Hala (z jap. ハラ Hala) jest Kahuną Melemele. Jego dom znajduje się w niewielkiej miejscowości Iki, położonej z dala od rozległego Hau’oli. Zawód Hali nie jest znany – być może nie wykonuje żadnego z powodu swojego oddania obowiązkom Kahuny. Wszystko wskazuje na to, że ceni on wysoko alolańskie tradycje i wierzenia, a do tego posiada wiedzę na temat przeszłości regionu i związanych z nią legend. Chociaż Hala podchodzi bardzo poważnie do swojej roli, lubi także żarty i rozrywkę. Jego cechę charakterystyczną stanowi też niespotykana siła fizyczna. Opiekun Melemele jest świetnym Trenerem oraz użytkownikiem Z-Ataków, a jego ulubiony typ to walczący. Partnerami bohatera są Hariyama i Crabominable.

Hala w Sun i Moon

Hala w anime

Kahuna Melemele debiutuje w odcinku dziewiątym. Zapoznaje się wtedy z Ashem i postanawia pomóc mu w rozpoczęciu jego Wyzwania Wysp. Daje się przy tym poznać jako rozważny mentor – organizuje pierwszą Próbę protagonisty dopiero po przetestowaniu go. W odcinku dziesiątym z kolei ma miejsce Wielka Próba Hali, w której mierzy się on z Ashem i przegrywa. Zgodnie ze swoim zwyczajem, Kahuna zamierza wręczyć zwycięzcy Fightinium Z, lecz zostaje ono zamienione przez Tapu Koko na Electrium Z. Hala jest postacią epizodyczną, a jego rzadkie dość wystąpienia koncentrują się wokół funkcji, którą pełni. Trener zdaje się być także w dobrych stosunkach z Boskim Strażnikiem Melemele, do którego chętnie się modli.

Oś czasu

SM009 – Hala pojawia się po raz pierwszy. Poznajemy go, kiedy pomaga mieszkańcom Melemele poszkodowanym przez kłopotliwe Rattaty i Raticate’y. Kahuna chętnie zgadza się zainicjować Wyzwanie Wysp Asha, w związku z czym zleca mu znalezienie rozwiązania problemu Pokémonów-szczurów. Zadowolony z pomysłu bohatera, prowadzi go na miejsce jego Próby – walki z Totem Gumshoosem. Hala sędziuje starcie, które zwycięża przybysz z Alabastii. Na koniec towarzyszy Ashowi oraz Totemowi i jego towarzyszom w akcji pozbycia się Rattat i Raticate’ów z okolicy.

SM010 – główny bohater przybywa do miasteczka Iki wraz z Profesorem Kukuiem, żeby wziąć udział w Wielkiej Próbie Hali. Uczestnik Wyzwania Wysp i Kahuna zmawiają modlitwę do Tapu Koko w jego świątyni, po czym ma miejsce walka w formacie jeden na jeden. Hala używa Crabrawlera i Hariyamy, a Ash – Rowleta i Pikachu. Po długim i wyrównanym starciu z użyciem Z-Ataków przez obu Trenerów zwycięża wyzywający. Nagrodę stanowić miało Fightinium Z, jednak Tapu Koko podmienia je na kolejne Electrium Z. Później Hala uczestniczy także w przyjęciu zorganizowanym w Iki z okazji sukcesu Asha.

SM051 – opiekun Melemele występuje po raz pierwszy po długiej przerwie. Ash i jego towarzysze martwią się o Lillie i Gladiona, którzy nocą uciekli z domu. Nie wiedząc, gdzie ich szukać, udają się po radę do Kahuny. Doświadczony Trener dzieli się z nimi swoją wiedzą dotyczącą Legendarnych Pokémonów, dzięki czemu bohaterowie odnajdują właściwy trop.

SM055 – Hala i jego Pokémony biorą udział w ceremonii ślubnej Profesora Kukuia i Profesor Burnet.

SM060 – Kahuna zabiera klasę Asha na Mount Lanakila na wyspie Ula’ula. Okazuje się, że wybrał się tam w dwóch celach. Pierwszy z nich stanowiła ewolucja jego Crabrawlera w Crabominable, dla której konieczny jest zimny mikroklimat góry. Drugi to z kolei wzięcie udziału w zawodach PokéSled Jump, organizowanych w tym miejscu. Hala zwycięża dzięki oryginalnej kombinacji Power-Up Punchów świeżo wyewoluowanego partnera i Belly Drum w swoim wykonaniu. W nagrodę otrzymuje stare sanie jednego z sędziów – samozwańczego Guru Skoków.

SM088: Hala modli się do swojego ołtarza. Po chwili patrzy on na wschodzące słońce mówiąc o początku Dnia Zaćmienia – Festiwalu Manalo.

Pokémony

Hariyama

Hariyama to główny Pokémon Hali. Często przebywa poza Poké Ballem, towarzysząc swojemu Trenerowi na co dzień. Jest on silnym Pokémonem zdolnym do wyprowadzania potężnych ataków. Jego typ to walczący. Potrafi wykonać Z-Atak All-Out Pummeling.

Znane ataki: Fake Out, Knock Off, Arm Thrust, Belly Drum

Crabominable

Crabominable to drugi partner Kahuny Melemele. Ewoluuje z Crabrawlera w odcinku sześćdziesiątym. Stworek ten dobrze radzi sobie sobie zarówno z walkami, jak i z dyscyplinami sportowymi i występami. Jego typy to walczący i lodowy.

Znane ataki: Bubble Beam, Brutal Swing, Power-Up Punch

Więcej o tym Pokemonie tutaj -> Klik!