Nazistowska symbolika – PokéKontrowersja #5

Pokémony prosperują od lat. W przeciągu ponad dwóch dekad swojej obecności na światowym rynku, Kieszonkowe Stworki zyskały sobie miliony wiernych fanów. Różnorodne produkty tej marki mają niezliczone rzesze wielbicieli w najróżniejszym wieku i na całym świecie. Jednakże, Pokémonom nie udało się uniknąć kontrowersji i zarzutów. Większość z nich zdaje się pochodzić z USA – kraju, w którym japońska marka cieszy się ogromną popularnością. Wśród oskarżeń przewijało się także podejrzenie, wedle którego Pokémony mają powiązania z nazizmem – niesławną, niemiecką ideologią, którą powszechnie uznaje się za przyczynę drugiej wojny światowej i wszystkiego, co jej towarzyszyło.

To ujęcie z japońskiej wersji odcinka “Wszystko piękne i cudowne!” zmieniono, zanim zdążyło wywołać oburzenie na Zachodzie

Podejrzenie doczekało się największego rozgłosu na przełomie tysiącleci. Przyczyną zamieszania okazała się… jedna z kart Pokémon. Chodzi tu o Koga’s Ninja Trick z rozszerzenia Gym Challenge. Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy na kartę – w oryginalnej, japońskiej wersji – natrafił jedenastoletni amerykański Żyd. Bohater oskarżenia to karta, która nie była przeznaczona do sprzedaży poza Japonią – międzynarodowa wersja rozszerzenia jeszcze się wtedy nie ukazała.

Chłopcu i jego koledze – a także ich rodzicom – nie spodobał się niewielki symbol umieszczony w tle obrazka na Koga’s Ninja Trick. W Japonii jest on znany jako omote manji. Jest to buddyjska swastyka skierowana w drugą stronę, która nie ma żadnego związku z nazizmem. Nie ona jedyna; choć symbol ten ma w krajach zachodnich jednoznacznie złe skojarzenia, w rzeczywistości jest używany od tysiącleci przez różnorodne kultury, z reguły jako pozytywny symbol.

Kontrowersja została prędko wykryta przez żydowską Ligę Przeciwko Zniesławieniu. Amerykańska gałąź Nintendo stała się obiektem ataku oburzonych przez symbol na karcie. W odpowiedzi, firma wydała oświadczenie, według którego “co uchodzi za odpowiednie w jednej kulturze, może nie uchodzić za takie w drugiej.” Zapowiedziano także wstrzymanie produkcji Koga’s Ninja Trick, co z kolei spotkało się z aprobatą Ligi. Jej rzecznik stwierdził, że decyzja Nintendo “świadczy o wrażliwej postawie wobec uczuć Żydów.”

Japońska i anglojęzyczna wersja słynnej karty

Jednakże, nie wszyscy byli zadowoleni z takiego rozwoju wypadków. Według jednego z krytyków obrotu, jaki przybrała sprawa, Nintendo zrobiło niedostatecznie wiele. “Czy zrobiono to celowo, czy nie, było to przykre w odbiorze” – mówił. W całym tym zamieszaniu pojawił się także głos rozsądku. Larry Rosensweig – inny amerykański Żyd – stanął w obronie karty, wspominając tysiącletnie tradycje używania symbolu w Azji i negując jego powiązania z nazizmem. Stwierdził, że jest wiele innych rzeczy, z których powodu ludzie powinni czuć się urażeni. “Oszczędzajcie swoje oburzenie na bardziej odpowiednie sprawy” – dodał. Koga’s Ninja Trick doczekała się anglojęzycznego wydania, lecz już bez omote manji.

Japońska kultura bardzo różni się od zachodniej, ma więc zupełnie inny zestaw kontrowersyjnych tematów


Źródła tekstu:

Bulbapedia: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9mon_controversy

Forward: http://forward.com/culture/345085/uri-geller-and-the-case-of-the-anti-semitic-pokemon/

The Escapist: http://www.theescapist.com/pokemon5.htm


Źródła grafik:

Zespół R: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/AG013

Koga’s Ninja Trick: http://blog.fromjapan.co.jp/en/anime/pokemon/english-vs-japanese-pokemon-cards-what-should-you-collect.html

Japonia: https://summertriptojapan.wordpress.com

By |2017-07-30T16:53:50+00:00Kwiecień 28th, 2017|PokéKontrowersje|3 komentarze

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
1 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
3 Komentujący
Mateusz SSJ8NetaroParasolkaa Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mateusz SSJ8
Gość
Mateusz SSJ8

Serio, czy ci Żydzi z Ameryki naprawdę myśleli, że Nintendo nie jest świadome tego, jak mocno Hitler obrzydził ludziom z zachodu swastykę? Przecież w japońskich szkołach też uczą o Hitlerze. W przeciwnym wypadku jak wymyślona przez Akirę Toriyamę Armia Czerwonej Wstęgi mogłaby nawiązywać do niemieckich wojsk nazistowskich. Zapewne karta, która trafiła w ręce tego małego Żyda, pochodziła z przemytu z Japonii, a Nintendo zapewne wydając kartę poza Azją, zamierzało albo zastąpić swastykę innym symbolem, który na zachodzie mniej się kojarzy z Hitlerem, albo całkowicie ją wymazać.

Parasolkaa
Gość
Parasolkaa

Dobry materiał. Czemu ludzie mają tyle do zarzucenia Pokemonom. One są takie fajne.