Urażony magik – PokéKontrowersja #2

Słyszeliście o Urim Gellerze? Jest to izraelski milioner i showman, aktywny i kontrowersyjny od wielu lat. Sławę przyniosły mu pokazy i programy, w których prezentuje swoje umiejętności. Otóż to, Geller uważa się za medium. Twierdzi, że posiada ponadnaturalne moce, a jego sztandarowym numerem jest zginanie łyżek za pomocą siły umysłu. Tak więc, określenie z tytułu prawdopodobnie nie przypadłoby mu do gustu. Nie tylko ono – żydowski iluzjonista znany jest z bardzo ostrych reakcji na to, co odbiera jako naruszenie jego praw czy wizerunku. W roku 1999, a więc w okresie największej popularności Pokémonów, pozwał Nintendo, domagając się sześćdziesięciu milionów dolarów odszkodowania.

Choć przez bardzo wielu odbierany sceptycznie, Geller zyskał przez lata dużą popularność na całym świecie

Przyczyną tych roszczeń jest… jeden z Kieszonkowych Stworków. “Nintendo zmieniło mnie w złego, okultystycznego Pokémona” – skarżył się Izraelczyk. Stworkiem, który wywołał gwałtowną reakcję Uriego, jest Kadabra, znana w Japonii jako Yungeraa. Magik uznał, że nazwa ta stanowi kopię jego własnego nazwiska po japońsku, czyli Uri Geraa. To jednak nie wszystko. Gellera poruszyły także atrybuty stworka – łyżki, których używa, i moce psychiczne, które posiada. Iluzjonista nie miał wątpliwości, że Kadabra jest nieautoryzowaną parodią jego osoby. Stwierdził, że “Oni (Nintendo) nie mogą tak po prostu zarabiać na moim nazwisku i wizerunku i próbować wymigać się zmianą nazwy karty poza Japonią.” Jednakże, parodiowanie nie jest jedynym zarzutem, jaki Geller wysunął przeciwko stworkowi. Jego zdaniem, Kadabra jest antysemickim Pokémonem. Dowodami na jej niechęć do Żydów ma być gwiazda na czole stworka, a także trzy “błyskawice” na jego brzuchu, które miały przywodzić na myśl logo nazistowskiej organizacji Waffen-SS. Chociaż widać, że bardzo się starał, efekty działań magika można nazwać najwyżej częściowym sukcesem.

Oto, jak prezentuje się przyczyna pozwu o sześćdziesiąt milionów dolarów

Ostatecznie, Uri Geller nie otrzymał od japońskiej firmy żadnego odszkodowania. Jednakże, Kadabra zniknęła z gry karcianej Pokémon. Kartę z nią wydano po raz ostatni w roku 2003. Z Anime też zniknęła – jej ostatnie wystąpienie miało miejsce w odcinku z 2005 roku. W 2008 roku z kolei, Masamitsu Hidaka – twórca Anime – ujawnił, że kart ze stworkiem nie będzie aż do uzgodnienia, na którego nadejście nic nie wskazuje. Co więcej, niecały tok temu wydano rozszerzenie gry karcianej Pokémon o nazwie Fates Collide, którego twarzą został Alakazam – ewolucja Kadabry. Jednakże, samej zainteresowanej w nim nie znajdziemy. Wygląda więc na to, że – po osiemnastu latach – gniew Uriego nadal płonie.

Geller słynie ze swoich pozwów i grożenia nimi – ten stołek ledwo uniknął jednego z nich


Źródła tekstu:

Bulbapedia: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9mon_controversy#Uri_Geller

The Guardian: https://www.theguardian.com/uk/1999/dec/29/2

Źródła grafik:

Geller: https://alchetron.com/Uri-Geller-563413-W

Kadabra: http://archives.bulbagarden.net/wiki/Category:Kadabra

Stołek: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/ikea-uri-hocker/229787581-88-1296

By |2017-07-30T16:57:22+00:00Kwiecień 4th, 2017|PokéKontrowersje|0 Comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o