Alola i aloha #3

Aloha i alola!

W pierwszej i drugiej części cyklu przyjrzeliśmy się poszczególnym elementom czy też obszarom przedstawienia Aloli, które oparto na Hawajach. W ostatniej odsłonie głównym obiektem naszego zainteresowania będą z kolei cechy archipelagu hawajskiego, których postanowiono nie wprowadzać w Aloli. Najmłodszy stan U.S.A. jest miejscem cieszącym się bardzo dobrą sławą, a popularne skojarzenia z nim są jak najbardziej pozytywne. Jednakże mimo to znajdują się tam rzeczy, które wcale nie pasują do rajskiego wizerunku, jakim cieszą się wyspy. Zapraszam do lektury!

Drugie oblicze Hawajów

7. Środowisko naturalne

Środowisko naturalne zdaje się być jedną z najbardziej cenionych zalet wysp. Hawaje słyną z tropikalnego klimatu i związanej z nim dziewiczej przyrody, które w zasadzie stanowią ich wizytówkę. Miliony turystów przyjeżdżają tam każdego roku między innymi dla miejscowej pogody, plaż, mórz, lasów, wulkanów, flory i fauny. W rzeczywistości jednak Hawaje muszą mierzyć się z licznymi problemami dotyczącymi ich środowiska naturalnego. Rośliny i zwierzęta archipelagu znajdują się w bardzo złej sytuacji, na co wskazuje jego nieco mniej znane określenie – “the extinction capital of the world”, co można przetłumaczyć jako “światową stolicę wymierania”. Około trzech czwartych wszystkich wymarłych gatunków Stanów Zjednoczonych pochodziło z Hawajów; wyspy straciły już ponad połowę lokalnych gatunków ptaków. Poza działalnością człowieka wpływ na ten stan rzeczy mają między innymi liczne gatunki inwazyjne, czyli agresywne organizmy zwalczające miejscową przyrodę. Co ciekawe, zdaje się, że problem ten został w pewien sposób oddany w Aloli – obce i niebezpieczne Ultra Bestie mogą stanowić nawiązanie do szkodliwych gatunków inwazyjnych Hawajów.

Zanieczyszczenie wody to jedna z przyczyn, dla których mniszka hawajska jest zagrożonym gatunkiem

Jeszcze inną kwestię związaną ze środowiskiem naturalnym Hawajów stanowi jego zanieczyszczenie. To prawda, że Stan Aloha jest znany z czystych miast i dobrej jakości powietrza, lecz sprawy mają się inaczej, jeśli chodzi o wodę. Zanieczyszczenie pochodzi między innymi z regularnej działalności mieszkańców wysp, na których funkcjonuje potężny przemysł turystyczny, a także od odpadów, za które odpowiada amerykańskie wojsko. Kolejne źródło stanowi koncentracja zanieczyszczenia znana jako Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Pomijając szkodliwość dla środowiska i jego mieszkańców, odpady rujnują hawajskie plaże, którym do tego szkodzi erozja. W Aloli nie znajdziemy niczego podobnego – jeden z pracowników wysoko ekologicznej przetwórni śmieci w Malie twierdzi, że region odznacza się wyjątkowo czystym środowiskiem.

8. Ekonomia

U.S.A., do których przynależą Hawaje, są uznawane za najbogatszy i najpotężniejszy kraj świata. W związku z tym można by spodziewać się, że ich najmłodszy stan nie będzie miał poważnych problemów ekonomicznych. Do tego wyspy kojarzą się raczej z dostatkiem i wygodnym trybem życia. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Hawaje to w rzeczywistości jeden z najbiedniejszych stanów U.S.A.. Chociaż faktycznie mieszka tam trochę wyjątkowo bogatych osób, a odwiedzający je turyści są zamożni, większość mieszkańców nie cieszy się dobrobytem takiego rodzaju. Koszt życia na archipelagu uchodzi za wyjątkowo wysoki, a dostępność domów i mieszkań jest zdecydowanie poniżej oczekiwań społecznych. Stoi za tym między innymi niewielka ilość powierzchni zdatnej do zamieszkania, w połączeniu z rosnącą populacją. Co więcej, Hawaje znajdują się na środku Oceanu Spokojnego, co przynosi ze sobą różne wyzwania, takie jak wysokie koszty importu.

Waikiki (Hau’oli Beachfront) to jeden z symboli hawajskiej turystyki

Kontynuując, jeszcze inny problem ekonomiczny Stanu Aloha stanowią słabe możliwości zawodowe. Na Hawajach nie jest łatwo o stabilną i dobrze płatną pracę. Powszechnie dostępne są za to mniej atrakcyjne stanowiska, zwłaszcza w sektorze usług. Przyczyną dla tego stanu rzeczy jest hawajski przemysł turystyczny, który wymaga pracy takiego rodzaju, a jednocześnie zajmuje bardzo ważne miejsce w gospodarce archipelagu. Z tym zdaje się łączyć problem znany jako brain drain, czyli emigracja wykształconych mieszkańców. Podobnie jak inne regiony, Alola jest generalnie wolna od kłopotów związanych z ekonomią, lecz pewne elementy zwracają na siebie uwagę – Kiawe traci pracę, ponieważ ktoś inny potrzebował jej bardziej, Kagetora zaś musiał zatrudnić się we Thrifty Megamart z powodów finansowych. Co ciekawe, hawajskie brain drain zostało w zasadzie odwrócone w Aloli – wliczając Mohna, region może pochwalić się aż czterema profesorami.

9. Społeczeństwo

Problemy społeczne zdecydowanie nie są skojarzeniem, które łączy się z Hawajami. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy wysp cieszą się opinią ludzi żyjących w zgodzie i harmonii. Wyobrażenie to ma solidne podstawy, nie zmienia to jednak faktu, że Hawajom nie udało się uniknąć kłopotliwych kwestii związanych z ich społeczeństwem. Trudności ze znalezieniem miejsca zamieszkania szkodzą także tutaj – wśród Hawajczyków znajduje się bardzo wielu bezdomnych, na co pozwala tropikalny klimat archipelagu. Bezdomni z kolei mogą stanowić przyczynę rozwoju przestępczości – zarówno jako sprawcy, jak i ofiary. Co więcej, wśród mieszkańców Stanu Aloha dość rozpowszechniona zdaje się narkomania – zażywanie rodzaju amfetaminy znanego jako crystal meth jest tam niemalże na porządku dziennym. Sytuacje pogarszają do tego przyjezdni narkomani, którzy zakładają własne społeczności na Hawajach.

Rdzenni mieszkańcy wysp używają flagi Hawajów zamiast flagi U.S.A. podczas protestów

Co więcej, na Hawajach mają miejsce dość liczne konflikty pomiędzy różnymi częściami społeczeństwa. Często biorą w nich udział Rdzenni Hawajczycy. Mimo faktu bycia pierwszymi mieszkańcami archipelagu, jest ich zaledwie około pięciu procent. To jednak nie powstrzymuje ich przed wyrażaniem swojej opinii na temat działalności grup czy organizacji, które uznają za szkodliwe dla ich interesów. Problemem jest jednak niechęć, z jaką niektórzy spośród nich odnoszą się do innych Hawajczyków, z wyróżnieniem haole, czyli białych mieszkańców wysp. Stan Aloha jest także miejscem, w którym ścierają się interesy najróżniejszego rodzaju, co powoduje konflikty. Dla przykładu, organizacje dbające o przyrodę mają zupełnie inne cele niż wojsko lub przemysł turystyczny, którymi zarządzają, odpowiednio, rząd i przedsiębiorcy. Chociaż Alola prezentuje się dużo lepiej pod tym względem, tam też istnieją konflikty różnych wpływów. Uwagę zwraca tu na siebie dysonans pomiędzy Fundacją Aether a Zespołem Czaszki, który dodatkowo przywodzi na myśl problem wykluczenia społecznego, a także hawajskie społeczności znane z nieprzyzwoitego stylu życia.

Dotarliśmy do końca cyklu! Zależności pomiędzy Alolą a Hawajami to bardzo rozległy temat – dla przykładu, można by zastanowić się nad dokładnymi sposobami, w jakie główne naturalne wyspy oddają swoje odpowiedniki. Seria miała jednak na celu ukazanie jedynie głównych obszarów powiązań – lub ich braku – pomiędzy dwoma archipelagami. W związku z tym ograniczyliśmy się do pochodzenia nazwy, wysp, Pokémonów, pochodzenia ludności, kultury materialnej, tradycji, środowiska naturalnego, ekonomii i społeczeństwa regionu. Dziękuję Wam za Wasz czas i uwagę, a także zachęcam do komentowania!


Źródła grafik:

Drugie oblicze: http://www.allhawaiinews.com/2013/05/poor-oversight-at-department-of.html

Zanieczyszczenie: https://marinedebrisblog.wordpress.com/2015/05/12/marine-debris-affects-a-species-whether-it-is-endangered-or-not/

Waikiki: http://www.marriotthawaii.com/waikiki-beach-marriott-resort/

Protest: https://www.huffingtonpost.com/entry/supreme-court-hawaii-election_us_565f6849e4b079b2818d1767

By |2018-03-14T19:07:11+00:00Luty 26th, 2018|Inne|0 Comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o