Pika-mania!

Jest mały. Jest żółty. Ma czerwone policzki i zygzakowaty ogon. Wszędzie jest go pełno. O kim mowa? Zgadliście, o Pikachu!

Zbliżamy się właśnie do 961 odcinka Pokemon. Pikachu i Ash wystąpili absolutnie w każdym epizodzie. Nie ma się co dziwić, w końcu to główni bohaterowie anime, prawda? Oglądam Pokemony od pierwszego odcinka, od 2000 roku, kiedy to Polsat zaczął je emitować. Nic więc dziwnego, że Pikachu, delikatnie mówiąc, mi się przejadł. Być może wielu z Was ma podobne odczucia. We wcześniejszych sezonach Zespół R pojawiał się prawie w każdym odcinku. W walce z nimi “ostatnie słowo” zawsze należało do Pikachu i jego Thunderbolta. Wyglądało to podobnie do pierwszego serialu Power Rangers, nadawanego w latach 90, gdzie młodzi, dzielni wojownicy zawsze wzywali zordy, zawsze robili megazorda i zawsze używali super-miecza by zgładzić potwora “na jeden strzał”. Innymi słowy – irytujące.

File:Ash Pikachu EP001.png

Pikachu w pierwszym odcinku

Przez jego obecność w każdym odcinku anime Pokemon, w każdym filmie i praktycznie za każdym rogiem, Pikachu stał się maskotką Pokemon. Znają go praktycznie wszyscy na świecie, no może poza uboższymi krajami w Afryce i plemionami koczowniczymi. Najnowszy film kinowy, który pojawi się w Japonii w lipcu, jest ukłonem w kierunku Pikachu. Przez 20 lat pozycja tego elektrycznego szczura urosła do kolosalnych rozmiarów. W tym artykule jednak, postaramy się zatrząść fundamentami marki Pokemon. Spróbujemy wskazać Pokemony, które mogłyby zastąpić Pikachu w roli maskotki marki. Zaczynajmy!

Pożądane cechy:

Na początku zastanówmy się wspólnie, jakie cechy powinien spełniać Pokemon, by być idealną maskotką i godnie reprezentować markę.

  1. Popularność. Pokemon musi być popularny, musi być “opatrzony”. Nie chodzi tu o grono fanów Pokemon, czy nawet Waszych rówieśników. Ludzie muszą wiedzieć o jego istnieniu i, gdy zobaczą go na zdjęciu/obrazku, błyskawicznie skojarzyć go z marką Pokemon. Nie może odbywać się to na zasadzie “O! Już gdzieś go/ją/to widziałem, tylko nie mogę sobie przypomnieć, gdzie”. To ma być “O! To Pokemon”. Jak sprawdzić, czy Pokemon jest popularny? Najprościej – weź zdjęcie Pokemona i pokaż swojej mamie i tacie. Zapytaj “Co to?” Jeśli Ci odpowiedzą – Pokemon jest popularny.
  2. Uniwersalność. Każdy z nas ma inny gust, jeśli chodzi o Pokemony. Jednym podoba się słodko wyglądający Jigglypuff, kiedy inny woli “zarąbistego”, wyglądającego jak rekin, Garchompa. Uniwersalny Pokemon musi trafiać do jak największego grona osób. Oczywiście, jak mówi popularne przysłowie, “jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził”. Innymi słowy, Maskotka powinna być i urocza i silna. Spójrzcie na tego nieszczęsnego Pikachu. Silny słodziak.
  3. Wartości. Pokemon powinien kojarzyć się z wartościami, które próbuje propagować marka. Czyli jakimi? Przyjaźń, niesienie pomocy, zabawa, determinacja oraz nieustępliwość. Może trochę trudno to zrozumieć, czy wywnioskować, patrząc tylko na jakieś zdjęcia czy obrazki Pokemonów. Jednakże, gdy zobaczycie Chansey, z czym Wam się to skojarzy? Właśnie z niesieniem pomocy. Pikachu? Przyjaźń. Charizard? Determinacja.
  4. Obecność w kulturze. Dobrze by było, gdyby wizerunek Pokemona-maskotki wykraczał poza granice marki. By występował w innych grach, kojarzył się z innymi wydarzeniami. Nie wiem, czy wiecie, ale w Japonii organizowane są różne eventy (atrakcje, wydarzenia), np. w przypadku tsunami, huraganów, aby “rozweselić” ludzi po tych klęskach. Bardzo często w tym pocieszaniu biorą udział Pokemony.

 

Top 7:

Dobra, teraz możemy przejść do sedna. Poniżej zaprezentuję Wam moją własną toplistę Pokemonów, które mogłyby zastąpić Pikachu w roli maskotki marki Pokemon.

7. Raichu (ライチュウ Raichu)

Naturalnym kandydatem do przejęcia roli Pikachu jest, oczywiście, Raichu, będący jego rozwiniętą formą. Sam proces “wymiany” maskotki również nie byłby skomplikowany. Wystarczyło by “tylko”, żeby Pikachu ewoluował w anime. Cóż, od 20 lat to się nie stało mimo iż, Ash początkowo oferował swojemu partnerowi Thunder Stone, ten jednak go nie przyjął, uparcie twierdząc, że pokona Raichu Lt. Surge’a w obecnej formie (EP014 pierwszego sezonu). Już samo podobieństwo Raichu do Pikachu w wyglądzie stanowi o jego popularności. Z drugiej strony, nie jest on też tak “dziecinny”, dlatego może trafiać w gusta większej ilości odbiorców.

W serii Sun & Moon dostał ponadto Alolańską Formę, co jeszcze bardziej go uatrakcyjniło. Osobiście sam nie wiem, jak fani zareagowaliby na ewolucję Pikachu. Jest z nami od dwóch dekad, ludzie się przywyczaili. Jeśli twórcy zdecydują się na tak drastyczny krok, będą sporo ryzykowac. Kto wie, być może w ostatnim odcinku, ostatniego sezonu (o ile w ogóle nastąpi) Pokemonów, nasz żółty szczurek ewoluuje w jakiś magiczny sposób dla Asha, wieńcząc tym ich przyjaźń i wyciskając łzy z oczu fanów?

6. Eevee (イーブイ Eievui)

Eevee jest wcieleniem podanej wyżej cechy: uniwersalności. Jest Pokemonem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Myślę, że ze wszystkich stworków posiada najszersze grono odbiorców. Oczywiście, wszystko dzięki możliwej ewolucji (bądź, jak mówią fani, eeveelucji) w 8 różnych Pokemonów. Vaporeon, Jolteon, Flareon, Espeon, Umbreon, Leafeon, Glaceon, Sylveon. Gdybym mógł mieć tylko jednego z nich, byłaby to dużo trudniejsza decyzja niż wybór startera. W serii Sun & Moon, dzięki dodaniu specjalnego Z-Ataku dla normalnego Eevee, wzrosła również jego wartość, i zrodziło się pytanie: a może w ogóle nie ewoluować Eevee?

Pokemon ten pokrywa 9 z 18 (50%) typów w serii i jestem niemal pewien, że powstaną jeszcze inne Eeveelucje. Chociaż, osobiście, wolałbym zobaczyć drugie formy już istniejących stworków. Ewentualnie ich Mega Ewolucje lub Formy Alolańskie. Podsumowując, Eevee symbolizuje wolność wyboru w Pokemonach, pokazuje, że warto kroczyć własną ścieżką, toteż nadaje się na maskotkę.

5. Lucario (ルカリオ Lucario)

Ta rekomendacja może być lekko subiektywna, ale uważam, że Lucario również mógłby zostać “twarzą” marki. Według mnie, jest Pokemonem zmyślnie zaprojektowanym, to takie połączenie psa Pluto z jakąś postacią z Dragon Ball. Humanoidalny pies, okładający wrogów kością, zamiast ją zjeść, do tego rzucający wszędzie magiczne kulki. Pomaga w tym fakt, iż posiada on Mega Ewolucję, która dostała dość dużo miłości w anime serii XY. Ma też unikalny typ walcząco-stalowy. W całej plejadzie Pokemonów tylko Cobalion ma taki sam. Lucario przedstawiany jest jako typ ciężko pracującego wojownika, wymaga od siebie przeważnie za dużo, jest zdeterminowany i nieustępliwy. Godnie reprezentuje zatem wartości “bojowe”, które propaguje koncern Pokemon.

4. Bulbasaur (フシギダネ Fushigidane)

Nie wyobrażam sobie tej toplisty bez tego Pokemona. W pierwszej generacji to był mój ulubiony Pokemon, zawsze czekałem na moment, w którym Ash wypuści go z PokeBalla. Trochę rozczarował mnie jednak fakt, iż Bulbasaur nie chciał ewoluować. Dlaczego nadawałby się na maskotkę? Wszystkie Pokemony Asha niejako kwalifikują się do tej roli. Nasz mały zielony przyjaciel dostał stosunkowo dużo czasu antenowego. Mogliśmy oglądać go przez całą pierwszą generację, a potem dość często (w porównaniu do innych Pokemonów) wracał, by wspomóc Asha w trudnych chwilach. Wygrał dla niego też niezliczoną ilość ważnych walk (choćby bitwę z Misty o Totodile’a).

Bulbasaur otwiera listę 802 Pokemonów, jest ich pierwszym reprezentantem. Ponadto, chyba zgodzicie się ze mną, że jest zarówno słodki, jak i silny. W anime zawsze uważałem go za takiego małego, zimnego profesjonalistę. Prawdopodobnie jest jednym z kilku Pokemonów, które przejdą przytoczony wyżej “test popularności”. Jego druga ewolucja, Venusaur, posiada Mega Ewolucję. Warto wspomnieć, że nie tylko Ash miał Bulbasaura. W Hoenn miała go też May, jego towarzyszka podróży. W Kalos natomiast, Bulbasaura/Ivysaura miała Shauna, rywalka i przyjaciółka Sereny. Osobiście myślę, że Bulbasaur, jakkolwiek nie występuje na Alola, zasługuję na Formę Alolańską. Przecież ten tropikalny klimat musi w jakiś sposób wpłynąć na sadzonkę, którą dźwiga na plecach. Wydaję mi się, że powrót Bulbasaura na Alola niejednemu przysporzyłby uśmiechu na twarzy.

3. Greninja (ゲッコウガ Gekkouga)

Greninja, uważany za jednego z trzech najsilniejszych Pokemonów Asha, pojawił się w serii stosunkowo późno. Jak zapewne wiemy, Greninja Asha ma asa w rękawie. Mianowicie, potrafi się “połączyć” ze swoim Trenerem, zmieniając się w Ash-Greninję. Można zatem powiedzieć, że 20-letnia popularność Asha jest przekazywana temu właśnie Pokemonowi. W serii XY&Z odnosiłem czasem wrażenie, że twórcy faworyzowali Greninję nawet przed Pikachu, co było dla mnie sporym zaskoczeniem. Jakiś czas temu w Japonii odbyło się głosowanie. Fani wybierali swojego ulubionego Pokemona. Stworek na pierwszym miejscu miał być rozdawany za pomocą kodu do gier X/Y/OR/AS. Wiecie kto wygrał? Właśnie Greninja! Także o jego popularność (przynajmniej w Japonii) możemy być spokojni.

Również projekt tego Pokemona jest ciekawy. Żaba-ninja? Brzmi dość dziwnie, osobiście mi przeszkadzał ten jęzor owinięty wokół szyi, ale do tego da się przyzwyczaić. Ponadto, Greninja jest chodzącą wartością. Ze swoim Trenerem nawiązał tak silną przyjaźń, (ba! według niektórych była to miłość) iż był w stanie się do niego upodobnić, co jest absolutnym fenomenem w świecie Pokemon. Wiele razy również mówiono, że Greninja (podobnie jak Lucario) cały czas chce się doskonalić, trenować, być silniejszym. Jest więc determinacja i nieustępliwość.

2. Mewtwo (ミュウツー Mewtwo)

Miałem tutaj dość poważny problem, czy by nie zamienić miejsca drugiego z trzecim. Mewtwo – “najsilniejszy” Pokemon z pierwszej generacji. Dam głowę, że wielu z Was ekscytowało się, gdy toczyło z nim walkę, by w końcu go złapać. Samo uczucie posiadania Legendarnego Pokemona było wspaniałe. Jednak, czy Mewtwo nadawałby się na maskotkę? Co jak co, ale żaden z niego słodziak, prawda? Nie ma wątpliwości jednak, że jest on popularny. Pierwszy na świecie pełnometrażowy film Pokemon był właśnie o nim. Mało tego, film szesnasty również poświęcał mu wyjątkowo dużo uwagi. Mewtwo, jako jeden z dwóch Pokemonów, posiada aż dwie Mega Ewolucje, dając fanom możliwość wyboru. Raczej ciężko doszukiwać się w nim wartości przyjaźni czy niesienia pomocy, gdyż, jak pamiętamy, chciał zniszczyć ludzkość. Mało prawdopodobne jest też to, że któraś z głównych postaci anime będzie posiadała Legendarnego Pokemona w torbie (hej, Bonnie!). Mimo tego, popularność Mewtwo i fakt, że był to pierwszy “najsilniejszy” Pokemon sprawia, że jest to godny kandydat do roli maskotki Pokemon. Tylko takiej trochę innej…

1. Charizard (リザードン Lizardon)

Przyznajcie, spodziewaliście się tego, prawda? Któż inny, jak nie Charizard, mógłby zastąpić Pikachu?

Podczas emitowania pierwszej generacji, ten stworek był momentami bardziej popularny niż Pikachu. W grach mających miejsce w Kanto (R/B/Y/FR/LG) Charmander był najczęściej wybieranym starterem. W żadnej innej generacji fani nie wybierali ognistego startera tak często, jak to było w Kanto. Popularność Charizarda była na takim samym, wysokim poziomie, dopóki nie pojawił się Sceptile, który lekko nadgryzł reputację naszego jaszczura, później jednak oddając mu prym. Prawdopodobnie, gdyby nie Greninja (a właściwie Ash-Greninja) Charizard po dziś dzień byłby Królem Pokemonów.

W szóstej generacji ponadto dodano mu dwie Mega Ewolucje, znów pozwalając fanom na pewną wolność wyboru. Tylko Charizard i Mewtwo dostali po dwie Mega Ewolucje, co świadczy o tym, jak wielki potencjał widzą twórcy w tych Pokemonach. Mega Charizardowi poświecono również mnóstwo uwagi w anime, tj. Pokemon Origins, Mega Evolution Special itp. Ciekawie jest natomiast z reprezentowaniem wartości przez Charizarda. Pokemon ten działa w dość niekonwencjonalny sposób – dzięki jego postawie widzimy wspomniane wcześniej wartości w Ashu. Jak zapewne pamiętamy, nasz ognisty przyjaciel cały czas olewał swojego Trenera. Jednak Ash, zdeterminowany i nieustępliwy, w końcu przekonał do siebie Charizarda. Ten potem dorósł emocjonalnie i stał się jego najwierniejszym kompanem. W trzecim filmie pełnometrażowym pojawia się znikąd, ratując Asha. Cóż mogło stanąć na przeszkodzie tak silnemu Pokemonowi? Oczywiście! Miłość! Odcinek, w którym Ash zostawia Charizarda, zakochanego w Charli, wspominam z wielkim smutkiem.

Oprócz naszego głównego bohatera, Mega Charizarda-X posiadał również Alain, jego rywal w lidze Kalos, oraz Trevor, który miał wersję Y. Zwróćcie uwagę na to, iż mimo tego, że Charizarda Asha nie było w anime już od dawna, ciągle jakiś gdzieś się pojawia. Teraz, na wyspach Alola, okazuje się, że Kiawe też ma jednego. Zobaczcie, jak wielka jest popularność Charizarda. Można powiedzieć, że marka Pokemon bez Charizarda nie może już istnieć. Dlatego jest on idealnym kandydatem, by w końcu zastąpić Pikachu. Czy tak się stanie? Na to musicie odpowiedzieć sobie już sami…

A Wy, co o tym sądzicie? Które Pokemony, i dlaczego, mogłyby zdetronizować Pikachu? A może Pikachu nie da się zrzucić z tronu? Jest aż tak fajny?