Uwaga! Wszystkie biografie zawierają szczegółowe spoilery!


Samson Oak (z jap. ナリヤ・オーキド Nariya Ookido) jest dyrektorem Szkoły Pokémon, mieszczącej się na wyspie Melemele. Zarządza nią, a także zdarza mu się zlecać uczniom zajęcia czy nawet brać w nich udział w jakiś sposób. Jest kuzynem Profesora Oaka, do którego jest bardzo podobny i z którym utrzymuje kontakt. Można by odnieść wrażenie, że stanowi swoistą formę alolańską badacza z regionu Kanto. Samson Oak jest Trenerem, lecz nie zdaje się szczególnie zainteresowany walkami Pokémon. Jego usposobienie jest spokojne i życzliwe, a wykonywane obowiązki zdają się bardzo mu odpowiadać. Uwagę przyciąga jego oryginalne poczucie humoru, wzbudzające silne i różnorodne reakcje.

File:Samson Oak anime.png

Samson Oak w Sun i Moon

Samson Oak w anime

Samson Oak pojawia się już w pierwszym odcinku anime Sun & Moon. Jest tam dyrektorem Szkoły, do której uczęszcza Ash. Gdy chłopak wraz ze swoją mamą, Delią Ketchum, i Mr. Mime’em wygrywa wakacje na wyspach Alola, o przysługę prosi ich Profesor Oak z Alabastii. Zleca im dostarczenie jajka Pokémona (jak się potem okazuje, wykluwa się z niego Vulpix w zwykłej formie) do Samsona Oaka. Dyrektor posiada specyficzną skłonność do wplatania nazw Pokémonów w swoje wypowiedzi, tworząc przy tym kalambury. Choć Ash i przyjaciele nie są ich zwolennikami, inaczej sprawa ma się chociażby z Olu’Olu. Warto też wspomnieć, iż jest on spokrewniony z rywalem Asha – Garym, i jego siostrą Daisy, co może dać tym postaciom pretekst do pojawienia się w Aloli.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak Samson Oak z anime wypada w porównaniu ze swoim pierwowzorem, rzućcie okiem tutaj.

Oś czasu

SM001 – Samson Oak pierwszy raz pojawia się w anime. Okazuje się być dyrektorem Szkoły Pokémon.

SM002 – bohater prowadzi zajęcia klasy Asha przebrany za Exeggutora. Opowiada o różnicach pomiędzy standardowymi formami Pokémonów a ich formami alolańskimi, co ilustruje przyprowadzony do klasy alolański Exeggutor.

SM005 – dyrektor przyłapuje Zespół R na przyglądaniu się lekcji klasy Asha. Stwierdza, że wyglądają podejrzanie, lecz przestępcy wykpiwają się, udając turystów, na co zostają zaproszeni do odwiedzenia szkoły.

SM008 – Samson Oak przydziela uczniów do zajęcia się jednym z dwóch jajek. Pozwala im dokonać wyboru, podczas gdy sam postanawia zaopiekować się drugim.

SM013 – bohater bierze udział w Wielkim Alolańskim Naleśnikowym Wyścigu. Jego partnerem jest Komala ze Szkoły Pokémon, wraz z którym wygrywa zawody.

SM014 – z jajka, którym zajmuje się dyrektor, wykluwa się standardowy Vulpix. Po wykluciu nadal pozostaje pod jego opieką.

SM017 – Samson Oak udziela wywiadu dla Alola TV jako zwycięzca Wielkiego Alolańskiego Naleśnikowego Wyścigu. Okazuje się, że jest w trakcie wymyślania kalamburów związanych z Vulpiksem, aby móc użyć ich publicznie.

SM024 – dyrektor jest gospodarzem Drzwi Otwartych swojej Szkoły Pokémon. Dzwoni też do mamy Asha i zaprasza ją do Aloli, na co Delia Ketchum chętnie przystaje.

SM028 – Oak przedstawia uczniom Profesora Kukuia swojego starego ucznia – Olu’olu, słynnego zawodnika w Pokébase, który następnie uczy Asha i jego paczkę przyjaciół zasad gry w tej dyscyplinie. Sportowiec daje się poznać jako wielki zwolennik żartów Samsona.

SM031 – bohater rozmawia z Olivią, której przypadają do gustu miny strojone przez dyrektora. Później żegna się z klasą Asha, odprowadzając ich do łodzi, którą odpływają, aby rozpocząć specjalne zajęcia na Akali.

SM042 – Samson Oak zabiera klasę Asha wraz z jej nauczycielem na zajęcia specjalne z okazji dwudziestolecia Szkoły Pokémon. Udają się do Kanto, gdzie spotykają swoich przewodników – Brocka i Misty – a następnie odwiedzają Laboratorium Profesora Oaka w Alabastii. Dyrektor cieszy się ze spotkania z kuzynem, podczas gdy uczniowie poznają stworki z regionu Kanto, w tym formy standardowe niektórych Pokémonów z Aloli.

SM043 – Oak rozmawia ze swoim kuzynem oraz z Profesorem Kukuiem przed powrotem do Aloli. Samsonowi podoba się pomysł założenia Ligi Pokémon na wyspach, w związku z czym proponuje młodszemu badaczowi wspólne wymyślenie odznak.

SM055 – uczniowie Profesora Kukuia organizują przyjęcie ślubne dla swojego nauczyciela. W ramach przygotowań proszą dyrektora Oaka o zostanie świadkiem, na co ten chętnie przystaje. Samson prowadzi także ceremonię ślubną, pod koniec której zostaje obiektem zainteresowania Munchlax panny młodej.

SM056 – Komala bohatera przerywa zajęcia klasy Asha, po czym zostaje ich nowym tematem. Do lekcji dołącza Samson, opowiadając zgromadzonym o usposobieniu stworka, a także o początkach ich znajomości. Pierwszy raz widzimy Oaka jako Trenera, jego podopieczny zaś okazuje się doskonały w walkach Pokémon. Następnie Komala budzi gniew Jigglypuffa, unikając pomazania twarzy po jego występie dzięki swojemu nieprzerwanemu snowi. Samson uznaje, że należy rozwiązać problem, ucząc Komalę śpiewu, co ostatecznie okazuje się trafionym pomysłem.

SM061 – podopieczny Samsona bije w dzwon, ogłaszając pojawienie się Ultra Bestii. Sam bohater z kolei daje się poznać jako entuzjasta Ultra Strażników. Do tego wychodzi na jaw, że dyrektor nawiązał współpracę z Fundacją Aether. Jej efektem jest przebudowa Szkoły Pokémon, dzięki której Ultra Strażnicy mogą natychmiast przystąpić do działania.

Pokémony

Komala

Komala pierwszy raz pojawia się na szczycie drzewa na terenie Szkoły Pokémon w drugim odcinku. Pokémon ten wziął także udział w Wielkim Alolańskim Naleśnikowym Wyścigu wraz ze swoim Trenerem, który udało im się wygrać. Komala pełni konkretną funkcję w Szkole Pokémon – regularnie uderza w dzwon znajdujący się na szczycie jednego z jej budynków. Jego typem jest normalny.

Znane ataki: Wood Hammer, Rapid Spin, Sing

Vulpix

Ten Pokémon wykluł się z jajka przywiezionego przez Asha z Kanto. Pozostaje pod opieką Samsona, lecz nie wiadomo, czy dyrektor jest jego właścicielem. Jego typ to ogień.

Znane ataki: Ember