Miejsce, gdzie Pokemony i ludzie żyją razem w harmonii i spokoju? Co to za miejsce? Jak to, to Alola! Pokemony mają już 20 lat, sam oglądam je od początku (taki dinozaur ze mnie 😀 ), ale pewna rzecz rzuciła mi się w oczy. Na pewno starzy wyjadacze, a także ci trochę młodsi, nadrabiający zaległości w odcinkach, zauważyli pewien szczegół.

Chodzi tu o samo przedstawienie regionu Alola. Praktycznie jest to raj na ziemi dla ludzi i Pokemonów. Piękny, wakacyjny krajobraz, unikatowość w skali całego uniwersum (mam tu na myśli istnienie alolańskich form Pokemonów i Z-Ataki), a także widoczna harmonia, spokój i przywiązanie do tradycji, która wywiera duży wpływ na życie mieszkańców. Rzuca się w oczy niewielki poziom zurbanizowania, przez co Alola ma charakter dziewiczych, nietkniętych przez człowieka wysp. No tak, zaraz znajdą się głosy, że nie tylko tu jest to widoczne, poszczególne regiony również posiadają te cechy. W porządku, jednak Alola wręcz tym emanuje. Pokemony, tak jak wszędzie, żyją z ludźmi, dzielą z nimi trudy, ale tu są one praktycznie wszędzie. Wykorzystywane są nawet jako środek transportu, o nazwie PokéRide.

Region Alola

Kontynuując, widoczna jest niezwykła pozycja Pokemonów i szacunek, jakim się cieszą w tym regionie. Ponadto, mieszkańcy Aloli są bardzo przywiązani do tradycji, obchodzą różne święta związane z historią danej wyspy czy wydarzenia, które niegdyś miało miejsce. Nad każdą z nich opiekę sprawuje Tapu – Pokemon opiekuńczy. Mają różne pierwszorzędne typy, jednak drugi – baśniowy – jest wspólny dla wszystkich. Ich zestawienie możecie znaleźć tutaj.

Tapu Koko

Tapu Koko

Jeszcze inną nowością jest brak sal i liderów, których zastępuje wyzwanie wysp oraz kapitanowie. Trener, który chce zostać Mistrzem Pokemon w regionie, musi przejść najpierw próbę. Na każdej wyspie są kapitanowie, którzy zlecają nam zadanie (chodzi o pokonanie Totem Pokemona, który może wezwać na pomoc inne stworki, co jest absolutną nowością). Ważne jest, że nie wolno uchylać się od bitwy, ani łapać Pokemonów, z którymi walczymy. Pomyślne przejście próby sprawia, że możemy rzucić wyzwanie Kahunom, swoistym liderom wysp, których jest czterech. Za każde zwycięstwo otrzymujemy Z-Kryształ.


Podsumowując, mimo, że Alola to już siódmy region, to jest to ciekawe i oryginalne miejsce. Wyróżnia się na tle innych nie tylko w aspekcie Pokemonów i rzeczy ułatwiających walkę (Z-Kryształy), ale i w społecznościowym. Ludzie są tu inni, bardziej otwarci, szczęśliwsi, trochę zabobonni, (nie wolno zabierać do innego regionu alolańskiej formy Pokemona, nie pamiętam już którego, aczkolwiek było o tym w jednym z odcinków) a także przywiązani do tradycji i swoich podopiecznych, których można spotkać praktycznie wszędzie. Również sam obraz rajskich wysp, z błękitem morza, jasnym piaskiem i niewielkim zurbanizowaniem sprawia, że miejsce to różni się od wszystkich do tej pory poznanych lokacji.