Uwaga! Wszystkie biografie zawierają bardzo szczegółowe spojlery!


Sophocles:

File:Sophocles SM.png

Sophocles w Sun & Moon

Sophocles (z jap. マーマネ Maamane) jest kolegą z klasy Asha. Jego specjalizacją są elektryczne Pokemony, co przejawia się w motywie pioruna w jego ubiorze. Sophocles na swój sposób jest podobny do Clemonta z XY. Obaj lubują się w technice, tworzą wynalazki i nie radzą sobie w aktywnościach fizycznych. Jeśli Clemonta nazwać można było wynalazcą, Sophocles to bardziej programista. Tworzy różne programy treningowe dla Pokemonów, posiada mnóstwo technologicznych gadżetów i prowadzi bazę informacji na wielorakie tematy. Chłopiec początkowo sprawie złe wrażenie. Wydaje się być zadufany, zapatrzony w siebie, cyniczny. Czasami nawet odnosi się wrażenie, że kieruje się wyłącznie korzyściami dla siebie. Jest sprytny i cwany. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się być wiernym towarzyszem, który dba o swoich przyjaciół. Jeśli powie coś niegrzecznego, jest w stanie się przyznać do błędu i przeprosić. Na koszuli Sophoclesa widnieje kształt przypominający starego Game Boya.


Sophocles w anime:

Poznajemy go już w pierwszym odcinku. O mało co nie tratuje Asha, który wbiega na tor wyścigowy Taurosów. Gdy dowiaduje się o tym, że Ash dostał Z-Pierścień od Tapu Koko nie dowierza mu, jest niemal zazdrosny. Dopiero po pierwszym użyciu przez Asha Z-Ataku, oferuje mu swoją pomoc w sprawach elektrycznych Pokemonów, w której uważa się za eksperta. Podczas imprezy powitalnej dla Asha, konkuruje z nim w dziurawieniu balonów na czas. Sprytnie wykorzystuje zdolność Lightning Rod, swojej Togedemaru, absorbując energię Pikachu i wygrywając konkurs. Sophocles jest zafascynowany RotomDexem, często szuka okazji aby móc się dobrać do jego “oprogramowania” i móc je przeanalizować. Chłopak jest całkowicie oddany technologii i poświęca na nią zbyt wiele czasu – jest tzw. nerdem. Mimo tego wszystkiego posiada też ludzką stronę, uwielbia lody i boi się ciemności. W nocy nie rozstaje się z Togedemaru, która świeci niczym lampka pozwalając mu spokojnie spać.


Oś czasu:

SM01 – Sophocles pierwszy raz pojawia się w anime, jako uczeń Szkoły Pokemon. Jest pod wrażeniem walki Pikachu z Zespołem Czaszki.

SM02 – Chłopak pokonuje Asha w konkursie przekłuwania balonów. Dowiadujemy się, że Togedemaru posiada zdolnośc Lightning Rod.

SM05 – Chcąc być najlepszym, prezentuje swoją zaawansowaną technologicznie wędkę, która ma pomóc mu złowić silnego Pokemona. Niestety, bez skutku.

SM06 – Sophocles i Ash zostają uwięzieni w centrum handlowym. Odcięci od swoich Pokemonów, próbują do nich dotrzeć. Sophocles kieruje akcją, ściągając dane z systemu komputerowego centrum. Ponownie korzystając ze zdolności Lightning Rod, “pożyczając” energię elektryczną od Pikachu pokonuje Zespół R. Dowiadujemy się, że Togedemaru to ona.

SM12 – Chłopak, znów chcąc być najlepszy, prezentuje swoj zaawansowany technologicznie pistolet na wodę.

SM13 – Sophocles nie daje rady dotrzeć do pierwszego punktu kontrolnego Wielkiego Alolańskiego Naleśnikowego Wyścigu. Zostaje za to potwornie skarcony przez Togedemaru.

SM19 – Dowiadujemy się, że Sophocles mieszka w domu razem z rodzicami. Jego mama potrafi robić świetne pączki Malasada. Chłopak posiada w domu swoje własne laboratorium.

SM26 – Sophocles, na skutek nieporozumienia, jest przekonany, że wkrótce będzie musiał przeprowadzić się z Aloli. Nie chcąc by jego przyjaciele byli smutni, postanawia to ukrywać, co mu się jednak nie udaje. Ash i spółka postanawiają zorganizować dla niego przyjęcie pożegnalne, gdy okazuje się, że chłopak przeprowadza się tylko na tydzień i to do domu obok. Bojąc się, że przyjaciele oskarżą go o kłamstwo, milczy. Jako “prezent pożegnalny” dostaje od Asha Charjabuga, którego łapie, po krótkiej walce z Togedemaru. Dowiadujemy się też, że Sophocles jest bardzo niesamodzielny. Nie potrafi gotować, sprzątać, a nawet do pobudki potrzebuje pomocy. Bardzo ceni sobie swoich rodziców.

SM31 – chłopak bierze udział w akcji ratunkowej Wailmera podczas morskiej podróży na Akalę.  Nie przychyla się do entuzjazmu przyjaciół dotyczącego Olivii.

SM32 – Sophocles podczas zajęć Stoutland Search zdobywa 150 punktów, dzięki temu zajmuje 3 miejsce.

SM33 – wspólnie z Mallow i Lillie wybierają się na ranczo Kiawe, żeby zobaczyć, jak tworzy się produkty z Mleka MooMoo. Jednak zamiast pomagać na farmie, zajada się lodami.

SM34 – razem z uczniami ze Szkoły Pokémon uczestniczy w Festiwalu Ognia Wela.

SM41 – chłopak postanawia wziąć udział w wyścigu CharjaKartów i prosi o pomoc Asha i Kiawe. Własnoręcznie tworzy Karta użytego w zawodach. Wykazuje się pomysłowością w pokonywaniu przeszkód na trasie. Ostatecznie drużyna Sophoclesa wygrywa wyścig.

SM43 – Sophocles wraz z Lilie staje do walki przeciw Brockowi. Podczas walki zapomniał się, że walczy z Kanto Geodudem a nie z jego alolańską formą.

SM53 – chłopak wspólnie z Laną i Mallow walczy z Pokemonami Lusamine.

SM54 – Sophocles dzięki połączeniu ataków swoich Pokemonów, powala jednego z stworków Lusamine. Po powrocie na Alolę okazuje się, że chłopak wziął ze sobą kamień z Ultra Świata.

SM63 – chłopak staje do walki w Battle Royal wraz z Charjabugiem, którą przegrywa.

SM66 – Trener uczestniczy w lekcji Poke-Ping Pong, prowadzonej przez Ilimę. Jego rywalką w meczu treningowym jest Lilie i wygrywa z nią sparing. Ogląda turniej w tej dyscyplinie.

SM67 – Sophocles prowadzi prezentacje na temat Obserwatorium Hokulani w Szkole Pokemon. Chłopak wspomina, że Wielki Mo, czyli jego kuzyn prowadzi to stanowisko badawcze. Mówi również, że jego marzeniem jest spotkanie niezidentyfikowanych Pokemonów.

SM68 – chłopak bierze udział w szkolnych praktykach w PokeCenter.

SM69 – Sophocles spędza noc na Bambusowym Wzgórzu pod namiotami wspólnie z rodzicami. Przy świetle księżyca opowiada historię o Gwiezdnym Promie, Stelli. Przed przypadek chłopak znajduje coś dziwnego co uznaje za Stellę. Następnego dnia opowiada o swoim znalezisku swoim kolegom i koleżankom w klasy. Oni decydują się na pójdzie tam po szkole. Wspólnie odkopują pozostałą część Gwiezdnego Promu. Mimo sugestii Lillie, woli sam zbadać to tajemnicze stworzenie i pozwolić jej odlecieć na Księżyc. Później Ultra Strażnicy dostali misje złapania Celestelli która ukazuje się być podobna do Gwiezdnego Promu, Stelli. Sophocles w obliczu presji spowodowanej odlotem UB początkowo nie wie co zrobić, jednak po chwili wpada na pomysł zrobienia wału wokół tego Pokemona ma uratować Bambusowy Gaj. Plan się powiódł, Celestella odleciała na Księżyc, mimo pojawienia się Zespołu R i próby zdobycia tego Pokemona dla siebie.

SM78 – chłopak wraz z przyjaciół ogląda Pokaz Sztucznych Ogni gdzie spotyka klauna z wybuchającą głową. Następnego dnia Sophcloles zostaje wezwany wspólnie z przyjaciółmi na misje jako Ultra Strażnik. Okazuje się, że ten klaun to UB. Został nazwany Blacephalon. W trakcie rozmowy z Lusamine wyłączyło się światło a Sophocles i jego Togedemaru panicznie szukają się nazwajem z powodu strachu przez ciemnością chłopaka. Ultra Strażnicy udają się w pobliże Drogi nr 3 gdzie prawdopodobnie czai się Blacephalon. Na miejscu okazuje się, że to inna UB, wchłania ona elektryczność z linii energetycznej. Sophocles z Ashem odwracają uwagę UB za pomocą swoich elektrycznych Pokemonów. Po pewnym czasie pojawia się Blacephalon i obie UB rozpoczynają “fajerwerkową wojnę”. Probą złapania ich jest nieskuteczna ponieważ wybuchy odbijają Beast Balle. Pomaga w tworzeniu sztucznych ognii aby zwrócić uwagę UB na Ultra Strażników i ułatwić ich złapanie. Poipole jest zrozpaczony że stracił swojego przyjaciela.

SM79 – uczniowie szkoły Pokemon wraz Kukuim wybrali się na lekcje w terenie na noc Spadających Minorów. Początkowo biorą je za spadające gwiazdy ale to Sophocles wyprowadza ich z błędu, robiąc wrażenie na nauczycielu. Przy okazji przyjaciele poznają Wielkiego Mo, kuzyna Sophoclesa i udają się do obserwatorium Hokulani. Sophocles opowiada Ashowi, że ma przyjaciela Minora. Chłopak woła ich na drugą stronę góry aby mieć lepszy widok na spadające Minory. Podczas obserwowania nieba, chłopakowi przypomina się jedna z poprzednich Nocy Spadających Minorów. Sophlocles po raz kolejny ma de ja vu widząc Minora, który dopiero co wyszedł ze skorupy. Chłopak zamiast bawić się z przyjaciółmi zastanawia się co się stało z Minorem znalezionym przez niego. Uczniowie szkoły obserwują punkt kulminacyjny Nocy Spadających Minorów i zachwycają sie tym widokiem. Podczas przyglądania się temu niezwykłemu zjawisku chłopak przypomina sobie, że tamten minor zniknął na jego oczach.

SM80 – Sophocles proponuje udać się skrótem po portu przez jaskinie na co jego towarzysze się zgadzają. Okazuje się, że jaskinia jest pokryta świetlistym mchem. Droga miała być prosta jednak w powodu wybuchu kolców Turtonatora przyjaciele zostają rozdzieleni. Sophocles jest wraz z Lillie i Mallow. Po drodze spotykają różne niebezpieczeństwa. Dowiadujemy się również, że marzeniem Sophoclesa jest zostanie astronautą i chce poznać wszystkie sekrety kosmosu. Chłopak wraz z Lille i Mallow spotykają stadko trenujących alolańskich Sandshrew. Potem mogą ujrzeć naturalne siedlisko, które zostało zajęte przez Tyranitara. Lillie została oddzielona od reszty a Sophocles i Mallow próbują do niej dotrzeć. Docierają na miejsce dopiero po skończonej walce i zachwycają się tym co zrobiła ich przyjaciółka. Okazuje się że to miejsce to kopalnia Ice Stonów. Na koniec wszyscy razem się spotykają i docierają do portu.

SM83 – Podczas lekcji z Fabą Sophocles, Lillie, Ash zostali trafieni promieniem zmniejszającym do rozmiarów Pokeballa wystrzelonym przez wynalazek naukowca. Podczas zabawy Togedemaru uderza maszynę i ją niszczy a potem zderza się z Pikachu i trójka zmniejszonych ludzi plus Pokemon Sophoclesa wylatują przez okno prosto do wody a potem poprzez wir do dostają się do rzeki. Poźniej spotkają ich różne perypetie jak spotkanie nieprzyjaźnie nastawionej Rataty, gdzie Togedemaru przegania go, o mało co utonięcie z powodu przechodzącego przez rzekę Mudsdale’a, zobaczenie stadka Dedene i ich komunikacji z Pokemonem Sophoclesa. Jego przyjaciele lecą na Comfey a on sam po “podróży” na Togedemaru dostaje się na stragan znajomej starszej pani. Po pewnym czasie dołączają do niego Ash i Lillie. Po upadku Asha i Lillie, Sophocles i jego przyjaciele uciekają przed goniącym ich Persianem rozstając się z Togedemaru. W ostatniej zostają uratowani przez Mallow i jej Tsareenę a potem Pokemony wracają do swoich właścicieli. Kichnięcie Pikachu odwróciło przemianę i Ash, Lillie oraz Sophocles wrócili do normalnych rozmiarów.

Pokemony:

Togedemaru:

Można powiedzieć, że jest idealnym zabezpieczeniem dla Sophoclesa. Pozwala mu na wykazanie pewnej kreatywności, dzięki zdolności Lightning Rod, a przede wszystkim, świeci w ciemności. Togedemaru uwielbia turlać się po ziemi. Posiada jednak ten problem, że gdy się rozpędzi nie umie się zatrzymać, co kończy się z reguły zderzeniem z innym Pokemonem, bądź Trenerem. Togedemaru lubi metody treningowe Sophoclesa, wydają się dobrze dogadywać. Z drugiej strony potrafi też go skarcić gdy trzeba. Bardzo polubiła Pikachu, gdy jego nie ma przy niej, jest bardzo zrozpaczona i  zazdrosna o niego przez Poipole.

Znane ataki: Zing Zap

Charjabug:

Sophocles otrzymał Charjabuga od Asha jako “prezent pożegnalny”, gdy ten na skutek nieporozumienia, myślał, że Sophocles wyprowadza się z Aloli w jakieś odległe miejsce. Po krótkiej walce z Togedemaru, Charjabug został złapany. Sophocles jest pierwszym kompanem Asha w siódmej generacji, który złapał dzikiego Pokemona.

Znane ataki: Discharge, String Shot