Alola i aloha #1

Cześć, Alolanie i Alolanki!

Czas na nową serię artykułów na naszej stronie! Tym razem przyjrzymy się zależnościom pomiędzy “rzeczywistym” miejscem, jakim są Hawaje, a Alolą. To prawda, że źródło inspiracji dla najnowszego regionu Świata Pokémon nie jest żadną tajemnicą, lecz dokładność, z jaką twórcy Sun i Moon oraz Ultra Sun i Ultra Moon postanowili oddać to miejsce, niewątpliwie zasługuje na uwagę. Hawajskie elementy i motywy, które współtworzą Alolę, są liczne i różnorodne – od przyrody i geografii, przez zachowanie i styl życia, po tradycje i wierzenia. Każdy z wpisów w ramach cyklu spróbuje przybliżyć kilka alolańskich cech o hawajskim pochodzeniu. Nie przedłużając – zapraszam do lektury pierwszej części!

1. Nazwa regionu

Na początek zwróćmy uwagę na nazwę regionu, w którym rozgrywa się akcja gier, a także anime siódmej generacji. Słowo “alola” zdaje się dobrze oddawać charakter tego miejsca – jest dźwięczne i przyjemne, a także wywołuje pozytywne skojarzenia. Skojarzenia te mogą pochodzić między innymi od bliskiego podobieństwa do wyrazu “aloha” – najbardziej znanego słowa z hawajskiego, będącego jednym z pozdrowień z tego języka. Podobieństwo to nie jest raczej dziełem przypadku. “Aloha” rzeczywiście zdaje się być źródłem “aloli”, lecz niekoniecznie jedynym. Drugą możliwą inspirację dla nazwy regionu stanowi hawajskie słowo “ola”, oznaczające “życie”, co wyjaśniałoby zmianę h na l, czyli jedyną różnicę dzielącą “alolę” i “alohę”. Na “olę” wskazuje także wypowiedź Shigeru Oomori – jednego z twórców – według której “alola” ma reprezentować krainę pełną życia.

Słowo “aloha” ma na tyle duże znaczenie dla Hawajczyków, że znalazło się także w nazwie tamtejszej filozofii życia – “duch Aloha”

Jednakże “aloha” stoi nie tylko za samą nazwą regionu. Stanowi także inspirację dla jednego z alolańskich zwyczajów, jakim jest używanie “aloli” zarówno jako powitania, jak i pożegnania. Tak właśnie używa się “alohy”, lecz Japończycy postanowili nieco uprościć sprawę, pomijając różne rodzaje “alohy”. Jeżeli jednak zastosujemy hawajskie standardy, wyjdzie na to, że w Aloli wszyscy mówią sobie “cześć”, niezależnie od wieku czy pozycji społecznej. Wprawdzie “aloha” nie stanowi nazwy swojego regionu, lecz oficjalny przydomek najmłodszego stanu U.S.A. to Stan Aloha.

2. Wyspy

Drugą kwestią, której przyjrzymy się w tym wpisie, są wyspy Aloli. Jak wiemy, najnowszy region świata Kieszonkowych Stworków składa się z pięciu głównych wysp. Cztery z nich są naturalne, podczas gdy piąta jest sztuczna. To, że Hawaje także składają się z łańcucha wysp prawdopodobnie nie będzie żadnym zaskoczeniem. Ilość jest jednak inna – w ich skład wchodzi sto trzydzieści siedem wysp, w tym osiem głównych. Można by więc uznać, że Game Freak zdecydował się na zaadaptowanie na potrzeby regionu równo połowy największych wysp Stanu Aloha. Dobór nie jest jednak przypadkowy – każda z czterech głównych naturalnych wysp Aloli została oparta na konkretnej wyspie Hawajów. Melemele, Akala, Ula’ula i Poni zostały zainspirowane przez, odpowiednio, Oʻahu, Maui, Hawaiʻi i Kauaʻi.

Krater Diamond Head na południu wyspy Oʻahu

Zaskakuje szczegółowość, z jaką twórcy postanowili oddać cechy hawajskich wysp w ich alolańskich wersjach. Bardzo podobne jest nie tylko ich umiejscowienie w ramach archipelagu, a także kształt, a nawet bardziej szczegółowe cechy, takie jak miejscowości czy budowa geologiczna. Dla przykładu, na Ula’ula znajdują się dwie najwyższe góry Aloli, podczas gdy Hawaiʻi może poszczycić się dwiema najwyższymi górami Hawajów. Co więcej, na Mauna Kea na północy Hawaiʻi funkcjonują obserwatoria astronomiczne – zupełnie tak, jak na Hokulani na północy Ula’ula. Ciekawostką są nazwy alolańskich wysp – każda z nich pochodzi od oficjalnego koloru hawajskiego “oryginału”. Wprawdzie na Hawajach nie ma obiektu przywodzącego na myśl Raj Aether, lecz może on stanowić swoiste nawiązanie do licznych instalacji wojskowych, które znajdują się na terenie stanu, a których z jakichś przyczyn nie oddano w Aloli.

3. Pokémony

Ostatnią zależnością pomiędzy Alolą a Hawajami, jaką zajmiemy się w tej części, są Kieszonkowe Stworki zamieszkujące wyspy. Wygląda na to, że tym razem miejsce, na którym oparto region miało większy wpływ na jego Pokémony niż w przypadku poprzednich generacji. Alola zastąpiła Hoenn na pozycji gorącego, tropikalnego regionu o bogatej i zróżnicowanej przyrodzie, przedstawiając cechy środowiska naturalnego Hawajów. Udało się to jej między innymi dzięki oryginalnym stworkom, zaprojektowanym tak, aby przywodziły na myśl takie właśnie miejsce. Niezwykłość Aloli i jej natury miały zapewne podkreślić także formy regionalne, których istnienie wskazuje na zupełnie odmienne warunki życia, jakie zastały w nowym regionie. Dobrym przykładem zdaje się być Alolański Exeggutor, który osiąga dużo większy rozmiar niż wariant standardowy, a także przypomina palmę, czyli jedno z drzew, z których słyną Hawaje.

Inne z kolei stworki zostały zainspirowane poszczególnymi hawajskimi zwierzętami. Jednym z nich jest Popplio, który kojarzy się z mniszką hawajską – jedynym gatunkiem foki nie tylko swojego archipelagu, a i tej części świata. Jeszcze wyraźniejszym nawiązaniem zdaje się być Yungoos. Stworek ten został sprowadzony na Alolę, aby zrobić porządek z Alolańskimi Rattatami, które rujnowały uprawy. Sytuacja ta przypomina w dużym stopniu podobne wydarzenie z Hawajów; sprowadzone mangusty (na których oparty został Yungoos) miały rozwiązać problem szczurów (na których oparta została Rattata) niszczących trzcinę cukrową. W rezultacie oba gatunki są liczne na Hawajach – tak samo jak Yungoosy i Rattaty w Aloli.


Źródła grafik:

Krajobraz: https://www.journeyera.com/best-hotels-north-shore-oahu/

Aloha: https://www.surfertoday.com/surfing/11238-what-is-the-meaning-of-aloha

Diamond Head: https://www.eyeflare.com/article/diamond-head-crater-oahu-hawaii/

Mniszka hawajska: https://www.care2.com/causes/endangered-hawaiian-monk-seal-population-is-on-the-rise.html

By |2018-02-07T19:27:01+00:00Luty 7th, 2018|Inne|14 komentarzy

14
Dodaj komentarz

avatar
3 Liczba wątków
11 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
7 Komentujący
BuszmenekHWHKNetaroDominikcoloadmin Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
HWHK
Gość

Ciekawy artykuł???
Fajnie i prosto się czyta
Oby tak dalej?
Ps. Spróbuj Adminie stworzyć podobne tematy o innych regionach
Albo spróbuj znaleźć przecieki o następnym regionie w Pokémonach☺

admin
Administrator

To nie ja jestem autorem tego wpisu 😛

Buszmenek
Gość
Buszmenek

Od odcinka z yungoosami i gumshusem zastanawiam sie nad jednym. Skoro pokedex mówi że sprowadzono je z innego regionu to z jakiego? W kanto, johto, hoeen, sinnoh, unovie, czy też kalos one nie występują.

Dominikcolo
Gość

Raczej bedzie jak z corprischem

Alolan vulpix
Gość
Alolan vulpix

A w następnym artykule może być porównanie Kalos z Francją albo Unova z Stanami Zjednoczonymi ?

Hiveli
Gość
Hiveli

Może, ale ponoć w tej serii ma być tylko na temat Aloli… tak ja to zrozumiałam…