrywa walkę ale wynosi z niej cenne doświadczenie.

SM49 – Ash towarzyszy Lilie w jej podróżach do miejsc z jej przeszłości. W końcu Nebby teleportuje ich do podziemnego laboratorium w Reju Aether. Tam zostają zaatakowani przez Fabę. Naukowiec chce wymazać wspomnienia Lilie, jednak Ash nie chce do tego dopuścić. Ostatecznie wszyscy zostają uratowani przez Gladiona a Lilie odzyskuje pamięć i pozbyła się strachu przez Pokémonami.

SM50 – podczas skakania na skakance Ash popisuje się różnymi trickami i się przewraca. Chłopak w pogoni za Fabą i Nebby’m razem z Lillie i Gladionem leci do Raju Aether. Tam uwalnia Cosmoga i ewoluuje on w nową formę. Z Ultra Tunelu wydostaje się Ultra Bestia, nikomu nie udaje się jej pokonać.

SM51 – po porażce z UB Ash proponuje pomoc w odnalezieniu Lusamine. Gladion nie zgadza się mówiąc, że to sprawa rodzinna i sam sobie z nią poradzą. Przyjaciele dowiadując się o zniknięciu Lilie i Gladiona za namową Profesora Kukui udają się do Hali, Kahuny wyspy Melemele. On dowiadując się o zaistniałej sytuacji wskazuje na Ołtarz Słońca na wyspie Poni jako prawdopodobne miejsce przebywania dzieci Lusamine. Ash i spółka spotykają Lilie i Gladiona zaraz po walce ze smoczymi stworkami. Ash przekonuje Gladiona do zmiany zdania w sprawie pomocy w odnalezieniu jego matki.

SM52 – Ash dowiaduje, że również Tapu oddały Nebby’iego pod opiekę Asha. Boscy Strażnicy Aloli odprawiają rytuał i uwalniają ukrytą moc Ołtarza Słońca. Dzięki niej Cosmoem ewoluował w Solgaleo. Chłopak dostaje również nowy Z-Kryształ ale nie pasuje on do pierścienia Z. Tapu ponownie wykorzystały swoje możliwości i “ewoluowały” pierścień. Dzięki temu i pokazaniu przez Strażnika wyspy Melemele pozy Ash używa indywidualnego Z-Ataku Solgaleo. Za jego przyczyną otwiera się Ultra Hole i paczka Asha przenosi się na drugą stronę.

SM53 – Trener z Kanto wraz przyjaciółmi dostaje się na drugą stronę Ultra Tunelu. Tam Ash rozdziela swoje Pokemony aby pomóc mniej doświadczonym w walkach towarzyszom rozprawić się z stworkami Lusamine kontrolowanymi przez UB.

SM54 – Ash z Pikachu używają nowego Z-Ataku: 10 000 000 Volt Thunderbolt, który pokonuje UB 01: Symbiont oraz uwalnia Lusamine.

SM55 – chłopak zastanawia się gdzie jest Solgaleo. Po wróceniu na Alolę, Ash chciał podziękować za pomoc Legendarnemu Pokemonowi. Chłopak jako pierwszy dowiaduje się o ślubie Kukui z Burnet. Był zaskoczony ale jednocześnie szczęśliwy. Pomaga swoim przyjaciołom w przygotowaniach do ceremonii ślubnej. Wieczorem spotyka Gladiona i mówi o ślubie Profesora Kukui i Profesor Burnet. Blondyn odpowiada mu, że ma złożyć gratulacje w jego imieniu oraz mówi jemu o wybraniu się w podróż i kontynuowaniu Wyzwania Wysp. Podczas ceremonii Ash przynosi obrączki dla pary młodej, jednak był przy tym bardzo spięty. Chłopak zgadza się zostać Ultra Strażnikiem. Pod koniec ceremonii z niebie pojawia się Solgaleo i Ash wreszcie składa mu podziękowania.

SM57 – Ash po powrocie do domu zauważa dziwne zachowanie Rotoma, jednak za namową pary profesorów tylko go obserwuje. Chłopak udał się do Centrum Pokemon, żeby dowiedzieć od siostry Joy coś na temat Rotomdexa. Chłopak dowiaduje się od niej, że Rotomie Pokedexie zna się Kukui, jednak jej Rotom-Pralka dziwnie się zachowuje. Po walce Asha z Rotomem-Pralką okazuje się, że Rotomy są w nieodpowiednich przedmiotach i wracają na swoje miejsce.

SM60 – paczka Asha wybrała się na Mount Lanakilę aby zobaczyć ewolucje Crabrawlera w Crabominable’a w jedynym miejscu, gdzie może się to odbyć. Przy okazji Trener z Kanto bierze udział w turnieju PokeSled Jump, który kończy się dla niego kompletnym niepowodzeniem.

SM61 – klasa głównego bohatera dostaje swoją pierwszą misję w projekcie Ultra Strażnik. Ich zadaniem jest złapać nową UB: Buzzwole, żeby wysłać jej rodzinnego wymiaru. Ashowi udaje się ją wykonać dzięki “odwróceniu uwagi” przez Kiawe.

SM63 – chłopak i Litten oglądają w telewizji starcie Battle Royal. Oboje są podekscytowani Royal Mask i Incineroarem. Następnego dnia mają szansę się z nimi zmierzyć. Ash razem z przyjaciółmi udają się do Royal Dome – areny walk Battle Royal. Dzięki zawziętości Littena Ash i jego koledzy z klasy Kiawe i Sophocles toczą Battle Royal. Ich walka kończy się porażką, jednak Trener i jego Pokemon się nie poddają, trenuje aby nauczyć Littena Flame Charge. W rewanżowej walce między Ashem a Royal Mask Litten, ewoluuje w Torracata i uczy się nowego ataku. Mimo to starcie kończy się kolejnym niepowodzeniem chłopaka.

SM64 – Ash jest świadkiem starcia między dwoma grupami Passimanów. Chłopak postanawia pomóc oddziałowi z Melemele. W tym celu Trener z Alabastii upodabnia się do Pasimanów podczas lekcji i w domu Kukui’ego. Nakłania on swoim zachowaniem Malucha i jego ekipę do starcia się z Red Burns oraz pomaga im. Melemele Greens wygrywają i Ash “zostaje” nowym wodzem.

SM65 –  Trener z Kanto wraz ze swoimi przyjaciółmi poznał Ilimę – absolwenta Szkoły Pokemon. Chłopak chce stoczyć z nim walkę jednak nie dochodzi ona do skutku, ponieważ Zespół Czaszki zaatakował. Po tych perypetiach Ash zdobywa kolejnego przyjacielskiego rywala.

SM66 – chłopak uczestniczy w lekcji Poke-Ping Pong, prowadzonej przez Ilimę. Jego rywalką w meczu treningowym jest Mallow i przegrywa z nią starcie. Ogląda również turniej w tej dyscyplinie.

SM67 – podczas lekcji Ashowi znika Pikachu. Zmartwiony Trener szukał swojego Pokemona wraz z przyjaciółmi. Partner Asha zostaje znaleziony przy próbie jego złapania przez Zespół R a oni po chwilą zostają pokonani. Uczniowie Szkoły Pokemon poznają tajemniczego Pokemona, który był razem z Pikachu w trakcie ataku. Po rozmowie z Lusamine Ash dostaje zgodę na złapanie nowo nazwanej UB. Jednak ta nie daje się złapać myśląc, że to zabawa. Chłopak uświadamia mu co ma zrobić i Poipole zostaje kolejnym towarzyszem Trenera z Alabastii.

SM68 – Ash w drodze do centrum Pokemon walczy z Zespołem Czaszki, wygrana przychodzi mu łatwo z powodu dziwnego zachowania Garbodora. Chłopak wraz z resztą klasy zajmuje się potrzebującymi Pokemonami. Nie odmawia pomocy nawet Zippowi, wręcz przeciwnie nalega, aby przyszedł ze swoim partnerem.

SM73 – Trener z Alabastii jest na statku w drodze do wyspy Ula’ula, gdzie odbędzie się kolejne Wyzwanie Wysp.

SM74 – Chłopak poznaje Kahunę wyspy Ula’ula, jednak nie jest tego świadomy, ponieważ przedstawił się jako policjant “pracujący” z Nanu. W “oczekiwaniu” na przybycie Nanu, Ash zajmuje się gromadą Alolańskich Meowth’ów, które sprawiają mu sporo problemów. Po jakimś czasie na postunek wkracza Acerola, która wyjaśnia, że policjant, który widział chłopak to Nanu. Potem idzie razem z nowo poznaną dziewczyną do miejsca, w którym pracuje, czyli do biblioteki. Tam Ash słyszy od Aceroli historię o stworzeniu regionu Alola. Występuje w niej tajemniczy “Pan Światła”, który według Nanu może być Ultra Bestią. Potem zjawia się Kahuna, który szukał swojej zabawki – kendamy. Dziewczyna przekonała Nanu, aby Ash mógł stanąć do Przed-Próby. Krookodile pokonuje Lycanrocka, ponieważ ten drugi wpada w furię z powodu pobrudzonego futra. Chłopak decyduje się na zostanie na wyspie aby trenować z Tapu Bulu.

SM75 –  Ash wraz z Acerolą udaje się do Ruin Dostatku aby trenować z Tapu Bulu. Tam Boski Strażnik ukazuje im swoją moc, przy okazji Rowlet uczy się nowego ruchu – Razor Leaf. Ashowi w końcu udaje się przemówić do rozsądku Lycanrockowi, gdy ten wapdł w furię. Podczas walki z Tapu Bulu Lycanrock uczy się nowego ruchu – Stone Edge.

SM76 – Chłopak podczas treningu zauważa że Electro Ball Pikachu wybuchł w powietrzu. Ash udaje się do Nanu, aby dowiedzieć się co będzie jego próbą. Jego zadaniem jest pokonanie dwójki Trenerów posiadających Mimikyu w Thrifty Magamart. Po dotarciu na miejsce, chłopak dowiaduje się, że ów Pokemon należy do Zespołu R. Kiedy wydaje się, że Pikachu przegra, elektryczna mysz uczy się nowego ruchu – Electro Web, który ratuje go przed Z-Atakiem Mimikyu. Również z jego pomocą unieruchamia wroga i używa 10 000 000 Volt Thunderbolt, dzięki któremu wygrywa całe stracie oraz Próbę.

SM77 – Ash staje do Wielkiej Próby przeciwko Kahunie wyspy Ula’ula. Walka toczy się w systemie 3 vs 1 gdzie wyzywający może użyć tylko jednego Pokemona a wyzywany aż 3. Pierwszym przeciwnikiem Lycanrocka jest Krokodile. Początkowo Ash boi się Countera przeciwnika, jednak postanawia zaryzykować co daje mu pokonanie oponenta. Kolejną przeszkodą w ukończeniu Wielkiej Próby jest Sableye. Mimo uwięzienia w miejscu przez Mean Look Pokemonowi Asha udaje się użyć Stone Edge i powalić przeciwnika. Ostatnim krokiem do zwycięstwa jest pokonanie alolańskiego Persiana . Jednak poprzednie walki odciskają swoje piętno na Lycanrocku. Na szczęście Tapu Bulu daje Sitrus Jagodę i Pokemon wraca do pełni swoich sił. W ostatnim starciu to Nanu przejmuje inicjatywę a Ash obrywa od Lycanrocka i uświadamia sobie, że jego czerwone oczy oznaczają większą siłę a niekoniecznie brak kontroli nad nim. Potem Lycanrock uczy się Counter dzięki czemu zyskuje przewagę w walce. Chwilę później blokuje mroczny Z-Atak swoim Continental Crush. Ash zakańcza walkę Accelerockiem i wygrywa całą Wielką Próbę. W nagrodę zamiast Darkinium-Z otrzymuje Lycanium-Z.

SM78 – chłopak wrócił na Melemele aby wziąć udział w Pokazie Sztucznych Ogni wraz z przyjaciółmi. W trakcie tego wydarzenia pojawia się niecodzienne zjawisko, tajemniczy klaun z poruszającą się głową i wybuchającą jak fajerwerki. Następnego dnia Ash i spółka mają kolejne zadanie jako Ultra Strażnicy. Dowiadują się, że ten klaun to UB. Został nazwany Blacephalon. Ultra Strażnicy udają się w pobliże Drogi nr 3 gdzie prawdopodobnie czai się Blacephalon. Na miejscu okazuje się, że to inna UB, wchłania ona elektryczność z linii energetycznej. Ash z Sophoclesem zwabiają UB do siebie za pomocą swoich elektrycznych Pokemonów. Po pewnym czasie pojawia się Blacephalon i obie UB rozpoczynają “fajerwerkową wojnę”. Probą złapania ich jest nieskuteczna ponieważ wybuchy odbijają Beast Balle. Ash wpada na pomysł zrobienia jeszcze lepszych sztucznych ogni od UB co przyciągnie ich uwagę. Ultra Strażnikom udaje się to a Lycanrock Asha używa swojego unikalnego Z-Ataku – Splintered Stormshards co poważnie osłabia UB i ułatwia ich złapanie.

SM79 – uczniowie szkoły Pokemon wraz Kukuim wybrali się na lekcje w terenie na Noc Spadających Minorów. Przy okazji przyjaciele poznają Wielkiego Mo, kuzyna Sophoclesa i udają się do obserwatorium Hokulani. Sophocles opowiada Ashowi, że ma przyjaciela Minora. Ash i spółka odnajdują gwiazdozbiory, które przypominają Pokemony. Przerywa im to rozpoczęcie Nocy Spadających Minorów. Poipole spotyka Minora i wykazuje zainteresowanie nim. Potem znajduje Minora ze skorupą. Ash początkowo chce rozerwać pękniętą skorupę ale Wielki Mo ostrzega go, że może się to skończyć eksplozją. Chłopak wraz z Kiawe przynoszą z trudem Minora do obserwatorium. Następnego dnia Poipole dotyka skorupy, która pęka na kawałki ujawniając pomarańczowego Minora. UB zaprzyjaźniła się z kosmicznym pokemonem, bawi się z nim a nawet “rysuje” jego portret. Ash i przyjaciele obserwują punkt kulminacyjny Nocy Spadających Minorów i zachwycają się tym widokiem. Poipole jest zrozpaczony, że stracił swojego przyjaciela a jego trener go przytula.

SM81 – Ash wraz z Torracatem i Burnet oglądają w telewizji walkę Masked Royal. Chłopakowi nie podoba się zachowanie przeciwnika, który używa brudnych sztuczek. Następnego dnia uczniowie szkoły Pokemon wspólnie z parą profesorów wybierają się do Battle Royal Dome aby obejrzeć kolejną walkę zamaskowanego jegomościa. Podczas kolejnego nieuczciwego zagrania Mścicieli na ring wkracza Torracat. Potem dochodzi do Tag Battle między Double Royals czyli Masked Royal + Royal Ash konta Mściciele. Podczas pierwszego wyjścia na ring Torracat ma problemy najpierw zostaje poturbowany przez Pokemony przeciwnika a potem, gdy chce wykonać atak to zostaje złapany przez Poliwratha ale w ostatniej chwili ucieka z potrzasku i zmienia się z Incineroarem. Przy kolejnym wkroczeniu Pokemona Asha na arenę walki udaje mu się zaatakować przeciwnika Fire fangiem a chwilę później pod opresją uczy się nowego ataku – Revenge, którym pokonuje oba Pokemony oponenta. Po kolejnym wtargnięciu w walkę przez Mścicieli i pokonaniu ich Z-Atakiem przez Incineroara Double Royals ostatecznie wygrywają walkę. Po za na ring wychodzi Bourgain ze swoim Pangoro ale połączony atak Double Royals szybko go pokonuje.

SM83 – Podczas lekcji z Fabą Ash, Lillie, Sophocles zostali trafieni promieniem zmniejszającym do rozmiarów Pokeballa wystrzelonym przez wynalazek naukowca. Podczas zabawy Pikachu zderza się z Togedemaru i trójka zmniejszonych ludzi Pokemon Sophoclesa wylatuje przez okno prosto do wody a potem poprzez wir do dostają się do rzeki. Poźniej spotkają ich różne perypetie jak spotkanie nieprzyjaźnie nastawionej Rataty, gdzie Togedemaru przegania go, o mało co utonięcie z powodu przechodzącego przez rzekę Mudsdale’a, zobaczenie stadka Dedene i ich komunikacji z Pokemonem Sophoclesa czy latanie na Comfey. W trakcie lotu Ash i Lillie uświadamiają sobie, że zgubili Sophoclesa. Po chwili atakuje ich Murkrow i spadają na stragan znajomej starszej pani gdzie znajduje się Sophocles. Potem Ash i Lillie spadają razem z owocami nokautując Togedemaru, obserwuje to Persian, który po niedługo potem atakuje całą trójkę przyjaciół rozstając się z Pokemonem Sophoclesa. W ostatniej zostają uratowani przez Mallow i jej Tsareenę a potem Pokemony wracają do swoich właścicieli. Kichnięcie Pikachu odwróciło przemianę i Ash, Lillie oraz Sophocles wrócili do normalnych rozmiarów.

SM84 – podczas zakupów Ash, Kukui i Burnet spotykają Minę, którą jest malarką. Poipole wzbudził zainteresowanie przez Ribombee. UB podobają się obrazy namalowane przez artystkę. Potem Ash przyprowadza swoich kolegów ze szkoły do Miny. Chłopak dzięki Ribombee i Minie dowiaduje się że Poipole “Kocha… Lubi… Szanuje” Pikachu. Malarka i jej pokemon odczytały to dzięki malunkom. Później w domu Poipole maluje całą “alolańską rodzinę”. W nocy Pokemonowi śni się Ultra Świat, budzi się siadając na dachu i  roni łzę. Potem w Szkole Pokemon zamiast rysować symbol pioruna przy wizerunkach postaci maluje łzy. Ash widząc smutnego Pokemona tuli i pociesza go. Ash i jego Pokemony bronią Minę przed Zespołem Czaszki. Przy okazji Ash prosi o pomoc w zrozumieniu uczuć Poipole. Mina mówi że wtedy był smutny ale w tej chwili jest z nim lepiej ale niesie ciężkie brzemię. Ash mówi mu, że nie jest sam. Po powrocie do domu Poipole maluje Olśniewającego i okazuje się, że i jego “Kocha… Lubi… Szanuje”.

SM85 – Ash i jego przyjaciele uczestniczą w lekcji WF-u i skaczą na koźle. Chłopak chciał się popisać ale mu nie wyszło. Ash po szkole spotyka Bourgaina, który zamierza zbudować wieżowiec a przy nim posąg jego samego. Następnego dnia uczniowie widzą przedmiot, który przypomina im kozła przez którego skakali wczoraj. Po chwili okazuje się, że ów kozioł to UB. Pomimo że Pokemon się nie porusza to Ultra Strażnicy nie złapali go do końca pierwszego dnia. Okazuje się, że Stakataka jest piedestałem posągu Bourgaina. Okazuje się, że ta UB nie lubi jak ktoś lub coś jest na jej szczycie i próbuje wtedy to strącić. Ashowi udaje się dostać na szczyt z pomocą Turtonatora i Pikachu Iron Tailem odrywa figurę od Stakataki. Jednak UB jest nadal wścieka, bo chłopak i jego Pokemon stoją na niej. Na szczęście Trenera z Alabastii i jego przyjaciół Pokemon uspokaja się i daje zultrapać dzięki jego prośbom.

SM88 – Ultra Strażnicy pomagają Lunali atakując UB: Black. Ash łapie Gladiona, który spadł z Noiverna. Przyjaciele są świadkami wchłaniania Ultra Aury z Lunali przez UB:Black i opętanie legendarnego Pokemona. Potem zjawia się Solgaleo, który ratuje Asha i uwalnia Lunalę połączoną z UB: Black a potem z nią walczy ostatecznie uwalniając Posłannika Księżyca. Niestety Lunala nie wygląda najlepiej. Później elitarny skład Zespołu R łapie legendarne Pokemony Aloli w elektrosiatkę, jednak Ash i Giadion uwalniają je z tego. Na koniec UB: Black łączy się z Solgaleo i ucieka przez Ultra Tunel. Po zakończeniu walki Lunala zostaje jest udzielona pierwsza pomoc a potem następuje jej przeniesie do podziemi Szkoły Pokemon gdzie znajduje się lecznica. Nieświadomie właściciele Z-Ringów dali siłę Lunali i wróciła do pełni zdrowia.

SM89 – Ultra Strażnicy przechodzą przed Ultra Tunel stworzony przez Lunalę aby uratować Solgaleo. Tym razem trafili do gniazda Poipole. W jego centrum znalazł się ich przywódca który wyglądał na zmęczonego ale po kilku Sitrus Jagodach poczuł sie lepiej i zaczął używać telepatii do nieznanych mu przybyszów. Z rozmowy Ultra Strażnicy dowiadują się, że UB: Black to Necrozma. Mówi również żeby zostawili Necrozmę w spokoju, ponieważ jest im potrzebna jej moc. Potem pokazuje retrospekcję w jaki sposób został zniszczony Ultra Świat co jest podobne do legendy o Olśniewającym i stworzeniu regionu Alola. Necrozma potrzebuje Ultra Aury Legendarnych Pokemonów Aloli, żeby dać ponownie światło Ultra Światowi.  Ultra Srażnicy stoją przed trudnym wyborem czy uratować świat Poipole poświęcając przy tym Solgaleo czy jego uratować i skazując ten świat na wieczną ciemność przez co następuje konflikt między Ashem a Gladionem. Jednak pozostali członkowie przekonują tego drugiego do zmiany zdania. Przyjaciele Asha wpadli na pomysł, że Necrozma jest “głodny” Ultra Aury a żeby go “nasycić” trzeba użyć mocy Z-Ringów. Wtedy istnieje szansa ze UB: Black wypuści Solgaleo. Ash, Gladion, Kiawe i Lana użyli Z-Ataków prosto w Necrozmę.

Pokemony

Pikachu:

Pikachu jest wiernym towarzyszem Asha. Razem przeżywają wspaniałe przygody w nowym regionie.

Znane ataki: Thunderbolt, Quick Attack, Iron Tail, Electro Ball (do 76 odc), Electro Web (od 76 odc)

Rowlet:

Rowlet jest pierwszym Pokemonem, którego Ash złapał w Regionie Alola. Większość czasu ta mała sowa spędza, śpiąc w jego plecaku.

Znane ataki: Tackle, Peck, Leafage, Razor Leaf

Rockruff/Lycanroc Forma Zmierzchu:

Początkowo Rockruff “należał” do Kukuiego, jednak po akcji z Pokemonowym Dojo i nauczenia stworka ruchu Rock Throw chłopak za zgodą Profesora dostaje go pod swoją opiekę.

Rockruff Asha ewoluował w Lycanroka w Formie Zmierzchu. Przemiana zdarzyła się podczas zachodu słońca i towarzyszył jej zielony błysk. Profesor uważa, że to zjawisko spowodowało ewolucję w nieznaną wcześniej formę. Bardzo dba o swoją sierść.

Znane ataki: Tackle, Bite, Rock Throw, Accelrock, Stone Edge, Counter

Litten/Torracat:

Ash spotkał Littena opiekującego się starym Stoutlandem. Gdy ten w końcu odszedł, Litten postanowił dołączyć do Trenera.

Litten podekscytowany Incineroarem – swoją ostateczną formą, staje do walki z nim i podczas ostatniej z nich ewoluuje.

Znane ataki: Scratch, Ember, Fire Fang, Flame Charge, Revenge

Poipole

Ultra Bestia o radosnym usposobieniu. Jest rozrabiaką i uwielbia się bawić a szczególnie miziać. Potrafi również pomóc w potrzebie. Wykazuje szczególne zainteresowanie Thunderboltem Pikachu. Podoba mu się również Pierścień-Z Asha.

Zane ataki: Fury Attack

Rotom:

Rotom, Forma Pokedeksu, inaczej Rotom Dex. Jest bardziej towarzyszem Asha niż jego złapanym Pokemonem. Dzięki wbudowanemu w Pokedex oprogramowaniu potrafi mówić. Często nie pojmuje ludzkich emocji i sposobu myślenia Asha, dlatego się z nim nie zgadza i zadaje mnóstwo pytań.

Wszystkie Pokemony Asha, które zdobył podczas swojej długiej wędrówki, można znaleźć tu.