Uwaga! Wszystkie biografie zawierają szczegółowe spojlery!


Kiawe (z jap. カキ Kaki) jest kolegą z klasy Asha. Jego domeną są ogniste Pokémony; do innych, jak sam twierdzi, nie ma szczęścia. Kiawe jest jednocześnie najstarszym uczniem w klasie Asha, jak również najbardziej doświadczonym Trenerem. Jako jedyny poza Ashem posiada Z-Pierścień. Często to właśnie on jest jego partnerem podczas treningów. Kiawe jest odpowiedzialny, stanowczy i pewny siebie. Potrafi walczyć do samego końca. Skrupulatnie przestrzega tradycji zakorzenionych w regionie Alola. Mieszka na wyspie Akala, u podnóża wulkanu Wela. Kiawe jest bohaterem najbardziej podobnym do Asha. Obaj są doświadczonymi Trenerami, obaj mają Z-Pierścienie oraz umieją obchodzić się z podobnymi Pokemonami (Charizard, Tauros).

File:Kiawe SM.png

Kiawe w Sun & Moon


Kiawe w anime

Poznajemy go już w pierwszym odcinku, kiedy szybuje po niebie na swoim Charizardzie. Podczas walki z Zespołem Czaszki jego Turtonator używa ognistego Z-Ataku, Inferno Overdrive, co staje się pewną inspiracją dla Asha do pozostania na dłużej w regionie Alola. Kiawe potrafi również świetnie jeździć na Taurosach – pokonuje w wyścigu Asha, który przecież też ma z tymi Pokémonami duże doświadczenie. Początkowo negatywnie reaguje na wieść o Z-Pierścieniu Asha, który otrzymał od Tapu Koko. Twierdzi, że powinien był go zdobyć ciężką pracą, a nie dostać “za darmo”. Wreszcie daje się namówić na pomoc głównemu bohaterowi jako bardziej doświadczony użytkownik Z-Ataków. Podczas lekcji wędkowania Kiawe nie przejawia zbytniego entuzjazmu. Twierdzi, że potrafi dogadać się tylko z ognistymi Pokémonami. Chłopak wraz z rodziną prowadzi farmę u zbocza wulkanu na wyspie Akala. Jest pracowity, rano rozwozi mleko, by potem przez cały dzień pomagać przy Mudbrayach i Miltankach. Jego ranczo znane jest z przepysznych lodów. Słabością Kiawe jest jego młodsza siostra, Hoshi, wobec której jest zdecydowanie nadopiekuńczy. Charakteryzuje go silna wola walki i współzawodnictwa. Do Naleśnikowego Wyścigu startuje razem z Turtonatorem, który swoje waży. Mimo tego uparcie ciągnie go na linię mety, prawie się przy tym wykańczając.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak Kiawe z anime wypada w porównaniu ze swoim pierwowzorem, rzućcie okiem tutaj.


Oś czasu

================================== Sun & Moon ==================================

SM01 – pierwszy raz spotykamy Kiawe, lecącego na swoim Charizardzie, który doprowadza Asha do Szkoły Pokémon. Potem, podczas walki z Zespołem Czaszki, używa pierwszego Z-Ataku w historii Pokémonów – Inferno Overdrive.

SM02 – Kiawe tłumaczy Ashowi, dlaczego należy szanować Z-Ataki, a nie używać ich jako narzędzi do wygrywania walk Pokémon. Obiecuje mu pomoc w zrozumieniu tej idei.

SM11 – poznajemy rodzinę Kiawe – jego ojca Shibu, matkę Amarę i młodszą siostrę Hoshi. Chłopak okazuje się być sumiennym i doświadczonym ranczerem. Pracuje od świtu do zmroku, trenuje z Turtonatorem przeważnie w nocy. Kiawe wyjawia, że Z-Pierścień, który ma, należał do jego dziadka, dawnego Kahuny wyspy Akala. Zdobył go i Firium Z po pokonaniu jego następczyni – Olivii. Dowiadujemy się, iż Charizard, którego posiada, jest właśnie Pokémonem jego dziadka. Kiawe twierdzi, że ogień może nieść zniszczenie, ale też życie. Chce stać się “Płomieniem Aloli”.

SM13 – Kiawe startuje w Wielkim Alolańskim Naleśnikowym Wyścigu. Ze względu na olbrzymią wagę Turtonatora ma wielkie trudności z konkursem. Nie wiadomo, czy udaje mu się dotrzeć do mety.

SM17 – Kiawe, dowiedziawszy się, że Ash zgubił Electrium Z, które dostał od Tapu Koko, jest gotowy potraktować go własnym Z-Atakiem za nieupilnowanie tak ważnej rzeczy.

SM18 – wraz z przyjaciółmi, Kiawe wybiera się do restauracji prowadzonej przez Mallow i jej tatę na obiad. Po nieudanym obiedzie udaje się na rodzinną farmę pomóc swoim rodzicom. Pod wieczór Mallow zaprasza wszystkich ponownie na spróbowanie swojego nowego dania.

SM19 – Trener jest świadkiem treningu Asha. Pod koniec odcinka wraz z dużym tłumem ogląda walkę Asha z Tapu Koko.

SM20 – Kiawe wraz z Ashem i przyjaciółmi wybiera się do centrum handlowego, gdzie kupują smakowe fasolki dla Pokémonów. Gdy dziewczyny chcą iść do sklepu z biżuterią dla kobiet, bohater opuszcza przyjaciół pod pretekstem konieczności nakarmienia Pokémonów na farmie.

SM22 – na plaży Kiawe pomaga Littenowi Asha nauczyć się ataku Fire Fang, lecz trening przerywa im tajemnicza łopata. Kiawe opowiada swoją historię, kiedy pewnego razu na plaży dotknął takiej łopaty i został opętany.

SM23 – Kiawe wraz z siostrą i przyjaciółmi wybiera się na koncert DugLeo. Przed koncertem jest bardzo podekscytowany. Po pierwszym koncercie od razu zakochuje się w muzyce DugLeo.

SM24 – Trener uczestniczy w dniach otwartych Szkoły Pokémon.

SM25 – podczas lekcji Z-Ataków, Kiawe oraz Ash prezentują Z-Ataki swoich Pokémonów.

SM26 – Kiawe, gdy dowiaduje się, że Sophocles się przeprowadza, postanawia pokazać mu swoje ulubione miejsce. Jest to jezioro wewnątrz wulkanu. Później Kiawe i reszta przygotowują kolację pożegnalną.

SM27 – bohater i reszta przyjaciół biorą udział w specjalnych zajęciach z Pokebase.  Kiawe wraz ze swoja drużyną rywalizuje z Ashem o zwycięstwo, ale ostatecznie przegrywa.

SM30 – Kiawe zamienia się wraz z Laną Pokémonem na jeden dzień. W opiekowaniu się Popplio pomaga mu młodsza siostra, podczas gdy siostry Lany zajmują się Turtonatorem.

SM31 – bohater wraz z przyjaciółmi wybiera się na Akalę. Wychodzi na jaw, że jest zaznajomiony z Kahuną Olivią, a także, że jego gospodarstwo cieszy się popularnością. Podczas rejsu na wyspę pomaga w uratowaniu Wailmera.

SM32 – Kiawe bierze udział w zajęciach Stoutland Search i zajmuje drugie miejsce z liczbą punktów wynoszącą trzysta. Otrzymuje ich aż tyle, ponieważ był w stanie znaleźć dwie rzadkie Skamieliny.

SM33 – Trener zabiera Mallow, Sophoclesa i Lillie do swojego gospodarstwa. Na miejscu rozkoszują się jedzeniem, zamiast pomóc przyjacielowi w pracy.

SM34 – Na wyspie Akala odbywa się Festiwal Ognia Wela na który co roku przybywa Kiawe. Trener prowadzi swoich przyjaciół przed Olivie która jako kahuna wyspy wkłada na głowę pokemonów Koronę Wela. Korona ta zostaje skradziona przez Marowaka, lecz Kiawe zobowiązuje się Olivii, że ją odzyska. Po pierwszej próbie trener przegrywa z dzikim pokemonem a jego Turtonator ląduje w Pokecenter. Gdy Turtonator odzyskuje siły Kiawe obiecuje sobie, że stanie się silniejszy. Postanawia potrenować z Ashem, dzięki treningowi jego Turtonator uczy się nowego ataku jakim jest Shell Smash. Kiawe podejmuje się rewanżu z dzikim Alolan Marowakiem. Po ciężkiej walce udaje mu się pokonać swojego przeciwnika i ostatecznie Korona Wela wędruje w jego ręce a do jego drużyny przyłącza  się Marowak. Oboje obiecują sobie, że będą coraz  silniejsi.

SM36 – Podczas Wielkiej próby Asha okazuje się, że starcie Kiawe z Kahuna Wyspy Olivią było walka jeden na jednego, w odróżnieniu do bitwy Asha.

SM41 – Kiawe  wraz z Ashem i Sophoclesem biorą udział w wyścigu Charjakartów. Jest on mechanikiem zespołu, a dzięki doświadczeniu w pracy na farmie, znacznie przyczynia się do zwycięstwa zespołu.

SM42 – W ramach specjalnej lekcji w plenerze  z okazji  dwudziestej rocznicy założenia Szkoły Pokemon, przyjaciele wyruszają do rodzinnego regionu Asha. Kiawe pd razu imponuje Rapidash, który “wyzywa” go i jego Charizarda na wyścig.

SM43 – Kiawe mierzy się z Brockiem. Jego Turtonator staje naprzeciw Mega Steelixsowi Mimo wyrównanej walki i użycia Z-Ataku, chłopak przegrywa z bardziej doświadczonym Trenerem.

=============================   Ultra Adventures  =================================

SM50 – W lekcji, która ma na celu poprawienie i sprawdzenie zgrania z Pokemonem, biorze udział Kiawe oraz  Marowaka. Ich wyniki onieśmielają innych.

SM52 – Kiawe przyłącza się do akcji ratunkowej mamy Lillie, która została porwana przez UltraBestię. Wraz z Legendarnym Pokemonem Solgaleo przedostają się przez Ultra Tunel.

SM53 – W świecie Ultra Bestii Kiawe decyduje się na odciągnięcie Salazzle, należącej do kontrolowanej Lusamine, tocząc z nią walkę dwóch na jedną. Połączone siły Marowaka i Turtonatora oraz użycie Z-Ataku zapewniają chłopakowi zwycięstwo.

SM61 – Gdy w świecie Pokemon pojawia się nowa Ultra Bestia, Kiawe wraz z przyjaciółmi po raz pierwszy wcielają się w role Ultra Strażników. Kiawe, najlepiej z całej grupy, zdaje się rozumieć zachowanie Buzzwole’a i zamiast z nim walczyć jak Ash, zaczyna prężyć mięśnie, co spotyka się z aprobatą Ultra Bestii.

SM63 – Kiawe i Marowak biorą udział w walce Battle Royal, której celem jest walka każdy na każdego. Jego konkurentami są Sophocles z Charjabugiem, Ash z Littenem oraz Royal Mask z Incineroarem. Royal Mask przy użyciu Darkest Lariat nokautuje Pokemona chłopaka.

SM66 – Podczas specjalnych lekcji, uczniowe grają w Poke-Ping Pong. Postać Kiawe bierze udział w kilku zaciętych meczach w POKÉ-Ping Ponga.

SM68 – Podczas Praktyk organizowanych przez Szkołę Pokemon, Kiawe oraz reszta uczniów pomaga Siostrze Joy w opiece nad Centrum Pokemon.

SM70 – Na rodzinnej farmie Kiawe pojawia się tajemniczy gość, jest to prezes wielkiej firmy która chce wykupić farme od rodziny bohatera. Gdy rodzina odmawia pojawiają się problemy. Na szczęście Kiawe bierze sprawy w swoje ręce i dzięki treningowi ze swoimi pokemonami ostatecznie pokonuje rywala i ratuje rodzinną farme.

SM74 – Po wiadomości o planach powstania Ligi Pokemon Kiawe bardzo energicznie zareagował i postanowił, że wygra Lige Pokemon. Podczas tego wzmocniła się rywalizacja między głównym bohaterem a Kiawe.

SM78 – Kiawe poraz kolejny wraz z przyjaciółmi wciela się w role Ultra  Strażników! Po pomysłowej kombinacji ataków udaje się rozproszyć Ultra Bestie i odesłać je z powrotem do ich świata.

SM81 – Podczas wspólnej walki Royal Mask’a i Royal Asha z Mścicielami padło wiele oszustw ze strony Mścicieli. Kiawe wraz z Laną nie mogli dłużej patrzeć na zagrywki oszustów i pomogli drużynie Double Royal.

SM85 – Bohater wraz z przyjaciółmi poraz kolejny wcielił się w rolę Ultra Strażnika. Wspólnymi siłami odesłali Stakatake do Ultra Świata.

SM87 – Kiawe wykazuje się obszerną wiedzą na temat Festiwalu Manalo. Podczas treningu z Ashem Z-Ataki obojga nie udały się z powodu spadku Ultra Aury. Aby sprawdzić co jest przyczyną dziwnego zachowania dorosłych przyjaciele poraz kolejny wcielają się w role Ultra Strażników w celu zbadania małego Ultra Tunelu. Ich oczom ukazuje się para Legendarnych Pokemonów oraz Necrozma.

SM91 – W celu pilnowania siostry Kiawe udaje się wraz z nią oraz Ashem do Doliny Pikachu. Pod presją miłości do siostry przyjmuje obowiązujące tam zasady i zakochuje się we wszystkim co jest związane z Pikachu.

SM107 – Wkurzona Tapu Fini zamyka przyjaciół w psychicznej barierze i daje wyzwanie Kiawe, aby ten przed upływem czasu na zegarze wodnym zdobył dla niej pyłek Tapu Lele.


Pokémony

Turtonator

Wierny towarzysz Kiawe. To dzięki niemu pokonał Olivię i zdobył Z-Pierścień swojego dziadka. Jest stworkiem typowo defensywnym. Poradził sobie w nierównej walce z Zespołem Czaszki, 1 vs. 9. To pierwszy Pokémon w historii całej serii, który użył Z-Ataku. Kiawe często faworyzuje go w walce, zostawiając Charizarda w rezerwie.

Typy: Ogień/Smok

Znane ataki: Shell Trap, Flamethrower, Shell Smash, Dragon Tail

Charizard

Powietrzny Ride Pokémon Kiawe. Służy mu bardziej jako środek transportu niż Pokémon do walki. Codziennie razem rozwożą Mleko MooMoo. Charizard został podarowany Kiawe przez jego dziadka – byłego Kahunę.

Typy: Ogień/Latający

Znane ataki: Flamethrower, Fire Punch, Slash, Aerial Ace

Alolański Marowak

Nowy członek drużyny Kiawe. Dolączył do trenera po tym jak zobaczył determinację oraz wolę walki u Kiawe. Marowak chce stać się coraz silniejszym tak jak jego trener. Pokemon ten nie lubi przegrywać.

Typy: Ogień/Duch

Znane ataki: Iron Head, Flame Wheel, Shadow Bone, Bonemerang

Źródła grafiki: Kiawe, Turtonator,  Marowak i Charizard: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Kiawe_(anime)