Zwycięstwo!

Alola!

Wczoraj udało nam się rozstrzygnąć najnowszy quiz związany głównie z walkami Pokemon. Sam muszę przyznać, że pytania nie były najprostsze i tylko nieliczne zgłoszenia zawierały więcej niż osiem dobrych odpowiedzi. Pierwsza piątka pytań nie sprawiała Wam aż tylu problemów, gorzej było z pozostałymi. No, ale cóż. Nikt nie mówił, że będzie łatwo ^^

Wyniki

Za chwilę przejdziemy do omówienia odpowiedzi, ale najpierw czas na ogłoszenie zwycięzców. Tym razem było ich dwóch i oboje odpowiedzieli poprawnie na wszystkie dziesięć pytań!

Zwycięzca #1

d…8@onet.pl

Zwycięzca #2

s…r@vp.pl

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim innym dziękujemy za wzięcie udziału! Wiemy, że część z Was łamała sobie głowy nad tymi pytaniami, dlatego tym bardziej jesteśmy pełni podziwu Waszej determinacji! Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się z tego quizu czegoś nowego i dalej będziecie dzielnie kroczyć drogą do zostania Profesorem Pokemon! 😛

Odpowiedzi

Ile jest wszystkich Pokemonów opartych na psach/wilkach? (podaj liczbę)

Tutaj uznawaliśmy naprawdę bardzo wiele odpowiedzi i większość wstrzelała się w zakres. Najbardziej prawidłową odpowiedzią była liczba 17, czyli:

 • Growlithe i Arcanine;
 • Snubull i Granbull;
 • Houndour i Houndoom;
 • Smeargle;
 • Electrike i Manectric;
 • Riolu i Lucario;
 • Lilipup, Herdier i Stoutland;
 • Furfrou;
 • Rockruff i Lycanroc.

Niektórzy mogli Smeargle’a nie uznawać za psa, lub dodawać do tej grupki Pokemonów jeszcze Poochyenę i Mightyenę, choć teoretycznie są hieny, mimo iż wyglądają bardzo “psowato”. Akceptowaliśmy zatem odpowiedzi w zakresie od 16 do 19. W razie wątpliwości wyjaśniamy: Vulpix, Ninetales, Zorua i Zoroark są lisami.

Wymień minimum trzy różnice (oprócz wyglądu) dzielące Mega Charizarda X i Mega Charizarda Y

To pytanie sprawiło więcej problemów niż się spodziewałem, a było stosunkowo proste. Wystarczyło wymienić te trzy rzeczy:

 • typ;
 • zdolność (ability);
 • statystyki.

Jeśli ktoś napisał, że na jednego z nich działają ziemne ataki, a na drugiego nie, to podciągałem to pod inny typ. Akceptowane były również odpowiedzi sugerujące wagę jako istotną różnicę.

Czy za pomocą jednego Z-Kryształu można używać Z-Ataków różnych typów? Wyjaśnij dlaczego.

Tak. Za pomocą jednego Z-Kryształu (Normalium-Z) można używać ataków innych typów. Wystarczy użyć Z wersji ruchu, który wykonuje inny ruch. Przykładem niech będzie tutaj znany z anime Metronome. Również ruch Z-Nature Power, zmienia się w zależności od terenu na jakim “stoi” Pokemon i może przekształcać się w na przykład w Gigavolt Havoc czy Bloom Doom.

Podaj przykład linii ewolucyjnej z drugiej generacji z gier Gold/Silver, której przedstawicieli nie można było złapać w regionie Johto.

W Gold i Silver mieliśmy do czynienia z dwoma regionami Johto i Kanto. W tym pytaniu chodziło o Pokemony oznaczone numerem od #152 – #251, które można było złapać tylko w Kanto. Poprawne odpowiedzi to:

 • Houndour – Houndoom (Route 7);
 • Slugma – Magcargo (Route 16, 17 i 18).

Który typ Pokemonów charakteryzuje się najmniejszą ilością stworków nieposiadających innego podtypu?

Flying. Tylko Tornadus jest czysto latającym Pokemonem. Każdy inny latający Pokemon posiada jakiś drugi typ.

A teraz przejdźmy do pytań o scenariusze walk, bo to one sprawiały Wam najwięcej problemów! ^^

Fałsz.

Roost zabiera Pokemonowi typ flying na jedną turę sprawiając, że Talonflame “usiadłby” na ziemi i był podatny na Earthquake. Jednak kluczową informacją było tu to, że “właśnie rozpoczęła się walka”. Pokemony były więc na pełnym HP, a Roosta “failuje” w tej sytuacji i nie zabiera Talonflame’owi podtypu.

Właśnie rozpoczęła się podwójna walka. Po jednej stronie stoją Arcanine z Intimidate i Tapu Koko z Electric Surge, a po drugiej Alolan Ninetales ze Snow Warning oraz Weavile z Pressure. Który z nich ruszy się jako pierwszy? Poziomy Pokemonów nie są znane. Żaden z Pokemonów nie zna ataków z podwyższonym/obniżonym priorytetem.

Pytanie terminator. Znokautowało wszystkich oprócz bodajże trzech czy czterech osób. Gdzie leżał sekret do znalezienia odpowiedzi? Już wyjaśniam zagadnienie. Te Zdolności Pokemonów były po coś podane i to one były najważniejszą wskazówką. Nie jest ważne jak działają, tylko to, że łączy je jedna wspólna cecha. Aktywują się po wejściu Pokemonów na pole walki, obwieszczając to komunikatem/efektem wizualnym. Cały sekret polegał na tym, że zdolności te załączają się w kolejności od najszybszego Pokemona do najwolniejszego. Prawidłowa odpowiedź brzmiała zatem…

Pierwszy ruszy się ten, którego zdolność pierwsza się aktywuje. Podchwytliwe, prawda? ^^

Trwa podwójna walka. Po jednej ze stron stoi Zygarde oraz Tapu Lele, która sprowadziła do walki Psychic Terrain. Po drugiej stronie jest Toxicroak oraz Amoonguss. Jak wiadomo Psychic Terrain blokuje ataki z podwyższonym priorytetem, jednak Zygarde użył Extreme Speed i zadał obrażenia Toxicroakowi. Żaden z Pokemonów nie został zmieniony. Podaj warunek/warunki jakie muszą zajść by ten scenariusz był prawdziwy.

Toxicroak musi trzymać Air Balloon.

Psychic Terrain działa wyłącznie na uziemione Pokemony (pomijając aktywacje Seedów), dlatego nie chroni przed atakami z priorytetem Pokemonów o typie latającym, ze zdolnością Levitate bądź trzymających przedmiot Air Balloon. I to właśnie było prawidłową odpowiedzią, choć uznawałem też pewną wariacje ze Sleep Talkiem ^^

Właśnie trwa walka. Naprzeciwko siebie stają Yveltal oraz Tornadus ze Zdolnością Prankster. Yveltal zamierza użyć ruchu wspierającego Tailwind, by zapewnić sobie przewagę w kolejnych turach. Podejrzliwy Tornadus domyśla się co planuje jego przeciwnik i zamierza go powstrzymać za pomocą ruchu Taunt. Opisz rezultat tej tury.

Yveltal użyje Tailwind, Tornadus nic nie zrobi.

Zdolność Pranskter zapewnia priorytet ruchowi Taunt, więc Tornadus będzie ruszać się przed Yveltaltem, choćby nie wiadomo jaką mieli różnicę poziomów. Problem w tym, że ruchy wsparte Pranksterem nie działają na mroczne Pokemony, w tym Yveltala.

Cresselia właśnie toczy bój z Incineroarem. Nie widząc dla siebie żadnych szans na wygraną, postanawia poświęcić się używając ruchu Lunar Dance, by przywrócić do pełni zdrowia jednego ze swoich sojuszników. Niespodziewanie to Incineroar traci wszystkie punkty życia i omdlewa, a jego miejsce zajmuje inny Pokemon. Co to się stanęło?

Incineroar przechwyci atak za pomocą ruchu Snatch i sam zginie, a jego miejsce zajmie inny Pokemon.

Dużo więcej do dodania tu nie ma. Snatch przechwytuje Lunar Dance, powodując to, że Incineroar używa tego ruchu w efekcie ginąc. Gdyby nie było informacji o tym, że jego miejsce jest zajmowane przez innego Pokemona, to byłbym skłonny uznać odpowiedzi z recoilem od Flare Blitz.