Alola!

Jeśli obserwujecie to co dzieje się na stronie, poza nowymi odcinkami, na pewno spostrzegliście, że od jakiegoś czasu próbujemy zachęcić Was do wspólnej rywalizacji w Pokemon Showdown. Zorganizowaliśmy już cztery turnieje (plus jeden mniej oficjalny), a Snipp, który jest pomysłodawcą i organizatorem Showdown Rival Series, nie zamierza na tym poprzestawać. Możecie się zatem śmiało spodziewać, że strona będzie mieć “turniejową” przyszłość, a zmagania na Showdownie wpiszą się w jej historię tak samo jak PPM (chociaż właściwie ten konkurs powinien się nazywać PP2M…)

W związku z tym startujemy z nową serią, która ma Wam przybliżyć czym jest Pokemon Showdown, a także powoli zagłębiać Was w tajniki konstruowania teamu, wyjaśniać niejasności i podpowiadać, które Pokemony czy ataki są warte uwagi. Na pierwszy turniej na stronie, w grudniu 2017, zapisało się 80 kilka osób, a stawiło się zaledwie 30. Być może wynikało to z nieznajomości tytułowego symulatora walk. Mamy zatem nadzieję, że ta seria sprawi, iż na następnych turniejach pojawią się nowe twarze, które zostaną w naszej malutkiej, alolańskiej scenie competitive na stałe.

Co to jest Pokemon Showdown?

Pokemon Showdown jest symulatorem walk Pokemon, powstałym w 2011 roku. Jak widzicie ma on już swoje lata, ale stuprocentowo spełnia swoje zadanie. Jego celem jest symulacja walk WiFi (gracz kontra gracz) bez konieczności posiadania konsoli i gier. Całość odbywa się w przeglądarce (np. Firefox czy Chrome), ale istnieje również wersja do ściągnięcia, która umożliwia granie bezpośrednio z pulpitu. Showdown działa również na smartfonach. Aby Was upewnić, jeśli to nie byłoby jeszcze jasne, Pokemon Showdown jest całkowicie darmowy!

Największą zaletą tego symulatora jest to, że umożliwia on stworzenie wymarzonego teamu w zaledwie kilka minut! Jeśli próbowaliście kiedyś stworzyć jakiś competitive team w grach Pokemon to wiecie, że może to być bardzo mozolną, ciężką i nudną pracą. W Showdownie niemal wszystko możemy edytować! Możesz wybrać sobie dowolnego Pokemona, przypisać mu Item jaki ma trzymać, ustawić jego Ability i Nature oraz ataki, a całość dopełnić idealnym EV i IV. Ba! Jednym kliknięciem myszki sprawiamy, że nasz Pokemon będzie shiny! Tej platformy używają gracze wszelkiej maści. Nawet “zawodowcy” chętniej korzystają z Pokemon Showdown, właśnie ze względu na łatwość z jaką można zbudować tu team i znaleźć przeciwników do walki. Testy na showdownie pokazują, czy obmyślony team jest skuteczny i czy warto poświęcać czas na jego stworzenie w oryginalnych grach.

Przykładowe starcie w Pokemon Showdown

Jak zacząć grać?

Nic bardziej prostszego! Należy wejść na stronę Pokemon Showdown i już możemy wyszukać sobie jakiegoś przeciwnika i stoczyć z nim walkę!

No dobrze… Musicie wiedzieć, że walki z innymi graczami są całkowicie, niezaprzeczalnie inne i trudniejsze niż w przypadku mierzenia się z komputerem. Oszukać maszynę to jedno, ale nabrać człowieka z krwi i kości to dużo większe wyzwanie. Aby się tego nauczyć… trzeba ćwiczyć. Jeśli ta paplanina o Ability, Itemach, EV i IV nic Wam nie mówi – nie zniechęcajcie się! Mimo iż może brzmieć to skomplikowanie, jest zupełnie inaczej. To wszystko jest bardzo proste do załapania i gwarantuje Wam, że jak doczytacie tą serie do końca, będziecie prawie wszystko wiedzieć!

Pierwszą rzeczą, którą powinniście zrobić po wejściu na stronę Showdowna to zarejestrowanie nicku i “odpalenie randoma”, aby zobaczyć jak to w ogóle wygląda.

Jak zarejestrować nick?

  1. Klikamy Choose name w prawym górnym rogu i wpisujemy nasz nick (jeśli po wpisaniu nicku, wyświetla nam się od razu komunikat o podaniu hasła, oznacza to, że ktoś już korzysta z tej nazwy użytkownika i nie możemy jej użyć);
  2. Klikamy zębatkę Options w prawym górnym rogu;
  3. Naciskamy Register;
  4. Wymyślamy hasło, potwierdzamy hasło, odpowiadamy na pytanie zabezpieczające i klikamy Register;
  5. Powinniśmy otrzymać potwierdzenie, że wszystko jest w porządku.

Instrukcja obrazkowa:

Następnie “odpalamy randoma” klikając Battle, czyli szukamy przeciwnika, z którym będziemy mogli stoczyć walkę 6v6. System wygeneruje nam (oraz przeciwnikowi) losowo wybrany team. Dzięki takiej walce sprawdzicie sobie jak wygląda Pokemon Showdown. Każdy Pokemon ma cztery ataki. Po najechaniu na nie, wyświetli nam się ich opis… niestety w języku angielskim. Pamiętajcie, że z walkami Pokemon jest tak samo jak ze sprawdzianami w szkole. Liczy się udział i dobra zabawa! Dlatego nie poddawajcie się po przegranej i dajcie z siebie wszystko!

Co to są formaty?

Jeśli klikniecie menu rozwijane nad przyciskiem Battle, zobaczycie serie dziwnych skrótów, których zapewne nie będziecie jeszcze rozumieć. Nie przejmujcie się tym! To są tak zwane “formaty”. Format to zbiór zasad, według których rozgrywane są walki. Te zasady mają na celu zapewnienie wyrównanych i sprawiedliwych walk między Pokemonami. I tak na przykład w formacie OU nie możemy używać Xerneasa, który jest najprościej mówiąc, za silny. Mówimy wtedy, że “Xerneas jest zbanowany w OU”.

Zamiast pisać po kolei, który format jak działa, zaznaczyłem tylko te według mnie najważniejsze. To one będą głównie używane w nadchodzących turniejach:

Random Battle – format w którym powinniście stoczyć swoją pierwszą walkę. Obaj gracze dostają tutaj losowo wybrany zespół sześciu Pokemonów.

OU – najpopularniejszy format na showdownie. Pełne rozwinięcie to OverUsed, czyli “nadużywane” (Pokemony). Ten format banuje najmniej Pokemonów (głównie Legendy i Mityki). Mówi się, że Pokemon jest OU (nadużywany), jeśli występuje przynajmniej raz na dwadzieścia złożonych teamów.

Ubers – w tym formacie dozwolone są najsilniejsze Pokemony obecne w grach, czyli Legendy takie jak Xerneas, Giratina itp oraz Mityki np. Arceus.

LC – to skrót od pełnej nazwy Little Cup, występują w nich Pokemony na swoim podstawowym stadium ewolucyjnym i piątym poziomie doświadczenia

Monotype – format “zabawy w Lidera Sali”. Wszystkie Pokemony w teamie musi łączyć ten sam typ.

Random Doubles Battle – to samo co Random Battle, tylko walki mają formę 2 vs 2.

VGC 2018 – oficjalny format rozgrywek The Pokemon Company. To właśnie w tym formacie rozgrywane są prestiżowe turnieje na całym świecie i Mistrzostwa Świata raz do roku. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

Co dalej?

To by było na tyle wstępu. Z wyżej podanych formatów, OU, Monotype i VGC wymagają zbudowania własnego teamu w narzędziu Teambuilder na showdownie. I to właśnie nim zajmiemy się w następnym wpisie tej serii. Do tego czasu radzę Wam ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Randomy może nie są zbytnio fair, ale dzięki nim nauczycie się co robią ataki i zdolności, a także zobaczycie jak ważne jest przewidywanie w starciach z innymi graczami. Życzę Wam wielu wygranych i owocnych doświadczeń! Do następnego razu, Trenerzy!

PS: Jeśli szukacie przeciwników wśród naszej społeczności, zagadajcie do nas na shoutboksie! Mamy tam całkiem spore grono osób, które lubują się w walkach Pokemon!