Lana (z jap. スイレン Suiren) jest jedną z koleżanek z klasy Asha. Wykazuje szczególne zamiłowanie do wodnych Pokémonów, opanowała też dobrze umiejętność wędkowania. Na co dzień jest trochę nieśmiała i małomówna. Jednak gdy sytuacja tego wymaga, potrafi być stanowcza i zdeterminowana. Ma specyficzne poczucie humoru, często wkręca innym niestworzone rzeczy. Innymi słowy – Lana lubi trollować. Nie wymaga ciągłej uwagi i troski ze strony swoich znajomych, jak np. Lillie. Wręcz przeciwnie – jest odpowiedzialną starszą siostrą. Opiekuje się młodszymi bliźniaczkami – Harper i Sarah. Mieszka z nimi i z matką w domu nad wodą.

File:Lana SM.png

Lana w Sun i Moon

Lana w anime

Lanę poznajemy już w pierwszym odcinku serii Sun i Moon. Jest ona pierwszą osobą ze Szkoły Pokémon, którą spotyka Ash. Chłopak zakłóca jej wędkowanie, płosząc rzadkiego Pokémona Bruxisha, nad czym Lana potem ubolewa. Pewnego dnia Kukui prosi ją, aby poprowadziła lekcję w plenerze na temat łowienia wodnych Pokémonów. Jak widać, Profesor, zlecając jej tę misję, stawia jej umiejętności wędkowania ponad swoje. Przed domem Lany “zaparkowany” jest Lapras, jej Ride Pokémon. Dziewczyna ma szczególny dar do wodnych Pokémonów – łowienie przychodzi jej z łatwością, a stworki wręcz ją adorują. Marzeniem Lany jest dotrzeć bardzo głęboko pod powierzchnię wody, w nadziei na znalezienie nowych, nieznanych Pokémonów. Zamierza tego dokonać, poruszając się w wodnej bańce. W tym celu trenuje razem ze swoim Popplio, próbując stworzyć balon odpowiednio duży i wytrzymały. Sztuczki Popplio często stanowią atrakcję dla innych Pokémonów.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak Lana z anime wypada w porównaniu ze swoim pierwowzorem, rzućcie okiem tutaj.

Matka i siostry Lany

Oś czasu

SM001 – poznajemy Lanę, podczas gdy wędkuje ze swojego Laprasa. Jej zdobycz, Bruxish, zrywa się z żyłki przez Asha, który nagle wynurza się z wody. Później okazuje się, że Trenerka uczy się w Szkole Pokémon na wyspie Melemele.

SM002 – Lana przygotowuje trzecią niespodziankę w ramach przyjęcia dla Asha. Jest to wyścig pomiędzy Popplio i Pikachu, w większości wodny. Pupil Lany wygrywa z łatwością dzięki swojej umiejętności pływania.

SM005 – okazuje się, że Lana uratowała Popplio, który był nękany przez Zespół Czaszki. Dziewczyna nie zawahała się ani na moment, brutalnie pozbywając się oprawców za pomocą Laprasa. Od tego momentu ćwiczą razem, aby Popplio opanował tworzenie dostatecznie dużych wodnych balonów. Kukui organizuje lekcję w plenerze na temat łowienia wodnych Pokémonów. Lana zostaje instruktorką. Gdy siatka z Ride Pokémonami porwanymi przez Zespół R pęka i stworki spadają na skały, Popplio Lany wytwarza olbrzymi balon, który amortyzuje uderzenie i ratuje Pokémony.

SM013 – Lanie i Popplio nie udaje się ukończyć Wielkiego Alolańskiego Naleśnikowego Wyścigu.

SM016 – gdy Popplio znika, objawia się druga natura Lany. Z nieśmiałej dziewczyny staje się zdeterminowaną Trenerką, chcącą za wszelką cenę znaleźć ukochanego Pokémona. Popplio z kolei okazuje się być stworkiem dzielnym i opanowanym nawet w trudnej i przykrej sytuacji.

SM022 – Lana i Popplio biorą udział w starciu z Palossandem. Stworek używa Bubble Beam, lecz atak okazuje się nieskuteczny. Następnie tworzy balon, do którego wchodzi Pikachu, i razem udają się na podwodne poszukiwania łopatki Palossanda. Wyprawa okazuje się sukcesem, a przedmiot trafia do Asha zamknięty w balonie Popplio.

SM023 – Lana daje się poznać jako przykładna starsza siostra. Chociaż też zdaje się być fanką DugLeo, nie udaje się na żaden z koncertów z przyjaciółmi. Podczas gdy Ash i reszta bawią się na drugim pokazie, Lana ogląda go w telewizji z Harper i Sarah.

SM024 – po raz pierwszy pojawia się matka Lany. Poznajemy ją, kiedy przychodzi na dni otwarte Szkoły Pokémon wraz z bliźniaczkami. Okazuje się być osobą spokojną i cierpliwą, które to cechy posiada też jej najstarsza córka.

SM025 – Profesor Kukui przeprowadza zajęcia dotyczące Z-Ataków. W ich trakcie Lana i Popplio uczą się pozy potrzebnej do wykonania wodnego Z-Ataku, co idzie im wyjątkowo dobrze.

SM026 – będąc przekonana, że Sophocles wkrótce przeprowadzi się w dalekie miejsce, Lana postanawia odpowiednio pożegnać kolegę. Zabiera go na wieczorny rejs na Laprasie, aby dobrze zapamiętał piękno mórz Aloli.

SM028 – Lana i Popplio biorą udział w zajęciach z Pokébase. W ich trakcie okazuje się, że Trenerka wodnych Pokémonów i jej pupil dobrze radzą sobie z tym sportem, a ich współpraca wzbudza uznanie sędziów.

SM029 – po raz kolejny daje o sobie znać specyficzne poczucie humoru Lany. Kiedy przyjaciele urządzają sobie biwak w lesie, udaje się jej skutecznie przestraszyć resztę opowieścią o dziwnych zdarzeniach, do których miało dochodzić w tym miejscu.

SM030 – Lana i Kiawe zamieniają się Pokémonami na weekend. W konsekwencji Lana zabiera Turtonatora do domu. Wbrew obawom właściciela, siostrom bliźniaczkom bardzo podoba się ogromny stworek. Popplio z kolei zyskuje sobie sympatię siostry Kiawe, a także okazuje się przydatnym pomocnikiem na farmie Trenera.

SM031 – zajęcia klasy Profesora Kukuia przenoszą się na Akalę. Podczas rejsu łodzią zamiłowanie Lany do wodnych Pokémonów daje o sobie znać, co przykuwa uwagę Olivii. Następnie Trenerka bierze udział w ratowaniu Wailmera wraz z Popplio, którego wkład okazuje się nieoceniony.

SM032 – odbywają się pierwsze zajęcia na Akali, w ramach których uczniowie wybierają Stoutlanda, a następnie szukają skarbów. Trenerka decyduje się na opornego i kłopotliwego Pokémona, który zmienia nastawienie i postanawia pomóc dopiero po przyjrzeniu się postawie Lany i Popplio w krytycznej sytuacji. Ostatecznie wyszukuje kamień, z którego można wykonać Z-Pierścień, czego podejmuje się Olivia.

SM033 – Lana zabiera Asha na wycieczkę wędkarską do Brooklet Hill. Jej uwagę przyciąga legendarny Pan Jeziora, który okazuje się być Totemem tego miejsca. Trenerka i Popplio toczą zaciekłą walkę z Pokémonem, ostatecznie zwyciężając, co stanowi niezaprzeczalne potwierdzenie umiejętności wędkarskich Lany, a także więzi łączącej ją i jej partnera. Wishiwashi wręcza jej swój Z-Kryształ – Waterium Z, Olivia z kolei kończy przygotowywanie Z-Pierścienia dla Lany.

SM036 – ma miejsce Wielka Próba, w której mierzą się Ash i Olivia. Lana i Popplio obserwują ją wraz z resztą klasy. Okazuje się, że jest to pierwsza Wielka Próba, której bohaterka miała okazję się przyjrzeć.

SM038 – Lana i Popplio ukazują się ze swojej luźniejszej strony. Kiedy Profesor Kukui organizuje lekcję dotyczącą ataków Pokémonów, para testuje nowy ruch – Aqua Jet – jako rodzaj napędu, który umożliwia zabawę na powierzchni wody.

SM040 – Popplio i jego właścicielka próbują wykonać Hydro Vortex, lecz nie odnoszą sukcesu. Sytuacja ulega zmianie, kiedy spotykają Ię i Kanoę z Ludu Morza, którym towarzyszy Brionne – ewolucja partnera Lany. Zainspirowani nowymi znajomymi i ich spektakularnym Z-Atakiem, Trenerka i jej Popplio podejmują naukę pod okiem Ii i Brionne. Efekt zostaje osiągnięty – para perfekcyjnie wykonuje Hydro Vortex w krytycznym momencie, pokonując Dhelmise’a. Popplio staje się silniejszy, zaś Lana zostaje użytkowniczką Z-Ataków, a także robi kolejny krok w kierunku realizacji swojego marzenia.

Lana używająca Hydro Vorteksu z Popplio

SM042 – Lana udaje się do Kanto wraz z resztą klasy z okazji dwudziestolecia Szkoły Pokémon. Na miejscu poznaje dawnych towarzyszy Asha – Brocka i Misty – oraz Profesora Oaka. Podczas zwiedzania okolic Laboratorium razem z Popplio natrafia na wodne Pokémony z Kanto – Dewgonga, Horsea i Seadrę, z którymi od razu przypadają sobie do gustu. Podobnie sprawy mają się z Laną i Misty – dwie Trenerki wodnych stworków zbliżają się do siebie w trakcie przygody nad jeziorem.

SM043 – Profesor Kukui zabiera swoją klasę na zajęcia w Sali Azurii. Polegają one na walkach pomiędzy Brockiem i Misty a uczniami. Lana oraz Mallow mierzą się z Misty. Stworki Alolanek zostają pokonane przez Psyducka Liderki, lecz Popplio dzielnie stawia mu czoła, zaskakując jego właścicielkę swoimi możliwościami. Później Lana i jej pupil oglądają pozostałe walki, które z kolei robią na nich wrażenie. Na koniec okazuje się, że starsza miłośniczka wodnych Pokémonów bardzo spodobała się Lanie, która to postanawia odwiedzić Liderkę raz jeszcze.

SM045 – Lana bierze udział w kolejnych zajęciach w Szkole Pokémon. W ich trakcie Nebby wywołuje zamieszanie, używając ruchu Teleport i przenosząc się z kolejnymi uczniami z klasy Asha w miejsca, o których właśnie myśleli. Lana wraca cała mokra – jak okazuje się chwilę później, myślała o morzu, co zresztą, jak stwierdza, zawsze ma miejsce.

SM051 – Lana, wraz z przyjaciółmi z klasy, wyrusza na wyspę Poni, by szukać Lillie, która uciekła z domu.

SM052 – Dziewczyna jest świadkiem ewolucji Nebby’ego w Solgaleo oraz przemiany Z-Pierścienia Asha. Później z resztą kolegów wyrusza przez Ultra Tunel na poszukiwanie Lusamine.

SM053 – Lana, po przylocie do Ultra Świata, spotyka Lusamine połączoną z UB:Symbiont. Ultra Bestia wysyła na nich Pokemony kobiety, czyli Milotika, Lilliganta i Mismagiusa. Lana i Popplio, wraz z Mallow i Steenee oraz Sophoclesem z Togedemaru i Charjabugem toczą z nimi walkę.

SM054 – Popplio, Steenee, Togedemaru i Charjabug pokonują pokemony Lusamine, przy pomocy Z-Ataku. Trenerzy zwycięskich Pokemonów odnoszą wygraną nad przeciwnikiem. Nagle jednak pokonana trójka wraca do pełni sił, przez co Lana, Mallow i Sophocles muszą się mierzyć z nimi drugi raz. Udaje im się to, a Milotic, Lilligant i Mismagius wyrywają się spod kontroli Ultra Bestii dzięki Ashowi, Gladionowi  i Lillie. Wszyscy uczniowie, wraz z Lusamine, wracają na Alolę. Gdy okazuje się, że Sophocles przywiózł kawałek kryształu z Ultra Świata, Lana zaczyna go straszyć Ultra Bestią.

SM055 – Lana dowiaduje się o ślubie Profesora Kukui i Profesor Burnet. Gdy Ash mówi, że nic nie wie o weselu, uczniowie postanawiają sami je urządzić, z pomocą znajomych im osób.

SM056 – Lana wraz z Popplio próbują przeciwdziałać Jigglypuffowi, oraz uczą Komalę ataku Sing, co im się udaje.

SM059 – Podczas Lunchu Lana opowiada o przygodzie Harpeh i Sarah, które zgubiły się w lesie. Podobno jakiś wielki Pokemon im pomógł i wręczył dziewczynkom Jagody Haban. Gdy usłyszała o tym Mallow, bohaterka przypomniała sobie, jak ona i jej przyjaciółka spotkały się pierwszy raz. Wyruszyły one z Ashem w podróż po lesie, by znowu spotkać ,,Leśnego Dziadka”. Po drodze wspominały one zdarzenia z pierwszego spotkania. Podobnie jak siostry Lany, zgubiły się w lesie, gdzie zapoznały się z Ribombee. Po jakimś czasie robak odleciał i dziewczynki ruszyły na poszukiwanie go. Wtedy pojawił się Pokemon, którego się przestraszyły, co doprowadziło do ich zgubienia. Gdy mała Mallow zaczęła płakać, Lana przyniosła ,,Słodko-Gorzkie Jagody”, które zjadły. Później dziewczynka upuściła przez przypadek owoc i za nim pobiegła, prawie spadając z Mallow w przepaść. Nagle złapał je ten sam Pokemon, którego się przestraszyły wcześniej. Był to Drampa, którego nazwały ,,Leśnym Dziadkiem”. Gdy dziewczyny spotkały go drugi raz, obroniły Drampę przed Zespołem R i zaczęły się z nim bawić.

SM060 – Lana wraz z klasą przybywa na Ula’Ula, gdzie jest widzem Turnieju PokeSled Jump, w którym startują niektórzy jej przyjaciele. Pomaga również Lillie w treningach do zawodów.

SM061 – W trakcie lekcji do klasy Lany dociera wiadomość, że na Aloli pojawiła się Ultra Bestia – Buzzwole. Dziewczyna dołącza do reszty przyjaciół i jako ,,Ultra Strażniczka” ma za zadanie złapać Ultra Bestię i  odeskortować ją do Ultra Tunelu. Misja kończy się powodzeniem.

Lana jako Ultra Strażniczka ujeżdżająca Dragonaira.

SM064 – Lana, wraz z Lillie i Mallow, robią kostium Passimiana dla Asha, dzięki któremu chłopak jest w stanie porozumieć się z grupą tych Pokemonów urzędujących na Melemele.

SM065 – Lana i reszta klasy poznaje Ilimę – znanego i lubianego absolwenta Szkoły Pokemon. Uczniowie organizują sobie spontaniczny turniej skoków do wody, korzystając ze starej skoczni do PokéDive. Ten wodny sport, przypada dziewczynie do gustu. Lana później przygląda się i dopinguje Ilimę podczas walki z Zespołem Czaszki.

SM066 – Lana bierze udział w lekcji PokePing-Ponga, prowadzonej przez Ilimę. Mierzy się przy tym z Kiawe, wychodząc zwycięsko z tego starcia. Później ogląda turniej PokéPing-Ponga i dopinguje starszego kolegę.

SM068 – Lana udaje się wraz z klasą na praktyki w PokéCenter. Gdy okazuje się, że Siostra Joy zachorowała, dziewczyna wraz z przyjaciółmi obejmuje stery i wyręcza ją z obowiązków.

SM071 – Lana, podczas treningu z Popplio, spotyka Dewpidera. Z racji, iż mały Pokemon stracił bąbel na głowie, nie mógł oddychać, więc dziewczyna zabiera go pod wodę. Gdy wraz z Popplio opuszcza Dewpidera, okazuje się, że zakochał on się w Lanie z powodu jej balonu na głowie, który wytworzył Popplio. Po przyjściu do szkoły, Pokemon Robak wciąż przy niej jest. Gdy Lana przed lunchem niszczy balon na głowie, Dewpider nie może jej rozpoznać
i ucieka od niej, szukając miejsca na nowe terytorium. Jednakże, gdy znalazł nowe miejsce, okazało się być zajęte przez Surskita, przez co rozpętuje się walka. Kończy się ona wygraną Dewpidera, który zwyciężył dzięki dopingowi Lany. Po tym zdarzeniu, Dewpider buduje gniazdo na zdobytym terenie.

SM078 – W trakcie imprezy, na której jest Lana, pojawia się nowa Ultra Bestia, jednak wszyscy uznają to za bis do Pokazu Sztucznych Ogni. Bestia ta okazuje się groźna i nie tylko dlatego, że to Ultra Bestia. Chce on się zmierzyć z innym Pokemonem z Ultra Tunelu. Jednakże walka na sztuczki Ultra Bestii okazuje się jeszcze bardziej niebezpieczna. Z tego powodu Lana, Popplio i reszta klasy postanawiają znokautować walkę swoim pokazem. Po udanej dywersji Lana łapie na chwilę Xurkitree: Jedną z Ultra Bestii, ale następnego dnia zostaje on wypuszczony.

SM081 – Lana z Mallow są na widowni w Battle Royal Dome, gdzie oglądają niesprawiedliwy mecz. Wraz z resztą widzów jest z tego niezadowolona. Następnego dnia, z racji rzuconego przez jednego z ,,graczy” wyzwania dla Masked Royala, wraca tam oglądać walkę. Jednakże, z racji iż Mściciele zaczęli atakować grupowo Incineroara Masked Royala, a dodatkowo Ash wszedł do walki pomóc Incineroarowi, oglądany przez nią mecz stał się zupełnie inny, niż zapowiadano. Dodatkowo, gdy Incineroar zostaje zatrzymany przez Muka i Polwratha spoza ringu, Lana i Kiawe wchodzą ich zatrzymać z pomocą Popplio i Marowaka.

SM082 – Lana otrzymuje zadanie wraz z resztą klasy, by stworzyć układ choreografii dla Popplio. Trzy dni później,
z pomocą jej sióstr oraz balonów wodnych, choreografia udaje się. Główna inspiracja do niej to główny Pokemon Lany. Jednak gdy Zespół R wchodzi do gry, Lana wraz z resztą klasy zostaje zamknięta i oddzielona od Pokemonów. Dzięki nowo wyewoluowanej Tsareenie Mallow, wszyscy zostają uwolnieni, a Zespół R przegrywa.

Pokémony

Popplio

Uratowany przez Lanę przed Zespołem Czaszki, Popplio jest dla dziewczyny idealnym partnerem. Lana praktycznie się z nim nie rozstaje, bardzo często trzyma go na rękach. Popplio z chęcią pomaga swojej Trenerce w dążeniu do jej marzenia, tworząc coraz to większe i trwalsze balony. W sytuacjach kryzysowych ten Pokémon jest zdolny do pokonania własnych limitów, niosąc pomoc innym. Popplio wydaje się być rozważnym i rezolutnym stworkiem – zupełnie jak jego partnerka. Jego typ to woda. Potrafi wykonać Z-Atak Hydro Vortex.

Znane ataki: Bubble Beam, Aqua Jet

Lapras

Morski Ride Pokémon Lany. Jest w stanie wypływać daleko, a także wieźć na swoim grzbiecie dwie osoby. To on pomógł bohaterce uratować Popplio z rąk Zespołu Czaszki. Jest też jej towarzyszem podczas wędkowania. Jego typy to woda i lód.

Znane ataki: Ice Beam


Źródła grafik:

Lana, Popplio i Lapras: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Lana_(anime)

Hydro Vortex: https://www.alola.pl/odc40/

Matka i siostry Lany: http://knowyourmeme.com/photos/1248182-pokemon-sun-and-moon

Lana jako Ultra Strażnik: https://www.alola.pl/odc61/