Alola! Wakacje tuż tuż, niektórzy z Was mają za sobą egzaminy, inni będą żegnać się ze swoją dotychczasową szkołą. Region Alola ma własną Szkołę Pokemon, do której uczęszczają uczniowie. Pomimo klimatu idealnego na odpoczynek, wydaje mi się, że oni też zasługują na wakacje. Jednak jak w każdej szkole powinno być coś na kształt zakończenia roku. A nieodzownym elementem tej uroczystości jest rozdanie świadectw. A co, jeśli Ash i spółka, podobnie jak my, będzie podlegał końcowej ocenie rocznej? Oto moje propozycje przedmiotów, które powinny znaleźć się na świadectwie uczniów Szkoły Pokemon.

  1. Znajomość Pokemonów regionu Alola

Źródło: https://gts257-ct.deviantart.com/art/Pokemon-Generation-7-Alola-Starter-610391408

Uczęszczanie do Szkoły Pokemon pomaga uczniom poznać stworki, które zamieszkują wszystkie cztery wyspy. Bez znajomości starterów czy najbardziej pospolitych Pokemonów nie wyobrażam sobie absolwenta takiej placówki. O typach już nie wspomnę, gdyż poznając Pokemona, jednocześnie dowiadujemy się o jego typie. W anime wielokrotnie pojawiał się motyw lekcji w plenerze, w ramach której Profesor Kukui zaznajamia swoich uczniów z alolańskimi stworkami. Przykładem niech będzie tutaj Mareanie, Komala czy niedawny Dewpider.

  1. Podstawy pierwszej pomocy

Źródło: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Potion

Bardzo przydatna umiejętność, czyli pierwsza pomoc, uczy nas prawidłowych zachowań przy udzielaniu pomocy np. rannemu Pokemonowi. Osoba, która ukończyła ten przedmiot powinna rozróżniać stany takie jak zatrucie, paraliż czy hipnozę. Powinna również znać podstawowe medykamenty, które mogą poprawić stan zdrowia Pokemona. Istotna też jest znajomość ziół i leczących jagód, z których możemy tworzyć proste leki. Podczas pierwszej misji Ultra Strażników zostały im wręczone środki pierwszej pomocy, dzięki którym uczniowie byli w stanie uratować Snorlaksa, zaatakowanego przez Buzzwole’a.

  1. Obsługa Ride Pokemonów

Źródło: https://saccharinerose.deviantart.com/art/Invertshipping-PokeRide-637812280

Jak wiemy, w regionie Alola używa się Pokemonów do przemieszcza się po wszystkich wyspach. Pływanie, latanie czy jazda po lądzie odbywa się z pomocą odpowiednich Pokemonów. Każdy uczeń powinien umieć prowadzić taki rodzaj transportu. Podczas przygód klasy na Akali jednym z ich zajęć jest szukanie skarbów, korzystając właśnie z Ride Stoutlanda.

  1. Podstawy walk Pokemon

Źródło: https://gonintendo.com/stories/269818-pokemon-sun-moon-battle-of-alola-competition-details

Przedmiot bardziej nastawiony dla uczniów, którym marzy się odbycie Wielkiej Próby i zdobycie Z-Kryształów. Dzięki tym zajęciom poznajemy podstawowe komendy i zachowania potrzebne w walce. Bardziej zaawansowani mogą próbować mierzyć się między sobą w sparingach. Choć anime dość niechętnie pokazuje walki Pokemonów, przynajmniej w porównaniu do poprzedniej serii, Ash i Kiawe nie są jedynymi uczniami Szkoły Pokemon, którzy zafascynowani są walkami. W odcinku dziewiętnastym Rockruff głównego bohatera mierzy się z Mudbray’em chłopaka imieniem Hiroki. Do fanów starć Pokemon możemy w pewnym stopniu zaliczyć również Ilimę.

  1. Hodowla Pokemon

Źródło: http://pokemon.wikia.com/wiki/SM008:_Lillie%27s_Egg-xhilarating_Challenge!?file=SM008.png

Przedmiot taki uczy, jak obchodzić się z Jajkami Pokemonów, ale i nie tylko. Opieka nad danym Pokemonem, poznanie jego zwyczajów, charakteru i usposobienia pozwala lepiej zrozumieć bogaty świat kieszonkowych stworków. Przedmiot ten uczy również odpowiedzialności i buduje więź między Pokemonem a człowiekiem.

  1. Praktyka Pokemon

Źródło: https://pokemonblog.com/2018/04/02/ash-and-friends-happily-take-over-sick-nurse-joys-responsibilities-in-new-pokemon-the-series-sun-moon-episode/

Każdy z uczniów ma za zadanie odbyć praktykę związaną z jego zainteresowaniami. Na przykład jeżeli ktoś marzy o byciu Kahuną Wyspy, powinien udać się do jednego z nich na specjalny trening. Ktoś, kto chce nieść pomoc Pokemonom, powinien odbyć praktyki u Siostry Joy, by tam poznał specyfikę tej pracy. Nauczyciele Szkoły Pokemon nie boją się stawiać przed swoimi uczniami wyzwań i chętnie pakują ich w różne, wymagające sytuacje.

Jak widać, jest to niewiele, bo raptem sześć przedmiotów, ale jakże szerokich. Oprócz znajomości samych Pokemonów, która jest potrzebna każdemu, to mamy tu do czynienia z zajęciami pasującymi do wielu zawodów i prac. Praktyka bitew, udzielania pierwszej pomocy czy hodowli pozwoli uczniowi na wybranie profesji, w której się chce specjalizować.

No dobra, a to zróbmy taką zabawę – wybierzcie sobie trzech uczniów ze Szkoły Pokemon (wśród nich oczywiście może być Ash) i oceńcie ich z wyżej wymienionych przedmiotów. Swoje propozycje piszcie w komentarzach. Jeśli macie pomysł na jeszcze inny przedmiot, nie wstydźcie się go napisać!