Powojenna rzeczywistość – PokéTeoria #3

Cześć, Trenerzy! Dzisiaj przyjrzymy się teorii, którą wielu uważa za ukoronowanie kreatywności fanów Pokémon. Pytanie brzmi: “Czy region Kanto został spustoszony przez wojnę?” Pozostajemy więc w temacie pierwszej generacji gier Pokémon oraz ich regionu. Źródłem, z którego będzie czerpać dzisiejsza PokéTeoria, będą raz jeszcze Pokémon Red i Blue.

Podróżując przez region Kanto w pierwszych grach Pokémon, łatwo odnieść wrażenie, że coś jest nie tak. Choć jest to miejsce, o którym można powiedzieć wiele dobrego, niejedno budzi tu wątpliwości. Uwagę przykuwa choćby społeczeństwo regionu. W Kanto można spotkać liczne dzieci i młodzież, a także starszych ludzi. Jednakże, z dorosłymi jest inaczej. Nie natrafiamy na nich często. Co więcej, wielu spośród nielicznych mężczyzn jest z kolei zaangażowanych w gangi i przestępczość. Ciekawi także fakt, że główni bohaterowie gier – Red i Blue – są sierotami. Red nie ma ojca, jego rywal zaś – obojga rodziców. Cała ta sytuacja zdaje się sugerować, że w najbliższej przeszłości miało miejsce wydarzenie, które wpłynęło na społeczeństwo regionu w drastyczny sposób.

Red i Blue w pierwszych grach Pokémon

Pozostańmy na chwilę przy głównych bohaterach. Brak rodziców nie jest jest jedynym, co zastanawia w ich przypadku. Obaj chłopcy zostali obdarzeni Pokédeksem. Co więcej, po otrzymaniu rzadkiego i drogiego urządzenia, zostali wysłani na ważną misję. Czy nie był dostępny nikt bardziej doświadczony? Za dziwny można uznać także charakter zadania, które im powierzono. Przykazano im złapanie po jednym ze wszystkich Pokémonów regionu Kanto. Profesor Oak, który za tym stoi, twierdzi, że bada tutejsze stworki od lat. Czy więc miało ostatnio miejsce jakieś wydarzenie, które wywarło silny wpływ na “faunę” regionu?

Region Kanto zdaje się kryć wiele tajemnic

Rzeczywiście, istnieje interesujące zagadnienie dotyczące stworków z regionu. Mianowicie, można tu spotkać zaskakująco wiele gatunków trujących Pokémonów. W żadnym innym regionie nie odkryto ich aż tylu – w Kanto liczba ta wynosi  33. Przekłada się to na ponad jedną piątą gatunków miejscowych stworków. Co więcej, niejedna z lokalnych kombinacji typu trującego jest zupełnie unikalna. Jednym z wytłumaczeń, które może przyjść do głowy, jest użycie broni chemicznej lub biologicznej. Są to rodzaje broni znane z silnego wpływu na środowisko naturalne. Innymi słowy – mocno je zatruwają.

Kombinacja typu trującego i latającego jest unikalna dla Zubata i jego ewolucji

Wróćmy do tematu społeczeństwa Kanto. Gangi nie są jedynymi organizacjami, które skupiają dorosłych mieszkańców regionu. Wielu spośród napotkanych przez nas dorosłych zajmuje stanowisko w lidze Kanto. Są liderami sal lub członkami miejscowej elitarnej czwórki. Możliwym wytłumaczeniem tej sytuacji jest konflikt zbrojny. W takim przypadku członkowie ligi nie byliby powołani – trenowanie Pokémonów (aktywność związana z walką i przemocą, zauważmy) jest zbyt ważnym zajęciem w Kanto. Przestępcy z kolei – przynajmniej niektórzy – byliby w stanie uciec od wojennych obowiązków przy użyciu mafijnych koneksji. To wytłumaczenie zdają się potwierdzać słowa jednego z miejscowych liderów. Lt. Surge raczy nas słowami: “Elektryczne Pokémony uratowały mi życie podczas wojny!” Wojskowy używa określenia “the war.” Jedną z możliwych interpretacji użycia przez niego zaimka “the” mówi nam, że wspomniana wojna to wydarzenie znane wszystkim.

Lt. Surge w Red i Blue

Chociaż liga Pokémon działa w Kanto sprawnie, nie można tego powiedzieć o wszystkich organizacjach. Niektóre służby są w regionie zupełnie nieobecne. Policja w zasadzie nie funkcjonuje – w grze natrafiamy na nią jedynie raz. Co więcej, zdaje się zupełnie bezsilna wobec wszechobecnych organizacji przestępczych, zwłaszcza Zespołu R. Przestępcy – od gangów motocyklowych po mafie – są w zasadzie bezkarni. To także zdaje się wskazywać na to, że region ucierpiał poważnie w ostatnich latach.

W Kanto brakuje nie tylko organizacji. Braki w infrastrukturze zdają się równie rażące. Nie ma tu licznych instytucji życia publicznego. W całym regionie nie znajdziemy jednego kina, teatru czy miejsca kultu. Możliwym wytłumaczeniem jest albo nagła konieczność rozebrania – czy też przekształcenia – obiektów tego rodzaju, albo brak środków na ich odbudowę. Kilka lokacji zastanawia w szczególności. Elektrownia Kanto jest zniszczona i zaniedbana. Nie funkcjonuje, a wnętrze zamieszkane jest przez dzikie Pokémony. Tak wielkie zaniedbanie zdaje się jasno wskazywać na fatalny stan, w jakim znajduje się pierwszy region świata Pokémon. Zdumienie budzi także ogromny rozmiar Pokémon Tower. Cmentarz Pokémonów to zdecydowanie jedna z największych budowli w Kanto. Uwagę przykuwa także ilość żałobników oraz szaleńców, których można tam spotkać. Czy to możliwe, że wiele stworków w regionie Kanto pożegnało się ostatnio z życiem?

Pokémon Tower w anime Pokémon Origins

Jeszcze inne miejsce godne uwagi stanowi Pokémon Mansion. Jest to posiadłość na Cinnabar Island, w której przeprowadzano niemoralne eksperymenty, mające na celu uzyskanie wyjątkowo potężnego Pokémona. Trudno określić, co budzi największe wątpliwości w tym miejscu. Być może jest to fakt, że go nigdy nie odbudowano – czy, z jakichś przyczyn, Pokémon – machina zniszczenia nagle przestał być potrzebny? Może być to także status eksperymentów – nic nie wskazuje na to, że były nielegalne, lub przynajmniej oprotestowane. W jakiej sytuacji musiał znajdować się region – i jego ludność – aby doszło do czegoś takiego?

Co sądzicie o tej teorii? Czy to możliwe, że region Kanto ucierpiał w trakcie działań wojennych? Bardzo wiele wskazuje w nim na to, że doznał poważnego uszczerbku… Jest to Waszym zdaniem solidna teoria, czy czegoś w niej brakuje? Zdaje się Wam prawdopodobna, czy też łatwo ją obalić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła grafik:

Red i Blue: https://twitter.com/newagehydreigon/status/701701136546312192

Mapka Kanto: http://socks-studio.com/2011/05/11/the-entire-pokemon-blue-map/

Zubat: http://archives.bulbagarden.net/wiki/File:041Zubat_RB.png

Lt. Surge: http://archives.bulbagarden.net/wiki/File:Red_Blue_Lt_Surge.png

Pokémon Tower: http://smash-lawlers-smash-bros-lawl.wikia.com/wiki/Kanto_Region_-_Lavender_Tower

By |2017-07-30T17:00:45+00:00Marzec 7th, 2017|PokéTeorie|7 komentarzy

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
5 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
5 Komentujący
AtalosNetaroDiamondTigeraNetarojanw Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
DiamondTigera
Gość
DiamondTigera

Przeczytałam (Albo raczej obejrzałam na YT :v) niezłą teorię o Blue.
dotyczy tego, kto jest jego… Ojcem! No i synem Oaka 🙂
Według filmiku, ojcem Blue jest niejaki Looker, który w języku polskim został przetłumaczonu na ,,Pan Ciacho” (Najgłupsze tłumaczenie, jakie słyszałam! >:I)
No, ale macie porównanie. Jak ktoś chce, to dam link do fimliku.

Atalos
Gość
Atalos

eh ja tam mam za o własną teorie że ojcem Asha jest Kukui czego Ash nie wie ^^, no bo kto normalny by zostawił 10 latka z obcym facetem by się nim opiekował i mieszkał i że jeszcze się on na to zgodził ^^

Atalos
Gość
Atalos

i tak wiem że Ash nie ma nic wspólnego z Blue poza tym że na Blue był Gary wzorowany ^^

janw
Gość
janw

moim zdaniem wojna trwa i cały czas do hiper państwa są dolaczane nowe regiony