Śpiączka – PokéTeoria #8

Cześć, Trenerzy! Dzisiaj przyjrzymy się popularnej teorii dotyczącej głównego bohatera naszego ulubionego serialu. Pytanie brzmi: “Czy przygody Asha są zaledwie jego wymysłami?” Za materiał źródłowy ósmej PokéTeorii posłuży nam Anime Pokémon.

W serialu animowanym Pokémon śledzimy losy Asha Ketchuma – młodego trenera, marzącego o zostaniu Mistrzem. Ash podróżuje po całym świecie. Łapie i trenuje Pokémony, poznaje nowych przyjaciół, walczy ze złem, toczy pojedynki, zdobywa odznaki, sprawdza się w ligowych zawodach, mierzy się z legendarnymi Pokémonami… Sporo tego. Czy ta niezwykła opowieść nie jest nieco… nierealna? Co, jeśli jest ona zaledwie dziełem fantazji Asha? Przypomnijmy sobie moment, w którym bohater zostaje potężnie porażony przez Pikachu w pierwszym odcinku. Zaraz potem zaczyna dziać się wiele niecodziennych rzeczy – pojawia się legendarny Pokémon-ptak z innego regionu oraz niedorzeczny Zespół R. Być może to, jak i dalsza część przygód, to wytwór umysłu Asha – pogrążonego w śpiączce po szoku, jakim było niezwykle silne wyładowanie.

Ash od zawsze marzył o zostaniu trenerem i życiu pełnym przygód…

Przyjrzyjmy się światowi ukazanemu w serialu. Jest on bezpieczny i ułożony. Jego mieszkańcy znają swoje miejsce. W zdecydowanej większości są to ludzie przyjaźni i zadowoleni z życia. Chętnie udzielają Ashowi pomocy. Prześladująca go grupka przestępców – możliwa wizualizacja problemów psychicznych – nie jest zagrożeniem, i zawsze zostaje pokonana, czegokolwiek by nie spróbowała. Poza tym, uwagę przyciąga niezwykła schematyczność tego Świata Pokémon. Niemal każdy region posiada te same instytucje – ligę – sale i turnieje dla najlepszych – oraz centra i markety Pokémon. Co więcej, wszędzie występują dwie postacie – Siostra Joy i Oficer Jenny, odpowiednio zajmujące się opieką oraz ochroną. Podobnie sprawa ma się z profesorami. Wygląda na to, że wszystko to tworzy swoistą sieć bezpieczeństwa. Świat, po którym podróżuje Ash jest więc ułożony, spokojny i radosny. Czy to nie czyni go nieco podejrzanie… idealnym?

Joy i Jenny gwarantują światowi z przygód Asha stabilność i poczucie bezpieczeństwa

Rzućmy okiem na same przygody głównego bohatera. Tutaj także można dostrzec pewną szablonowość. Po zdobyciu wszystkich odznak i zmierzeniu się w ligowych zawodach, Ash udaje się do kolejnego regionu, gdzie robi dokładnie to samo, co w poprzednim. Ciekawi także wiek bohatera. Otóż to, Ash w ogóle się nie starzeje. Cały czas ma 10 lat, a więc tyle, ile miał w pierwszym odcinku serialu. Inną jeszcze kwestię stanowi popularność Asha. Wkrótce po rozpoczęciu kolejnej wielkiej przygody, zawsze okazuje się, że w całym regionie niemal nikt go nie zna – nawet w Johto, sąsiadującym z jego rodzinnym Kanto. To nieco zaskakujące, patrząc na ilość odznak, którą posiada, oraz wszystkie te zawody, w których wziął udział. Trenowanie jest przecież bardzo popularnym zajęciem w tym świecie… Co więcej, Asha można spokojnie nazwać dobrym trenerem, lecz nie wygrał jeszcze żadnych ligowych rozgrywek w głównym regionie mimo, że wziął już udział w wielu. Próbuje więc kolejnych, a podróż trwa dalej. Podobnie jak sam świat, przygody głównego bohatera Anime zdają się schematyczne i ułożone, co odróżnia je od rzeczywistego życia.

Na koniec przygody w danym regionie, Ash zostawia wszystkie Pokémony, poza Pikachu

Co sądzicie o tej teorii? Czy to możliwe, że niemal wszystko, czego Ash doświadczył w Anime, jest tylko dziełem jego wyobraźni? Być może jest to próba ucieczki przed rzeczywistością… Jest to Waszym zdaniem solidna teoria, czy czegoś w niej brakuje? Zdaje się Wam prawdopodobna, czy też łatwo ją obalić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródła grafik:

Śpiączka: http://creepypasta.wikia.com/wiki/Ash%27s_Coma

Joy i Jenny: http://forums.pokemontabletop.com/topic/10012960/1/

Ash w Kalos: http://www.deviantart.com/browse/all/fanart/?offset=40&view_mode=2&order=11&q=pokemon+ash+in+kalos

 

By |2017-07-30T16:58:29+00:00Marzec 26th, 2017|PokéTeorie|29 komentarzy

29
Dodaj komentarz

avatar
12 Liczba wątków
17 Liczba odpowiedzi
393 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
17 Komentujący
EnderusEl BatroDominikcoloPkmntrnrMZgame Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Enderus
Gość
Enderus

Drogi Netaro. Muszę cię niestety rozczarować. Ja nie wierzę w te teorie spiskowe, żeby Ash był w śpiączce. Gdyby tak się stało i było potwierdzone prawidłowo, nigdy by się nie obudził a to by utrudniłoby spędzone lata z Sereną. Dlatego się zawiodłem na tych, którzy zrobili ten głupi żart. To według mnie kłamstwo i bujda, by straszyć tym dzieci.

Dominikcolo
Gość

Zostało potwierdzone przez twórców że w anime czas nie płynie i Ash jest wiecznie młody

El Batro
Gość
El Batro

Ale to gdzie zostało dokładnie potwierdzone jakiś fragment materiału moglibyśmy dostać?

Karol
Gość
Karol

Przynajmniej na początku nikt go nie znał

Karol
Gość
Karol

Wiktoria trochę masz rację Ash jest normalnie 7 latkiem lub 8 latkiem !!! Poza tym startował w tylu ligach pokemon miał Greninje z którym umiał połączyć się zjawiskiem więzi a na Alola nikt go nie zna !!! Poza tym jego wygląd tak się zmienił ,że w pierwszym odcinku Sun & Moom muślałem ,że to jakaś podróba pokemonów.

Wiktoria Dziabała
Gość
Wiktoria Dziabała

Powiem wam że z tym wiekiem jest niemała kontrowersja ja mogę powiedzieć tylko że jak dla mnie Ash zachowywał się jak 10 latek dopiero w Kalos . Mi jednak zawadza że Asha w sun i moon zrobili 7 latkiem !

MZgame
Gość
MZgame

Nom…

xxAudino
Gość
xxAudino

Nie. Niezmienny wiek Asha to wynik spotkania Ho-oha.

delirium
Gość
delirium

mi sie wydaje ze sama ta teoria jest glupia poniewaz pokemony to bajka a jak mozna sobie wyobrazic asha ktory ma 30la XD. chyba trudno by sie ogladało dorosłego gościa który lata w poszukiwaniu pokemonów. pozatym ja uwielbiam asha takim jakim jest

Pkmntrnr
Gość
Pkmntrnr

Tu nie byłoby żadnego problemu, przygody mógłby kontynuować jego syn. Tsubasa starzał się normalnie, a serial był świetny

Frączi
Gość
Frączi

To jest trochę mroczna teoria ale nie raz pikachu poraził asha w pozniejszych etapach bajki a wiemy ze ataki pikachu są coraz mocniejsze wiec wyladowanie w 1 odc nie bylo az tak mocne jak nie jeden szok elektryczny lu piorun w innych sezonach. Jest to bajka dla dzieci więc ash nie powinien sie stawac dorosły i tworcy mają taki zamysł. Ash po prostu przeżywa przygody na bieżąco i tyle

Karol
Gość
Karol

Ciekawa jest ta teoria, ale nie koniecznie jest prawdziwa.

Piotr
Gość
Piotr

Moim zdaniem nawet jeżeli taki był pierwotny zamysł twórców, teraz się do tego nie przyznają bo obawiają się fali krytyki.

Matthew
Gość
Matthew

Wątpie żeby twórcy mieli taki zamysł to w końcu bajka (anime to też bajka) więc takie przygody są normalne.

Pelek
Gość
Pelek

Mam pytanie: W którym odcinku jest podane, iż Ash ma 10 lat. Chodzi mi o jedne z nowszych odcinków. Ash w jednym z odcinków, jeszcze w Kanto, wyraźnie mówi, że od opuszczenia przez niego domu mija dokładnie rok.

Atalos
Gość
Atalos

1 odcinek BW i padła ta herezja że Ash po ponad 600 odcinkach nadal ma 10 lat ^^