Alola!

Udało się! Przebrnęliśmy przez to! Właśnie dziesiąta osoba poprawnie odpowiedziała na wszystkie pytania! Uff! Gratulujemy całej dziesiątce! Wygląda na to, że te pytanka były dość trudne i może warto byłoby je sobie omówić.

Wielokrotne zgłoszenia:

Cześć z odgadujących wysyłała zgłoszenia kilkukrotnie, niektórzy nawet z tych samych adresów email. Ponadto wszystkich sprawdziliśmy pod kątem IP. Maksymalna ilość “prób”, którą dopuszczaliśmy, to dwie. Jeśli ktoś wysłał trzecie zgłoszenie, nie braliśmy go pod uwagę – nawet jeśli zawierało wszystkie poprawne odpowiedzi.

Omówienie pytań:

1. Jakie imię i nazwisko nosi odpowiednik Sereny z anime w mandze Pokemon Adventures?

Poprawna odpowiedź: Yvonne Gabena

Uznawaliśmy wszelkie wariacje tego imienia i nazwiska. Odpowiedź nie musiała być dokładnie literka w literkę, czyli odpowiedzi, np. Yvone Gabena czy Yvone Gaabena, były poprawne. Dużo z Was wpisywało tutaj symbol “Y”. W pytaniu dokładnie było napisane “Jakie imię i nazwisko…”. “Y” nie jest ani imieniem, ani nazwiskiem. Zresztą później napisaliśmy to w podpowiedzi. Jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym tutaj poruszyć. Serena z anime nie ma nazwiska. Absolutnie. Wszelkie Sereny Evans, Sereny Yvonne, a takie odpowiedzi też się pojawiały, to wymysły fanowskich stron. W japońskiej wersji anime nawet Ash nie ma nazwiska.

Serena (anime)

“Serena” (gry XY)

Yvonne Gabena (manga)

2. W co ostatecznie ewoluuje Ralts płci męskiej?

Poprawna odpowiedź: Gallade lub Gardevoir

To pytanie, które zaraz po dziesiątym, rozkładało na łopatki zdecydowaną większość z Was ^^ Należało podać oba Pokemony w odpowiedzi. “Ralts płci męskiej” zdawał się sugerować od razu Gallade, prawda? Otóż, nic bardziej mylnego. Istnieją samce Gardevoir. Ralts płci męskiej ewoluuje w Kirlię na 20 poziomie, a następnie w Gardevoir na 30 poziomie. Chyba że damy męskiej Kirlii Dawn Stone, wtedy ewoluuje w Gallade. Dawn Stone nie działa na żeńskie Kirlie.

Znalezione obrazy dla zapytania male gardevoir

Samiec Gardevoir

3. Jaki Pokemon towarzyszył bratu Mallow podczas jego podróży kulinarnej?

Poprawna odpowiedź: Lickitung

Pytanie na spostrzegawczość. Brat Mallow pojawił się w osiemnastym odcinku anime Sun & Moon. To on podesłał Mallow przepis na Legendarny Alolański Gulasz. Nie został on wymieniony z imienia, jednak został pokazany w swego rodzaju retrospekcji. Można było wtedy zobaczyć, że w swoją podróż kulinarną udał się z Lickitungiem.

4. Czyim Pokemonem jest Meowth z Zespołu R?

Poprawna odpowiedź: Niczyim/Jest dzikim Pokemonem

Z tym pytaniem większość nie miała problemu. Meowth jest dzikim Pokemonem, który współpracuje z Jessie i Jamesem. Można to było zobaczyć w anime wiele razy, np. w odcinku z fabryką Poke Balli w serii XY Pikachu o mało nie złapał Meowtha do Poke Balla.

5. Jakiego Pokemona trzyma Lillie na pamiątkowym zdjęciu ze swoim bratem Gladionem i mamą Lusamine?

Poprawna odpowiedź: Lillipupa

Tutaj też większość odpowiedziała poprawnie. Część z Was jednak pomyliła Lillipupa z Eevee. Rodzinne zdjęcie Lillie pojawiło się w ósmym odcinku anime Sun & Moon.

File:Lillie family photo.png

6. O jakim Pokémonie Samson Oak uczył klasę Asha?

Poprawna odpowiedź: Exeggutor/Vulpix

Właściwie to pytanie stworzyliśmy z myślą o Exeggutorze, ale jak pojawiła się pierwsza odpowiedź “Vulpix”, stwierdziliśmy, że to też trzeba uznawać. W końcu Samson przeprowadził wykład o Exeggutorze w drugim odcinku anime, ale też dał uczniom zadanie opiekowania się jajkiem alolańskiego Vulpiksa, podczas gdy on dbał o kantyjskiego Vulpiksa. To też było formą nauki. Uznawaliśmy obie te odpowiedzi. Tutaj nadmienię, że większość z Was myliła pisownię Exeggutora, ale i tak uznawaliśmy wszystkie jej odmiany.

7. Co oznacza japoński zwrot “Kimi ni kimeta”?

Poprawna odpowiedź: Wybieram cię

Tutaj też cześć z was się pogubiła, część próbowała korzystać z translatorów, które tłumaczyły to wyrażenie zupełnie bez sensu. Kimi ni kimeta to podtytuł dwudziestego filmu Pokemon. Tłumaczy się go jako “Wybieram cię”. Uznawaliśmy też odpowiedzi “I choose you”. Trailery filmu dwudziestego często przewalały się na stronie czy na Fejsbuku. Również pierwszy wpis naszego japońskiego cyklu zaczynał się praktycznie od tych słów. Poza tym po wpisaniu w Google tych słów, wszystko od razu staje się jasne.

8. Który Pokemon przyprawił Kiawe o traumatyczne przeżycia w dzieciństwie?

Poprawna odpowiedź: Sandygast

Kolejne pytanie nie do przejścia 😛 Sandygast. W odcinku dwudziestym drugim, kiedy Ash wkurza Sandygasta, który ewoluuje w Palossanda, Kiawe dzieli się wtedy wspomnieniami z dzieciństwa, mówiąc o opętaniu przez Sandygasta, który kazał mu przez cały dzień zbierać piasek.

9. Jakiego Z-Ataku jako pierwszego użył Ash, po podjęciu Wyzwania Wysp?

Poprawna odpowiedź: Breakneck Blitz

Pytanie to było trochę podchwytliwe, jednak większość z Was sobie z nim poradziła. Ogólnie pierwszym Z-Atakiem Asha był Gigavolt Havoc w drugim odcinku. W pytaniu jednak było napisane “po podjęciu Wyzwania Wysp”. Zatem trzeba było się zastanowić, kiedy Ash podjął owe wyzwanie. Tutaj nasunąć się mogą dwa momenty z anime. Zaraz po walce z Tapu Koko w drugim odcinku, Ash dokładnie mówi “Podejmę Wyzwanie Wysp”. Możemy to uznać za jego początek. Drugim momentem może być pierwsza Próba bądź Wielka Próba Hali. W obu tych przypadkach użytym Z-Atakiem jest Breakneck Blitz, który Pikachu zastosował w walce z Hariyamą Hali.

10. Które postacie z anime mają/miały Z-Pierścień? (stan na odcinek 40 włącznie, nie musi być dokładnie z imienia)

Poprawna odpowiedź: Ash, Kiawe, Lana, Hala, Olivia, Gladion, ‘Olu‘olu, Ia, dziadek Kiawe

Do momentu opublikowania podpowiedzi na to pytanie poprawnie odpowiedziała zaledwie jedna osoba. Później poszło już lepiej. Przeszkodą nie do przejścia okazał się dziadek Kiawe. W pytaniu jednak tkwiły już dwie wskazówki. “Mają/miały” sugerowało, że pytamy nie tylko o postacie żyjące, ale też te, które odeszły. Drugą wskazówką było “nie musi być dokładnie z imienia”, co wskazywało na to, że nie ujawniono imion wszystkich posiadaczy Z-Pierścieni. Ponadto w podpowiedzi, którą opublikowaliśmy na stronie z Quizem, było ukryte hiperłącze. Znajdowało się ono w ostatnim wielokropku. Przenosiło ono do omówień ostatniej ankiety, gdzie widniało zdanie “(Kiawe) Dzięki niemu wygrał Wielką Próbę przeciwko Olivii i zdobył prawo do noszenia Z-Pierścienia, który wcześniej należał do jego dziadka”.

Gratulujemy wszystkim, którzy zaliczyli komplet poprawnych odpowiedzi! Możecie być z siebie dumni!

Z całego serca również dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie! To super, że walczyliście do końca! Podobnego Quizu możecie się spodziewać za kilka miesięcy, tak jakoś pod koniec roku. Do tego czasu oglądajcie uważnie odcinki i bądźcie czujni!