Witajcie, Trenerzy! Dzisiaj przedstawię Wam, czym tak naprawdę jest Rotom Pokedex, znany również jako Rotom Dex (Ash nazywa go po prostu Rotom). Co wyróżnia to urządzenie spośród innych, znanych nam dotychczas? Po pierwsze, ten PokeDex jest wzmocniony przez Pokemona o imieniu Rotom, dzięki czemu możemy się z nim komunikować. Nie każdy PokeDex nadaje się na “mieszkanie” dla Rotoma. W anime, jak i w grach Sun & Moon, jest wspomniane, że ten rodzaj Pokemonowej Encyklopedii jest niezwykle rzadki. Do tej pory nie spotkaliśmy też nikogo, kto by takowy posiadał. Samo urządzenie dostajemy od Profesora Kukuia.

“Pusty” RotomDex

Przypomnijmy, że Rotom bardzo lubi “wchodzić” do różnych elektrycznych urządzeń. Zmienia się wtedy jego typ i umiejętności. Poza Rotom Pokedeksem, mamy też Rotoma-pralkę, Rotoma-kuchenkę, Rotoma-lodówkę, Rotoma-wiatrak oraz Rotoma-kosiarkę. Prawda, że te formy wyglądają i brzmią dość groteskowo?

 

Rotom Pokedex Asha

Rotom Pokedex zadebiutował jako zwykły Rotom. Kiedy połączył się z nowiuteńkim Pokedeksem Asha, powstał Rotom Pokedex. Ash na początku nie mógł zapamiętać jego pełnej nazwy, więc po prostu ją skrócił i nazwał go zwyczajnie “Rotom.” Jego cechami głównymi jest to, że jest bardzo energiczny i aktywny, lecz jego ciekawość denerwuje inne Pokemony, które gniewają się i atakują. Rotom często nie pojmuje (nie)logiki Asha, nie zgadza się z nim i kłóci. Dziwi się, gdy coś odbiega od jego danych.

RotomDex Asha

Umiejętności Rotoma

Po “wejściu” do PokeDeksa, Rotom traci wszystkie zdolności bojowe. Jednak, Rotom rozwija się podczas swojej podróży z Ashem. Gdy Ash łapie Pokemony, Rotom łapie… umiejętności!

Kamera wideo:

W SM017 Rotom okazuje się być wielkim fanem telewizyjnego programu kryminalnego, którego gwiazdą jest detektyw Lucky. Naśladując go, chcę rozwiązać tajemnicę zagubionego Z-Kryształu Asha i rozpoczyna dochodzenie. W siedzibie Alola TV dotyka “rękoma” kamery operatora i w ten sposób instaluje w PokeDeksie funkcję kamery. Od tej pory często wykorzystuje ją, by analizować treningi Asha i spółki.

Sampling:

W SM023 Rotom po dotknięciu mixera w domu DJ Leo, zdobywa umiejętność samplingu. Wykorzystują ją już w SM024. Polega ona na tym, że Rotom po przeanalizowaniu usłyszanego głosu, potrafi podrobić każdą barwę głosu. Z jej pomocą chciał wesprzeć Asha podczas wygłoszenia referatu na Drzwiach Otwartych Szkoły Pokemon.

Rejestracja nowego gatunku:

Po ewolucji Rockruffa Asha w Lycanroka Zmierzchu, Rotom odkrywa, że ta forma nie jest zarejestrowana w jego bazie danych. Z pewną dozą zadowolenia i dumy z siebie, Rotom robi dokładne zdjęcia “nowego” Lycanroka i zbiera szczegółowe informacje, po czym “wrzuca” je do zasobów PokeDeksu, tak aby kolejne generacje RotomDeksu mogły z nich korzystać.

Rejestracja Kanto Pokedexu:

Podczas specjalnych zajęć z okazji dwudziestolecia Szkoły Pokemon, Rotom towarzyszy Ashowi w Kanto. Pokemon nie próżnuje. Podczas pobytu na terenie Laboratorium Profesora Oaka, zbiera informacje i robi zdjęcia napotykając prawie wszystkie 151 Pokemonów z Regionu Kanto.