Latająca Prasa #2

Witajcie w drugim numerze Latającej Prasy! Od poprzedniego wydania minęło już całkiem sporo czasu, a świat Pokemonów zdążył się przez ten czas wyraźnie zmienić. Mamy zatem dobrą okazję by podsumować wszelkie wydarzenia i ciekawostki jakie pojawiły się w przeciągu ostatniego miesiąca.

W numerze:

  • anime – niestety, ta sekcja nie ma się aktualnie czym popisać, gdyż praktycznie od powrotu Pokemonów na antenę po trzytygodniowej przerwie, mieliśmy do czynienia wyłącznie z fillerami. Najbliższe odcinki zwiastują jednak długo wyczekiwany występ Hau oraz pojawienie się Mitycznego Pokemona, Zeraory! Czyżby twórcy powoli szykowali nam końcowy wątek, jak to miało miejsce z Zygarde/Miętusiem  w XY & Z? Choć to już nie anime, dużo ciekawsze rzeczy będą dziać się na srebrnym ekranie. Wszystko za sprawą opublikowanego kilka dni temu zwiastuny filmu Pokemon Detective Pikachu, który… pojawi się w polskich kinach!

  • gry – w piątek miała miejsce premiera gier Pokemon Let’s Go Pikachu & Pokemon Let’s Go Eevee i nie można o nich nie wspomnieć w tym numerze Latającej Prasy. Gry zdecydowanie skierowane są do młodszej publiki (tak, jeszcze młodszej niż USUM), ale i tak warto im się przyjrzeć. Można z nich wyciągnąć kilka interesujących wniosków, które mogą mieć przekład nad upragnioną ósmą generację.

  • społeczność – w sobotę zaczęliśmy obchody drugiej rocznicy założenia strony, organizując z tej okazji specjalny turniej w Pokemon Showdown. Stawką była niebagatelna nagroda, czyli konsola Nintendo 2DS XL. Poza tym zobaczymy również co takiego przeskrobali nasi zagraniczni koledzy…

Niespodziewani goście

Pierwsze sześć odcinków, po powrocie Pokemonów z trzytygodniowego urlopu do japońskiej telewizji, nie przyniosło zbyt wiele zmian w historii żadnego z głównych bohaterów i śmiało można by je nazwać fillerami. Niebawem jednak może się to zmienić. Pierwszą niespodzianką, której zapewne niewiele osób się spodziewało, jest debiut Hau, wnuczka Hali. Chłopak wyglądany był przeze mnie niemal od początku serii, tym bardziej, że Hala ukazywany był w anime już wielokrotnie. Musieliśmy wytrwać prawie sto odcinków by w końcu doczekać się największego miłośnika Malasady pod alolańskim słońcem. Wątek z Hau powinien ożywić również Rowleta, który jest obecnie chyba najbardziej zaniedbanym Pokemonem w całej serii. Twórcy traktują go bardziej jak maskotkę, którą można wepchnąć w plecak. Ostatnią ważniejszą akcją sówki była walka z Lycanrokiem i Probopassem podczas Wielkiej Próby Olivii, sześćdziesiąt odcinków temu. Pomijam tutaj fakt użycia kombinowanego ataku ze Steenee, gdyż Rowlet był tam po prostu kulą armatnią, a strzelał tak naprawdę Pokemon Mallow.

Drugim niespodziewanym gościem będzie Zeraora, który wystąpi w setnym odcinku serii Sun & Moon! Mityczny Pokemon został wprawdzie ukazany podczas nowego openingu, ale mieliśmy już w przeszłości sytuacje, w których w czołówce pokazywały się różne wspaniałe stworki, a w samym anime ich już zabrakło. Nie mniej jednak Pokemon Grzmot na pewno się pojawi. Z powodu braku tytułów kolejnych odcinków, nie wiemy jeszcze czy odegra jakąś znaczną rolę (jak Zygarde w XY & Z) czy po prostu będzie bohaterem jednego odcinka. Główny wątek z gier Ultra Sun & Ultra Moon został już niemal wyczerpany, więc być może twórcy szykują coś specjalnego. Nie widzieliśmy jeszcze Ultra Recon Squadu i Teamu Rainbow Rocket. Giovanni interesuje się Alolą i Necrozmą, więc możemy przypuszczać, że ten drugi zespół, oraz sam jego lider, będzie stanowić coś w rodzaju “ostatniego bossa” w serii Sun & Moon.

Tymczasem pozostaje nam czekać na występ Hau oraz pojawienie się Zeraory!

Detektyw Pikachu wkracza do akcji!

Po raz pierwszy od wieków, pełnometrażowy film Pokemon trafi w końcu do polskich kin! Choć nie będzie to produkcja z głównego nurtu, zapowiada się niezwykle obiecująco. Zresztą… spójrzcie tylko na ten zwiastun! Bohaterem filmu będzie tytułowy Detektyw Pikachu, zaczerpnięty z gry o tej samej nazwie. Wraz z 21-letnim Timem, będą starali się odnaleźć ojca chłopaka, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Co uda im się odkryć?

Przekonamy się już 10 maja 2019!

Gwieździe filmu głosu użyczać będzie sam Ryan Reynolds, czyli aktor grający marvelowskiego Deadpoola, dlatego polecamy wersję z napisami (o ile będzie jakiś wybór). Produkcja zostanie wyreżyserowana przez Roba Lettermana. Jak podaje filmweb zajmował on się reżyserią takich filmów jak “Rybki z ferajny” czy “Szeregowiec Dolot”. Trzeba jednak przyznać twórcom, że chyba dość dobrze znają gusta fanów. W filmie pojawi się przecież uwielbiany przez wszystkich Charizard oraz Greninja. Część odgłosów, które usłyszymy w produkcji, została nagrana we współpracy z publicznością podczas Pokemon World Championships w sierpniu tego roku.

Już są!

W piątek miała miejsce premiera najnowszych gier Pokemon na konsolę Nintendo Switch! Pokémon Let’s Go Pikachu & Pokémon Let’s Go Eevee trafiły na sklepowe półki 16 listopada! Gry skupiają się na pierwszej generacji Pokemon, a akcja po raz kolejny rozgrywa się w regionie Kanto. Główną cechą produkcji jest jej nastawienie na ścisłą współpracę z Pokemon GO! Gry skierowane są przede wszystkim do młodszej publiczności. 

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy, Junichi Masuda, czyli Game Director Let’s Go udzielił kilku interesujących wywiadów. W jednym z nich wyznał, że grupą docelową Let’s Go są gracze, którzy Pokemony znają tylko i wyłącznie z rewolucyjnej aplikacji na smartfony. Mężczyzna chciałby również, aby te produkcje legły u podstaw kolejnych dwudziestu lat Pokemonów. Masuda nie wyklucza też możliwości rozwijania dwóch głównych tytułów. Czegoś w stylu Let’s Go oraz standardowej rozgrywki RPG, jaką znamy z Sun & Moon. Dyrektor nie kryję, że decydującym faktorem są pieniądze. Jeśli produkty będą na siebie zarabiać, ich rozwój będzie kontynuowany, ale już nie przez niego, gdyż jak sam się przyznał, Pokemon Let’s Go to ostatnie gry za których produkcje odpowiada. Jak tylko uporamy się z podsumowaniem wszystkich ostatnich wystąpień pana Masudy, zaserwujemy Wam więcej szczegółów!

Teraz wróćmy jednak do teraźniejszości. Pojawiły się już pierwsze recenzje nowych produkcji. Według serwisu metacritic, który agreguje oceny z wielu źródeł, średnia nota jaką wystawiano grom to 81%. Zdecydowanie gorzej wyglądają oceny fanów, którzy nie są za bardzo zadowoleni z remake’a Pokemon Yellow, oceniając go na 4,4/10. Swojego zdania na razie nie zdradzę, ale mogę śmiało powiedzieć, że recenzja na naszej stronie na pewno się pojawi, gdy tylko uda mi się uczciwie ograć lwią cześć Let’s Go Eevee. Wtedy będziecie mogli liczyć na szersze omówienie tych gier. Niestety nie mamy takiego przywileju jak największe serwisy internetowe, poświęcone grom i nie dostajemy gier od dystrybutora jeszcze przed ich premierą… ^^

Zaspany dystrybutor…

Jak już jesteśmy przy premierze Pokemon Let’s Go to nie sposób wspomnieć o jednej rzeczy. Jeśli ktokolwiek z Was zamawiał którąś z gier w sklepach internetowych w ramach pre-orderu to na pewno będzie wiedzieć o czym mowa. Jak się okazało czeska firma Conquest Entertainment, która jest oficjalnym dystrybutorem produktów Nintendo na Polskę nie popisała się za bardzo. Nie udało im się dostarczyć gier do sklepów wysyłkowych na czas, w związku z czym te nie uporały się z realizacją przedpremierowych zamówień. Klienci (w tym ja), którzy dziś powinni otrzymać swoje egzemplarze będą musieli czekać w najlepszym wypadku do poniedziałku. Takie sytuacje pokazują, jak kiepskim pomysłem jest robienie premier w piątki. I nie chodzi tu tylko o Pokemony…

Nowe rozszerzenie TCG!

2 listopada do bogatej biblioteki kart Pokemon dołączyło nowe rozszerzenie. Nosi ono nazwę Lost Thunder, a Pokemonem “z okładki” został tym razem Zeraora. W skład zestawu wchodzi 214 kart, w tym 13 Pokemonów-GX oraz 6 kart Prism. Dodatek skupia się w głównej mierze na regionie Johto, wprowadzając między innymi Legendarne Psy, Lugię czy Celebi.

Jeśli interesujecie się TCG i chcielibyście poszerzyć swoją kolekcje o nowe łupy z tego rozszerzenia, miejcie oczy szeroko otwarte! Niedawno zapowiedzieliśmy szereg konkursów z okazji obchodów drugiej rocznicy założenia strony (link tutaj!) i dajemy Wam słowo, że w jednym z nich będą do zgarnięcia zestawy z tego właśnie setu! ^^

Turniej zakończony!

W sobotę 17 listopada odbył się turniej pt. “Pod alolańskim słońcem”! Zapisy do niego wystartowały ponad miesiąc temu, a uczestnicy deklarowali swoją gotowość nie znając formatu, w jakim mieli się mierzyć. Dwa tygodnie potem okazało się, że trybem było tajemnicze VGC19 Sun Series, które w swej obecnej formie istnieje tylko trochę ponad dwa miesiące. Nigdy wcześniej nasza turniejowa społeczność nie mierzyła się w tym formacie, dlatego mogliśmy spodziewać się wielu emocji i niespodzianek.

I tak też się stało. Zmagania obfitowały w nieoczekiwane zwroty akcji, niefortunne pudła czy szczęśliwe krytyki. Walki w Top Cut trzymały w napięciu niemal do ostatniej tury i oglądało się to naprawdę świetnie. Wiem, że dużo osób uważa format VGC za trudny i podchodzi do niego z pewnym lękiem. Rzeczywistość nie jest jednak taka straszna, a ten turniej potwierdził, że odwaga popłaca.

Zwycięzcą turnieju został Mats271, który za swój popis umiejętności otrzymuje konsolę Nintendo 2DSXL oraz grę Ultra Sun/Ultra Moon!

Szczegółowy opis przebiegu turnieju ukaże się jak tylko nasza reporterka, Katarzyna Cholewa-Zalewa, dotrze do zwycięzcy by zrobić z nim wywiad! ^^

Konkurs plastyczny na…

Zgodnie z zapowiedzią, w grudniu rozpocznie się konkurs plastyczny, w którym najlepsza praca zostanie wyłoniona w ramach głosowania wszystkich czytelników. Nie tylko autor zwycięskiej pracy zostanie nagrodzony. Ze wszystkich osób, które wezmą udział w głosowaniu wylosujemy jedną, która również otrzyma taką samą nagrodę jak zwycięzca, czyli zestaw promarkerów (5 setów do wyboru)!

Zmagania wystartują 1 grudnia, a prace nadsyłać będzie można do 23 grudnia. Po świętach zacznie się faza głosowania. Ciekawi Was co będzie tematem konkursu? Cóż, to zdradzimy za niecałe dwa tygodnie! Możemy jedynie podpowiedzieć, że tym razem trzeba będzie wykreować własnego Pokemona… ^^

Układanie kart…

Mamy dla Was jeszcze wiadomość niemal z ostatniej chwili. W ten weekend odbyła się kolejna impreza organizowana przez TPCi. Mowa tutaj o tzw. Internatsach, które miały miejsce w Brazylii. Trenerzy mierzyli się w VGC oraz TCG. Turniej na konsolach przebiegał bez większych przeszkód, za to dużo ciekawsza sytuacja miała miejsce w karciance. 

Mianowicie w finale Masters (najbardziej prestiżowa dywizja) jeden z finalistów został zdyskwalifikowany. Mało tego, dostał również zakaz brania udziału w turniejach. Czym zawinił? Otóż dopatrzono się na powtórkach, że układał sobie karty w talii i tak “umiejętnie” je potem tasował, że do ręki zawsze trafiała mu, kluczowa dla jego strategii, karta.

Chwała organizatorom, że sytuacje taką wychwycili i zareagowali na nią w odpowiedni sposób ^^

Ciąg dalszy nastąpi…

I to by było na tyle w tym numerze!

Myślę, że najlepszą wiadomością ostatniego miesiąca jest zwiastun filmu Pokemon Detective Pikachu oraz fakt, że film pojawi się w polskich w kinach, a nasz kraj w końcu został potraktowany na równi z resztą świata. Kto wie, być może w przyszłości na nasze kinowe ekrany będą trafiać również pełnometrażowe filmy animowane? Wszystko zależy od Was! Jeśli zapowiedź Detektywa Was przekonuje, udajcie się do kin! Zaproście swoje rodziny, zorganizujcie wycieczki w szkole! Niech będzie nas dużo! Ja sam też się wybieram, mimo poddziadziałego wieku! ^^

Skoro już jesteśmy przy filmach to przypomnę, że 24 listopada The Power of Us (Everyone’s Story) zadebiutuje w zachodnich kinach. Wprawdzie możliwość pojawienia się rawa w internecie jest całkiem prawdopodobna, dopóki film nie pojawi się na DVD bądź amerykańskim Disney XD nie będziemy mogli liczyć na dobrą jakość wideo. W każdym bądź razie trzymamy rękę na pulsie i będziemy starali się dostarczyć Wam jak najszybciej film z napisami, najlepiej z japońskim audio ^^

Tak jak było wspomniane, w najbliższym czasie możecie liczyć na recenzję Let’s Go Pikachu & Let’s Go Eevee. Jako, że na stronie w ogóle nie zajmowaliśmy się tą tematyką przed premierą, postaramy się przybliżyć Wam nieco te produkcje i ocenić czy warto je nabyć. Również ostatnie wywiady z Masudą wydają się być ciekawe, gdyż mogą kryć tajemnice odnośnie przyszłości marki, więc warto się nad nimi pochylić!