Gry a anime #2 – Samson Oak

Alola!

Przyszedł czas na drugą część naszego cyklu dotyczącego przedstawień postaci z siódmej generacji. Tym razem zajmiemy się alolańską formą znanego profesora z Kanto, czyli Samsonem Oakiem. Ciekawe, że on, będąc tak podobnym do kuzyna, nie poszedł w jego ślady i nie został naukowcem czy badaczem. Zamiast tego postanowił zostać żartobliwym dyrektorem szkoły. Ale… czy aby na pewno wszędzie tak to wygląda? Zapraszam do lektury!

Samson Oak pojawia się w Sun i Moon na 3DS-a. Pełni tam funkcję miejscowego badacza Pokémonów. Zajmuje się przede wszystkim unikalnymi formami alolańskimi, którymi Alola wyróżnia się na tle innych regionów. Nie jest jasne, czy Samson jest także Trenerem – nie toczymy z nim żadnej walki, a on sam nie wspomina o swoich Pokémonach. Naukowiec nie pełni zbyt dużej roli w grach, ustępując miejsca Profesorowi Kukuiowi. Pojawia się kilkukrotnie, lecz tylko jedno ze spotkań jest obowiązkowym elementem fabuły gier, reszta jest zaś opcjonalna.

Badacz z Aloli utrzymuje kontakt ze swoim kuzynem z Kanto. Można by nawet stwierdzić, że w pewien sposób współpracują ze sobą – Samuel podarował Samsonowi Pokédex ze swojego regionu. Niewątpliwie stanowi on cenny przedmiot dla alolańskiego Oaka, ponieważ używa go do porównywania form regionalnych i tych występujących w reszcie obszarów Świata Pokémon. Samson ma kontakt także z wnukiem kuzyna – Blue. Podczas jednej z rozmów w Malie Library ujawnia, że wysłał mu trochę Z-Kryształów, co z kolei, jak twierdzi, może skłonić byłego Czempiona do odwiedzenia Aloli pewnego dnia. Jak okazuje się później, nie mylił się. Oak zna także Profesora Kukuia, a do tego posiada wiedzę na temat niezwykle rzadkiego Rotom Pokédeksu. Nietrudno o wniosek, że Samson jest osobą obeznaną i dysponującą dużą wiedzą. To wrażenie może dodatkowo spotęgować to, że chętnie opowiada głównemu bohaterowi o alolańskich Pokémonach, podając szczegóły, a nawet własne hipotezy.

Samson Oak pojawia się po raz pierwszy w Malie City – największej miejscowości na Ula’ula. W przeciwieństwie do wielu innych postaci, badacz nie ukazuje się na żadnej innej wyspie, będąc ograniczonym do jednej. Chociaż pojawia się w kilku miejscach – z reguły powiązanych z nauką w jakiś sposób – najbardziej zdaje się lubić bibliotekę w Malie. Nie wiadomo jednak, czy pochodzi z tego miasta, a także, czy mieszka w nim na stałe. Alolański Oak chętnie dzieli się nie tylko wiedzą – rozmowy z nim skutkują uzyskiwaniem cennych rodzajów Poké Balli.

Samson Oak występuje także w anime Sun i Moon. Pełni w nim jednak zupełnie inną funkcję. Nie jest tu naukowcem skupionym na formach alolańskich, a dyrektorem. Miejsce, w którym przebywa, także jest inne – zarządza Szkołą Pokémon na wyspie Melemele, w której uczy się Ash wraz ze swoimi towarzyszami – przyjaciółmi z klasy. Do tego jest także nauczycielem; przeprowadza zajęcia i zleca uczniom zadania. Samson jest postacią trzecioplanową, lecz pojawia się od czasu do czasu, wpływając na fabułę serialu. Można śmiało uznać, że jego rola w anime jest większa niż w materiale źródłowym.

Dyrektor Oak, podobnie jak jego pierwowzór z gier, utrzymuje kontakt ze swoim kuzynem, Profesorem Oakiem z Kanto. Tu także ma miejsce pewna forma współpracy – Samuel zleca Ashowi i jego mamie dostarczenie Samsonowi Jajka, z którego później wykluwa się standardowy Vulpix – od tej pory towarzysz alolańskiego Oaka. Wprawdzie do tej pory nic nie wskazuje na to, by miał jakikolwiek kontakt z Garym – “animowaną” wersją Blue – lecz wcale nie jest wykluczone, że się to zmieni. Samson z anime także zna Profesora Kukuia – biorąc pod uwagę to, że ten drugi naucza w jego szkole, można by nazwać go pracownikiem dyrektora. Ma miejsce także spotkanie z Rotom Pokédeksem, z którym przypadają sobie do gustu. Kontynuując, Samson jest też Trenerem. Na chwilę obecną posiada dwa Pokémony – Komalę i Vulpiksa – lecz do tej pory nie została ukazana żadna walka z jego udziałem. Jednakże Komala wykazała się skutecznością w inny sposób – wygrała wraz ze swoim Trenerem Wielki Alolański Naleśnikowy Wyścig.

Jedną z największych różnic pomiędzy Oakiem z gier i anime jest jego usposobienie. Podczas gdy Samson z gier zdaje się być raczej spokojny, tego z serialu można by opisać jako żywego i żartobliwego. To właśnie jego poczucie humoru rzuca się w oczy – dyrektor nie przepuszcza żadnej okazji, by wpleść w wypowiedź pokémonowy kalambur. Jego żarty są do tego urozmaicane wyrazistymi minami. Reakcje na nie także są wyraziste, a do tego dość różnorodne. Chociaż Ash i przyjaciele nie przepadają za nimi, Rotom, ʻOluʻolu i Olivia mają do nich zgoła inny stosunek.

Przedstawienia Samsona Oaka z gier i anime Sun i Moon wyraźnie się różnią. Obie wersje tej postaci są w jakiś sposób powiązane z nauką i wiedzą, a także pełnią nieszczególnie znaczącą rolę w fabule dzieł, w których występują. Podobne są także stosunki towarzyskie i zawodowe obu Samsonów. Jednakże różnic zdaje się być więcej. Jeden z nich jest naukowcem badającym formy alolańskie, drugi zaś dyrektorem szkoły. Jeden nie trenuje Pokémonów, a drugi uczynił z tego jedno ze swoich zajęć. Jeden okazuje się raczej poważny, podczas gdy drugi uwielbia specyficzne żarty. Jeden jest powiązany z Ula’ula, drugi zaś z Melemele… Który Samson Oak podoba się Wam bardziej?


Źródła grafik:

Samson-Sunflora: https://www.tumblr.com/search/pokemon%20samson%20oak

Samson w grach: http://nintendoeverything.com/professor-oaks-cousin-is-samson-oak-in-english/

Samson w anime: https://www.alola.pl/odc02/

By |2017-08-16T18:06:51+00:00Sierpień 16th, 2017|Gry a anime|20 komentarzy

20
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
18 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
4 Komentujący
KarolBartolomioNetaroKilluś Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Widzę że artykuł pt. “Gry a Anime żyję dalej, podoba mi się to!

A wolę co prawda obu Samsonów, ale jak tak bardziej się zastanawię, to jednak wolę tego z Anime, gdyż w grach (moim zdaniem) nie ma tak bardzo wielkiej roli, może w grach US/UM, (o ile go spotkami) Będzie miał większą rolę… No ale cóż, czas pokaże…

Killuś
Gość
Killuś

A co do Blue/Greena. Wyjaśni mi ktoś dlaczego jest tak, że w mandze Special Green jest mężczyzną, a Blue kobietą, zaś w Adventure jest na odwrót?