Wstęp

Pikaa! A właściwie Alola!

Pikachu. Pokemon, bez którego japońska marka nie byłaby sobą. Jest z nami od ponad dwudziestu lat, pokazując się w każdym odcinku anime. Właściwie ciężko wyobrazić sobie teraz Asha bez Pikachu. Nawet jeśli seria Sun & Moon nie poświęca żółtej, elektrycznej myszy tyle uwagi co poprzednie generacje, Pokemon wciąż gdzieś plącze się pod nogami głównego bohatera, tworząc z nim idealny duet. Ash i Pikachu łączy wyjątkowy rodzaj przyjaźni, pozwalający im pokonywać wszelkie przeciwności, wygrywać walki, kolejne Odznaki czy Próby. Są ze sobą tak zżyci, że Pikachu jest zdolny wykonać specjalny Z-Atak, do którego pozę i “słowa” wymyślił jego Trener.

Jednak jak wiemy, na pewno nie połączyła ich przyjaźń od pierwszego wejrzenia, przynajmniej od strony Pikachu. Ubiegłoroczny film bardzo fajnie przypomniał nam początki tej dwójki. W tym wpisie chciałbym skupić się na ich pierwszych wspólnych chwilach kiedy, mówiąc łagodnie, nie dogadywali się najlepiej. Czym mogło to być spowodowane? Pikachu nie wydaję się być Pokemonem złym z natury, nie mniej jednak igrał sobie z Asha, dokuczał mu i nie wykonywał jego poleceń. Czemu? Czyżby Pikachu miał poprzedniego Trenera, zanim trafił w ręce chłopaka?

Przedstawiona we wpisie teoria nie jest moja. Pochodzi z reddita i została stworzona przez użytkownika o nicku Oufor. Być może część z Was zdążyła już się z nią zapoznać. Jeśli nie, link znajdziecie na dole artykułu.

Tajemniczy Poké Ball

Gdy Ash zasypia na odbiór swojego pierwszego Pokemona, Profesor Oak wręcza mu Pikachu, gdyż Bulbasaur, Charmander i Squirtle zostali zabrani przez Trenerów, którzy nie zniszczyli swoich budzików przez sen. Swoją drogą, nie wydaję Wam się to trochę dziwne? Skoro Oak wiedział, że Ash przybędzie po swojego startera, jakim cudem pozwolił, by ktoś inny zwinął mu go sprzed nosa? Co za nieodpowiedzialny typ…

Nie tylko Pikachu jest wyjątkowy. Inny jest również Poké Ball, do którego Pokemon tak bardzo nie lubi wchodzić. Mianowicie posiada on malutką błyskawicę, zaraz nad przyciskiem służącym do otwierania. W pierwszych trzech generacjach takich Balli w anime praktycznie nie widzieliśmy. W Diamond & Pearl natomiast, do serialu wprowadzono Pieczęcie (Seals), które wywoływały specjalny wizualny efekt po wybraniu Pokemona. Każda charakteryzowała się jakąś grafiką, umieszczoną dokładnie w tym samym miejscu co błyskawica Pikachu. Jeśli przyjmiemy, że Ball elektrycznej myszy był właśnie “zapakowany” w Pieczęć, możemy śmiało założyć, że Pikachu pochodzi z Sinnoh, gdyż w innych regionach z podobnymi gadżetami się nie spotykamy.

Wniosek: Pikachu pochodzi z Sinnoh!

PokeBall Pikachu

Dawn wybiera pieczęć

Tania siła robocza

Skoro udało nam się ustalić, że Pikachu mógłby pochodzić z Sinnoh, teraz warto zastanowić się po co Profesor Oak trzymałby w laboratorium takiego Pokemona. Oczywiście badacz prowadzi “ranczo”, na którym żyją Pokemony złapane przez jego podopiecznych, ale wątpię jednak by podebrał komuś Pikachu i oddał go naszemu żółtodziobowi. Żółty szczurek musiał tam jednak po coś być…

Wróćmy pamięcią do drugiego odcinka anime. Tam grupa Pikachu ratuje Centrum Pokemon, zaopatrując je w energie elektryczną. Pokemony zgromadzone są przy pewnym urządzeniu, które z powodzeniem możemy określić mianem generatora. Owe ustrojstwo przetwarza elektryczne ataki Pikachu i rozprowadza je po placówce, dzięki czemu urządzenia medyczne mogą poprawnie funkcjonować.

Oak, jako doświadczony badacz, na pewno wykonuje w swoim laboratorium skomplikowane eksperymenty, które mogą zostać zrujnowane przez zwyczajny zanik napięcia. Na pewno zdarzyło Wam się nie raz, że graliście w jakąś grę czy pobieraliście coś z internetu, a tu nagle “prąd mignął”. Wiecie zatem, że to jest bardzo frustrujące. Profesor z Alabastii nie mógł sobie pozwolić na takie niedogodności. Dlatego być może miał w zanadrzu jednostkę Pikachu, których zadaniem było wytwarzanie energii w PikaGeneratorze, by Oak mógł normalnie pracować w każdych warunkach.

Gdy naukowiec zobaczył zrozpaczonego Asha, być może pomyślał: “Dzieciak mi się zaraz rozpłaczę! Muszę szybko coś wymyślić! A, już wiem! Dam mu jednego z tych Pikachu, które mi wytwarzają prąd! Niech ma!”. Brzmi to dość brutalnie, ale sami przyznajcie – jest w tym pewna logika, prawda?

Wniosek: Pikachu stanowił tanią siłę roboczą w Laboratorium Oaka!

PikaGenerator

Wypasiony Pikachu

Teraz możecie się zastanawiać: skoro Oak potrzebował pikaenergii to czemu po prostu nie złapał Pikachu w Kanto? Są tam przecież dość pospolite. Ba! Możne je złapać praktycznie zaraz przed domem Profesora! Jest na to dość proste wytłumaczenie. Oak nie jest byle żółtodziobem (w przeciwieństwie do Asha) więc stawia na najwyższą jakość. Wie, że to może pomóc mu w jego badaniach. Dlatego celował w jak najlepszego Pikachu do zasilania jego generatora.

Jeśli grając kiedyś w pokemonowe gry, staraliście się zdobyć tego idealnego Pokemona, z maksymalnymi statystykami, prawdopodobnie wiecie, że złapanie takiego stworka w dziczy może być problematyczne. Dużo lepszą opcją jest breeding, czyli hodowanie Pokemonów. Jeśli hodowca dobrze zaplanuje swoją pracę jest w stanie uzyskać Jajko, które kryć będzie w sobie idealnego Pokemona. W przypadku Pikachu najważniejsze jego statystyki to specjalny atak (Sp. Atk.) oraz szybkość (Speed). Anime wielokrotnie zaznaczało, że pupil Asha jest wyjątkowo szybki. Prawdopodobnie w tej statystyce ma rozwinięte EV i IV na maksymalny poziom. Podobnie z jego Sp. Atk., czyli “siłą rażenia”. Już w pierwszym odcinku Pikachu dziesiątkuje całe stado Spearowów, pokazując swoją ogromną moc. Wątpliwe, aby zwykły starter był w stanie dokonać czegoś takiego.

Te Spearowy nie wiedzą jeszcze co je czeka…

Każdy breeding Pikachu daje w efekcie Pichu. Możecie zatem zapytać, czemu Oak nie używał Pichu do napędzania generatora. Odpowiadam: Pichu nie jest w stanie opanować swojej elektryczności i często sam siebie poraża. Mówi o tym wpis z PokeDeksu, chociażby z Pokemon Sun. Dlatego właśnie konieczna była jego ewolucja w Pikachu…

Wniosek: Pikachu pochodzi z breedingu!

Pikachu Asha był kiedyś Pichu!

Przeszłość

Póki co udało nam się ustalić, że Pikachu pochodzi z Sinnoh, gdzie został wyhodowany przez pewnego utalentowanego hodowce, jako Pichu. Bazując na tych założeniach, możemy wreszcie skupić się na przeszłości sztandarowego Pokemona marki i odkryć potencjalne powody, przez które był taki niedobry dla Asha.

Pikachu wykluł się z Jajka jako Pichu i był idealny niemal pod każdym względem. Jego hodowca musiał być z niego niesamowicie zadowolony. Wiedział, że zgarnie za niego ładną sumkę PokeDollarów. Nie oszukujmy się. Hodowcy Pokemon poświęcają całe dnie na rozmnażanie i rozwój stworków, a muszą przecież coś jeść. Wobec tego możemy śmiało założyć, że po prostu sprzedają Pokemony. Tak obiecujący Pichu mógł być przecież świetnym generatorem elektryczności. Wystarczyło go tylko ewoluować w Pikachu i zainkasować pieniążki.

Hodowcy nie muszą być do końca tacy dobrzy…

Pichu ewoluuje w Pikachu przez szczęście. Według koncepcji wziętej z gier, rośnie ono między innymi, gdy Trener spaceruje ze swoim Pokemonem. Możemy zatem śmiało założyć, że hodowca często i długo przechadzał się z Pichu, wobec czego stworek nieustannie siedział poza swoim Poke Ballem. Przez ten czas na pewno związał się ze swoim hodowcą, upatrując w nim prawdziwego przyjaciela. Gdy Pichu w końcu ewoluował, mężczyzna (bądź kobieta!) wsadził go z powrotem do Poke Balla i sprzedał, krzywdząc w ten sposób uczucia stworka i zawodząc jego zaufanie. No cóż… jak mawiają niektórzy: Business is business!

Ta teoria w pewien sposób tłumaczyłaby zachowanie Pikachu przy pierwszym spotkaniu z Ashem oraz to, dlaczego nie chce wchodzić do swojego Poke Balla. Pikachu przeżył swoistą traumę, gdyż ktoś komu ufał, opuścił go, porzucił, sprzedał i zawiódł na całej linii. W efekcie tego, Pokemon zaczął nienawidzić ludzi, a w szczególności Trenerów. Gdy był jeszcze w swoim poprzednim stadium ewolucyjnym, dużo czasu spędzał poza Poke Ballem. To jego, ostatnie przed odesłaniem, “zapakowanie” do czerwono-białej kulki, mogło stać się symbolem tych strasznych przeżyć. Pomyślcie sobie, jak mógł czuć się Pikachu, gdy wypuszczono go potem z kulki i zamiast hodowcy, którego kochał, zobaczył jakiegoś starszego naukowca, który kazał mu wytwarzać prąd. Na pewno niejeden by się załamał…

Dopiero gdy Ash pokazuje, że jest w stanie poświęcić swoje własne zdrowie, a może nawet i życie, by chronić swojego pierwszego Pokemona, Pikachu odzyskuje wiarę w ludzi, wiarę w Trenerów, dając tym samym chłopakowi szanse na zostanie przyjaciółmi, którą Ash oczywiście perfekcyjnie wykorzystuje.

Wniosek: Pikachu przeżył w przeszłości traumę.

Ash jest gotów oddać własne życie za Pikachu

Podsumowanie

Teoria poprzedniego Trenera, czy właściciela Pikachu brzmi całkiem prawdziwie, choć jest historią pełną smutku, skrajnego realizmu i wielu rozczarowań. Moim zdaniem brzmi ona dużo bardziej gorzko niż dzieje Charmandera, który też przecież nie miał lekko. Bazując na powyższych rozważaniach, Pikachu w pierwszym odcinku Pokemon, wcale nie musiał być na wysokim poziomie. Był on po prostu bardzo dobrze wyhodowany, okazał się być “najsilniejszym z miotu”. Pierwsze chwile z Ashem odegrały w rozwoju tego Pokemona olbrzymią rolę. Gdyby chłopak stchórzył podczas incydentu ze Spearowami i uciekł, bądź zmuszał Pikachu do walki, jego historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Ba! Mogłaby się nawet w ogóle nie odbyć! Ash jest jaki jest. Można o nim powiedzieć wiele złych rzeczy, ale jego stosunki z Pikachu, choć dość mocno oklepane, są jednym z najlepszych przykładów przyjaźni w popkulturze.

A co Wy sądzicie o tej teorii? Brzmi wiarygodnie czy uważacie, że to stek bzdur? Czy Pikachu rzeczywiście może pochodzić z Sinnoh? Dlaczego nie chce wchodzić do Poke Balla? Czekamy na Wasze komentarze!


Źródła:

Teoria: https://www.reddit.com/r/FanTheories/comments/2zr99o/pokemon_ashs_pikachu_had_a_previous_trainer/

Pikachu: https://pl.pinterest.com/pin/116601077832517016/

Poke Ball Pikachu: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Ash%27s_Pikachu

Dawn: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Seal

Generator: http://www.oocities.org/tokyo/lights/1691/pikachu.html

Spearowy 1: https://imgur.com/gallery/NeHguGQ

Spearowy 2: https://www.deviantart.com/sa-dui/art/Pokemon-Protect-you-205551833

Pichu i Pikachu: https://www.ordinaryreviews.com/2018/06/26/cutest-pokemon/

Hodowcy: https://pl.pinterest.com/pin/639581584552494394/?lp=true