Alola!

Po wielkich bólach udało nam się w końcu rozstrzygnąć trzecią edycję quizu na naszej stronie, więc przyszła pora, by uhonorować zwycięzców. Pytania okazały się być dość problematyczne, dlatego quiz ciągnął się przez niemal cztery dni. Jedynie dwie osoby odpowiedziały poprawnie na wszystkie pytania. Aby nie przedłużać, trzeci zwycięzca został wybrany ze zgłoszeń, które zawierały 9/10 poprawnych odpowiedzi. Jako że takich zgłoszeń było sporo, decydowała tu data i godzina wysłania. Zanim przejdziemy do ujawnienia zwycięzców, omówmy sobie najpierw wszystkie pytania!

Poprawne odpowiedzi

Ile nowych Pokemonów (nie licząc odmian alolańskich) wprowadzono w Generacji VII?

86.

Najprostszą metodą, by do tego dojść było… odjęcie od numeru ostatniego Pokemona VII generacji numer ostatniego Pokemona VI generacji. Innymi słowy, od Zeraory (807) odejmujemy Volcaniona (721). Wychodzi nam 86. Jak ktoś nie lubi bawić się w odejmowanie, zwłaszcza w wakacje, mógł również skorzystać z tego linka i po prostu policzyć Pokemony. W skład generacji VII wchodzi Sun & Moon, jak i Ultra Sun & Ultra Moon, i to właśnie na tych drugich produkcjach należało oprzeć swoje obliczenia.

Co było przyczyną zmiany formy u Marowaków?

Marowaki żyją na Akali, gdzie jest mnóstwo trawiastych Pokemonów, ich naturalnych wrogów. Żyjąc w tak niebezpiecznych warunkach, musiały dbać o siebie nawzajem, wytwarzając między sobą ścisłą więź, która z kolei doprowadziła do wykształcenia szóstego zmysłu, a to pozwoliło im zmienić formę.

Naturalnie nie trzeba było tego opisywać w taki sposób. Uznawaliśmy odpowiedzi takie jak “bo walczyły z trawiastymi pokemonami”, “wytworzyły między sobą więź/szósty zmysł”. Nie akceptowaliśmy natomiast odpowiedzi sugerujących wpływ klimatu czy pobliskiego Wulkanu Wela.

Jak nazywa się ulubiona zabawka Nanu?

Kendama.

To słowo zostało użyte w napisach do odcinków rozgrywających się na Ula’ula, jak również w jednym ze zwiastunów. Tutaj większość nie miała problemu. Akceptowaliśmy tylko fachową nazwę, więc “odbijacze piłek” niestety nie przeszły ^^

Jakie role pełni wodny bąbel na głowie Dewpidera?

Chroni jego głowę oraz pozwala mu oddychać na lądzie dzięki rozpuszczonemu w wodzie tlenowi. Ponadto wielkość bąbla rozstrzyga konflikty między Dewpiderami.

To pytanie okazało się być bardzo podchwytliwe. Między innymi dlatego napisaliśmy na początku, by “uważnie czytać pytania”. Należało tu zwrócić uwagę na dwa pierwsze słowa: “Jakie role…”. Liczba mnoga. Dlatego własnie wymagaliśmy wymienienia przynajmniej dwóch z funkcji wodnego bąbla. Nieliczna ilość osób wywiązała się z tego zadania.

Ile odmian kolorystycznych ma Minior?

8 (9).

W tym pytaniu należało zauważyć, że Shiny Minior jest czarny. Zatem Minior występuje w siedmiu kolorach tęczy + czarnym. Prawidłowa odpowiedź brzmiała więc 8. Niemniej jednak, przez niedopatrzenie, nie sprecyzowaliśmy w pytaniu, czy skorupę Miniora również zaliczamy do “odmian kolorystycznych”, dlatego akceptowaliśmy również odpowiedź 9. 7 było jednak nie do przyjęcia. I znowu, odpowiedź na to pytanie najprościej było znaleźć w AlolaDeksie BasteKa, klik!

Czy w grze Ultra Moon można ewoluować specjalnego Rockruffa w Dusk Lycanroka o godzinie 17:30 czasu rzeczywistego, bez przestawiania czasu w ustawieniach konsoli?

Tak.

Kolejne pytanie-masakrator. Musimy się na chwilę zatrzymać, aby je sobie wyjaśnić. Wszyscy wiecie, że w Ultra Moon czas przestawiony jest o 12h w stosunku do rzeczywistego. Mamy więc 17:30 “w życiu”, natomiast w Ultra Moon jest 5:30. Owszem, wszystko się zgadza. Jest jednak pewne “ale”. W grach Ultra Sun & Ultra Moon możemy wkroczyć do odwróconego świata przez Ultra Tunel, gdzie czas przestawiony jest o 12h, w stosunku do oryginalnego czasu w grze.

Na przykład:

  • 17:30 “w życiu”;
  • 5:30 w normalnym świecie w Ultra Moon;
  • 17:30 w odwróconym świecie w Ultra Moon.

I w ten właśnie sposób możemy ewoluować naszego Rockruffa w Dusk Lycanroka w Ultra Moon o godzinie 17:30. Skomplikowane, prawda? ^^

Na jakim stanowisku w serialowej wersji Fundacji Aether pracuje obecnie Faba?

Asystent Wicke.

Stosunkowo proste pytanie, jednakże narobiło sporo problemów. Faba był Szefem Działu Badawczego przed akcją z porwaniem Lusamine. Następnie został zdegradowany na asystenta Wicke. I to była poprawna odpowiedź. Naturalnie uznawaliśmy wszystkie synonimy tego określenia.

Na jakie typy ataków podatny jest Vikavolt o typie Robak/Elektryczny?

Skalne i ogniste.

Proste pytanie, bez komentarza zostawmy je więc.

Jak działa Aurora Veil i co jest potrzebne do jej użycia?

Chroni Pokemony. Potrzebny jest śnieg/grad/hail.

Taka odpowiedź wystarczała. Nie trzeba było się tutaj rozpisywać, choć miło, że wiecie, jak ten ruch działa w szczegółach. Odpowiedź najprościej znaleźć można było w 80 odcinku, ewentualnie w 60.

Jak Gladion nazywał swojego Type: Nulla?

Silvally.

Również proste pytanie, ale zdecydowałem się na nie, gdyż odcinek 47, gdzie Gladion nazywa tak Type: Nulla, wzbudził wiele kontrowersji odnośnie poprawności napisów, więc musieliśmy dość szeroko omówić to w komentarzach.

Wyniki

Zwycięzca #1

m…a@interia.pl

Zwycięzca #2

i…d@gmail.com

Zwycięzca #3

a…4@gmail.com

Gratulujemy! Jeszcze dziś postaramy się napisać na adresy email, które podaliście w formularzu, aby ustalić szczegóły wysyłki nagród ^^

Dziękujemy także wszystkim osobom, które wzięły udział w zabawie. Jak widzicie, nasze quizy nie są może najprostsze, ale za wszelką cenę staramy się uniknąć konkursów typu “kto pierwszy, ten lepszy”, gdyż uważamy je za nieco bezsensowne i nieciekawe ^^