Opis cyklów

W działe Ultra Sun & Ultra Moon znajdują się głównie przedpremierowe wiadomości o grach na konsole Nintendo 3DS o takich właśnie tytułach. Jako, że jest już sporo po premierze, część z tych informacji może Wam być już bardzo dobrze znana. Nie mniej jednak jeśli ktoś nie miał jeszcze do czynienia z tymi produkcjami może w tym dziale dowiedzieć się co nieco o nowych Pokemonach, formach, Z-Atakach czy postaciach. Znajdziecie tu również obszerny tekst traktujący o algorytmie, który odpowiada za mechanizm łapania Pokemonów w Ultra Sun % Ultra Moon.

Ten dział wypełniony jest wszelkiej maści tekstami fabularnymi, które zamiast pełnić rolę informacyjną jak pozostałe artykuły, opowiadają historię pewnych kanonicznych czy też niekanonicznych postaci z uniwersum Pokemon. Jeśli oprócz oglądania odcinków anime, lubicie sobie też od czasu do czasu coś poczytać, zapraszamy do zerknięcia do tego działu.

AlolaDex zawiera w sobie opisy wszystkich Pokemonów dodanych w siódmej generacji, wliczając w to również regionalne formy stworków z Kanto. Każdy wpis z tego cyklu przedstawia jedną rodzinę ewolucyjną danego Pokemona bądź kilka stworków pozbawionych ewolucji, opisując ich wygląd i zachowanie, czy przybliżając wymogi ewolucyjne. Opiekunem i pomysłodawcą serii jest BasteQ.

Baza wiedzy to zbiór artykułów o charakterze informacyjnym. Wiadomości na temat świata Pokemon, anime, gier i wszystkiego co jest z tą marką związane. Teksty napisane są w czytelny i klarowny sposób, a autorzy starają się jasno i zwięźle przedstawić wszelkie nowinki i najważniejsze informacje. W ostatnim odcinku zobaczyłeś coś czego nie rozumiesz? Co to są te całe Z-Ataki? Skąd się biorą MegaEwolucje? Prawdopodobnie odpowiedzi na te pytania będziesz mógł znaleźć właśnie w tym dziale. Cykl ten jest prowadzony przez różnych autorów.

Artykuły w tym dziale będą starały mierzyć się z najtrudniejszymi pytaniami dotyczącymi świata Pokemon. Będziemy rozwiewać tu tajemnicę, rozwiązywać zagadki, dopowiadać niedopowiedziane słowa i stawiać kropkę nad “i”.  Innymi słowy, będziemy zajmować się Trudnymi Sprawami, których inni woleliby unikać. Ile lat ma Ash? Jakim cudem podnosi jedną ręką 50 kilowe Pokemony?  Jak zrobić PokePuffsy a’la Serena? Czy będzie w końcu ostatni sezon?

Każdy wpis w ramach tego cyklu prezentuje jedną PokéTeorię. Teorie te są dziełami fanów Kieszonkowych Stworków. Nie pochodzą więc od The Pokémon Company, a uzyskanie “potwierdzenia” przez jedną z nich zdarza się bardzo rzadko. Mają zróżnicowane źródła i szeroką tematykę. Trudno dociec ich autorów; biorąc pod uwagę ogromną popularność marki, można przypuszczać, że przynajmniej na niektóre wpadła więcej niż jedna osoba, każda niezależnie od reszty. Niemniej – jak same PokéTeorie – to tylko spekulacje.

Każdy wpis tego cyklu jest poświęcony jednemu kontrowersyjnemu tematowi powiązanemu z Kieszonkowymi Stworkami. Marka jest bardzo rozpowszechniona, ludzie zaś bywają żądni sensacji. Tak więc, zarzuty kierowane pod adresem Pokémonów są liczne i różnorodne. Wśród PokéKontrowersji znajdują się m.in. oskarżenia o promocję takich poglądów, jak materializm, satanizm, antysemityzm i… filosemityzm.

Marka, jaką są Pokémony, jest bardzo rozległa. Zawiera wielką ilość dzieł różnego rodzaju i o odmiennym podejściu do świata Kieszonkowych Stworków. W jej ramach znajdują się gry na konsole przenośne Nintendo, na których oparte jest wszystko inne, a także anime, kolekcjonerska gra karciana, gra z użyciem figurek, gry na inne konsole, dodatkowe serie anime, filmy, mangi, sztuki teatralne i wiele innych atrakcji. Naturalnie, mimo wielu wspólnych elementów, wszystkie te rzeczy także różnią się między sobą na wiele sposobów. To samo dotyczy postaci. To głównie ich odmiennych przedstawień w siódmej generacji będzie dotyczyła seria “Gry a anime”.

Jak wiadomo Pokemony są tworem japońskim i to właśnie w Japonii jako pierwsze ukazują się najnowsze odcinki anime. Stworki są tam o wiele bardziej popularne niż gdziekolwiek indziej na świecie, dlatego kultura, wierzenia i folklor tego kraju znacząco wpłynęły na markę. Działa to również w drugą stronę. Japonia bez Pokemonów? Ciężko ją sobie teraz wyobrazić. Cykl ten zajmuje się różnymi aspektami kulturowo-historycznymi Kraju Kwitnącej Wiśni. Przyglądamy się w nim japońskim “alfabetom”, najpopularniejszym zwrotom w mowie potocznej, a także historii czy zwyczajom.

Do tego działu trafiają wszystkie luźnie artykuły, nie powiązane w żaden konkretny sposób z pozostałymi seriami bądź cykle, które okazały się zbyt krótkie, by poświęcić im osobne miejsce. Oprócz pojedynczych tekstów znajdziecie tutaj między innymi mini-poradnik do Pokemon Showdown, porównanie Aloli i Hawajów czy też krótkie lekcje rysowania alolańskich form regionalnych.

Jak sama nazwa wskazuje, w tym dziale pojawiają się omówienia wszystkich ankiet, które kiedykolwiek przeprowadzaliśmy na stronie. Nowe sondy pojawiają się średnio raz w miesiącu. Okres zbierania głosów wynosi dwa tygodnie, po upływie których są one zliczane i analizowane, by następnie znaleźć się w zestawieniu tabelarycznym i na wykresie. Przerwa pomiędzy następnymi ankietami również wynosi dwa tygodnie.

Ankiety pojawiają się na stronie głównej. na pasku bocznym.