Wstęp

Z tej strony znowu Snipp i po raz kolejny zapowiadam zawody, które odbędą się w najbliższym czasie!

Tym razem nasi gracze zmierzą się ze sobą w systemie ligowym, w turnieju pod nazwą: Liga Alola.pl! Część z Was być może kojarzy te rozgrywki, które po raz pierwszy powstawały na przełomie grudnia i stycznia. Nie były one jednak do końca dopracowane i być może pojawiły się odrobinę za wcześnie. Tym razem, zarówno my jak i potencjalni uczestnicy, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, płynące z realizacji całkiem pokaźnej liczby turniejów.

Opis turnieju

Przechodząc jednak do sedna, jak będzie wyglądała ta liga?

Otóż tłumaczę:

 1. Na początku rozpoczniemy oczywiście od zapisów i tak naprawdę ilość osób będzie decydowała o długości ligi.
 2. Następnie każdy zawodnik rozegra po 2 spotkania Best of 3 z każdym.
 3. Po rozegraniu wszystkich meczy, najlepsi gracze z tabeli zakwalifikują się do fazy Play-Off, czyli turnieju pojedynczej eliminacji.

Przebieg rozgrywek

Będzie u nas funkcjonował system tygodniowy, każda kolejka turnieju będzie trwała równo tydzień:

(poniedziałek godz. 0:00 – niedziela godz. 23:59)

W ciągu tegoż tygodnia gracz będzie musiał rozegrać w dowolnym terminie dwa spotkania Best of 3 z przeciwnikami, których pozna w terminarzu. Jest to kwestia dogadania się dwóch graczy. Możecie walczyć ze sobą w jakikolwiek dzień, chodzi po prostu o to, by starcia odbyły się w danym tygodniu. O sam proces dogadywania proszę, żeby odbywał się on na serwerze Discord, gdzie będzie wyznaczony do tego odpowiedni kanał. Nie chodzi nam tutaj o naruszenie czyjejś prywatności, ale o możliwość sprawdzenia jak sam proces wyglądał. W razie jakiś niemiłych sytuacji, organizatorzy będą mieli wgląd w takie rozmowy i łatwiej będzie im osądzać ewentualne walkowery w lidze.

Pewnie też padnie pytanie: “W jakim formacie będzie turniej?” Faza ligowa rozgrywana będzie w 6 formatach (OU, LC, Monotype, Ubers, VGC 2018, Mix And Mega). Tak, dokładnie, aż sześciu. Nie będzie jednak systemu banowania, który funkcjonował w pierwszej Lidze Aloli.pl, czy chociażby Showdown Rival Championship. W każdym tygodniu rozgrywane będą 3 formaty. Będą one wybierane za pomocą losowania.

Jak będzie przydzielana punktacja w lidze? 

Punktacja w lidze będzie przyznawana następująco:

Rezultat Wynik Zdobyte punkty
Zwycięstwo 2 : 0 3 pkt
Zwycięstwo 2 : 1 2 pkt
Porażka 1 : 2 1 pkt
Porażka 0 : 2 0 pkt

Następnie będzie rozgrywana faza Play-Off, w której zagra maksymalnie połowa graczy z fazy ligowej (może być mniej). Musi to być parzysta połowa, tak żeby dało się sprawiedliwie ułożyć drabinkę. Obowiązywać tam już będzie znany nam system banowania, a do 6 formatów dołączy Random Doubles, spotkania będą rozgrywane tam w systemie Best of 5. Faza play-off odbędzie się w październiku / listopadzie.

Zapisy kończą się 1 września o godzinie 18:00 (Wtedy powstanie terminarz).

Turniej w pigułce

Kiedy: 3 września –  październik/listopad.

Zapisy: tutaj (Serwer Discord)

Format: Losowy spośród: OU, LC, Monotype, Ubers, VGC 2018, Mix And Mega (później Random Doubles)

Typ Turnieju: 

Liga: Round-Robin x2, Best of 3;

Play-Off: Single-Elimination, Best of 5.

Ile potrzeba do awansu do finałów/odpadnięcia? O wszystkim zadecyduje tabela.

Wszelkie pytania na temat ligi/formatów, które w niej obowiązują, możecie wysyłać w formie wiadomości prywatnej na discordzie. Znajdziecie mnie tam pod nickiem SniPP. Jeśli lubicie facebooka, zapraszamy Was do lajkowania naszego profilu, na którym pojawiać się będą najważniejsze informacje. Możecie go znaleźć tutaj. Zachęcamy Was również do wspólnych treningów! Naturalnie, oprócz rywalizacji, w Lidze liczy się również zabawa i wymiana doświadczeń, dzięki którym będziemy stawać się lepszymi graczami!


Zapisy, szczegółowe informacje o turnieju, kontakt z organizatorami oraz sparing partnerów do wspólnych treningów możecie znaleźć klikając w “Join Server” obok!

Zapraszamy! ^^

Nagrody


Zestaw zawiera:

 • 8 boosterów Pokémon TCG: Sun & Moon—Celestial Storm;
 • 65 foliowych “kieszonek” na karty z podobizną Rayquazy;
 • 45 kart Energii;
 • Przewodnik gracza po rozszerzeniu Celestial Storm;
 • 6 kostek obrażeń;
 • 1 legalną turniejowo kostkę do rzutów monetą;
 • 2 akrylowe znaczniki stanu (podpalenie, trucizna) oraz 1 akrylowy znacznik GX;
 • kolekcjonerskie pudełko z 4 przegródkami;
 • kartę kodów do Pokemon Trading Card Game Online.


Zestaw zawiera:

 • 5 boosterów TCG (2 x Ultra Prism, 1 x Sun & Moon, 1 x Breakthrough, 1 x Evolutions);
 • 3 karty promo foil: Dusk Form Lycanroc, Dusk Mane Necrozma, Dawn Wings Necrozma;
 • 1 żeton/moneta;
 • 2 kolorowe naklejki;
 • 1 mini album;
 • 1 notatnik + 4 ołówki Pokemon;
 • kolekcjonerską walizeczkę;
 • kartę kodów do Pokemon Trading Card Game Online.


Zestaw zawiera:

 • 3 boostery TCG Sun & Moon (2 x Celestial Storm, 1 x Guardians Rising);
 • kartę promo foil Tapu Lele;
 • 1 monetę/żeton;
 • kartę kodów do Pokemon Trading Card Game Online.

Słowniczek

Terminologia turniejowa

Best of 3 – system rozgrywania walk w którym gracze mierzą się w meczu, do dwóch wygranych bitew.

Best of 5 – system rozgrywania walk w którym gracze mierzą się w meczu, do trzech wygranych bitew.

Round-Robin – schemat rozgrywania walk, w którym każdy gracz mierzy się z każdym.

Single-Elimination – schemat rozgrywania walk, w którym gracz mierzy się z przeciwnikami w drabince. Jedna porażka automatycznie eliminuje z gry.

System ligowy – sposób rozgrywania turnieju, w którym promuje się osoby do dalszych rozgrywek, za pomocą ustalonej punktacji w tabeli.

System tygodniowy – sposób rozgrywania turnieju ligowego, polegający na rozegraniu dwóch spotkań z wylosowanymi przeciwnikami w dowolnym terminie w ciągu jednego tygodnia.

Play-Off – finały ligi do których awansuje maksymalnie połowa graczy z fazy ligowej.

Formaty

OU (ang. OverUsed pol. nadużywane) – jeden z formatów, który jest również jednym z podstawowych poziomów. Można w nim używać praktycznie wszystkich Pokemonów, oprócz tych, które zostały zbanowane w poziomie Uber. Więcej o formacie: tutaj. Tekst w języku angielskim.

LC (ang. Little Cup pol. Mały Turniej, Puchar Maluchów) – jeden z formatów, w którym walczą Pokemony, które nigdy ewoluowały i są tylko i wyłącznie na 5 levelu. Więcej o formacie: tutajTekst w języku angielskim.

Monotype (pol. Monotyp) – jeden z formatów, w którym wszystkie Pokemony w twojej drużynie muszą mieć co najmniej jeden wspólny typ. Więcej o formacie: tutajTekst w języku angielskim.

Ubers – jeden z formatów, w którym możemy używać Pokemonów, które są normalnie zbanowane. Więcej jakich Pokemonów możemy używać: tutajTekst w języku angielskim.

VGC 2018 – jest to format używany na oficjalnych turniejach Pokemon, pozwala on walczyć 2v2, ale podczas walki można używać tylko 4 Pokemonów. Więcej o nim: tutajTekst w języku angielskim.

Mix and Mega – jeden z formatów, w którym możemy dowolnie przydzielać praktycznie wszystkie Mega Kamienie, praktycznie wszystkim Pokemonom. Nie ma limitu Mega Ewolucji, a kamień, który nie nadaje się do mega ewolucji danego Pokemona, nie zmienia jego formy, ale zwiększa statystyki. Więcej o tym formacie: tutajTekst w języku angielskim.

Random Doubles – jeden z formatów, w którym walczymy 2v2 losowymi Pokemonami, dopóki nie pokonamy 6 Pokemonów przeciwnika. Więcej o nim: tutajTekst w języku angielskim.


Pozdrawiam, Snipp