Gry a anime #1 – Kiawe

Cześć, Alolanie i Alolanki!

Marka, jaką są Pokémony, jest bardzo rozległa. Zawiera wielką ilość dzieł różnego rodzaju i o odmiennym podejściu do świata Kieszonkowych Stworków. W jej ramach znajdują się gry na konsole przenośne Nintendo, na których oparte jest wszystko inne, a także anime, kolekcjonerska gra karciana, gra z użyciem figurek, gry na inne konsole, dodatkowe serie anime, filmy, mangi, sztuki teatralne i wiele innych atrakcji. Naturalnie, mimo wielu wspólnych elementów, wszystkie te rzeczy także różnią się między sobą na wiele sposobów. To samo dotyczy postaci. To głównie ich odmiennych przedstawień w siódmej generacji będzie dotyczyła seria “Gry a anime”. Na pierwszy ogień pójdzie Kiawe. Zapraszam do lektury!

Kiawe pojawia się w grach Sun i Moon na 3DS-a. Jest w nich jednym z Kapitanów – grupy siedmiu wyjątkowych Trenerów wybieranych przez miejscowych Kahunów. Każdy z nich zarządza własnym obszarem na jednej z głównych wysp Aloli, na którym odbywają się ich autorskie Próby. Próby te są częścią Wyzwania Wysp, i choć wszystkie kończą się walką z Totem Pokémonem wytrenowanym przez Kapitana, ich przebieg jest bardzo różnorodny – odzwierciedlają usposobienie i zamiłowania swoich twórców.

Kiawe, będący zwolennikiem alolańskich tradycji i zwyczajów, zdaje się pełnić odpowiednią dla siebie funkcję. Jako że zajmuje stanowisko Kapitana, musiał zostać zaakceptowany przez Kahunę wyspy – Olivię. Jest Trenerem ognistych Pokémonów, a teren, na którym odbywają się jego Próby, to Wela Volcano Park w środkowej części Akali. Typ ten zdaje się odpowiadać silnemu, wyrazistemu charakterowi Kiawe. Totemem bohatera jest trująco-ognista Salazzle, którą w walce wspiera Salandit. Próba, która poprzedza starcie polega na obserwacji tańców tria alolańskich Marowaków – i jednego Hikera – a także wskazywaniu, czym się od siebie różnią. Wszystko jest w jak najlepszym porządku – Kiawe z gier Sun i Moon pasjonuje się tańcem. Zdaje się szczególnie lubić tradycyjne alolańskie tańce, w trakcie których używa się kijów z płonącymi końcami. Sam twierdzi, że ćwiczy wykonywanie ich w każdej wolnej chwili.

Nagroda za pomyślne ukończenie ognistej Próby jest duża. Kapitan powierza graczowi Ride Pokémona – Charizarda, którego można od tej pory przywoływać, aby udać się błyskawicznie w odwiedzone już miejsca. Do tego wręcza zestaw Quick Balli i Z-Kryształ Firum Z, a także uczy pozy potrzebnej do wykonania Z-Ataku Inferno Overdrive. Możliwe jest także wzięcie udziału w walce z Trenerem – zarówno na Akali, jakiś czas po przejściu jego Próby, jak i na Poni – w Battle Tree. Aby wziąć udział w pierwszym starciu, należy odwiedzić Kiawe w jego domu w Paniola Town.

Kiawe w grach Sun i Moon

Kiawe pojawia się także w anime Sun i Moon. Nie jest w nim jednak Kapitanem – funkcja ta nie istnieje w serialu. Tak jak reszta postaci opartych na nich, jest Trenerem, a także jednym z uczniów Szkoły Pokémon. Jest to miejsce ulokowane na wyspie Melemele, którym zarządza dyrektor Samson Oak. Kiawe w anime pełni tym samym ważniejszą rolę niż w grach – wraz z resztą klasy Profesora Kukuia nieustannie towarzyszy Ashowi. Jego postać jest stale rozwijana, a także otrzymuje od czasu do czasu własne odcinki.

Kiawe z serii Sun i Moon także ceni tradycyjną alolańską kulturę. Nie jest w niej powiązany z tańcem w żaden sposób, ale jest za to doświadczonym użytkownikiem Z-Ataków. Te wyjątkowe techniki z regionu Alola mają dla niego duże znaczenie – w jednym odcinku tłumaczy Ashowi, że należy darzyć je szacunkiem, a w innym jest gotów użyć na nim Inferno Overdrive, aby ukarać go za zgubienie Z-Kryształu. Kiawe lubi walki Pokémon i tradycje regionu, co zawdzięcza dziadkowi – dawnemu Kahunie Akali. Jeszcze inną inspirację stanowi dla niego Wulkan Wela, który mieszkańcy wyspy czczą. Bohater mieszka na wyspie razem z rodzicami – Shibu i Amarą – i młodszą siostrą Hoshi, do której ma słabość. Ich dom jest częścią wielkiego gospodarstwa, które słynie z produktów wytwarzanych z Mleka MooMoo jego Miltanków. Kiawe pomaga w aktywny sposób – co rano przed zajęciami rozwozi napój, korzystając z pomocy Ride Charizarda, którego dostał od dziadka.

Trener ma za sobą niejedną walkę, w tym Wielką Próbę Olivii. Udało mu się zwyciężyć używając jedynie swojego wiernego Turtonatora, choć Pokémony Kahuny miały przewagę typu, a Kiawe nie używał jeszcze Z-Ataków – była to właśnie walka o Z-Pierścień i Z-Kryształ. Chociaż bohater ma podobne marzenia i cele co Ash, nie są rywalami – ta rola przypadła w serii Sun i Moon Gladionowi. Za to trenują i doskonalą siebie i swoje Pokémony razem. Wprawdzie w anime Kiawe nie tańczy wraz z alolańskimi Marowakami, lecz jeden z nich został jego partnerem.

Kiawe używa Inferno Overdrive w anime

Przedstawienia bohatera z gier i z anime mocno się różnią. W obu przypadkach Kiawe jest sprawnym Trenerem ognistych Pokémonów o zdecydowanym i poważnym usposobieniu, który dba o tradycje Aloli. Cechą wspólną są także jego powiązania z Akalą, Wulkanem Wela oraz Charizardami i alolańskimi Marowakami. Różnic zdaje się być jednak więcej – jeden pełni wymagającą, prestiżową rolę Kapitana, podczas gdy drugi jest uczniem. Jeden fascynuje się alolańskimi tańcami, a drugi jej unikalnym wynalazkiem bitewnym – Z-Atakami. Jeden urządza Próby i trenuje na szczycie Wulkanu Wela, a drugi dba o gospodarstwo u jego podnóża… Który Kiawe podoba Wam się bardziej?


Źródła grafik:

Kiawe i Charizard: https://dragonchaser123.deviantart.com/art/Charizard-And-Kiawe-663367849

Kiawe w grach: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Kiawe

Kiawe w anime: https://www.alola.pl/odc01/

By |2017-08-14T17:24:39+00:00Sierpień 3rd, 2017|Gry a anime|8 komentarzy

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Liczba wątków
5 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
5 Komentujący
KatakuriKilluśNetaroBartolomioHiveli Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Killuś
Gość
Killuś

Kto mi powie, że te artykuły nie wciągają to temu w (przepraszam) dziób. Mi się najbardziej podoba z anime, ponieważ to do niego się przywiązałem.

Bartolomio
Gość
Bartolomio

Wspaniały artykuł! Różnic*. Nie jestem pewien, którego Kiawe wolę…

Hiveli
Gość

Muszę stoczyć z nim walkę, zostałam już championem 🙂