Aroora!

Pora na kolejny wpis traktujący o (nie)poprawnej japońszczyźnie! Tym razem proponujemy nieco luźniejszy temat, pośrednio związany z japońską popkulturą. Nie będzie regułek, nowych słówek, ani nic z tych rzeczy. Za to będzie dużo zdjęć i obrazków! Zaczynajmy!

Pokemon Center w grze:

Niewielki, czerwono-biały budynek, w którym miła pielęgniarka wyleczy Twoje Pokemony, zupełnie za darmo! Odwiedzałeś to miejsce setki razy, przycisk A na Twojej konsolce błagał o litość, gdy uparcie przeskakiwałeś przez kwestie Siostry Joy, które znałeś przecież na pamięć. Poza leczeniem Pokemonów, można było tu usiąść, pogadać z pikselowymi ludzikami czy zarządzać swoją kolekcją stworków za pomocą komputera. Całkiem przyjemne miejsce, prawda? Aż chciałoby się, aby istniało w rzeczywistości… Chwila! Przecież w realnym świecie też są Centra Pokemon! Naprawdę! Nie wierzycie?

Pokemon Center w rzeczywistości:

Japonia. Ojczyzna Pokemonów. Przez ostatnie 20 lat, na ich punkcie, w mniejszym bądź większym stopniu, oszalał każdy Japończyk. Fani, nie zaspokojeni przez gry, mangę i anime, chcieli więcej. Dużo więcej Pokemonów! Stworki szturmem wdarły się w codzienność Azjatów. Zaczęto produkować pokemonowe maskotki, artykuły papiernicze, odzież, a nawet ciasteczka w kształcie Pokemonów. Szybko stało się jasne, iż marka potrzebuje wyspecjalizowanych sklepów, w których będzie mogła sprzedawać swoje produkty. Tak oto powstały PokeCentra w rzeczywistości! Pierwszy taki sklep powstał w Tokio już w roku 1998.

Pierwsze PokeCenter na świecie mieściło się, naturalnie, w Tokio.

Przedsięwzięcie okazało się, oczywiście, wielkim sukcesem, było na niego niemal skazane. Kolejki ciągnęły się kilometrami (Wasi dziadkowie powiedzieliby, że były długie jak “za komuny”). Co ciekawe, klientami nie były tylko dzieci + ich mamy. Samo PokeCenter szczyciło się tym, iż fani w każdym wieku mogli znaleźć tam coś dla siebie. Na zdjęciu poniżej uroczy pan trzyma znak, który mówi, że musisz poczekać w trzydziestominutowej kolejce, zanim w ogóle wejdziesz do sklepu! A potem jeszcze kolejka do kasy! Swoją drogą, zobaczcie, jak to jest tam zmyślnie zrobione. U nas by wszyscy się rzucili na towar, stratowawszy tego biednego pracownika. Na szczęście, PokeCenter to nie Lidl ^^

Producenci, zachęceni sukcesem tokijskiego sklepu, postanowili zbudować sieć PokeCentrów w całej Japonii. Placówki te zostały zgrupowane w poniższej tabelce. Warto nadmienić, iż każdy sklep posiada swoje własne logo, na którym widnieje Pikachu + wybrany Pokemon(y), pasujące do charakteru danego miasta/regionu, np. “zimowe” Sapporo niedawno zmieniło maskotkę na Alolańskiego Vulpixa.

Miasto Nazwa Data otwarcia Logo
Sapporo 6 marca 2009 Pokémon Center Sapporo logo.png
Sendai Tohoku 4 grudnia 2011 Pokémon Center Tohoku logo.png
Tokio Skytree Town 6 czerwca 2016 Pokémon Center Skytree Town logo.png
Tokio Mega Tokyo 11 grudnia 2014 Pokémon Center Mega Tokyo logo.png
Chiba Tokyo Bay 22 listopada 2013 Pokémon Center Tokyo Bay logo.png
Yokohama 5 marca 2005 Pokémon Center Yokohama logo.png
Nagoya 20 marca 2013 Pokémon Center Nagoya logo.png
Kyoto 16 marca 2016 Pokémon Center Kyoto logo.png
Osaka 26 listopada 2010 Pokémon Center Osaka logo.png
Hiroshima 26 czerwca 2015 Pokémon Center Hiroshima logo.png
Fukuoka 3 marca 2011 Pokémon Center Fukuoka logo.png

Istnieje także internetowe Centrum Pokémon, które znajdziecie tu.

Produkty:

Zastanawiacie się pewnie, co wyjątkowego można kupić w takich sklepach. Jako, że obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, rzućcie okiem na zdjęcia:

Wnętrze jednego ze sklepów

 

Znalezione obrazy dla zapytania pokemon center megatokyo

Etui na telefon?

 

Lubicie się poprzytulać?

 

Potrzeba Wam ciepłej czapki i laczków?

 

A może podoba Wam się mega figurka Mega Charizarda?

 

Znalezione obrazy dla zapytania pokemon center megatokyo

Pika-pi?

 

Do złudzenia przypomina PokeMart z gier, prawda?

 

PokeCenter poza Japonią:

Poza Japonią istnieją jeszcze 3 stałe Centra Pokemon. Wszystkie mieszczą się w Stanach Zjednoczonych. Właściwie, nie można ich nazwać “centrami”. W Seattle i Tacomie to tak naprawdę takie małe kioski/budki stojące gdzieś na środku galerii. Coś podobnego do automatu z puszkami czy słodyczami. Prawdziwe Pokemon Center istniało w Nowym Jorku, jednak w roku 2005 sklep zmieniono na Nintendo World, rozszerzając ofertę z tylko Pokemonów na wszystkie inne serie Nintendo. Prawie to samo. Jednak, jak wiadomo, prawie robi wielką różnicę. W USA istnieje również internetowe Pokemon Center, a tu jest do niego link.

“Pokemon Center”…

Czy PokeCenter pojawi się w Polsce?

Nie. Nawet i za milion lat. Jak widzicie, te sklepy to rarytas tylko dla Japończyków. Nawet USA jest traktowanie po macoszemu, a to drugi główny odbiorca Pokemonów. Możecie mnie zapytać: skąd mam taką pewność? Otóż, dla Nintendo, polski rynek nie przedstawia żadnej wartości. Myślę, że połowa z nich nawet nie wie, gdzie Polska leży… Polacy w zdecydowanej większości wolą grać na PlayStation, Xboxie czy PC.

Nintendo strasznie zawaliło sprawę w końcówce lat 90. W swojej okolicy nie mogłem dostać nigdzie Game Boya (nie było wtedy sprzedaży internetowej), musiałem czekać, aż otworzą pierwszy w mieście hipermarket. A potencjał w polskich graczach był wtedy ogromny. Prawdopodobnie każdy dzieciak (teraz już dorosły) miał Pegasusa. Na tej “ruskiej konsoli” (w rzeczywistości pochodziła z Tajwanu, ale odpalało się na niej kartridże produkowane w Rosji i Chinach) gry były zwyczajnie zerżnięte z Nintendo, więc byliśmy obyci z ich produktami. Gdyby wykazali wtedy więcej zainteresowania nami, być może teraz pod telewizorami nie królowałoby Sony, tylko Nintendo (no, trochę przesadzam). Nawet, gdyby zdecydowali się na globalną sieć PokeCenter, pierwszeństwo dostałyby Stany, a dopiero potem Europa. Myślę, że pierwsze sklepy na Starym Kontynencie mogłyby pojawić się w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Także, naprawdę… Polska jest daleko, daleko w tyle…

Dlatego, każdemu kto kiedykolwiek będzie w Japonii, gorąco polecam odwiedzenie takiego miejsca i zaopatrzenie się w stosowne pamiątki!

Źródła zdjęć:

http://www.tokyotimes.com/tokyo-pokemon-center-through-the-year/

http://kotaku.com/visiting-a-real-life-pokemon-center-1575447692

http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9mon_Center_(store)