Uwaga! Wszystkie biografie zawierają bardzo szczegółowe spojlery! Nie czytaj, jeśli nie jesteś na bieżąco z odcinkami!


Gladion (z jap. グラジオ Gladio) jest wędrownym Trenerem Pokémon i rywalem Asha w regionie Alola. Podróżuje ze swoimi towarzyszami, trenując i staczając liczne walki. Jego rozległa rodzinna posiadłość znajduje się na wyspie Melemele. Jednakże, postanowił opuścić ją oraz siostrę – Lillie – uznając, że powinien wyruszyć w drogę. Gladion jest potężnym Trenerem. Podchodzi bardzo poważnie do kwestii trenowania i walk Pokémon. Jego celem zdaje się być właśnie doskonalenie siebie i swoich podopiecznych. Charakter Gladiona jest poważny, spokojny i surowy. Nie zdaje się preferować żadnego konkretnego typu Pokémonów, ale wszyscy jego towarzysze przypominają w jakiś sposób psy.

File:Gladion anime.png

Gladion w Sun i Moon

Gladion w Anime 

Pierwsza wzmianka o bohaterze pojawia się w ósmym odcinku serii. Lillie opowiada Ashowi o swojej rodzinie, w tym o starszym bracie. Sam Gladion ukazuje się w odcinku 27. Przybywa na wyspę Melemele, szybko zyskując sławę świetnego Trenera. Rzeczywiście, jest to poważny i spokojny Trener, który cały czas szuka śmiałków gotowych stanąć z nim do walki. Jednym z nich zostaje Ash. Na swój sposób kocha Pokemony. Mimo że nie mieszka razem ze swoją siostrą, darzy ją braterską miłością. Nie lubi toczyć walk na jej oczach. Możliwe, że ma też pewne przywiązanie do alolańskich tradycji i wierzeń; zdecydował się na walkę z Ashem, gdy ten oznajmił mu, że został wybrany przez Tapu Koko.

Oś czasu:

SM08 : Lillie pokazuje Ashowi zdjęcie rodzinne, na którym znajduje się uśmiechnięty młody Gladion.

Kto to Lillie ? -> klik !

SM27 : Gladion pierwszy raz osobiście pojawia się w anime. Jego własna reputacja silnego Trenera wyprzedza go i dociera do Asha. W międzyczasie zastaje zaatakowany przez Zespół Czaszki, lecz z łatwością ich pokonuje. Ash i Gladion toczą ze sobą pojedynek, który zostaje przerwany przez siostrę Gladiona – Lillie.

Co to jest Zespół Czaszki ?  -> klik !

SM37 : Po raz pierwszy pojawia się Type:Null bohatera. Gladion wyraźnie nie chce, by ktokolwiek go zobaczył. Jego Lycanroc natomiast, słysząc głoś Rockruffa Asha, postanawia go odnaleźć. Chłopak nie ma nic przeciwko samotnej przygodzie jego Pokemona. Lycanroc odnajduję zgubę oraz swojego Południowego odpowiednika. Razem są świadkami ewolucji Rockruffa w Lycanroka Zmierzchu.

SM47 : Nebby teleportuje Asha do Gladiona. Chłopak widząc tajemniczego towarzysza Asha stwierdza, że to Ultra Bestia. Tłumaczy głównemu bohaterowi, że Bestie są złe i zdolne do najgorszych rzeczy. Opowiada mu również o swoim Type: Null’u, którego nazwał Silvally. Jego zadaniem jest zniszczenie wszystkich Ultra Bestii, co chłopak poprzysięga zrobić. “Silvally” wygrywa z Lycanrokiem Asha. Po skończonej bitwie, Gladion prosi Asha by zachował ich spotkanie w tajemnicy.

SM48 : Do Gladiona zostaje teleportowana Lillie. Dziewczyna widząc Type: Null’a przypomina sobie traumatyczne przeżycia z przeszłości i znów zaczyna bać się Pokemonów, nawet swojego Vulpiksa.

SM49 : Gladion zostaje napadnięty przez Fabę w swoim hotelowym pokoju. Mężczyzna żąda, by zwrócił Type:Nulla. Gladion odmawia, wskazując na to, że Pokemon nie otrzymał godnej opieki, którą Faba mu obiecał, a zamiast tego był obiektem eksperymentów. Gladion przegrywa podwójną walkę z Alakazem i Hypno i zostaje uśpiony, a Type: Null, zagrabiony przez Fabę. Później Gladion pojawia się w Raju Aether, gdzie otwarcie atakuje swoją matkę sądząc, że i ona jest zamieszana w odebranie mu Pokemona. Kobieta okazuje się jednak być niewinną i razem z synem rusza na poszukiwanie Type:Nulla. Gladion zarzuca jej, że jest złą i ślepą matką. Denerwuje go to, że tak bardzo chce zobaczyć Ultra Bestię, podczas gdy Lillie, jej córka, jest przez nie panicznie wystraszona. Gdy ta dwójka odnajduje w końcu zgubę, Gladion i Type:Null mierzą się z Fabą. Type:Null rozrywa swoją maskę, ukazując swoje prawdziwe oblicze. Silvally ratuje Lillie, a dziewczyna dokładnie przypomina sobie incydent z przeszłości, przez który zaczęła bać się Pokemonów. Pokemon następnie przy użyciu Systemu RKS i Pamięci Mroku zmienia swój typ i pokonuje Alakazama i Hypno jednym atakiem. Okazuje się, że już wcześniej uratował Lillie, mimo iż ona cały czas sądziła, że był napastnikiem. Dziewczyna przytula się do Silvally’ego, pokonując permanentnie swój strach przed Pokemonami.

SM50 : Gladion wchodzi do pokoju Lusamine, pytając czy odnalazła Fabę. Gdy otrzymuje przeczącą odpowiedź odchodzi ozięble. Po dłuższym czasie idąc drogą spotyka Lillie,wraz z jej przyjaciółmi ze szkoły. Nagle dowiaduje się, że Nebby zniknął z Fabą, po czym od razu się domyśla, że będą w laboratorium Raju Aether. Lillie, dzwoni więc po Jamesa, by przyleciał po nich odrzutowcem. Gdy służący jest na miejscu, Ash postanawia dołączyć. Kiedy docierają na miejsce, zauważają, że Faba otwiera Ultra Tunel dzięki Nebby’emu. Do uwolnienia go Umbreon używa Shadow Ball na rozkaz Gladiona, dzięki czemu “pudło” w którym znajdował się Pokemon odłącza się od reszty maszyny. Iron Tail Pikachu niszczy je, lecz to i tak nic nie daje, gdyż Ultra Tunel się uaktywnia dzięki ewolucji Nebby’ego. Do pokoju wstępuje (poprzez Ultra Tunel) UB01: Symbiont. Po nieudanej walce Pokemona Lusamine, Gladion atakuje z Silvallym i jego Air Slash. Po nic nie dającej walce z intruzem, chłopak chce za wszelką cenę chronić Lillie, w czym pomagają mu Pokemony. Nagle matka odpycha go, a Ultra Bestia porywa ją bezpowrotnie…

SM51 : Wszyscy zgromadzeni w laboratorium są zszokowani porwaniem Lusamine. Gdy sytuacja się trochę uspokaja, Gladion pyta Profesor Burnet o inny sposób otworzenia Ultra Tunelu. W odpowiedzi dowiaduje się, iż nie otworzą Ultra Tunelu, dopóki nie naprawią urządzenia, chyba, że znajdą inny sposób. Gdy zapada zmrok Gladion obmyśla plan, o którym uprzedza Lillie. Siostra zabrania mu iść bez niej, na co on przystaję. Po dłuższym czasie dojeżdżają Silvally’m na drogę do Ołtarza Słońca. Lillie próbuje pomóc w jakiś sposób swoją wiedzą, co jednak wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Następnie wchodzą do jaskini, pełnej Jangmo-o oraz Hakamo-o, którym towarzyszy Totem Pokemon Ołtarza Słońca, Kommo-o. Rodzeństwo pokonuje ich dzięki Silvally’em z typem baśniowym wraz z alolańskim Vulpiksem. Po chwili sufit zaczyna się zawalać. Prawie runąłby na nich głaz, gdyby nie Ash z Pikachu (i jego ElectroBall’em). Przybiega on ze swoimi przyjaciółmi i Profesorem Kukui. Po przemowie Asha, Lillie przekonuje Gladiona by przyjął ich pomoc. Gdy docierają do Ołtarza Słońca, nagle pojawia się Tapu Koko z resztą Boskich Strażników.

SM53 : Bohaterowie nadal jadą na Solgaleo przez Ultra Tunel. Gdy docierają na miejsce spostrzegają stado UB01: Symbiont. Później natrafiają też na Lusamine, tkwiącą w środku Nihilego (UB01:Symbiot). Kobieta próbuję ich przepędzić. Po chwili jednak ucieka, atakując ich “kryształami”. Po drodze chroni się Pokemonami takimi jak : Salazzle, Lilligant, Milotic i Mismagius. Walcząc z nimi od grupy odłącza tak duża ilość osób, że zostaje tylko Lillie, Ash i Gladion. Po krótkim czasie Lusamine wybiera Absola. Jest on dawnym sparing partnerem Umbreona. Chłopak postanawia walczyć z Pokemonem. Ma problem, ponieważ Absol zamraża nogi Silvally’ego i rzuca Mean Look na Lycanroca i Umbreona.

SM55 : Podczas nocnej przechadzki Gladion napotyka Asha i oznajmia, że zamierza podjąć wyzwanie wysp, jak również przekazuje Kukuiemu oraz Burnet gratulacje.

SM87 : Gladion dołącza do grupy Ultra Strażników. Przylatuje on pod Ołtarz słońca (na Noivernie). Chłopak pomaga, w uruchomieniu Rozpraszacza Chmur dzięki swojemu Z-Atakowi. Gladion wraz z resztą odkrywają tajemną komnatę, w której odkrywają malunek o Olśniewającym, wraz z przepowieścią napisaną starożytnym alfabetem. “Zwiedzanie” przerywa otworzenie się Ultra Tunelu, z którego wylatuje tajemniczy Pokemon i Lunala.

SM88: Gdy bohaterowie dowiadują się, o UB:Black podtrzymując za Lunalą. Po chwili postanawia pomóc księżycowemu Pokemonowi. Podczas bitwy Lillie zostaje uratowana, przez Lunalę za co Gladion jest bardzo wdzięczny. Gdy “Nietoperz” trafia do bazy ultra strażników, chłopak dzięki swojemu Z-pierścieniu pomaga jej dojść do pełni sił.

Pokemony

Lycanroc (forma północna)

Jest przedstawicielem Formy Północnej wśród Lycanroków bohaterów. Charakteryzuje się niezwykłą siłą i żądzą walki. Potrafi wykonać Z-Atak – Continental Crush.

Znane ataki: Crunch, Counter, Stone Edge

Więcej o tym pokemonie tutaj -> klik !

Umbreon

O tym Pokemonie praktycznie nie wiemy nic. Pojawia się w retrospekcjach Gladiona jako Eevee. Prawdopodobnie jest to jego pierwszy Pokemon. Tak jak Pikachu, zawsze jest przy swoim Trenerze.

Znane ataki: Dark Pulse,  Shadow Ball

File:Gladion Silvally.png

Silvally

 Type: Null Gladiona nosił imię Silvally. Został on stworzony w laboratorium Fundacji Aether przez Fabę. Na głowie   nosi hełm, który ogranicza jego zbyt potężne umiejętności. W końcu jednak go zrywa i ratuję Lillie przed         wymazaniem wspomnień. Dziewczyna przypomina sobie, że w przeszłości to on uratował ją przed Ultra Bestią.

Znane ataki: Air Slash, Crush Claw, Multi Attack, Swords Dance

Więcej o tym pokemonie tutaj -> klik!