Alola i aloha #2

Alola i aloha!

We wpisie otwierającym cykl zajęliśmy się trzema spośród cech Aloli, które zostały zainspirowane Hawajami. Były to pochodzenie nazwy, wyspiarski charakter i Pokémony regionu. Tym razem także przyjrzymy się trzem cechom Wysp Alolańskich o hawajskim pochodzeniu, będą one jednak innego rodzaju. Ich motyw przewodni to ludność zamieszkująca region. Alolanie stanowią barwne i interesujące społeczeństwo, wyraźnie odmienne od tych, które tworzą mieszkańcy reszty Świata Pokémon, a także odznaczające się licznymi zaletami. Zapraszam do lektury!

Plaże odgrywają dużą rolę w życiu towarzyskim i społecznym Hawajczyków

4. Pochodzenie ludności

Podczas gry w Sun, Moon, Ultra Sun czy Ultra Moon nietrudno jest zauważyć, jak bardzo zróżnicowani są Alolanie. Można dostrzec wśród nich w zasadzie wszystkie możliwe typy urody – od bardzo jasnej (Lusamine, Faba) po bardzo ciemną (Olivia, Kiawe). Pochodzi to, naturalnie, od różnorodności etnicznej społeczeństwa Hawajów. Stan Aloha wyróżnia się pod tym względem, tak jak i Alola. Dla przykładu, jego stolica – Honolulu (na którym oparto Hau’oli) – uchodzi za jedno z najbardziej multikulturowych miast na świecie. Mimo wielkiej różnorodności, Alolanie żyją w zgodzie i harmonii, a konflikty na tle etnicznym są im obce. Chociaż Hawaje słyną z tolerancji na tej płaszczyźnie, sytuacja jest tam jednak nieco gorsza. Istnieje tam swoiste napięcie pomiędzy rdzennymi Hawajczykami a resztą populacji, którego nie tyle nie oddano, a odwrócono je – rdzenni Alolanie (Hau, Hapu) należą do najbardziej życzliwych i przyjaznych postaci w grach siódmej generacji.

Od kiedy Hawaje zostały przejęte przez U.S.A. w 1898, zróżnicowana imigracja odmieniła ich społeczeństwo

Nie jest to jednak wszystko. W grach osadzonych w Aloli można natrafić na informacje dotyczące sposobów, w jakie poszczególne grupy ludzi wpłynęły na region. Jeden z mieszkańców wspomina o pierwszych Alolanach, którzy przypłynęli na wyspy na swoich Pokémonach. Jest to zapewne nawiązanie do jednej z dwóch fal migracji Polinezyjczyków, którym Hawaje zawdzięczają swoją rdzenną ludność. Jeszcze wyraźniejszą inspirację stanowi Malie – miasto mogące poszczycić się, według mapy Rotoma, “oczywistym wschodnim wpływem”. W grach pochodzi on z regionu Johto, opartego na Japonii, co oddaje duże znaczenie, jakie dla Hawajów mieli i mają przybysze z Dalekiego Wschodu, w tym właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni.

5. Kultura materialna

Kultura materialna Aloli, czyli fizyczne wytwory działalności jej mieszkańców, zwraca na siebie uwagę. Jest barwna i przyjemna, dzięki czemu region sprawia wrażenie jeszcze bardziej bogatego i atrakcyjnego. Do tego zdaje się być tą częścią świata przedstawionego, która czerpie najśmielej z pierwowzoru Aloli. Wyspiarski region zawiera cały szereg materialnych elementów przynależnych do Hawajów – czasem zaadaptowanych zupełnie bezpośrednio. Dla przykładu, malasada – alolański przysmak lubiany zarówno przez ludzi, jak i Pokémony – jest rodzajem wypieku bardzo popularnym w najmłodszym stanie U.S.A.. Kontynuując, masażystka w Konikoni chętnie wykonuje na naszych podopiecznych sesje Lomi Lomi, który to masaż jest praktyką wywodzącą się z tradycji Hawajów. Jeszcze inne nawiązanie stanowią charakterystyczne, kwiatowe motywy dekoracyjne, który można zauważyć między innymi na strojach Moon.

Hawaje słyną z luksusowych obiektów wypoczynkowych, co znalazło swoje odbicie w alolańskim Hano Grand Resort

Co więcej, kultura materialna Hawajów stoi także za jedną z wyjątkowych cech Aloli, jaką jest jej niewielki stopień zurbanizowania. Wyspiarski stan posiada jedynie nieliczne i nieszczególnie duże miasta, z wyjątkiem stolicy na Oʻahu, czym można zapewne wytłumaczyć większe “ucywilizowanie” Melemele. Jedną z przyczyn dla tego stanu rzeczy na Hawajach jest zdecydowanie górzyste ukształtowanie powierzchni, które zresztą widać wyraźnie także w Aloli. Jednakże dwa spośród największych miast regionu – Hau’oli i Heahea – przypominają w dużym stopniu popularne wyobrażenie o miastach Stanu Aloha, z ich wysokimi, jasnymi budynkami, prostymi ulicami z rzędami palm, i czystym środowiskiem.

6. Tradycje

Alolanie są przyjaźni i pozytywnie nastawieni do innych. Wysoko cenią także pomaganie innym oraz wspieranie się nawzajem. Chociaż te ich cechy przywodzą na myśl także zachowanie mieszkańców innych regionów, nie można powiedzieć tego samego o ich tradycyjności – ludność Aloli zdaje się wyjątkowo zachowawcza. Ciekawostkę stanowi religijność Alolan. Jest to w zasadzie pierwsze społeczeństwo Świata Pokémon, w którym poglądy tego rodzaju sprawiają wrażenie wyraźnie obecnych. Wygląda na to, że twórcy uznali praktyki religijne rdzennych Hawajczyków – bo to je przypominają wierzenia Alolan – za zbyt atrakcyjne, by nie zaadaptować ich na potrzeby Aloli. Chociaż ta alolańska religijność zdaje się dość mocno rozpowszechniona, jej pierwowzór niemalże już nie istnieje. Rdzenni Hawajczycy stanowią zaledwie około pięciu procent mieszkańców wysp, a ich pierwotne zwyczaje religijne – w przeciwieństwie do innych elementów kultury – zanikły w dużym stopniu.

Na Hawajach wierzono w moc totemów, co mogło stanowić inspirację dla powstania Totem Pokémonów Aloli

Miejscami, które niewątpliwie zostały zainspirowane w ten sposób, są ruiny Tapu. Co więcej, ich mieszkańcy zdają się być oparci na hawajskich tradycjach w równie dużym stopniu. Pierwszy człon nazwy każdego z czterech Strażników Wysp to hawajskie słowo znaczące “święty”. Nie jest to pozbawione sensu – Tapu są bóstwami opiekuńczymi Aloli, wyznawanymi przez mieszkańców – przez niektórych nawet aktywnie. Pokrywa się to z religijnością rdzennych Hawajczyków, którzy wierzyli w liczne bóstwa i duchy, w tym te opiekuńcze. Na dodatek ilość Tapu i ich znaczenie dla regionu może być swoistym nawiązaniem do głównych bogów tych wierzeń, których także było czterech. Jeszcze inny Pokémon – Marshadow – przywodzi na myśl nightmarchers, czyli duchy hawajskich wojowników, które miały urządzać pochody w niektóre noce. Wskazuje na to jego nazwa, a także unikalne połączenie typów – walka i duch.


Źródła grafik:

Plaża: https://www.hawaiimagazine.com/blog-series/best-2017/top-5-beaches-hawaii

Hawajczycy: http://www.ksbe.edu/imua/article/ks-and-chaminade-join-forces-to-cultivate-native-hawaiian-stem-scholar3/

Resort: http://waytoenliven.com/travel/6-of-the-best-all-inclusive-resorts-in-hawaii/

Totemy: https://www.tripsavvy.com/hawaii-myths-and-legends-1529938

By |2018-02-18T18:53:06+00:00Luty 18th, 2018|Inne|3 komentarze

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
1 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
3 Komentujący
MikasaNetaroMewtwo Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mikasa
Gość
Mikasa

Przeglądając memy znalazłam prawdziwego charjabuga!!! Jak myślicie, podobny?

Mewtwo
Gość
Mewtwo

Dzięki za ten artykuł, wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć 😉