Czy Pikachu miał poprzedniego Trenera?

Wstęp

Pikaa! A właściwie Alola!

Pikachu. Pokemon, bez którego japońska marka nie byłaby sobą. Jest z nami od ponad dwudziestu lat, pokazując się w każdym odcinku anime. Właściwie ciężko wyobrazić sobie teraz Asha bez Pikachu. Nawet jeśli seria Sun & Moon nie poświęca żółtej, elektrycznej myszy tyle uwagi co poprzednie generacje, Pokemon wciąż gdzieś plącze się pod nogami głównego bohatera, tworząc z nim idealny duet. Ash i Pikachu łączy wyjątkowy rodzaj przyjaźni, pozwalający im pokonywać wszelkie przeciwności, wygrywać walki, kolejne Odznaki czy Próby. Są ze sobą tak zżyci, że Pikachu jest zdolny wykonać specjalny Z-Atak, do którego pozę i “słowa” wymyślił jego Trener.

Jednak jak wiemy, na pewno nie połączyła ich przyjaźń od pierwszego wejrzenia, przynajmniej od strony Pikachu. Ubiegłoroczny film bardzo fajnie przypomniał nam początki tej dwójki. W tym wpisie chciałbym skupić się na ich pierwszych wspólnych chwilach kiedy, mówiąc łagodnie, nie dogadywali się najlepiej. Czym mogło to być spowodowane? Pikachu nie wydaję się być Pokemonem złym z natury, nie mniej jednak igrał sobie z Asha, dokuczał mu i nie wykonywał jego poleceń. Czemu? Czyżby Pikachu miał poprzedniego Trenera, zanim trafił w ręce chłopaka?

Przedstawiona we wpisie teoria nie jest moja. Pochodzi z reddita i została stworzona przez użytkownika o nicku Oufor. Być może część z Was zdążyła już się z nią zapoznać. Jeśli nie, link znajdziecie na dole artykułu.

Tajemniczy Poké Ball

Gdy Ash zasypia na odbiór swojego pierwszego Pokemona, Profesor Oak wręcza mu Pikachu, gdyż Bulbasaur, Charmander i Squirtle zostali zabrani przez Trenerów, którzy nie zniszczyli swoich budzików przez sen. Swoją drogą, nie wydaję Wam się to trochę dziwne? Skoro Oak wiedział, że Ash przybędzie po swojego startera, jakim cudem pozwolił, by ktoś inny zwinął mu go sprzed nosa? Co za nieodpowiedzialny typ…

Nie tylko Pikachu jest wyjątkowy. Inny jest również Poké Ball, do którego Pokemon tak bardzo nie lubi wchodzić. Mianowicie posiada on malutką błyskawicę, zaraz nad przyciskiem służącym do otwierania. W pierwszych trzech generacjach takich Balli w anime praktycznie nie widzieliśmy. W Diamond & Pearl natomiast, do serialu wprowadzono Pieczęcie (Seals), które wywoływały specjalny wizualny efekt po wybraniu Pokemona. Każda charakteryzowała się jakąś grafiką, umieszczoną dokładnie w tym samym miejscu co błyskawica Pikachu. Jeśli przyjmiemy, że Ball elektrycznej myszy był właśnie “zapakowany” w Pieczęć, możemy śmiało założyć, że Pikachu pochodzi z Sinnoh, gdyż w innych regionach z podobnymi gadżetami się nie spotykamy.

Wniosek: Pikachu pochodzi z Sinnoh!

PokeBall Pikachu

Dawn wybiera pieczęć

Tania siła robocza

Skoro udało nam się ustalić, że Pikachu mógłby pochodzić z Sinnoh, teraz warto zastanowić się po co Profesor Oak trzymałby w laboratorium takiego Pokemona. Oczywiście badacz prowadzi “ranczo”, na którym żyją Pokemony złapane przez jego podopiecznych, ale wątpię jednak by podebrał komuś Pikachu i oddał go naszemu żółtodziobowi. Żółty szczurek musiał tam jednak po coś być…

Wróćmy pamięcią do drugiego odcinka anime. Tam grupa Pikachu ratuje Centrum Pokemon, zaopatrując je w energie elektryczną. Pokemony zgromadzone są przy pewnym urządzeniu, które z powodzeniem możemy określić mianem generatora. Owe ustrojstwo przetwarza elektryczne ataki Pikachu i rozprowadza je po placówce, dzięki czemu urządzenia medyczne mogą poprawnie funkcjonować.

Oak, jako doświadczony badacz, na pewno wykonuje w swoim laboratorium skomplikowane eksperymenty, które mogą zostać zrujnowane przez zwyczajny zanik napięcia. Na pewno zdarzyło Wam się nie raz, że graliście w jakąś grę czy pobieraliście coś z internetu, a tu nagle “prąd mignął”. Wiecie zatem, że to jest bardzo frustrujące. Profesor z Alabastii nie mógł sobie pozwolić na takie niedogodności. Dlatego być może miał w zanadrzu jednostkę Pikachu, których zadaniem było wytwarzanie energii w PikaGeneratorze, by Oak mógł normalnie pracować w każdych warunkach.

Gdy naukowiec zobaczył zrozpaczonego Asha, być może pomyślał: “Dzieciak mi się zaraz rozpłaczę! Muszę szybko coś wymyślić! A, już wiem! Dam mu jednego z tych Pikachu, które mi wytwarzają prąd! Niech ma!”. Brzmi to dość brutalnie, ale sami przyznajcie – jest w tym pewna logika, prawda?

Wniosek: Pikachu stanowił tanią siłę roboczą w Laboratorium Oaka!

PikaGenerator

Wypasiony Pikachu

Teraz możecie się zastanawiać: skoro Oak potrzebował pikaenergii to czemu po prostu nie złapał Pikachu w Kanto? Są tam przecież dość pospolite. Ba! Możne je złapać praktycznie zaraz przed domem Profesora! Jest na to dość proste wytłumaczenie. Oak nie jest byle żółtodziobem (w przeciwieństwie do Asha) więc stawia na najwyższą jakość. Wie, że to może pomóc mu w jego badaniach. Dlatego celował w jak najlepszego Pikachu do zasilania jego generatora.

Jeśli grając kiedyś w pokemonowe gry, staraliście się zdobyć tego idealnego Pokemona, z maksymalnymi statystykami, prawdopodobnie wiecie, że złapanie takiego stworka w dziczy może być problematyczne. Dużo lepszą opcją jest breeding, czyli hodowanie Pokemonów. Jeśli hodowca dobrze zaplanuje swoją pracę jest w stanie uzyskać Jajko, które kryć będzie w sobie idealnego Pokemona. W przypadku Pikachu najważniejsze jego statystyki to specjalny atak (Sp. Atk.) oraz szybkość (Speed). Anime wielokrotnie zaznaczało, że pupil Asha jest wyjątkowo szybki. Prawdopodobnie w tej statystyce ma rozwinięte EV i IV na maksymalny poziom. Podobnie z jego Sp. Atk., czyli “siłą rażenia”. Już w pierwszym odcinku Pikachu dziesiątkuje całe stado Spearowów, pokazując swoją ogromną moc. Wątpliwe, aby zwykły starter był w stanie dokonać czegoś takiego.

Te Spearowy nie wiedzą jeszcze co je czeka…

Każdy breeding Pikachu daje w efekcie Pichu. Możecie zatem zapytać, czemu Oak nie używał Pichu do napędzania generatora. Odpowiadam: Pichu nie jest w stanie opanować swojej elektryczności i często sam siebie poraża. Mówi o tym wpis z PokeDeksu, chociażby z Pokemon Sun. Dlatego właśnie konieczna była jego ewolucja w Pikachu…

Wniosek: Pikachu pochodzi z breedingu!

Pikachu Asha był kiedyś Pichu!

Przeszłość

Póki co udało nam się ustalić, że Pikachu pochodzi z Sinnoh, gdzie został wyhodowany przez pewnego utalentowanego hodowce, jako Pichu. Bazując na tych założeniach, możemy wreszcie skupić się na przeszłości sztandarowego Pokemona marki i odkryć potencjalne powody, przez które był taki niedobry dla Asha.

Pikachu wykluł się z Jajka jako Pichu i był idealny niemal pod każdym względem. Jego hodowca musiał być z niego niesamowicie zadowolony. Wiedział, że zgarnie za niego ładną sumkę PokeDollarów. Nie oszukujmy się. Hodowcy Pokemon poświęcają całe dnie na rozmnażanie i rozwój stworków, a muszą przecież coś jeść. Wobec tego możemy śmiało założyć, że po prostu sprzedają Pokemony. Tak obiecujący Pichu mógł być przecież świetnym generatorem elektryczności. Wystarczyło go tylko ewoluować w Pikachu i zainkasować pieniążki.

Hodowcy nie muszą być do końca tacy dobrzy…

Pichu ewoluuje w Pikachu przez szczęście. Według koncepcji wziętej z gier, rośnie ono między innymi, gdy Trener spaceruje ze swoim Pokemonem. Możemy zatem śmiało założyć, że hodowca często i długo przechadzał się z Pichu, wobec czego stworek nieustannie siedział poza swoim Poke Ballem. Przez ten czas na pewno związał się ze swoim hodowcą, upatrując w nim prawdziwego przyjaciela. Gdy Pichu w końcu ewoluował, mężczyzna (bądź kobieta!) wsadził go z powrotem do Poke Balla i sprzedał, krzywdząc w ten sposób uczucia stworka i zawodząc jego zaufanie. No cóż… jak mawiają niektórzy: Business is business!

Ta teoria w pewien sposób tłumaczyłaby zachowanie Pikachu przy pierwszym spotkaniu z Ashem oraz to, dlaczego nie chce wchodzić do swojego Poke Balla. Pikachu przeżył swoistą traumę, gdyż ktoś komu ufał, opuścił go, porzucił, sprzedał i zawiódł na całej linii. W efekcie tego, Pokemon zaczął nienawidzić ludzi, a w szczególności Trenerów. Gdy był jeszcze w swoim poprzednim stadium ewolucyjnym, dużo czasu spędzał poza Poke Ballem. To jego, ostatnie przed odesłaniem, “zapakowanie” do czerwono-białej kulki, mogło stać się symbolem tych strasznych przeżyć. Pomyślcie sobie, jak mógł czuć się Pikachu, gdy wypuszczono go potem z kulki i zamiast hodowcy, którego kochał, zobaczył jakiegoś starszego naukowca, który kazał mu wytwarzać prąd. Na pewno niejeden by się załamał…

Dopiero gdy Ash pokazuje, że jest w stanie poświęcić swoje własne zdrowie, a może nawet i życie, by chronić swojego pierwszego Pokemona, Pikachu odzyskuje wiarę w ludzi, wiarę w Trenerów, dając tym samym chłopakowi szanse na zostanie przyjaciółmi, którą Ash oczywiście perfekcyjnie wykorzystuje.

Wniosek: Pikachu przeżył w przeszłości traumę.

Ash jest gotów oddać własne życie za Pikachu

Podsumowanie

Teoria poprzedniego Trenera, czy właściciela Pikachu brzmi całkiem prawdziwie, choć jest historią pełną smutku, skrajnego realizmu i wielu rozczarowań. Moim zdaniem brzmi ona dużo bardziej gorzko niż dzieje Charmandera, który też przecież nie miał lekko. Bazując na powyższych rozważaniach, Pikachu w pierwszym odcinku Pokemon, wcale nie musiał być na wysokim poziomie. Był on po prostu bardzo dobrze wyhodowany, okazał się być “najsilniejszym z miotu”. Pierwsze chwile z Ashem odegrały w rozwoju tego Pokemona olbrzymią rolę. Gdyby chłopak stchórzył podczas incydentu ze Spearowami i uciekł, bądź zmuszał Pikachu do walki, jego historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Ba! Mogłaby się nawet w ogóle nie odbyć! Ash jest jaki jest. Można o nim powiedzieć wiele złych rzeczy, ale jego stosunki z Pikachu, choć dość mocno oklepane, są jednym z najlepszych przykładów przyjaźni w popkulturze.

A co Wy sądzicie o tej teorii? Brzmi wiarygodnie czy uważacie, że to stek bzdur? Czy Pikachu rzeczywiście może pochodzić z Sinnoh? Dlaczego nie chce wchodzić do Poke Balla? Czekamy na Wasze komentarze!


Źródła:

Teoria: https://www.reddit.com/r/FanTheories/comments/2zr99o/pokemon_ashs_pikachu_had_a_previous_trainer/

Pikachu: https://pl.pinterest.com/pin/116601077832517016/

Poke Ball Pikachu: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Ash%27s_Pikachu

Dawn: https://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Seal

Generator: http://www.oocities.org/tokyo/lights/1691/pikachu.html

Spearowy 1: https://imgur.com/gallery/NeHguGQ

Spearowy 2: https://www.deviantart.com/sa-dui/art/Pokemon-Protect-you-205551833

Pichu i Pikachu: https://www.ordinaryreviews.com/2018/06/26/cutest-pokemon/

Hodowcy: https://pl.pinterest.com/pin/639581584552494394/?lp=true

By |2018-08-15T16:27:24+00:00Sierpień 15th, 2018|Trudne Sprawy|27 komentarzy

27
Dodaj komentarz

avatar
15 Liczba wątków
12 Liczba odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najwięcej reakcji
Najgorętszy wątek
17 Komentujący
KacperadminKrzysztofKaroleQAdam Ostatni komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kacper
Gość
Kacper

A właśnie czemu wszyscy porównujom anime do gier pokemon przecież to som dwie inne rzeczy przecież pikaczu na początku nie słuchał asha i wszyscy to wytłumaczją że pikaczu poprostu miał wysoki poziom ale to nie prawda morze pikaczu miał wcześniej innego trenera i ten go zostawił a pikaczu przesto przeżył traume i niemugł zaufać już człowiekowi i niechęć wejść do pokebola bo myśli że ash go porzuci tak jak jego pierwszy trener

Kacper
Gość
Kacper

Jedno pytani a przypadkiem do tej naklejki nie było jeszcze coś potrzebne np. Otoczka na pokeball przecież widać w anime że trzeba tako otoczke w której pokeball wygląda na fioletowy

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Przeczytałem i myślę, że obie teorie są jak najbardziej możliwe. Choć teoria opisana na tej stronie jest bardziej dopracowana

Krzysztof
Gość
Krzysztof

fajną teorię według mnie stworzył youtuber Blakeful na razie nie czytałem teorii ale mam zamiar ją przeczytać. Chodzi mi o film https://youtu.be/GCFZX2jkwvk

Adam
Gość
Adam

Ale te pieczęcie nakładało się na te “opakowania” a nie bezpośrednio na pokeball. Bardziej prawdopodobne jest to że ponieważ Pikachu byl bardzo szybki to użył Fast balla

Adam
Gość
Adam

Sory nie widziałem że tamten komentaż się opublikował

Adam
Gość
Adam

Przecież jest fastball który słóży do łapania SZYBKICH pokemonów i ma na sobie narysowany piorun pozatym jesili dobrze pamiętam to te pieczęcie naklejało się na te opakowanie a nie bezpośrednio na pokeball.
A co do ewolucji z pitchu to się zgadzam to by wyjaśniało dlaczego nie chciał ewolułować w Raichu

Karoru
Gość
Karoru

Ciekawa teoria, jednak mnie ona nie przekonuje. Moim zadaniem pikachu nie lubi siedzieć w swoim pokeballu, ponieważ chciał być z Ashem, co można było wiem że troche teraz fantazjuje i tak dalej, ale w 20 filmie pokemon, czyli “Pokemon: I choose you!” była taka scena, która wyjaśniła sytuacja dlaczego pikachu nie lubi siedzieć w swoim pokeballu. Nie powiem jaka scena, bo to będzie spoiler, ponieważ mogą być jeszcze jakieś osoby, które jeszcze nie oglądały 20 filmu, mimio iż jest już jakiś czas po premierze. 😸

Bakalland
Gość
Bakalland

Moim zdaniem (uważam tak od dawna), że Pikachu został złapany przez Reda, i zostawiony przez niego w Laboratorium gdyż Red skompletował już przecież cały Pokedeks z Kanto.
comment image

Vercase
Gość
Vercase

Z tym pichu też jest trochę pokręcone. W 1 sezonie ,kiedy ash chciał oddać swojego piakachu do jego dzikich kolegów ,no właśnie dzikie pikachu.Czyli nie musiała być teoria z trenerem prawdziwa ,mógł równie dobrze ewoluuować przez zabawę z pichu ,a gdy hodowca się zorientował złapał go i wysłał do profesora. Trochę tutaj pokręciłam teorie ,ale i tak największa szansa jest na to ,że twórcy nie myśleli o wielkiej sławie swojego anime ,więc nie interesowali się przeszłością bohaterów i czy będzie wszystko spujne. Chcieli po prostu zrobić pupila głównego bohatera i tadam. Nie ewoluował ,ponieważ nie byłby dalej słodkim pupilem siedzącym… Czytaj więcej »

Aikochan
Gość
Aikochan

jezeli pikachu na prawde mialby miec taka przeszlosc to byc moze dlatego nie chce ewoluowac bo boi sie ze gdy wyewoluuje ash go pozostawi tak samo jak jego poprzedni trener

Dann Kuso
Gość
Dann Kuso

Po pierwsze ten symbol pioruna na PokeBallu były w 1 genie podczas ligi Kanto. Wiec nie pochodził on z Sinnoh. Moim zdaniem ten symbol dal Oak aby nie pomylić PokeBalla Pikachu z żadnym innym Po drugie logiczne jest ze Pikachu był kiedyś Pichu być musiał się wykluć. Każdy Pokemon kiedyś wykluł się z jaja i musiał być najwczesniejszą czyli pro ewolucja Po trzecie Oak nie wykorzystywał Pikachu do żadnej pracy tak jak to robili w Centrum Pokemon, Oak musiał mieć inne Pokemony elektryczne do tego a wgl gdyby serio tak używał Pikachu to tuż po tym jak dal Pikachu Ashowi,… Czytaj więcej »

Buszmenek
Gość
Buszmenek

Znaczki na pokeballach występowały w 1 generacji. W lidze chłopak który też miał pikachu w odcinku gdzie zespół R ukradł wszystkie balle trenerów to na kulkach tego chłopca były gwiazdki

Dark Greninja
Gość
Dark Greninja

A czy to czasem nie było tak,że po prostu ten chłopak nakleił naklejki?

Koxio1
Gość
Koxio1

Naprawde teoria która jest ciekawa ale ja i tak myśle że pikachu został podmieniony w pokecentrum przy walce z zespołem R bo nagle po tej walcpo pikachu milszy sie stał

Vercase
Gość
Vercase

Jeżeli chodzi ci o teorie z dzikim pikachu i jego zazdrości do “udomowionego” pikachu jest niemożliwa ,ponieważ w sezonie diament i perła na początku dawn chciała złapać pikachu ,ale nie mogła.

Lycanrocka
Gość
Lycanrocka

Hmmm… W sumie to ma sens, dla tego pikachu Asha nie chce ewoluować

KaroleQ
Gość
KaroleQ

Bo boji się że go znowu ktoś ( Ashe) wyśle do kogoś innego 🙁 (Jeśli ta teoria była by prawdziwa)

Wojzen
Gość
Wojzen

Warto dodać, że Oak wiedział, że Ash musi mieć Pikachu i dlatego mu go ofiarował, bo w filmie gdzie występuje Celebi jako młody Oak widzi tego pikachu z Ashem. Taki oto paradoks

Zante
Gość
Zante

Fajne spostrzerzenie i z punktu widzenia ludzi w anime to napewno prawdziwe. Choć nintendo jak tworzyło pierwszy odcinek to raczej nie mieli planów na ten film 😉

Raiogen
Gość
Raiogen

wiesz. Oak spotkał Asha w 40 lat temu( bo chyba o tyle sie przenieśli) więc małe szanse by Oak pamiętał dokładny wygląd Asha i wiedział że ten Ash to ten Ash