Wpis zawiera szczegółowe informacje na temat Ultra Bestii w anime!


Alola!

Jako że od premiery Ultra Sun & Ultra Moon minęło już dobrych kilka miesięcy, w anime zaś spotkaliśmy już trzech przybyszy z innego świata (a czwarty wygląda zza rogu), mamy więc idealną okazję, aby omówić sobie szerzej tak zwane Ultra Bestie. Jak dobrze wiecie, są to Pokemony pochodzące z innego wymiaru, zwanego Ultra Światem. Posiadają one moc, która przechodzi ludzkie pojęcie. Łącznikiem między Ultra Światem a Alolą są Ultra Tunele, które sporadycznie otwierają się na alolańskim niebie. Pojawienie się Ultra Bestii w naszym świecie jest zaskoczeniem również dla niej samej. Przerażony Pokemon nie zdaje sobie sprawy z tego, co się stało i często zachowuje się agresywnie. Przez to początkowo uważano, że Ultra Bestie są złem wcielonym i ogromnym zagrożeniem, które należy zwalczać. Te niezwykłe Pokemony są przyciągane do osób, od których wyczuwają pozostałość energii Ultra Tunelu. Takimi osobami są ci, którzy kiedyś już przeszli “na drugą stronę”. W anime będzie to więc cała klasa Asha, Gladion oraz Lusamine. Ultra Bestie instynktownie wyszukują takich ludzi, gdyż myślą, że dzięki temu będą mogły wrócić do Ultra Świata.

File:Sun Moon Ultra Beasts artwork.png

Bestie, po przejściu przez Tunel, gromadzą w swoich ciałach jego energię, która potem manifestuje się jako aura zwiększająca ich zdolności bojowe. Jest to zjawisko bardzo podobne do mocy Totem Pokemonów. Oprócz Ultra Bestii istnieje kilka istot, które są do nich podobne. Mowa tutaj o Cosmogu, Cosmoemie oraz Solgaleo i Lunali. Według Laboratoriów Aether te Pokemony również są Ultra Bestiami, gdyż potrafią otwierać Ultra Tunele i swobodnie podróżować między światami. Ultra Recon Squad z kolei twierdzi, że Necrozma jest “prawie jak Ultra Bestia”. W tym wpisie jednak odrzucimy niepewne informacje i zajmiemy się tylko Pokemonami, które zostały oficjalnie zakwalifikowane jako Ultra Bestie.

Aktualnie istnieje jedenaście znanych Ultra Bestii:

Historia

Legendy mówią, że w zamierzchłych czasach na Aloli pojawiły się śmiertelnie niebezpieczne Pokemony. Możemy się tu domyślać, że chodzi właśnie o Ultra Bestie. Sceny wykute w kamieniu przy Ołtarzu Słońca zdają się to potwierdzać. Inwazja Bestii została odparta przez Boskich Strażników Aloli. Mówi się, że gdy w naszym świecie pojawia się Ultra Bestia, wszystkie Tapu łączą siły, by ją pokonać. Wydaje się to prawdą, gdyż zarówno gry, jak i anime sprzyjają tej teorii. W grach widzimy Kahunę Halę, który ramię w ramię z Tapu Koko walczy z Buzzwole’em/Pheromosą. W serialu z kolei Tapu powierzają Ashowi Cosmoga, a następnie przyczyniają się do jego ewolucji, umożliwiając grupie otwarcie Ultra Tunelu.

Według gier, kilka lat przed wydarzeniami z Sun & Moon, Profesor Mohn, czyli mąż Lusamine, jako pierwszy w naukowy sposób opisał jedną z Ultra Bestii – Nihilego. Efekty jego pracy stały się obsesją kobiety, która dodatkowo nasiliła się po zniknięciu męża. Fundacja Aether zaczęła prowadzić szerokie i intensywne badania nad Ultra Bestiami. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią, naukowcy stworzyli “sztucznego” Pokemona, któremu nadali kryptonim Type: Full. Dzięki zastosowaniu specjalnych Dysków miał on mieć możliwość zmiany swojego typu, przez co mógłby dostosować się do każdej walki. Pokemony miały trudności z zaakceptowaniem Systemu RKS i wpadały w amok. Ostatecznie projekt anulowano i zmieniono jego nazwę na Type: Null, uważając go za totalną porażkę. Pokemonom nałożono specjalne maski, które miały ograniczać ich moc. Było tak do czasu pojawienia się Gladiona, który zdobył zaufanie Type: Nulla, doprowadzając do zerwania jego maski i zaakceptowania Systemu RKS.

Oprócz Fundacji Aether, Ultra Bestiami zajmowała się również Międzynarodowa Policja, która stworzyła specjalny oddział pod nazwą UB Task Force. W jego skład wchodził między innymi Looker oraz Nanu. W odróżnieniu od Fundacji, Policja nie zamierzała zrozumieć przybyszy z innego świata. Zamiast tego skupiała się na eliminowaniu zagrożenia i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Aloli. W tym celu próbowali schwytać Ultra Bestie, bądź je zlikwidować. W ich taktyce kluczową rolę odgrywał tzw. Faller, czyli osoba wykazująca resztki energii Ultra Tunelu. W Sun & Moon takim “Fallerem” była Anabel.

Ultra Świat

Ultra Świat jest bliżej niezidentyfikowaną przestrzenią, łączącą Alolę z innymi wymiarami, tudzież galaktykami. Oprócz dryfujących w powietrzu formacji skalnych zamieszkują ją Necrozma oraz wielu przedstawicieli linii ewolucyjnej Cosmoga (on sam, Cosmoem, Solgaleo oraz Lunala). Warto zwrócić uwagę, że Legendarnych Pokemonów Aloli jest w Ultra Świecie zdecydowanie więcej. Być może są one tam nawet całkiem pospolite. Ultra Świat możemy sobie zatem wyobrazić jak długi korytarz, z dużą ilością drzwi na prawej i lewej ścianie. Drzwi symbolizują tutaj Ultra Tunele, prowadzące do różnych wymiarów, między innymi świata Pokemon (głównie regionu Alola), Ultra Megalopolis czy wreszcie do światów Ultra Bestii. Jeśli graliście w Ultra Sun & Ultra Moon i polowaliście na Ultra Bestie, na pewno zauważyliście, że każdy ich ekosystem jest różny i sprawia wrażenie zupełnie odmiennego świata. Najlepszym tego przykładem będzie zrujnowane Hau’oli z innego wymiaru, w którym grasuje Guzzlord. Człowiek od razu zastanawia się, co się stało z budynkami i ludźmi, którzy zapewne kiedyś tu mieszkali. Czy ten świat został unicestwiony przez Guzzlorda? A może spotkała go jakaś inna katastrofa? Czy to czekałoby Alolę, jeśli nie powstrzymalibyśmy Ultra Bestii?

File:Ultra Deep Sea anime.png

Ultra Deep Sea (“dom” Nihilego) w anime

Beast Boost

Wszystkie Ultra Bestie łączy wspólna Zdolność – Beast Boost. Powoduje ona zwiększenie najwyższej statystyki Pokemona o jeden poziom, gdy ten (mówiąc wprost) dobije wrogiego Pokemona. Dzięki temu Bestie z każdą kolejną wygraną walką stają się coraz potężniejsze. Być może to przez tę Zdolność sprawiły tak mnóstwo problemów Boskim Strażnikom w zamierzchłych czasach. W anime póki co nie mogliśmy zaobserwować tej mechaniki, choć w odcinku z Buzzwole’em widzieliśmy, jak Pokemon pokonuje inne stworki. Jednak aktywacja Beast Boosta nie nastąpiła, bądź nie została dokładnie ukazana.

Płeć Ultra Bestii

Oczywiście, jak to gry mają w zwyczaju, wszystkie Ultra Bestie są bezpłciowe. Może to wynikać z braku dostatecznej wiedzy o tych gatunkach. Jednak tak jak w przypadku Tapu, niektóre Bestie wyglądają bardziej męsko, a inne kobieco. Na potrzeby wpisu fakt bezpłciowości Pokemonów zostanie więc pominięty. W języku angielskim łatwiej jest się do tego odnosić dzięki użyciu słówka “it”. W polskim języku jednak nasze “ono” nie za bardzo sprawdza się we wszystkich sytuacjach.


Nihilego

Nazwa: Nihilego

Kryptonim: UB Symbiont

Kategoria: Pokemon Pasożyt

Typ: Kamienny/Trujący

Ekosystem: Ultra Deep Sea

Nihilego (ウツロイド Uturoid) jest pierwszą Ultra Bestią, którą poznajemy zarówno w anime, jak i w grach. Pokemon oparty jest oczywiście na meduzie, do której dodano kilka wyjątkowo “ludzkich” akcentów. Jej dwie najdłuższe macki przypominają nogi, a reszta sukienkę. Przy “głowie” ma białą falbankę, która wygląda niemal jak kapelusz. Pokemon do złudzenia przypomina Lillie. Być może dlatego, że dziewczyna i Ultra Bestia odgrywają kluczową rolę w obu produkcjach.

Nazwa Nihilego pochodzi od łacińskich słów “nihil” (“nic”, “nicość”) oraz “ego” (“ja”), toteż znaczenie tego słowa może brzmieć “Jestem niczym”. Zdawałoby się to pasować do charakteru Pokemona, który kieruje się wyłącznie instynktem przetrwania, nie potrafi myśleć, nie potrafi czuć czy doznawać emocji. Również ofiary Nihilego wykazują podobne zmiany w psychice. Osoba zainfekowana neurotoksyną Pokemona nie potrafi myśleć o niczym innym poza Nihilego. Najlepiej widać to było w przypadku Lusamine z gier Sun & Moon (Lusamine z USUM jest już znacznie inna). Pokemony te mieszkają w Ultra Deep Sea.

Ultra Deep Sea

Nihilego w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Nihilego jest centralną postacią najdłuższego do tej pory wątku fabularnego. Odpowiada ono za paniczny lęk Lillie przed Pokemonami, a następnie próbuje przejąć kontrolę nad Lusamine, poprzez zastosowanie silnej neurotoksyny. To ten Pokemon zmusza Asha i spółkę do niebezpiecznej podróży przez Ultra Tunel. Ostatecznie trucizna Nihilego nie jest w stanie konkurować z miłością Lusamine do Lillie, jak i z 10 000 000 Voltowym Thunderboltem Pikachu. Warto zauważyć tutaj, że Nihilego jest przedstawione w anime w sposób całkowicie pejoratywny, co jest wyjątkowo rzadkie w serialu. Z reguły wszystkie bowiem złe na pierwszy rzut oka Pokemony stają się potem dobre. Z białą meduzą sprawa ma się zupełnie inaczej.

SM047 – Nihilego pojawia się po raz pierwszy we wspomnieniach Gladiona. Chłopak wyjawia Ashowi, że Lillie boi się Pokemonów właśnie przez incydent z Ultra Bestią.

SM049 – Dowiadujemy się, że Lillie została kiedyś porwana przez Nihilego, ale Bestia nie zdążyła wciągnąć jej za sobą do Ultra Tunelu, dzięki szybkiej interwencji Silvally’ego.

SM050 – Nihilego ponownie pojawia się w Laboratoriach Aether, dzięki Tunelowi otworzonemu przez Fabę. Bestia porywa Lusamine do swojego świata.

SM053 – Ultra Bestia przejęła kontrolę nad Lusamine, którą zmusiła do wściekłej walki z Ashem i spółką. W Ultra Deep Sea można było zobaczyć zdecydowanie więcej Nihilego, jednak nie były one zbyt zainteresowane pomocą swojemu pobratymcowi. To by potwierdzało fakt, że Nihilego nie myśli i nie ma uczuć.

SM054 – Lusamine, słysząc monolog Lillie, zdaje się odzyskiwać kontrolę nad swoimi myślami i ciałem, nie jest jednak w stanie do końca wyjść spod wpływu Nihilego. Sprawę rozwiązuje dopiero Z-Atak Asha i Pikachu.

Nihilego w anime


Buzzwole

Nazwa: Buzzwole

Kryptonim: UB Absorption

Kategoria: Napuchnięty Pokemon

Typ: Robak/Walczący

Ekosystem: Ultra Jungle

Buzzwole (マッシブーン Massivoon) przypomina olbrzymiego, czerwonego komara. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest jego niedorzeczne umięśnienie. W zasadzie mięśnie Buzzwole’a są tak naprawdę pęcherzami, napompowanymi dziwną cieczą. Według ustaleń Fundacji Aether, Buzzwole używa swojej ssawki, by wysysać energię z innych Pokemonów. Ta z kolei wchodzi w reakcję chemiczną ze wspomnianym płynem, powodując “puchnięcie” Pokemona, zwiększając tym samym jego siłę. Ta Ultra Bestia, by porozumieć się z innymi, przybiera różne pozy kulturystyczne. Napina bicepsy, pręży mięśnie czy rozpościera skrzydła.

“Buzzwole” jest kombinacją słów buzz oraz swole. Pierwsze z nich ma nam się kojarzyć z brzęczeniem, jakie wydają insekty, a drugie natomiast to potoczne określenie kogoś bardzo mocno umięśnionego. W naszym języku odpowiednikiem swole jest “paker” albo “koks”. Rodzimym światem Buzzwole’a jest Ultra Jungle.

Ultra Jungle

Buzzwole w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Buzzwole dotychczas pojawił się zaledwie w jednym odcinku i był celem pierwszej misji Ultra Strażników.

SM061 – Buzzwole przypadkiem pojawia się na Aloli, psując nagranie kolejnego odcinka “Detektywa Lakiego”. Po krótkiej walce z Pikachu Asha oraz “rozmowie na pozy” z Kiawe daje złapać się w Beast Balla. Fundacja Aether otwiera następnie Ultra Tunel i odsyła go do swojego świata.

File:Buzzwole anime.png

Buzzwole w anime


Pheromosa

File:795Pheromosa.png

Nazwa: Pheromosa

Kryptonim: UB Beauty

Kategoria: Zwinny Pokemon

Typ:  Robak/Walczący

Ekosystem: Ultra Desert

Pheromosa (フェローチェ Pheroache) jest skrzyżowaniem karalucha i kobiety, można więc rzec – dwóch przeciwieństw. Pokemon ten jest niezwykle lekki i zwinny. Główną bronią Pheromosy jest szybkość, a przeciwników zasypuje gradem wściekłych kopnięć. Filigranowe ciało Ultra Bestii jest jednak podatne niemal na każdy rodzaj ataku. Pheromosa imponuje również zdolnością do natychmiastowego przyśpieszenia. W jednej chwili jest w stanie “rozpędzić się” do 200km/h. Takich wyników nie osiąga żaden inny Pokemon czy pojazd, stworzony przez człowieka.

Nazwa “Pheromosa” jest kombinacją słów pheromone oraz hermosa (po hiszpańsku – “piękna”). Pierwszy wyraz nawiązuje do systemu obronnego Pokemona. W razie zagrożenia emituje on bowiem bardzo intensywną woń, nieznaną wcześniej człowiekowi, która sprawia, że okoliczne istoty wpadają w osłupienie i nie są w stanie podjąć żadnych działań.

Ultra Desert

Pheromosa w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Pheromosa w anime jeszcze się nie pojawiła, ale tak jak Nihilego było podobne do Lillie, tak Pheromosa przypomina trochę Lusamine. Głównie ze względu na jej “włosy” oraz elegancję, jaka od niej bije. Być może Pokemon ten odegra jeszcze znaczącą rolę w życiu kobiety, która przecież od zawsze zafascynowana była Ultra Bestiami.


Celesteela

Nazwa: Celesteela

Kryptonim: UB Blaster

Kategoria: Pokemon Rakieta

Typ: Stalowy/Latający

Ekosystem: Ultra Crater

Celesteela (テッカグヤ Tekkaguya) jest osobiście moją ulubioną Ultra Bestią. Pokemon ten ma w sobie bowiem bardzo dużo Japonii. Na pierwszy rzut oka wygląda jak drzewo bambusowe, które ktoś zapakował w pancerz. Naprawdę jednak Celesteela jest inspirowana kilkoma różnymi rzeczami: postacią Księżniczki Kaguyi z japońskiego folkloru, tajlandzkim festiwalem bambusowych rakiet, a nawet japońskim statkiem kosmicznym. Jeśli zwrócicie uwagę, możecie zauważyć, że pancerz Celesteeli tworzy wielowarstwowe “kimono”. Mimo przynależności do typu stalowego, Bestia ma sporo powiązań z typem trawiastym. Może bowiem czerpać sole mineralne i wartości odżywcze z ziemi, tak jak robią to rośliny. Wygląda na to, że twórcy chcieli upchnąć w tego Pokemona aż trzy typy…

“Celesteela” jest kombinacją słów celestial (“niebiański”) oraz steel (“stal”). Nazwa świetnie pasuje do tego Pokemona, gdyż za pomocą łatwopalnego gazu, który wytwarza w swoim ciele, jest w stanie latać. Celesteela używa tej zdolności do walki, ale mówi się, że mogłaby dzięki niej wylecieć nawet i w kosmos.

Ultra Crater

Celesteela w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Celesteela dotychczas pojawiła się zaledwie w jednym odcinku.

SM069 – Sophocles przypadkiem natrafia na Celesteelę w bambusowym gaju. Jest ona zakopana głęboko w ziemi, z której pozyskuje odżywcze elementy, zamieniając je w gaz. Chłopak rozpoznaje w niej postać ze starej legendy pt. “Gwiezdny Prom, Stella” i organizuje ekipę, która wydobywa ją spod hałd ziemi. Lusamine informuje Ultra Strażników, że Celesteela zgromadziła w sobie tyle łatwopalnego paliwa, że lada chwila wystrzeli w kosmos, spopielając przy tym bambusowe lasy Melemele. Sophocles, zamiast “klasycznie” złapać Bestię w Beast Balla, umożliwia jej bezpieczny start, poprzez uformowanie obronnego wału. Całą akcją kieruje Lillie. Celesteela w końcu odrywa się od ziemi i z uśmiechem leci w kierunku księżyca.


Kartana

File:798Kartana.png

Nazwa: Kartana

Kryptonim: UB Blade

Kategoria: Pokemon Miecz

Typ: Trawiasty/Stalowy

Ekosystem: Ultra Forest

Kartana (カミツルギ Kamiturugi) jest najmniejszą i najlżejszą z Ultra Bestii. Swoim wyglądem przypomina origami. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Kartana jest jedną z najniebezpieczniejszych Bestii. Każda krawędź ciała tego Pokemona jest niezwykle ostra, a przecięcie głazu czy stalowej konstrukcji nie sprawia mu najmniejszego problemu. Dzięki swojej lekkiej wadze jest w stanie unosić się w powietrzu, co pomaga mu w unikaniu ataków. Co ciekawe, w świecie Kartany żyją ludzie. Nazywają oni siebie Kartanitami i wraz z Kartaną zgłębiają sztuki walki.

Jak łatwo się domyślić, słowo “Kartana” pochodzi od nazwy japońskiego miecza, z dodatkiem łacińskiego słowa, oznaczającego papier – charta (choć na usta ciśnie się polski karton, prawda?). Ceremonialny miecz, który używany jest przy koronacji brytyjskich króli i królowych nazywa się Curtana, co też mogło być inspiracją do nadania nazwy temu Pokemonowi.

Ultra Forest

Kartana w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Ta Ultra Bestia w anime jeszcze się nie pojawiła.


Xurkitree

File:796Xurkitree.png

Nazwa: Xurkitree

Kryptonim: UB Lightning

Kategoria: Świecący Pokemon

Typ: Elektryczny

Ekosystem: Ultra Plant

Xurkitree (デンジュモク Denjyumoku) jest kolejną niezwykle oryginalną kreacją Pokemona. Wygląda jak plątanina kabli, powiązanych czymś podobnym do opasek zaciskowych. Jego “nogi” zakończone są wypustkami, przypominającymi wtyczki kontaktowe. Udowodniono, że ciało tej Ultra Bestii zbudowane jest z materiału, z którego robi się linie energetyczne. Pokemon ten żywi się elektrycznością, dlatego często przebywa w pobliżu elektrowni, a jego ulubioną pogodą są gwałtowne burze. W sytuacjach kryzysowych potrafi on “podłączyć” się wtyczkami do ziemi, z której absorbuje energię. Często mylony jest wtedy z dziwacznym drzewem.

“Xurkitree” jest kombinacją słów circuitry (“obwód elektryczny”) oraz tree (“drzewo”). “Głowa” Pokemona przypomina gwiazdę morawską, czyli dekorację adwentową popularną głównie w Niemczech.

Ultra Plant

Xurkitree w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Xurkitree pojawił się póki co w zaledwie jednym odcinku.

SM078 – Xurkitree przechodzi przez Ultra Tunel i trafia na wyspę Melemele, gdzie prawdopodobnie po raz pierwszy spotyka Blacephalona, czyli Ultra Bestię o podobnych umiejętnościach. Oba Pokemony próbują prześcignąć w tworzeniu najwspanialszych fajerwerków, ulegając jednak przedstawieniu Asha i spółki. Z-Atak Lycanroka powala zdezorientowane Pokemony, pozwalając Lanie i Lillie je złapać. Obie Ultra Bestie zostają odesłane do swojego świata.


Guzzlord

Guzzlord

Nazwa: Guzzlord

Kryptonim: UB Glutton

Kategoria: Złomożerny Pokemon

Typ: Mroczny/Smok

Ekosystem: Ultra Ruin

Guzzlord (アクジキング Akuziking) jest jedną z największych i najcięższych Ultra Bestii, ustępuje pod tym względem jedynie Celesteeli. Elementem rzucającym się w oczy jest przede wszystkim ogromna paszcza Pokemona, umiejscowiona niemal przy samym żołądku. Para dwóch rąk, czy też szczypiec, to tak naprawdę język Pokemona. Używa go do nabierania pokarmu do paszczy. Pokemon ten, jak można się było domyślić, zeżre absolutnie wszystko. Nie pogardzi zarówno głazami, gruzem czy betonem, w skrajnych przypadkach zje nawet ziemię. Mimo jego obżarstwa, Pokemon nie zostawia po sobie żadnych pozostałości. Domniemywa się zatem, że cały prowiant w stu procentach przerabia na energię.

Guzzlord to kombinacja słów guzzle (“jeść w niekulturalny sposób”) oraz lord, a sam Pokemon jest skrzyżowaniem kraba oraz czarnej dziury, która, zupełnie jak Guzzlord, wszystko “wciąga”. Światem Guzzlorda jest Ultra Ruin, w którym istnieje alternatywna, zdewastowana wersja miasta Hau’oli.

Ultra Ruin

Guzzlord w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Ta Ultra Bestia w anime jeszcze się nie pojawiła.


Blacephalon

Blacephalon

Nazwa: Blacephalon

Kryptonim: UB Burst

Kategoria: Pokemon Sztuczne Ognie

Typ: Ognisty/Duch

Ekosystem: nieznany

Blacephalon (ズガドーン Zugadōn) swoim wyglądem przypomina klauna. Charakterystyczną jego cechą jest ruchoma głowa, przypominająca trochę kulę dyskotekową. Spełnia ona dwie role. Poprzez zmianę jej kolorów, Pokemon informuje o swoim nastroju. Drugą istotną funkcją jest walka. Blacephalon może dowolnie zmieniać rozmiar swojej głowy, a nawet powodować jej wybuch, czego używa do zaskakiwania swoich przeciwników. Ultra Bestia potrafi się błyskawicznie zregenerować, dlatego tak niebezpieczny styl walki nie jest jej straszny. Pstrokatą kolorystykę dopełnia oryginalny charakter Pokemona.

Blacephalon jest połączeniem słów blast (“wybuch”) oraz prefiksu cephalo-, którego używa się w słowach związanych z głową. Innymi słowy, nazwę Pokemona można by przetłumaczyć jako “wybuchogłowy”.

Blacephalon w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Blacephalon pojawił się do tej pory zaledwie w jednym odcinku.

SM078 – Blacephalon przechodzi przez Ultra Tunel i trafia na wyspę Melemele, akurat na pokaz fajerwerków. Mieszkańy myślą początkowo, że Ultra Bestia jest kolejną atrakcją, lecz Ash i spółka zaczynają dochodzić do prawdy, co później potwierdza Lusamine. Blacephalon spotyka Xurkitree, który pojawił się na Melemele w tym samym czasie. Oba Pokemony próbują prześcignąć w tworzeniu najwspanialszych fajerwerków, ulegając jednak przedstawieniu Asha i spółki. Z-Atak Lycanroka powala zdezorientowane Pokemony, pozwalając Lanie i Lillie je złapać. Obie Ultra Bestie zostają odesłane do swojego świata.


Stakataka

Stakataka

Nazwa: Stakataka

Kryptonim: UB Assembly

Kategoria: Pokemon Bastion

Typ: Kamienny/Stalowy

Ekosystem: nieznany

Stakataka (ツンデツンデ Tsundetsunde) zbudowany jest z ponad stu pięćdziesięciu czarnych klocków, z których każdy posiada własną świadomość. Formują się one w czworościenną wieżę, a z jej rogów odchodzą “nogi”. Każda z cegieł opatrzona jest niebieskim okiem, które zmienia swoją barwę na czerwoną w przypadku rozsierdzenia Pokemona. Gdy Pokemon odpoczywa, jego odnóża chowają się w resztę konstrukcji.

Stakataka jest kombinacją wyrazów stack (“ustawiać”) oraz attack. Co ciekawe, dla wielu anglojęzycznych osób wymówienie nazwy tego Pokemona jest niezwykle kłopotliwe, co nam oczywiście nie sprawia problemu i przychodzi naturalnie. Pokemon jest inspirowany oczywiście zamkowymi wieżami, a także japońskimi duchami, które rzekomo żyją w przesuwanych papierowych ścianach czy matach tatami.

Stakataka w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

SM085 – Stakataka po raz pierwszy pojawia się w anime. Na początku ląduje na boisku Szkoły Pokemon, gdzie uczniowie biorą go za ogromnego kozła, przez którego próbują przeskoczyć. Gdy Lusamine zdaje im sprawę z powagi sytuacji, Ash i spółka próbują ją złapać, jednak Ultra Bestia unika wszystkich Beast Balli. Nazajutrz Stakataka przenosi się na plac budowy należący do Bourgaina, biznesmena spod ciemnej gwiazdy. Gdy mężczyzna ustawia na nim swoją statuę, myśląc że to piedestał, Pokemon wpada w szał. Z pomocą Turtonatora Ash dostaje się na szczyt Pokemona i usuwa zbędną rzeźbę. Stakataka uspokaja się i uznaje Asha godnym, pozwalając się złapać i odesłać do Ultra Świata.


Poipole

Poipole

Nazwa: Poipole

Kryptonim: UB Adhesive

Kategoria: Pokemon Trujący Kolec

Typ: Trujący

Ekosystem: Ultra Megalopolis

Poipole (ベベノム Bevenom) jest Ultra Bestią, która z zachowania przypomina małe dziecko. Posiada dużą głowę z trzema żądłami, które umożliwiają mu strzelanie barwną trucizną, magazynowaną w jego ciele. Pokemon ten wygląda chyba najmniej groźnie ze wszystkich stworków swojego rodzaju. Być może dlatego jest w Ultra Megalopolis czymś w rodzaju startera. Jako jedyna Ultra Bestia podlega ewolucji, ale to nie koniec jej unikalności. Poipole rozumie ludzką mowę, jeśli przebywa z ludźmi wystarczająco długo. Jest to charakterystyczną cechą procesu dorastania małego dziecka, który u tego Pokemona jest bardzo wyraźnie zaznaczony.

Poipole jest połączeniem słów poison (“trucizna”), pole (“tyczka”) oraz purple (“fioletowy”). Tego Pokemona zdecydowanie lepiej oddaje jednak jego japońska nazwa, Bevenom, która z kolei jest grą słów baby (“dziecko”) oraz venom (“jad”).

Ultra Megalopolis

Poipole w Ultra Sun & Ultra Moon

W anime:

Poipole pojawił się na Aloli tuż po powrocie Asha i spółki z misji ratunkowej w Ultra Świecie. Nie wyszedł on jednak z tego samego Ultra Tunelu. Temu Pokemonowi poświęcony jest również cały trzeci opening anime, który zdradza o nim wiele ważnych faktów. Całkiem możliwe, iż Poipole pochodzi z Ultra Megalopolis, którego w serialu jeszcze nie widzieliśmy. Zanim został złapany przez Asha, Pokemon błąkał się bez celu po Aloli. Ciekawym faktem jest również jego zainteresowanie Z-Pierścieniem Asha, ale nie chcę na razie zdradzać więcej szczegółów, by nie popsuć nikomu oglądania przyszłych epizodów.

SM055 – Poipole pojawia się na Aloli, przechodząc przez Ultra Tunel.

SM061 – Pokemon zjawia się podczas starcia z Buzzwole’em, wabiony elektrycznymi atakami Pikachu. Poipole zdaje się być przyciągany do światła.

SM067 – Pikachu, zaczepiany przez Poipole’a, postanawia go w końcu odnaleźć. Gdy Ash wysyła Rowleta na poszukiwania, Ultra Bestia częstuje go silną trucizną, lecz następnie bezpiecznie odstawia sowę w ręce Asha. Chłopak, na zlecenie Lusamine, łapie Poipole’a, choć ten początkowo niechętnie wchodzi do Beast Balla.

SM079 – Poipole Asha zaprzyjaźnia się z Miniorem, który spadł na ziemię w okolicach obserwatorium Hokulani. Po całym dniu pełnym zabaw, Ultra Bestia żegna się ze swoim nowym przyjacielem, który opuszcza go na zawsze. Pokemon niezwykle przeżywa “odejście” Miniora.

SM084 – Ash spotyka Minę, utalentowaną malarkę, która rozumie uczucia Pokemonów dzięki swojemu Ribombee. Dziewczyna mówi Ashowi, że Poipole dźwiga na swoich barkach jakieś brzemię, pewien rodzaj misji. Poipole rysuje na szkolnej tablicy kontur Ultra Necrozmy, otaczając go symbolami, które Mina określiła jako “Kocha, lubi, szanuję…”

SM087 – Poipole maluje na piasku pewien dziwny symbol, który Ash odnajduje potem na malowidle na ścianach Ołtarza Słońca. Taki sam znak nosi Necrozma z tyłu swojej “głowy”.

Poipole w anime


Naganadel

Naganadel

Nazwa: Naganadel

Kryptonim: UB Stinger

Kategoria: Pokemon Trujący Kolec

Typ:  Trujący/Smok

Ekosystem: Ultra Megalopolis

Naganadel (アーゴヨン Āgoyon) ewoluuje z Poipole’a, gdy ten zna atak Dragon Pulse. W wyglądzie Pokemona wyraźnie widać cechy owada oraz smoka, które manifestują się w postaci olbrzymiego żądła oraz skrzydeł. Właściwie można by powiedzieć, że Poipole (tak jak Inkay z VI Generacji) odwraca się po ewolucji do góry nogami. Choć wydaje się to trochę niesmaczne, mózg Pokemona znajduje się w odwłoku i otoczony jest ciekłą trucizną. Naganadel potrafi wystrzeliwać ją na odległość ponad sześciu mil. Jego toksyna jest niezwykle silna, lepiąca, a ponadto świeci jaskrawym blaskiem. Pokemon ten nie lubi, gdy się go dotyka i wściekle się przed tym broni.

Nazwa “Naganadel” pochodzi od słów naga oraz nadel (po niemiecku “żądło”). Pierwszy wyraz natomiast określa wężowate istoty występujące w hinduizmie i buddyzmie.

W anime:

SM084 – Naganadel pojawia się po raz pierwszy w anime, w retrospekcji Poipole’a. Leży on w “gnieździe” otoczony wieloma Poipole’ami. Jego stan nie wygląda na najlepszy.

Necrozma

File:800Necrozma-Ultra.png

Nazwa: (Ultra) Necrozma

Inne nazwy: Olśniewający, Pan Światła

Kategoria: Pokemon Pryzmat

Typ: PsychicznySmok (Ultra Necrozma)

Ekosystem: Ultra Świat

W anime:

SM074 – Necrozma w swojej Ultra formie po raz pierwszy pojawia się w anime. Jest obecny w książce Aceroli, według której Necrozma, Solgaleo i Lunala wieki temu obdarzyli region Alola światłem. Necrozma jest określany mianem “Olśniewający” (Blinding One) jako, że świecił najjaśniejszym światłem z całej trójki. Necrozmą zainteresowany jest również Giovanni, który zdobył informacje na jego temat, jeszcze przed raportem Zespołu R. Pokemon zdaje się łączyć w pewien sposób szefa złej organizacji oraz Kahunę Nanu. Przypuszcza się, że Necrozma jest Ultra Bestią.

SM087 – Necrozma pojawia się na Aloli. Razem z Lunalą przechodzi przez Ultra Tunel, próbując ją dorwać. Jego obecność, a właściwie żądza światła przyczynia się do wysysania Ultra Aury z Regionu, powodując ogólne otępienie dorosłych, które nie ima się jednak dzieci i Pokemonów.

SM088 – Pokemon Pryzmat toczy walkę z Lunalą, którą wspiera Ash i spółka. W pewnym momencie dochodzi do fuzji tych dwóch Pokemonów, choć bardziej trafne będzie określenie, że Necrozma siłą zaabsorbował Lunalę, zmieniając swoją formę w Dawn Wings. Z odsieczą przybywa Solgaleo, który rozdziela połączone Pokemony, jednak potem to on staje się ofiarą czarnego Pokemona. Dusk Mane Necrozma ucieka przez Ultra Tunel.


 Źródła grafik:

https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Main_Page

https://www.serebii.net/ultrasunultramoon/ultrawormholes.shtml